Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 kwietnia 2024 r., sygn. II SA/Gd 1191/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) Asesor WSA Jakub Chojnacki po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 24 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi R. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 27 września 2023 r. nr SKO.421.691.2023 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga R. P., reprezentowanego przez profesjonalnego pełnomocnika, na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 27 września 2023 r. o nr SK0.421.691.2023 utrzymującą w mocy decyzję wydaną z upoważnienia Wójta Gminy Dębnica Kaszubska z dnia 28 czerwca 2023 r, nr SR.5211.9.2023.KM w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad osobą niepełnosprawną, została wniesiona w następującym stanie sprawy:

Pismem z dnia 18 maja 2023 r. R. P. złożył wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną córką P. P. Z akt sprawy wynika, że niepełnosprawna legitymuje się orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Słupsku z dnia 4 maja 2023 r., w którym to P. P. została uznana za osobę o znacznym stopniu niepełnosprawności, wymagającą stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. W orzeczeniu wskazano, że niepełnosprawność istnieje od urodzenia. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 20 grudnia 2011 r., a orzeczenie wydane zostało do 31 maja 2026 r..

Dnia 23 maja 2023 r. został przeprowadzony wywiad środowiskowy. Pracownik socjalny wskazał, że niepełnosprawna nie potrafi sama załatwiać spraw urzędowych, umówić się na wizytę lekarską, nie wie jakie lekki powinna przyjmować, nie ma wiedzy na temat swoich chorób oraz dlaczego jest osoba niepełnosprawną. W ocenie pracownika socjalnego nie jest ona w stanie załatwić samodzielnie większości spraw. W wywiadzie wskazano, że skarżący nie był wstanie określić, jakie czynności wykonuje w związku z opieka nad córką, nie potrafił też wskazać jej potrzeb. Pracownik socjalny wskazał, że rodzina składa się z dwóch osób i jest dobrze znana ośrodkowi. Dodatkowo zaznaczył, że skarżący uzależniony jest od alkoholu i nie podejmuje żadnych kroków w celu wyjścia z nałogu. W ocenie pracownika socjalnego wnioskujący o świadczenie pielęgnacyjne nie jest wstanie zabezpieczyć potrzeb swojej niepełnosprawnej córki, ponieważ jest niewydolny społecznie i wychowawczo. We wnioskach wskazał, że w jego ocenie wniosek o świadczenie pielęgnacyjne złożony przez skarżącego nie powinien być rozpatrzony pozytywnie, brak jest podstaw do jego przyznania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00