Warunki zwolnienia podatkowego dla organizacji pożytku publicznego - Wyrok NSA z dnia 10 kwietnia 2024 r., sygn. II FSK 836/21
Aby organizacja pożytku publicznego mogła skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania, jej dochód musi być przeznaczony i wydatkowany wyłącznie na cele statutowe, a nie na działalność gospodarczą. Przeznaczenie środków na fundusz statutowy, a następnie ich przekształcenie na pokrycie strat z działalności gospodarczej, uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 6c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia del. WSA Renata Kantecka (sprawozdawca), Protokolant Natalia Simaszko, po rozpoznaniu w dniu 10 kwietnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej F. z siedzibą w J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 marca 2021 r., sygn. akt I SA/Gl 642/20 w sprawie ze skargi F. z siedzibą w J. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia 2 marca 2020 r., nr [...] w przedmiocie nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za lata 2011-2016 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od F. z siedzibą w J. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kwotę 5400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 15 marca 2021 r., sygn. akt I SA/Gl 642/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę wniesioną przez F. w J. (dalej: "skarżąca", "fundacja") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach (dalej: "organ") z 2 marca 2020 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych. Pełna treść uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia oraz innych powoływanych orzeczeń dostępna jest w serwisie internetowym CBOSA (orzeczenia.nsa.gov.pl).