Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 8 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.133.2024.1.AW
1. Czy w sytuacji przekazania darowizny Fundatora na rzecz Wnioskodawcy (Fundacji Rodzinnej) lub wniesienia przez Fundatora na podwyższony fundusz założycielski Wnioskodawcy udziałów w Spółce, Wnioskodawca będzie obowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych, a jeśli tak, to w jakiej stawce. 2. Czy Wnioskodawca odpłatnie zbywając udziały w Spółce nabyte uprzednio od Fundatora w drodze darowizny lub w drodze ich wniesienia przez Fundatora na podwyższony fundusz założycielski Wnioskodawcy, będzie korzystać ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 u.p.d.o.p. i nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od uzyskanej przez Wnioskodawcę od podmiotu trzeciego ceny za Udziały.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:
1.w sytuacji przekazania w formie darowizny przez Fundatora na rzecz Wnioskodawcy lub wniesienia przez Fundatora na podwyższony fundusz założycielski Wnioskodawcy udziałów w Spółce, Wnioskodawca będzie obowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych, a jeśli tak, to w jakiej stawce;
2.Wnioskodawca odpłatnie zbywając udziały w Spółce nabyte uprzednio od Fundatora w drodze darowizny lub w drodze ich wniesienia przez Fundatora na podwyższony fundusz założycielski Wnioskodawcy, będzie korzystać ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 u.p.d.o.p. i nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od uzyskanej przez Wnioskodawcę od podmiotu trzeciego ceny za Udziały.
Uzupełnili go Państwo pismem z 19 marca 2024 r. (wpływ 22 marca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest fundacją rodzinną w organizacji ustanowioną (…) 2024 r. w akcie założycielskim sporządzonym w formie aktu notarialnego zgodnie z przepisami ustawy z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 326 ze zm.), zwanej dalej jako „u.f.r.”. Fundatorem Wnioskodawcy jest osoba fizyczna (…), zwany dalej jako: „Fundator”, który jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, a także posiadającym pełną zdolność do czynności prawnych. Beneficjentami Wnioskodawcy jest Fundator, jego zstępni i małżonka Fundatora. Wnioskodawca został zgłoszony do rejestru fundacji rodzinnych i oczekuje na wpis do tego rejestru. Fundusz założycielski został pokryty w całości ze środków pieniężnych. Fundator jest jedynym członkiem zarządu Wnioskodawcy. Na dzień sporządzenia wniosku Wnioskodawca nie posiada jeszcze NIP i REGON, jednakże planuje w najbliższym czasie jego uzyskanie.
Fundator jest jednocześnie jedynym wspólnikiem A sp. z o.o. z siedzibą w (…) (NIP …), zwanej dalej jako: „Spółka”. Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, tj. podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, posiada siedzibę działalności gospodarczej oraz miejsce zarządu w Polsce. Spółka prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości. Na dzień złożenia wniosku Spółka planuje zrezygnować z opodatkowania na zasadach przewidzianych w Rozdziale 6b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „u.p.d.o.p.”), tj. ryczałtu od dochodów spółek. Rezygnacja zostanie dokonana z końcem 2023 r., tj. od 1 stycznia 2024 r. Spółka będzie podlegać podatkowi dochodowemu od osób prawnych na zasadach ogólnych.
Fundatorowi przysługuje 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki, tj. 50 udziałów o łącznej wartości nominalnej (…) zł. Fundator zamierza darować 50% przysługujących mu udziałów w Spółce na rzecz swojego syna (…).
Następnie Fundator zamierza nieodpłatnie przenieść pozostałe mu 50% udziałów w kapitale zakładowym Spółki na rzecz Wnioskodawcy.
Przeniesienie własności udziałów w Spółce może nastąpić wraz z przeniesieniem innych składników majątkowych Fundatora (np. nieruchomości, rzeczy ruchome, prawa majątkowe nabywane w innym celu niż wyłącznie w celu dalszego zbycia, przy czym nie są one przedmiotem poniższych zapytań), które Fundator planuje wnieść do Wnioskodawcy, zarządzać nimi w tej formie prawnej i tym samym uregulować sukcesję majątkową na wypadek jego śmierci. Tytułem przeniesienia własności udziałów będzie umowa darowizny na rzecz Wnioskodawcy lub zostaną one wniesione na pokrycie funduszu założycielskiego, który może zostać podniesiony.
Wnioskodawca ma wątpliwości, czy w związku z darowizną udziałów w Spółce lub pokryciem podwyższonego funduszu założycielskiego, Wnioskodawca osiągnie z tego tytułu dochód, który powinien opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Ponadto Wnioskodawca ma wątpliwości, czy Wnioskodawca będzie mógł w przyszłości odpłatnie zbyć darowane przez Fundatora udziały w Spółce na rzecz podmiotu trzeciego i czy uzyskana przez Wnioskodawcę z tego tytułu cena będzie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Wnioskodawca ma również wątpliwości, czy sprzedaż przez Wnioskodawcę nabytych od Fundatora składników majątkowych w inny sposób niż wniesienie na pokrycie funduszu założycielskiego fundacji, stanowi działalność dozwoloną przez ustawodawcę w art. 5 ust. 1 u.f.r., a tym samym czy Wnioskodawca skorzysta ze zwolnienia podmiotowego od podatku dochodowego od osób prawnych przewidzianego w art. 6 ust. 1 pkt 25 u.d.p.o.p. i nie wystąpi podatek, o którym mowa w art. 24r u.p.d.o.p.
Pytania
1.Czy w sytuacji przekazania w formie darowizny przez Fundatora na rzecz Wnioskodawcy lub wniesienia przez Fundatora na podwyższony fundusz założycielski Wnioskodawcy udziałów w Spółce, Wnioskodawca będzie obowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych, a jeśli tak, to w jakiej stawce?
2.Czy Wnioskodawca odpłatnie zbywając udziały w Spółce nabyte uprzednio od Fundatora w drodze darowizny lub w drodze ich wniesienia przez Fundatora na podwyższony fundusz założycielski Wnioskodawcy, będzie korzystać ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 u.p.d.o.p. i nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od uzyskanej przez Wnioskodawcę od podmiotu trzeciego ceny za Udziały?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1.
W ocenie Wnioskodawcy nabycie przez fundację rodzinną, w tym fundację rodzinną w organizacji, od fundatora udziałów w sp. z o.o. podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych, co wynika z art. 6 ust. 1 pkt 25 u.p.d.o.p. Zwolnienie zawarte w tym przepisie ma charakter podmiotowy, co przekłada się na fakt, że uzyskana przez fundację rodzinną od fundatora korzyść nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem. Bez znaczenia dla zastosowania omawianego zwolnienia jest fakt, że udziały w spółce z o.o. zostały przekazane w formie darowizny, a także nie zostały wniesione na pokrycie funduszu założycielskiego fundacji rodzinnej. Żaden ze wspomnianych w poprzednim zdaniu przypadków nie został wyłączony przez art. 6 ust. 1 pkt 25 u.p.d.o.p., czy też art. 6 ust. 6-9 u.p.d.o.p. lub inne przepisy u.p.d.o.p.
Powyższe potwierdza interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 października 2023 r. (nr 0111-KDIB1-2.4010.459.2023.1.DP).
W związku z tym na pierwsze pytanie należy odpowiedzieć przecząco i wskazać, że w opisanym przypadku Wnioskodawca nie będzie obowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od darowanych przez Fundatora udziałów w Spółce, gdyż korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 6 ust. 1 pkt 25 u.p.d.o.p.
Ad 2.
Wnioskodawca uważa, że nabywanie i zbywanie przez fundację rodzinną udziałów w spółce z o.o. (w tym w drodze darowizny lub wniesienia na poczet podwyższonego funduszu założycielskiego) stanowi działalność dozwoloną przez art. 5 ust. 1 u.f.r., a co za tym idzie taka działalność korzysta ze zwolnienia podmiotowego od podatku dochodowego od osób prawnych przewidzianego w art. 6 ust. 1 pkt 25 u.p.d.o.p.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 u.f.r., fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w zakresie przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach. Przepis ten zakłada możliwość nabywania i zbywania udziałów w spółkach z o.o., gdyż posługuje się pojęciami „przystępowania” i „uczestnictwa”, które nacechowane są dynamiką i dużą szerokością znaczeniową, która w ocenie wnioskodawcy dozwala na nabywanie i zbywanie udziałów dających prawo uczestnictwa w spółkach z o.o.
Gdyby intencją ustawodawcy było wyłączenie możliwości zbywania nabytych przez fundację rodzinną udziałów, akcji lub innych tytułów uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, spółdzielniach i podmiotach o podobnym charakterze, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 u.f.r., to w ogóle nie wprowadziłby do treści art. 5 ust. 1 u.f.r. omawianego punktu trzeciego, gdyż punkt pierwszy ograniczałby możliwość obrotu tego typu składnikami majątkowymi (jak np. udziały w spółce z o.o.). Nie byłoby innego racjonalnego uzasadnienia dla wprowadzenia do art. 5 ust. 1 punktu trzeciego, jak dozwolenie na nabywanie i zbywanie tego typu składników majątkowych. Z tego względu obrót m.in. udziałami w spółkach z o.o. dokonywany przez fundację rodzinną jest działalnością dozwoloną w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 3 u.f.r. i nie stanowi działalności niedozwolonej przez art. 5 ust. 1 pkt 1 u.f.r. a contrario.
Ponadto z ram art. 5 ust. 1 pkt 1 u.f.r. a contrario wyłączony jest przypadek nabycia przez fundację rodzinną mienia w sposób pierwotny od fundatora i to niezależnie od tego, czy nastąpiło to wskutek wniesienia danego składnika majątkowego na poczet pokrycia funduszu założycielskiego, czy też nie. Bez znaczenia jest również tytuł tego nabycia, który nie jest wyrazem działalności fundacji rodzinnej, a woli i rozporządzenia mieniem fundatora, tj. odrębnego podmiotu praw i obowiązków (założyciela fundacji rodzinnej). Nie sposób takiego przypadku rozpatrywać w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez fundację rodzinną, dlatego w ogóle nie można uznać przedstawionego zagadnienia w kategoriach niedozwolonej działalności, która mogłaby nie podlegać zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych przewidzianemu przez art. 6 ust. 1 pkt 25 u.p.d.o.p., a tym samym podlegać podatkowi, o którym mowa w art. 24r u.p.d.o.p.
Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 grudnia 2023 r. (0111-KDIB1-2.4010.319.2023.2.DP).
Mając na względzie powyższe na drugie z przedstawionych pytań należy odpowiedzieć w ten sposób, że Wnioskodawca sprzedając na rzecz podmiotu trzeciego udziały w Spółce, które uprzednio zostały Wnioskodawcy darowane przez Fundatora lub przeniesione przez Fundatora na pokrycie podwyższonego funduszu założycielskiego Wnioskodawcy, korzystać będzie ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 25 u.p.d.o.p. i Wnioskodawca nie będzie obowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od uzyskanej w tej sposób ceny za sprzedane udziały w Spółce.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytań). Zatem inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji. W szczególności przedmiotem interpretacji nie była kwestia przeniesienia własności innych składników majątkowych Fundatora (np. nieruchomości, rzeczy ruchome, prawa majątkowe nabywane w innym celu niż wyłącznie w celu dalszego zbycia), ponieważ – zgodnie z zastrzeżeniem poczynionym przez Wnioskodawcę – nie są one przedmiotem zapytań.
W myśl art. 4a pkt 36 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”):
Ilekroć w ustawie jest mowa o fundacji rodzinnej - oznacza to fundację rodzinną albo fundację rodzinną w organizacji w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz.U. poz. 326 i 825).
Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 326, dalej: „ufr”):
Ustawa reguluje organizację i funkcjonowanie fundacji rodzinnej, w tym prawa i obowiązki fundatora i beneficjenta.
Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 25 updop:
Zwalnia się od podatku fundację rodzinną.
Jednakże, zgodnie z art. 6 ust. 6-7 updop:
6. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do podatku, o którym mowa w art. 24b i art. 24q.
7. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej.
W myśl art. 24r ust. 1 updop:
W zakresie w jakim fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą wykraczającą poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej stawka podatku, o którym mowa w art. 19, wynosi 25% podstawy opodatkowania.
Jak stanowi art. 5 ust. 1 pkt 1, 3 i 4 ufr:
Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2023 r. poz. 221) tylko w zakresie:
1) zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;
3) przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach;
4) nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze;
Zgodnie z art. 5 ust. 3 ufr:
Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy praw wynikających z przystąpienia do podmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 3, i uczestnictwa w tych podmiotach oraz składników mienia, o których mowa w ust. 1 pkt 4.
W pierwszej kolejności Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy w sytuacji przekazania w formie darowizny przez Fundatora na rzecz Wnioskodawcy lub wniesienia przez Fundatora na podwyższony fundusz założycielski Wnioskodawcy udziałów w Spółce, Wnioskodawca będzie obowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych, a jeśli tak, to w jakiej stawce.
Mając na względzie powyższe wyjaśnienia, jak już wskazano, Fundacje rodzinne podlegają co do zasady zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 updop. Wyjątki od tej reguły zostały przewidziane w przepisach art. 6 ust. 6-9 updop, jednak nie obejmują one zdarzeń polegających na otrzymaniu mienia przez fundację rodzinną, w tym w formie darowizny.
Tym samym, w wyniku otrzymania przez fundację rodzinną darowizny w postaci udziałów w spółce prawa handlowego darowanych przez fundatora lub wniesionych przez fundatora na podwyższony fundusz założycielski fundacji, po stronie fundacji nie powstanie przychód podatkowy.
Zatem należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem w zakresie pytania 1, iż nabycie przez fundację rodzinną, w tym fundację rodzinną w organizacji, od fundatora udziałów w sp. z o.o. w drodze darowizny podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych, co wynika z art. 6 ust. 1 pkt 25 u.p.d.o.p.
W związku z tym Fundacja nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu to tym samym pytanie o stawkę podatku jest w przedstawionej sytuacji bezzasadne.
Wobec powyższego Państwa stanowisko w zakresie pytania 1 należało uznać za prawidłowe.
Odnosząc się natomiast do Państwa wątpliwości zakresie pytania 2, dotyczących ustalenia, czy Wnioskodawca odpłatnie zbywając udziały w Spółce nabyte uprzednio od Fundatora w drodze darowizny lub w drodze ich wniesienia przez Fundatora na podwyższony fundusz założycielski Wnioskodawcy, będzie korzystać ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 u.p.d.o.p. i nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od uzyskanej przez Wnioskodawcę od podmiotu trzeciego ceny za Udziały, wskazać należy, że dla celów opodatkowania fundacji rodzinnej szczególne znaczenie ma prawidłowe ustalenie, czy fundacja ta prowadzi działalność zgodnie ze wskazanymi przez ustawodawcę wymogami. Zgodnie bowiem z art. 24r updop w zakresie, w jakim fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą wykraczającą poza zakres określony w art. 5 ufr, stawka CIT wynosi 25% podstawy opodatkowania.
Jak wynika z art. 5 ufr, fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w zakresie przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach. Może również nabywać i zbywać papiery wartościowe, instrumenty pochodne i prawa o podobnym charakterze. Ponadto, jak wynika z powołanego przepisu, fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w zakresie zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia. Przy czym powyższe (tj. art. 5 ust. 1 pkt 1 ufr) nie dotyczy praw wynikających z przystąpienia do podmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 3, i uczestnictwa w tych podmiotach oraz składników mienia, o których mowa w ust. 1 pkt 4 (art. 5 ust. 3 ufr).
Mając na względzie przepis art. 5 ust. 3 ufr, stwierdzić należy, że fundacja rodzinna może prowadzić działalność polegającą na zbywaniu praw wynikających z przystąpienia do spółek handlowych, a także papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze, nawet jeśli takie prawa i składniki mienia zostały nabyte wyłącznie w celu ich dalszego zbycia.
Na gruncie art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr, fundacja rodzinna może przystępować do spółek handlowych i innych wymienionych w tym przepisie podmiotów, uczestniczyć w nich oraz wykonywać wszelkie prawa wynikające z tych tytułów, również z nich występować, czy zbywać części udziału. Podkreślić należy, że zbywanie udziałów m.in. w spółce z o.o. nie mieści się w zakresie działalności wskazanej w art. 5 ust. 1 pkt 4 ufr.
Wobec powyższego, zdaniem Organu, odpłatne zbycie (sprzedaż) udziałów w spółce prawa handlowego darowanych fundacji na podstawie darowizny lub wniesionych przez fundatora na podwyższony fundusz założycielski fundacji mieści się w zakresie określonym w art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr. Zatem w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 24r ust. 1 updop.
Mając na względzie powyższe, nabywanie i zbywanie przez fundację rodzinną udziałów w spółce z o.o. (w tym w drodze darowizny lub wniesienia na poczet podwyższonego funduszu założycielskiego) stanowi działalność dozwoloną przez art. 5 ust. 1 pkt 3 u.f.r., a co za tym idzie taka działalność korzysta ze zwolnienia podmiotowego od podatku dochodowego od osób prawnych przewidzianego w art. 6 ust. 1 pkt 25 u.p.d.o.p.
Wobec powyższego Państwa stanowisko w zakresie pytania 2 należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Natomiast organ, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkuje się wydanymi rozstrzygnięciami, to nie ma możliwości zastosowania ich wprost, ponieważ nie stanowią materialnego prawa podatkowego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right