Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 7 maja 2024 r., sygn. II SA/Bk 138/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marek Leszczyński, Sędziowie asesor sądowy WSA Anna Bartłomiejczuk (spr.), sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Protokolant specjalista Katarzyna Derewońko, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 7 maja 2024 r. sprawy ze skargi D. Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z dnia 13 lutego 2024 r. nr 406.228/E-3/XII/2024 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

U podstaw zaskarżonego do tut. sądu rozstrzygnięcia legły następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Wnioskiem z dnia 27 grudnia 2023 r. D. Ż.(dalej: "Skarżący") wystąpił do Prezydenta Miasta Białegostoku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną matką R. Ż.

Prezydent Miast Białystok decyzją z 22 stycznia 2024r., na podstawie art. 17 ust. 5 pkt 2 a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2023 r., poz. 390, dalej: "u.ś.r."), odmówił Skarżącemu przyznania wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.

W uzasadnieniu organ przedstawił ustalenia faktyczne sprawy podkreślając, że Skarżący sprawuje opiekę nad wspólnie zamieszkałą niepełnosprawną matką - R. Ż. w wymiarze 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Wnioskodawca ma brata, który ze względu na swoją chorobę nie może uczestniczyć w opiece nad matką. Niepełnosprawna matka R. Ż. legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, a niepełnosprawność istnieje od urodzenia (co potwierdza orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Białymstoku w dniu 19 grudnia 2023 r.). Organ ustalił również, że R. Ż. pozostaje w związku małżeńskim, a jej mąż - J. Ż. legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydanym przez Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Białymstoku w dniu 4 listopada 1998r. Na podstawie tak zgromadzonego materiału dowodowego organ I instancji uznał, że w przedmiotowej sprawie nie zostały spełnione przesłanki do przyznania wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego, albowiem matka Wnioskodawcy jest zamężna, a jej mąż - J. Ż. legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Tymczasem, jak wynika z art. 17 ust. 5 pkt 2a u.ś.r., jeżeli małżonek osoby niepełnosprawnej nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, to okoliczność ta stanowi negatywną przesłankę do przyznania wnioskowanego świadczenia na rzecz zobowiązanego w dalszej kolejności syna osoby niepełnosprawnej. Jak podkreślił organ ustawodawca uznał za konieczne, aby ocena czy osoba uprawniona w pierwszej kolejności nie jest w stanie wypełnić we właściwy sposób obowiązku alimentacyjnego z uwagi na stan zdrowia rozstrzygana była orzeczeniem o niepełnosprawności. Organy administracji nie mają bowiem wiadomości specjalnych, które pozwoliłyby w pełni wyważyć, czy stan zdrowia danej osoby zobowiązanej do alimentacji rzeczywiście uniemożliwia sprawowanie opieki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00