Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.110.2024.5.AKU
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
1 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonymi 16 kwietnia 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
Pan P. W.
2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:
Pani J. W.
Opis zdarzenia przyszłego
J. i P. W. w dniu 27 czerwca 2007 r., na mocy aktu notarialnego – Umowy sprzedaży –zawartej przed notariuszem ... (Repertorium A numer …), kupili od „…” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w ... do majątku objętego wspólnością ustawową, prawo użytkowania wieczystego działki nr 1 położonej w … …, obszaru 0,5738 ha oraz prawo własności budynków (budynku ...) i budowli znajdujących się na tej działce, a stanowiących odrębne nieruchomości, objęte księgą wieczystą Kw. …. Nabycie tych praw nastąpiło w związku z prowadzoną przez P. W. działalnością gospodarczą pod firmą …..
Zgodnie z oświadczeniem sprzedającej spółki zawartym w powyższym akcie notarialnym, sprzedaż opisanej nieruchomości korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Na mocy umowy dzierżawy z dnia 30 czerwca 2007 r. zawartej pomiędzy P. W. prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą … (Wydzierżawiającym) a „…” sp. z o.o. z siedzibą w … (Dzierżawcą) została zawarta umowa dzierżawy, na mocy której P. W. oddał do używania i pobierania pożytków opisaną nieruchomość, tj. prawo użytkowania wieczystego działki nr 1 w … .. oraz budynki i budowle posadowione na tej nieruchomości. Nieruchomość została wydana dzierżawcy w dniu 30 czerwca 2007 r. Ustalony czynsz miesięczny jest powiększany o podatek od towarów i usług w obowiązującej stawce.
Powyższa nieruchomość była od 28 czerwca 2007 r. do 31 grudnia 2011 r. składnikiem majątku w działalności gospodarczej P. W. Protokołem z dnia 31 grudnia 2011 r. zarówno użytkowanie wieczyste gruntu, jak i środki trwałe posadowione na tym gruncie zostały wycofane z działalności gospodarczej z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2012 r. Decyzją właściciela postanowiono wycofać nieruchomości z działalności gospodarczej i przeznaczyć je jako składnik majątku własnego celem najmu prywatnego w ramach odrębnego źródła przychodu. Od tego momentu przychód z najmu opodatkowany był w ramach odrębnego źródła przychodów (najem) na zasadzie ryczałtu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Czynsz nadal był powiększany o podatek od towarów i usług.
Na mocy aktu notarialnego z dnia 9 lutego 2016 r. – Umowy sprzedaży oraz oświadczenia o ustanowieniu hipoteki – zawartej przed notariuszem ... (Repertorium A numer …) J. i P. W. – jako dotychczasowi użytkownicy wieczyści – kupili od Gminy … prawo własności nieruchomości gruntowej – działki nr 1 o powierzchni 0,5738 ha położonej w … …, objętej księgą wieczystą …, do majątku objętego wspólnością ustawową majątkową małżeńską.
Wnioskodawcy nie ponosili wydatków na ulepszenie tych nieruchomości, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej.
W związku z wypowiedzeniem przez najemcę w dniu 12 października 2023 r. (ze skutkiem na dzień 30 kwietnia 2024 r.) powyższej umowy dzierżawy z dnia 30 czerwca 2007 r. oraz z uwagi na zły stan techniczny budynków i budowli, w dniu 27 grudnia 2023 r. P. W. złożył w Starostwie Powiatowym w … wniosek o pozwolenie na rozbiórkę budynków i budowli położonych na opisywanej działce nr 1, wraz z koniecznymi załącznikami.
Wnioskodawcy mają zamiar sprzedać wskazaną wyżej nieruchomość - wówczas już niezabudowaną działkę nr 1, tj. po rozbiórce budynków i budowli znajdujących się na działce. Na chwilę obecną nie została zawarta umowa przedwstępna, ani inna umowa zobowiązująca do sprzedaży.
Zgodnie z Uchwałą nr … Rady Miasta … … z dnia 25 kwietnia 2018 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta … …, przedmiotowa działka znajduje się na terenie zabudowy techniczno-produkcyjnej, przemysłowej, magazynów, składów, z dopuszczeniem funkcji usług administracji, biur związanych z prowadzoną działalnością, dopuszcza się sytuowanie budynków gospodarczych i garaży, związanych z przeznaczeniem terenu.
P. W. jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. J. W. nie jest podatnikiem VAT.
W uzupełnieniu wniosku wskazano, że:
1)przedmiotowa nieruchomość była wykorzystywana wyłącznie przez P. W. Nie była, nie jest i nie będzie wykorzystywana przez J. W.;
2)zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) w 2018 r. i wynikające z ww. planu przeznaczenie działki będącej przedmiotem planowanej sprzedaży, objętej zakresem wniosku nastąpiła bez jakiejkolwiek inicjatywy Wnioskodawców. Zmiana nastąpiła z inicjatywy władz lokalnych;
3)działka nr 1 była ujęta w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych działalności gospodarczej P. W. od 28 czerwca 2007 r. do 31 grudnia 2011 r. Jak wskazano we wniosku, protokołem z dnia 31 grudnia 2011 r., zarówno użytkowanie wieczyste gruntu, jak i środki trwałe posadowione na tym gruncie zostały wycofane z działalności gospodarczej z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2012 r.;
4)w chwili obecnej nie ma chętnego na zakup przedmiotowej nieruchomości. Z uwagi na przeznaczenie działki zgodnie z MPZP, prawdopodobne, że nabywcą będzie podmiot gospodarczy, na cele zgodne z MPZP.
5)w stosunku do nieruchomości, będącej przedmiotem planowanej sprzedaży, Wnioskodawcy nie prowadzili/nie prowadzą jakichkolwiek działań mających na celu zachęcenie potencjalnego nabywcy do nabycia nieruchomości;
6)Wnioskodawcy nie podejmowali/nie podejmują działań marketingowych w celu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, wykraczających poza zwykłe formy ogłoszenia;
7)poza nieruchomością wskazaną we wniosku Zainteresowani dokonali sprzedaży następujących nieruchomości:
- nieruchomość zabudowana przy ul. … w … – kupiona na podstawie aktu notarialnego w dniu 21 czerwca 1999 r. na potrzeby działalności gospodarczej P. W., sprzedana 4 stycznia 2018 r., z uwagi na to, że stała się zbędna w prowadzonej działalności;
- dom jednorodzinny przy ul. … w … – kupiony 10 czerwca 2008 r. na egzekucji komorniczej, z zamiarem dla dziecka, nieruchomość prywatna, sprzedana 16 lutego 2021 r., z uwagi na zmiany planów życiowych dziecka.
8)Wnioskodawcy posiadają inne nieruchomości, poza wymienioną we wniosku – obecne miejsce prowadzenia działalności P. W. przy ul. … w … (nabyta 10 sierpnia 2000 r.). Nie jest udostępniana innym podmiotom.
Dodatkowo nieruchomość przy ul. … w … (nabyta w 1994 r.), w tym:
- budynek biurowo-socjalny, wynajem od 25 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2017 …. w …, od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2020 r. ….. w … (odprawy celne); od 1 stycznia 2021 r. do dzisiaj brak najemcy;
- hala – wynajem od 20 lipca 2012 r. do 30 listopada 2020 r. …, od 15 marca 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. …., od 1 stycznia 2023 r. – brak wynajmu i hala wykorzystywana jest na potrzeby własne działalności gospodarczej P. W.
Wnioskodawcy są również właścicielami nieruchomość przy ul. …. w …, w której Wnioskodawcy zamieszkują (bez związku z działalnością gospodarczą, nie jest wynajmowana). W ramach majątku prywatnego Wnioskodawcy są również właścicielami budynku mieszkalnego w … przy ul. …. nabytego w 1994 r., wynajmowanego na cele mieszkalne – przychód rozliczany przez Pana P. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
9)Zainteresowany prowadzi działalność gospodarczą w formie indywidualnej działalności gospodarczej oraz jako wspólnik spółki cywilnej … NIP …. Zainteresowany prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz ewidencje VAT.
Pytania
1.Czy w związku z przyszłą sprzedażą opisanej nieruchomości (niezabudowanej działki nr 1) po stronie któregokolwiek z Wnioskodawców powstanie przychód podatkowy z odpłatnego zbycia nieruchomości?
2.Czy planowana sprzedaż opisanej nieruchomości (niezabudowanej działki nr 1) będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
3.Jeśli odpowiedź na pytanie nr 2 będzie twierdząca, tj. planowana sprzedaż opisanej nieruchomości (niezabudowanej działki nr 1) będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to czy po stronie Wnioskodawców możliwe będzie opodatkowanie dostawy nieruchomości w całości przez P. W. jako czynnego podatnika VAT?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku nr 1, dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 2 i nr 3, dotyczących podatku od towarów i usług, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawców, w związku z przyszłą sprzedażą opisanej nieruchomości (niezabudowanej działki nr 1) po stronie żadnego z Wnioskodawców nie powstanie przychód podatkowy z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Jak stanowi art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c -przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Powołany art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje w szczególności, że powyższych przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 (tj. wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej), z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, pierwotne nabycie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz własności budynków i budowli nastąpiło w dniu 27 czerwca 2007 r., a wykup prawa własności działki od Gminy … w dniu 9 lutego 2016 r. Tak więc wskazany okres pięciu lat upłynął, a zatem sprzedaż nieruchomości nie będzie skutkowała powstaniem przychodu podatkowego. Jednocześnie– jak również wynika z opisu zdarzenia przyszłego – protokołem z dnia 31 grudnia 2011 r. nieruchomość została wycofana z działalności gospodarczej (zarówno prawo użytkowania wieczystego działki jak i budynki i budowle) z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2012 r. Upłynął zatem również wskazany 6-letni okres.
Mając powyższe na uwadze uznać należy, że w związku ze sprzedażą opisanej nieruchomości po stronie Wnioskodawców nie powstanie przychód podatkowy z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód z dwóch odrębnych źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej lub ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
‒ jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:
1)odpłatne zbycie nieruchomości nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
2)zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Odrębnym od powyższego źródłem przychodów jest wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy:
Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy:
Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
– wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Natomiast w myśl art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.
Zatem, z treści przytoczonych przepisów jednoznacznie wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku, do których odnosi się art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy), jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Dotyczy to również sytuacji, w której składniki te przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat. Natomiast skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości mieszkalnych lub praw nie powodują powstania przychodu z działalności gospodarczej (chyba że są one towarem handlowym), lecz należy rozpatrywać je w kontekście przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że zakupiliście Państwo w dniu 27 czerwca 2007 r., do majątku objętego wspólnością ustawową prawo użytkowania wieczystego działki nr 1 oraz prawo własności budynków (budynku odlewni żeliwa, magazynu materiałów wsadowych i pomocniczych) i budowli znajdujących się na tej działce, a stanowiących odrębne nieruchomości. Nabycie tych praw nastąpiło w związku z prowadzoną przez Zainteresowanego działalnością gospodarczą.
Na mocy umowy dzierżawy z dnia 30 czerwca 2007 r. oddał Pan do używania i pobierania pożytków ww. nieruchomość. Ustalony czynsz miesięczny jest powiększany o podatek od towarów i usług w obowiązującej stawce.
Powyższa nieruchomość była od 28 czerwca 2007 r. do 31 grudnia 2011 r. ujęta w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych w Pana działalności gospodarczej. Protokołem z dnia 31 grudnia 2011 r. zarówno użytkowanie wieczyste gruntu, jak i środki trwałe posadowione na tym gruncie zostały wycofane z działalności gospodarczej z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2012 r.
Decyzją właściciela postanowiono wycofać nieruchomości z działalności gospodarczej i przeznaczyć je jako składnik majątku własnego celem najmu prywatnego w ramach odrębnego źródła przychodu. Od tego momentu przychód z najmu opodatkowany był w ramach odrębnego źródła przychodów (najem) na zasadzie ryczałtu zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Czynsz nadal był powiększany o podatek od towarów i usług.
Na mocy aktu notarialnego z dnia 9 lutego 2016 r. – Umowy sprzedaży oraz oświadczenia o ustanowieniu hipoteki, kupiliście Państwo– jako dotychczasowi użytkownicy wieczyści –prawo własności ww. nieruchomości gruntowej – działki nr 1 o powierzchni 0,5738 ha do majątku objętego wspólnością ustawową majątkową małżeńską. Nie ponosili Państwo wydatków na ulepszenie tej nieruchomości, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej.
W związku z wypowiedzeniem przez najemcę w dniu 12 października 2023 r. (ze skutkiem na dzień 30 kwietnia 2024 r.) powyższej umowy dzierżawy z dnia 30 czerwca 2007 r. oraz z uwagi na zły stan techniczny budynków i budowli, w dniu 27 grudnia 2023 r. złożył Pan wniosek o pozwolenie na rozbiórkę budynków i budowli położonych na opisywanej działce.
Mają Państwo zamiar sprzedać wskazaną wyżej nieruchomość – wówczas już niezabudowaną, tj. po rozbiórce budynków i budowli znajdujących się na działce. Na chwilę obecną nie została zawarta umowa przedwstępna, ani inna umowa zobowiązująca do sprzedaży. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przedmiotowa działka znajduje się na terenie zabudowy techniczno-produkcyjnej, przemysłowej, magazynów, składów, z dopuszczeniem funkcji usług administracji, biur związanych z prowadzoną działalnością, dopuszcza się sytuowanie budynków gospodarczych i garaży, związanych z przeznaczeniem terenu.
Jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT natomiast Pana żona nie jest podatnikiem VAT.
Zatem, mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, że planowana przez Państwa sprzedaż prawa własności nieruchomości gruntowej oznaczonej nr 1, dokonana po upływie 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nieruchomość ta została wycofana z Pana działalności gospodarczej, nie będzie skutkowała powstaniem przychodu z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Skutki podatkowe tej sprzedaży należy ocenić w kontekście przesłanek z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podkreślić należy, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, jeżeli nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej, skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym, kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
W przedmiotowej sprawie, za datę nabycia przez Państwa nieruchomości oznaczonej nr 1, należy uznać datę zakupu ww. nieruchomości do majątku objętego wspólnością ustawową, tj. 27 czerwca 2007 r.
W związku z tym, przyszła sprzedaż przez Państwa ww. prawa własności nieruchomości gruntowej oznaczonej nr 1, zostanie dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie i nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z tym, Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego materialnego do określonego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.) jest sam przepis prawa. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli zatem, przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Państwa chroniła w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.
Jednocześnie wyjaśnić należy, że na powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma wpływu wystąpienie (lub niewystąpienie) obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług. Kwestie związane z tym podatkiem są regulowane poprzez odrębne przepisy zawarte w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361). Oznacza to, że rozstrzygnięcia spraw w zakresie regulowanym ustawą o podatku od towarów i usług zasadniczo nie mają wpływu na rozstrzygnięcia w zakresie regulowanym ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Pan P. W. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).