Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 9 kwietnia 2024 r., sygn. III SA/Kr 179/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędzia WSA Jakub Makuch (spr.) Asesor WSA Marta Kisielowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 9 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 20 grudnia 2023 r., znak SKO.NP/4115/382/2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

J. M. (dalej: "skarżąca") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z 20.12.2023 r. (SKO.NP/4115/382/2023) utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza Radłowa z 8.11.2023 r. (MGOPS.5222.9.2023.) o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Decyzja ta zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

1. W dniu 9.10.2023 r. skarżąca złożyła do organu I instancji wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką sprawowaną nad mężem, S. M. Osoba ta legitymuje się orzeczeniem Powiatowego Zespołu Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Tarnowie z 29.08.2019 r. przyznającym znaczny stopnień niepełnosprawności do 31.08.2025 r. ze stwierdzeniem, że ustalony stopień niepełnosprawności istnieje od 17.07.2018 r. (k. 6 akt adm.). Przyczyna stwierdzonego stopnia niepełnosprawności określona została symbolem 10-N, tj. choroby neurologiczne. Przy wniosku skarżąca złożyła oświadczenie o zaprzestaniu, z dniem 15.09.2023 r., pracy w gospodarstwie rolnym (k. 5 wniosku).

2. W toku przeprowadzonego w dniu 25.10.2023 r. wywiadu środowiskowego (k. 10 i nast.) stwierdzono m.in., że skarżąca opiekuje się niepełnosprawnym mężem i z tego powodu nie pracuje zawodowo, ani dorywczo. Pracownik socjalny zapisał, że mąż skarżącej wymaga ciągłej pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Jest po udarze, porusza się o kuli i w bucie ortopedycznym jedynie po mieszkaniu na równym poziomie. Prawą kończynę górną ma całkowicie niewładną. Zakres pomocy udzielanej przez skarżącą mężowi w godzinach rannych (od 7 do 11) obejmuje: utrzymanie higieny osobistej, pomoc w ubraniu się, pielęgnacja ciała, przygotowanie śniadania, podanie leków, rehabilitacja, pomoc w spacerach. Następnie, w godzinach południowych (od 11 do 17) ma miejsce przygotowanie obiadu, ponowna rehabilitacja, rozpalenie w piecu, utrzymywanie temperatury w mieszkaniu, ustalanie wizyt lekarskich, wykup leków. W godzinach wieczornych (od 17 do 19), skarżąca ponownie pomaga mężowi w higienie, przygotowuje kolaję i napoje, zaś w nocy pomaga mężowi dojść do WC. Odnotowano w wywiadzie środowiskowym, iż skarżąca ma trójkę dzieci, które pomagają przy ojcu w formie rzeczowej tj., kupują ubrania dla ojca. Ponadto, jedno z tych dzieci (najmłodsza z córek) mieszka ze skarżącą i niepełnosprawnym (tj. zajmuje ona odrębne piętro domu wraz z dzieckiem) i pomaga skarżącej przy mężu (a swoim ojcu), w ten sposób, że płaci rachunki, zapewnia transport na zakupy oraz dowiezienie ojca do placówek medycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00