Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.86.2024.2.ICZ
Czy bezpłatne udostępnienie Sprzętu Medycznego przez Spółkę na rzecz Klientów do używania na zasadach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, będzie stanowiło czynność podlegającą opodatkowaniu VAT?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek ORD-IN o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy bezpłatne udostępnienie Sprzętu Medycznego przez Państwa na rzecz Klientów do używania na zasadach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, będzie stanowiło czynność podlegającą opodatkowaniu VAT?
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 kwietnia 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Sp. z o.o. (dalej: Państwo) jest przedsiębiorcą w zakresie dystrybucji wysokiej jakości produktów medycznych, akcesoriów, części zamiennych (...). Spółka podlega w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu od całości dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy) oraz jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.
Państwo są właścicielem sprzętu medycznego, przeznaczonego dla pacjentów (...). Przewidywany okres użytkowania Sprzętu Medycznego jest (...).
W ramach swojej działalności, w celu zwiększenia przychodów, zamierzają Państwo zawierać z klientami umowy, w ramach których będą udostępniać nieodpłatnie do użytkowania sprzęt medyczny oraz jednocześnie oferować tym klientom materiały eksploatacyjne i dodatkowe usługi po określonych cenach. Sprzęt medyczny będzie mógł być wykorzystywany przez klienta tylko z materiałami eksploatacyjnymi dostarczonymi przez Wnioskodawcę. Z tytułu udostępnienia sprzętu medycznego, Spółka nie będzie pobierała odrębnej opłaty, jednak Klient będzie zobowiązany do zakupu określonej minimalnej wartości materiałów eksploatacyjnych i usług po cenie określonej w Umowie - (dalej: materiały eksploatacyjne) - (...).
Sprzęt medyczny będzie mógł być wykorzystywany przez Klienta tylko z materiałami eksploatacyjnymi i usługami dostarczonymi przez Państwa, przy czym na podstawie Umowy wykorzystanie sprzętu medycznego przez Klienta bez dedykowanych materiałów eksploatacyjnych zakupionych przez Klienta w ramach Umowy będzie zabronione. Z tytułu udostępnienia sprzętu medycznego, nie będą Państwo pobierali odrębnej opłaty, jednakże Klient będzie zobowiązany do zakupu od Państwa określonej minimalnej wartości materiałów eksploatacyjnych po cenie określonej w Umowie.
W przypadku, gdy Klient nie wywiąże się ze swojego obowiązku w odniesieniu do minimalnej wartości zakupu materiałów eksploatacyjnych, będą Państwo mogli obciążyć Klienta opłatami za udostępnienie sprzętu medycznego za okres tożsamy z okresem, dla którego obowiązuje (...).
Będą Państwo udostępniali Klientom sprzęt medyczny w należytym stanie oraz będą Państwo przeprowadzali bieżącą i okresową konserwację Sprzętu medycznego. Konserwacja i naprawy, w szczególności naprawy sprzętu medycznego będą mogły być przeprowadzane wyłącznie przez Państwa firmę. W okresie użytkowania będą Państwo odpłatnie dokonywali niezbędnych konserwacji i napraw Sprzętu Medycznego. Klient będzie zobowiązany starannie przechowywać Sprzęt Medyczny, w szczególności zabezpieczyć go przed kradzieżą oraz chronić przed ogniem i wpływami atmosferycznymi.
Po upływie okresu obowiązywania Umowy oraz w przypadku wcześniejszego rozwiązania Umowy, Klient będzie zobowiązany zwrócić Państwu sprzęt medyczny. Sprzęt medyczny zostanie poddany kontroli technicznej przez Państwa firmę na własny koszt. Wszelkie niezbędne naprawy stwierdzone podczas tej kontroli zostaną przeprowadzone przez Państwa firmę na koszt Klienta. Przez okres obowiązywania umowy, Państwo pozostaną właścicielem Sprzętu Medycznego.
Pismem z 17 kwietnia 2024 r. uzupełnili Państwo ww. wniosek przez :
- dołączenie pełnomocnictwa oraz
- uzupełnienie opisu sprawy :
1.Spółka miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego za zakupiony sprzęt medyczny.
2.Udostępniane sprzętu medycznego wpisuje się całkowicie w cel działalności gospodarczej Państwa Spółki. Celem działalności gospodarczej jest zapewnienie dorosłym pacjentom, dzieciom i ich rodzicom kompleksową i specjalistyczną opiekę paliatywną, możliwie najwyższej jakości. Spółka świadczy usługi opieki domowej i każdego dnia pomaga tysiącom pacjentów. Państwa celem, jest wspieranie ludzi, pracowników służby zdrowia i administracji publicznej poprzez oferowanie możliwie najlepszych usług, zgodnie z różnymi potrzebami zdrowotnymi i najnowszymi wiadomościami na międzynarodowej scenie zdrowia. Firma nie tyle zarabia na dostarczeniu sprzętu, co na jego obsłudze. W celu odciążenia pacjentów, Państwa kontrahentom oferują Państwo pakiet, w ramach którego sprzęt jest udostępniany bezpłatnie. Usługa udostępniania sprzętu bezpłatnie zwiększa możliwość rozwoju firmy i zapewnia zbyt usług.
Pytanie:
Czy bezpłatne udostępnienie Sprzętu Medycznego przez Państwa na rzecz Klientów do używania na zasadach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, będzie stanowiło czynność podlegającą opodatkowaniu VAT?
Państwa stanowisko:
Państwa zdaniem, udostępnienie Sprzętu Medycznego na rzecz Klientów do używania na zasadach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego nie będzie stanowiło czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.
Zgodnie z art. 5 ustawy od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie Polski.
Zgodnie z definicją dostawy towarów zawartą w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT: „przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel”.
Z kolei, stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o VAT: „Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów”.
W związku z powyższym należy podkreślić, że opodatkowane jest przekazanie, w wyniku którego dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.
Postanowienia art. 7 ust. 2 ustawy o VAT odnoszące się do kwestii nieodpłatnego przekazania są uzupełnieniem podstawowej regulacji dotyczącej dostawy towarów, czyli art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, który mówi, że opodatkowaniu podlega każda czynność stanowiąca przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel.
Choć pojęcie „prawa do rozporządzania towarem jak właściciel” nie zostało zdefiniowane w ustawie VAT, to interpretację tego pojęcia można odnaleźć w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Np. w sprawie C-320/88 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że dostawa towarów w rozumieniu Dyrektyw VAT nie ogranicza się do cywilistycznego przeniesienia prawa własności. Istotne znaczenie ma przeniesienie ekonomicznego prawa do dysponowania rzeczą jak właściciel, pod warunkiem, że daje ono w praktyce nabywcy analogiczne prawa jak przeniesienie tytułu prawnego.
W opisanym stanie faktycznym wskazują Państwo, że uprawnienie, które będą nabywać klienci ograniczone będzie wyłącznie do używania Sprzętu Medycznego na zasadach określonych w Umowie. W okresie trwania umowy, Państwo pozostają właścicielem urządzeń, a Umowa ściśle określa sposób korzystania z tych urządzeń, w tym obowiązek zakupu przez Klienta określonej wartości materiałów eksploatacyjnych - (...).
Ponadto po zakończeniu umowy sprzęt medyczny podlega zwrotowi. Zgodnie z powyższym nie dochodzi do zmiany właściciela udostępnionych urządzeń medycznych - Państwo pozostaną ich właścicielem. Na podstawie umowy będą Państwo udostępniać sprzęt medyczny Klientom na zasadach określonych w Umowie i będą generować przychody z tytułu sprzedaży Klientom materiałów eksploatacyjnych i usług do wykorzystania wraz z Sprzętem Medycznym.
W związku z tym, że przekazanie sprzętu medycznego nie pociąga za sobą przeniesienia ich własności, czynność ta nie będzie stanowiła dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT jak również zrównanego z dostawą towarów nieodpłatnego przekazania przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Należy zauważyć, że w przedmiotowej sprawie nie będziemy mieć do czynienia z dostawą towarów, gdyż Państwo w dalszym ciągu będą pozostawać właścicielem przekazywanego do używania sprzętu medycznego. Istotą dostawy towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Natomiast w przedstawionym stanie faktycznym, wraz z udostępnieniem sprzętu medycznego nie dochodzi do przeniesienia na klientów prawa do rozporządzania Sprzętem jak właściciel. Zatem nie mamy tu do czynienia z dostawą towarów w rozumieniu powyższego przepisu.
Zgodnie z definicją świadczenia usług wyrażoną w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Należy jednak zauważyć, że co do zasady opodatkowaniu VAT podlegają usługi odpłatne. Jeśli nawet uznać, że udostępniając sprzęt Medyczny Spółka świadczy usługę na rzecz Klientów to należy zauważyć, że Spółka nie będzie pobierała wynagrodzenia za taką „usługę”, bowiem na podstawie Umowy udostępnienie sprzętu Medycznego będzie odbywało się nieodpłatnie.
Zgodnie z art. 8 ust. 2 VATU za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
- użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;
- nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Państwo dokonują sprzedaży na rzecz Klientów materiałów eksploatacyjnych i usług do wykorzystania wraz z Sprzętem Medycznym. Sprzedaż materiałów eksploatacyjnych i usług podlega opodatkowaniu VAT. W celu wsparcia sprzedaży oferowanych produktów, Spółka nieodpłatnie udostępnia sprzęt medyczny, stanowiący własność Spółki, przeznaczony do opieki nad pacjentami nieinwazyjnymi, inwazyjnymi i nerwomięśniowymi. Jednakże, aby otrzymać sprzęt medyczny do używania, Klient zawiera ze Wnioskodawcą umowę określającą warunki używania urządzeń oraz określającą minimalną wartość
Materiałów eksploatacyjnych do których nabycia od Spółki będzie zobowiązany Klient na podstawie Umowy.
Tym samym, warunkiem bezpłatnego udostępnienia Klientom Sprzętu medycznego do używania, jest zrealizowanie przez Klienta określonej minimalnej wartości zakupów od Państwa materiałów eksploatacyjnych określonej w Umowie. Umowa - (...) - zawiera postanowienie, iż w przypadku niewywiązania się klienta z postanowień umowy (nie osiągnięcia minimalnej wartości zakupu materiałów eksploatacyjnych), Spółka będzie uprawniona do wystawienia faktury z tytułu używania sprzętu medycznego za okres za który Klient nie wywiązał się z zakupu = (...). W czasie korzystania przez Klientów ze Sprzętu Medycznego, będzie on pozostawał własnością Spółki. Po upływie okresu obowiązywania umowy oraz w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy, Klient będzie zobowiązany zwrócić Spółce sprzęt medyczny.
Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego stwierdzić należy, że nieodpłatne udostępnienie przez Spółkę Sprzętu Medycznego na rzecz Klienta ma związek z działalnością przedsiębiorstwa bowiem jego celem jest wsparcie sprzedaży towarów Spółki (tj. materiałów eksploatacyjnych i usług). Jest to zatem nieodpłatna usługa, wykonywana w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Spółkę i jako taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Biorąc zatem pod uwagę przestawiony opis stanu faktycznego oraz powołane wyżej przepisy należy stwierdzić, że przekazanie sprzętu medycznego klientom Spółki ma związek z prowadzaną przez Państwa działalnością gospodarczą a tym samym nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie wywołuje dla Państwa skutków w tym podatku. W konsekwencji, Państwo nie mają obowiązku naliczania podatku VAT z tytułu udostępnienia Klientom sprzętu medycznego do używania na podstawie Umowy.
Spółka wskazuje, że analogiczne konkluzje znajdują potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych, w szczególności:
- Interpretacja indywidualna z 24 lutego 2011 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygn. IPPP1-443-2/11-2/JL „Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego stwierdzić należy, że nie mamy w przedmiotowej sprawie do czynienia z dostawą towarów, gdyż Spółka w dalszym ciągu pozostaje właścicielem przekazywanych do używania urządzeń. Istotą dostawy towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Nieodpłatne przekazanie wymienionych we wniosku urządzeń ma jednak związek z działalnością przedsiębiorstwa bowiem jego celem jest wsparcie sprzedaży towarów Spółki. Jest to zatem nieodpłatna usługa, wykonywana w związku z działalnością przedsiębiorstwa i jako taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony opis stanu faktycznego oraz powołane wyżej przepisy należy stwierdzić, że przekazanie Urządzeń klientom Spółki nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie wywołuje dla Wnioskodawcy skutków w tym podatku. W konsekwencji Spółka nie ma obowiązku naliczania podatku VAT z tytułu przekazania Urządzeń do używania”.
- Interpretacja indywidualna z 31 sierpnia 2012 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygn. IPPP2/443-583/12-2/KOM. "Natomiast w przedstawionym stanie faktycznym, wraz z udostępnieniem urządzeń nie dochodzi do przeniesienia na kontrahentów prawa do rozporządzania ekspozytorami jak właściciel. Zatem nie mamy tu do czynienia z dostawą towarów w rozumieniu powyższego przepisu. W myśl powołanej powyżej w art. 8 ust. 1 ustawy definicji świadczenia usług, wydanie rzeczy do użytkowania bez przeniesienia na odbiorcę prawa do rozporządzania nimi - stanowi natomiast świadczenie usług. Nieodpłatne przekazanie wymienionych we wniosku ekspozytorów ma jednak związek z działalnością przedsiębiorstwa, bowiem jego celem jest wsparcie sprzedaży towarów Spółki. Tym samym nie znajduje zastosowania art. 8 ust. 2 VATU. Jest to zatem nieodpłatna usługa, wykonywana w związku z działalnością przedsiębiorstwa i jako taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Wobec powyższego należy uznać stanowisko Wnioskodawcy w kwestii braku opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania ekspozytorów kontrahentom za prawidłowe”.
Ocena stanowiska
Państwa stanowisko w sprawie prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:
Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Z kolei, stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny
-jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
W związku z powyższym należy podkreślić, że opodatkowane jest przekazanie, w wyniku którego dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.
Postanowienia art. 7 ust. 2 ustawy o VAT odnoszące się do kwestii nieodpłatnego przekazania są uzupełnieniem podstawowej regulacji dotyczącej dostawy towarów, czyli art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, który mówi, że opodatkowaniu podlega każda czynność stanowiąca przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel.
Natomiast w świetle art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, że przez świadczenie usług należy rozumieć przede wszystkim określone zachowanie się podatnika na rzecz innego podmiotu, które wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Przy czym, o ile dane zachowanie podatnika mieści się w ustawowej definicji świadczenia usług, to - co do zasady - niezbędnym elementem do uznania tego zachowania za czynność podlegającą opodatkowaniu jest spełnienie przesłanki odpłatności (wynagrodzenie za usługę). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie. Zauważyć jednak należy, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.
Podkreślić należy, że w ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję odpłatnego świadczenia usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
I tak, w myśl art. 8 ust. 2 ustawy:
Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
2) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Za usługi świadczone do celów innych niż działalność gospodarcza należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 ustawy, jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Przepisy ustawy formułują zatem zasadę, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, co do zasady, odpłatne świadczenie usług, a nieodpłatne ich świadczenie traktuje się jako odpłatne w przypadkach określonych w ww. art. 8 ust. 2 ustawy.
Dla stwierdzenia, czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej art. 8 ust. 2 ustawy, istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie będzie się wpisywało w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują.
Zatem, aby nieodpłatne świadczenie uznać za odpłatne świadczenie usług, tj. za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być ono świadczone na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika. Opodatkowaniu podlegają te nieodpłatne usługi, które nie mają związku z prowadzoną działalnością. Przez świadczenie usług niezwiązanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy rozumieć takie świadczenie usług, które odbywa się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności.
Z opisu sprawy wynika, że w ramach swojej działalności, w celu zwiększenia przychodów, zamierzają Państwo zawierać z klientami umowy, w ramach których będą udostępniać nieodpłatnie do użytkowania sprzęt medyczny oraz jednocześnie oferować tym klientom materiały eksploatacyjne i dodatkowe usługi po określonych cenach. Sprzęt medyczny będzie mógł być wykorzystywany przez klienta tylko z materiałami eksploatacyjnymi dostarczonymi przez Wnioskodawcę. Z tytułu udostępnienia sprzętu medycznego, Spółka nie będzie pobierała odrębnej opłaty, jednak Klient będzie zobowiązany do zakupu określonej minimalnej wartości materiałów eksploatacyjnych i usług po cenie określonej w Umowie. (…) - do wykorzystania wraz ze sprzętem medycznym, takie jak (…), usługi serwisowe i konserwacyjne. Sprzęt medyczny będzie mógł być wykorzystywany przez Klienta tylko z materiałami eksploatacyjnymi i usługami dostarczonymi przez Państwa. Z tytułu udostępnienia sprzętu medycznego, nie będą Państwo pobierali odrębnej opłaty, jednakże Klient będzie zobowiązany do zakupu od Państwa określonej minimalnej wartości materiałów eksploatacyjnych po cenie określonej w Umowie. Po upływie okresu obowiązywania Umowy oraz w przypadku wcześniejszego rozwiązania Umowy, Klient będzie zobowiązany zwrócić Państwu sprzęt medyczny. Przez okres obowiązywania umowy, Państwo pozostaną właścicielem Sprzętu Medycznego. Udostępniane sprzętu medycznego wpisuje się całkowicie w cel działalności gospodarczej Państwa Spółki. Celem działalności gospodarczej jest zapewnienie dorosłym pacjentom, dzieciom i ich rodzicom kompleksową i specjalistyczną opiekę paliatywną, możliwie najwyższej jakości. Spółka świadczy usługi opieki domowej i każdego dnia pomaga tysiącom pacjentów. Państwa celem, jest wspieranie ludzi, pracowników służby zdrowia i administracji publicznej poprzez oferowanie możliwie najlepszych usług, zgodnie z różnymi potrzebami zdrowotnymi i najnowszymi wiadomościami na międzynarodowej scenie zdrowia. Firma nie tyle zarabia na dostarczeniu sprzętu, co na jego obsłudze. W celu odciążenia pacjentów, Państwa kontrahentom oferują Państwo pakiet, w ramach którego sprzęt jest udostępniany bezpłatnie. Usługa udostępniania sprzętu bezpłatnie zwiększa możliwość rozwoju firmy i zapewnia zbyt usług.
Przy tak przedstawionym opisie sprawy mają Państwo wątpliwość czy bezpłatne udostępnienie Sprzętu Medycznego przez Państwa na rzecz Klientów do używania na zasadach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, będzie stanowiło czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.
W tym miejscu wskazać należy, że kwestię zawierania umów reguluje ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.).
Zasada swobody umów zapisana została w art. 3531 Kodeksu cywilnego, w myśl którego:
Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Zatem strony mogą dowolnie ustalać stosunki cywilnoprawne, jednakże postanowienia umów nie mogą pozostawać w sprzeczności z innymi przepisami prawa, do stosowania których strony są zobowiązane.
Umowa użyczenia jest z natury umową nieodpłatną, zgodnie bowiem z art. 710 Kodeksu cywilnego:
Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.
Istotnymi cechami tej umowy są zatem dwa elementy: oddanie rzeczy do używania na pewien czas i nieodpłatność. Umowa użyczenia nie przenosi własności rzeczy. Oznacza to, że oddanie do bezpłatnego używania na podstawie umowy użyczenia jest nieodpłatnym świadczeniem usług.
Przepis art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy wskazuje, że opodatkowaniu jako odpłatne świadczenie usług, podlega użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza (w tym w szczególności m.in. do celów osobistych podatnika lub jego pracowników), jeżeli przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, w całości lub w części, przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Tylko łączne zaistnienie ww. przesłanek umożliwia objęcie zakresem opodatkowania VAT usług świadczonych nieodpłatnie.
Analizując natomiast treść art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, należy zauważyć, że dla ustalenia, czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego przepisu istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności, jakie w danej sprawie występują.
W odniesieniu do analizowanej sprawy należy stwierdzić, że świadczenie polegające na nieodpłatnym udostępnieniu sprzętu medycznego w celu zapewnienie dorosłym pacjentom, dzieciom i ich rodzicom kompleksowej i specjalistycznej opieki paliatywnej, możliwie najwyższej jakośc, niewątpliwie odbywa się w związku z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą. Jak bowiem wynika z opisu sprawy, świadczą Państwo usługi opieki domowej i każdego dnia pomagają tysiącom pacjentów. Państwa celem, jest wspieranie ludzi, pracowników służby zdrowia i administracji publicznej poprzez oferowanie możliwie najlepszych usług, zgodnie z różnymi potrzebami zdrowotnymi i najnowszymi wiadomościami na międzynarodowej scenie zdrowia. Firma nie tyle zarabia na dostarczeniu sprzętu, co na jego obsłudze. W celu odciążenia pacjentów, Państwa kontrahentom oferują Państwo pakiet, w ramach którego sprzęt jest udostępniany bezpłatnie. Usługa udostępniania sprzętu bezpłatnie zwiększa możliwość rozwoju firmy i zapewnia zbyt usług.
Tym samym, biorąc pod uwagę opis sprawy oraz przedstawione w tym zakresie przepisy prawa należy stwierdzić, że nieodpłatne użyczenie sprzętu medycznego w celu zapewnienia dorosłym pacjentom, dzieciom i ich rodzicom kompleksowej i specjalistycznej opieki paliatywnej, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż czynność ta będzie związana z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą w zakresie sprzedaży materiałów eksploatacyjnych wykorzystywanych do sprzętu medycznego oraz usług konserwacji i napraw sprzętu medycznego.
Podsumowując, bezpłatne udostępnienie sprzętu medycznego będzie związane z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą, zatem jako związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie będzie opodatkowane podatkiem VAT na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Tym samym Państwa stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right