Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 kwietnia 2024 r., sygn. I SA/Po 25/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Asesor sądowy WSA Robert Talaga (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi I. R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej [...] z dnia 03 listopada 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia, po wznowieniu postępowania, decyzji ostatecznej dot. podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do grudnia 2012 r. oraz maj i od sierpnia do grudnia 2013 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z 31.03.2017 r., nr [...], [...] Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego [...] określił I. R. w podatku od towarów i usług kwoty: - nadwyżek podatku naliczonego do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za 2-11/2012 r. i [...], [...], [...], [...], [...] r., - zobowiązania podatkowego za 12/2012 r. i 12/2013 r., - podatku do zapłaty na podstawie art. 108 ustawy o podatku od towarów i usług za [...], [...] [...], [...], [...] r. i [...], [...], [...] r.
W uzasadnieniu wskazano, że firma I. R. w kontrolowanym okresie tj. w 2012 i 2013 r. prowadziła działalność gospodarczą polegającą na handlu detalicznym kosmetykami, chemią gospodarczą, artykułami higienicznymi, w minimalnym zakresie również artykułami spożywczymi. Sprzedaż tych artykułów była dokonywana poprzez sklepy prowadzone przez I. R., o czym świadczyły wydruki z kas rejestrujących potwierdzające powyższe transakcje (raporty miesięczne zostały przedłożone w trakcie postępowania). W dokumentacji podatkowej I. R. znajdowały się faktury VAT (z których kwoty zostały rozliczone w deklaracjach VAT), które w świetle dokonanych ustaleń nie dokumentowały faktycznie przeprowadzonych transakcji gospodarczych, co dotyczyło faktur otrzymanych bądź wystawionych przez I. R. na rzecz lub przez spółki kierowane głównie przez jej [...] J. R., tj.: