Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 kwietnia 2024 r., sygn. II SA/Gd 159/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Diana Trzcińska Sędziowie: Sędzia WSA Krzysztof Kaszubowski Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz (spr.) po rozpoznaniu w Gdańsku na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 24 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi M. Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 21 grudnia 2023 r. nr SKO Gd/4682/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 21 grudnia 2023 r. nr SKO Gd/4682/23 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gdańsku (dalej: Kolegium), po rozpatrzeniu odwołania M. Ł. (dalej: strona, skarżąca) od decyzji Burmistrza Skarszew (dalej: organ I instancji) z dnia 26 czerwca 2023 r., nr GOPS.ŚR.000575.06.2023 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego, utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

Skarżąca wystąpiła w dniu 19 kwietnia 2023 r. z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką K. Ł. W orzeczeniu Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności z 30 listopada 2022 r. wskazano, że K. Ł. została uznana za osobę o znacznym stopniu niepełnosprawności, wymagającą stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 15 września 2022 roku, daty powstania niepełnosprawności nie da się ustalić. Symbol niepełnosprawności to 02-P (choroby psychiczne), 08-T (choroby układu pokarmowego). Orzeczenie wydano do 30 listopada 2023 roku.

W sprawie przeprowadzony został wywiad środowiskowy. Wynika z niego, że K. Ł. mieszka z córką D. S. i synem P. D. S. nie pracuje, zajmuje się niepełnosprawnym czternastoletnim synem P., który uczęszcza do Szkoły Podstawowej [...]. Syn P. pracuje 10 godzin dziennie. W tym samym bloku, w klatce obok mieszka kolejna córka K. Ł., B. D., która zajmuje się niepełnosprawną córką I. w czasie, kiedy nie przebywa ona w Środowiskowym Domu Samopomocy w Skarszewach (od poniedziałku do piątku od 8.00 do 14.00). Z wywiadu środowiskowego wynika też, że córki D. i B. oraz syn P. pomagają w opiece nad matką sporadycznie, podczas nieobecności M. Ł. Opiekę nad matką od września 2022 r. po jej powrocie ze szpitala (trafiła tam z zakrzepicą, ponadto choruje na astmę, zapalenie błony śluzowej żołądka, ma uszkodzoną wątrobę) sprawuje natomiast M. Ł., która jest u matki trzy razy dziennie – rano, w południe i wieczorem. Pomaga jej w codziennym funkcjonowaniu, tj. robi zakupy, pomaga w utrzymaniu higieny osobistej, przy ubieraniu się, pilnuje przyjmowania lekarstw, załatwia sprawy urzędowe, wozi na wizyty lekarskie, wychodzi na spacery. Matka skarżącej porusza się po domu samodzielnie. Wymaga wsparcia przy wstawaniu z łóżka, z fotela, z toalety. Narzeka na ból kolan. Nie wychodzi z domu bez pomocy córki. K. Ł. w dużym stopniu jest uzależniona od pomocy innych osób, rzadko zostaje sama w domu. W czasie gdy córka M. nie sprawuje nad nią opieki to może liczyć na innych członków rodziny (wspólnie mieszka z synem P. oraz córką D., natomiast w tej samej klatce mieszka też córka B.). Stan zdrowia K. Ł. znacznie się poprawił od czasu wyjścia ze szpitala (od września 2022 roku). Spożywa posiłki samodzielnie. Korzysta z toalety przy pomocy (nie może wstać). Przy ubieraniu się wymaga wsparcia. Wymaga pomocy przy czynnościach higienicznych. Skarżąca nie jest jedyną osobą sprawującą opiekę nad matką, aczkolwiek inne osoby nie robią tego w sposób ciągły.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00