Wyrok WSA w Kielcach z dnia 18 kwietnia 2024 r., sygn. II SA/Ke 87/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal Sędzia WSA Jacek Kuza po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] grudnia 2023 r., znak: [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz M. W. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z 21 grudnia 2023 r., [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu odwołania M. W., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., utrzymało w mocy decyzję wydaną z upoważnienia Burmistrza [...] i Gminy B. z 27 października 2023 r. orzekającą odmowie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na Z. W..
Rozpatrując sprawę w trybie odwoławczym Kolegium przytoczyło treść art. 17 ust. 1 i art. ust. 17b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
i ustaliło, że M. W. jest synem osoby wymagającej opieki - Z. W.. Akta sprawy wskazują, że Z. W. jest wdową. Zgodnie z orzeczeniem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w K. z 30 marca 2022 r. Z. W. została zaliczona do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. W orzeczeniu tym wskazano, że nie da się ustalić od kiedy niepełnosprawność istnieje, zaś orzeczenie zostało wydane na stałe.
P. Z. W. jest osobą legitymującą się znacznym stopniem niepełnosprawności nie ulega wątpliwości, że w niniejszej sprawie została spełniona pierwsza z przesłanek wymienionych w art. 17 ust. 1 ww. ustawy dotycząca sytuacji osoby wymagającej opieki.
Wskazując na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r.