Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.213.2024.2.MZ

Prawa do opodatkowania przychodów ze świadczonych usług stawką ryczałtu w wysokości 8,5%.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie prawa do opodatkowania przychodów ze świadczonych usług stawką ryczałtu w wysokości 8,5%. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z dnia 3 kwietnia 2024 r. (wpływ 3 kwietnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Jest Pan przedsiębiorcą, który dokonuje rozliczeń podatkowych w prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Złożył Pan oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w dniu 24.01.2023 r.

Prowadzi Pan działalność będącą przedmiotem wniosku od 02.02.2023 roku, a prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową. Prowadzi Pan działalność w ramach której jako Architekt Rozwiązań Serwisowych kieruje tworzeniem rozwiązań architektonicznych dla Biznesu i Rozwiązań poprzez angażowanie wszystkich zainteresowanych stron na początku cyklu opracowywania rozwiązań Platformy Serwisowej Klienta, aby upewnić się, że poprzez określenie wymagań jasno zdefiniowane są opcjonalne architektury oraz związane z nimi ryzyka, które spełniają wymagania Platformy Serwisowej Klienta i jego klientów.

Jest to kluczowa rola, w pełni przypisana do wsparcia Platformy Serwisowej Klienta dla Społeczności Klienta, podlegającą bezpośrednio Kierownikowi tej korporacyjnej inicjatywy. Ostatecznym celem jest tworzenie architektury usług Platformy Serwisowej Klienta (fazy projektowania i wdrażania), wykorzystując istniejące i przyszłe zdolności technologiczne Klienta oraz komponenty w kontekście, w którym usługa będzie obsługiwana zdalnie i przez personel Partnera. Obejmuje to następujące działania:

  • Nawiązywanie kontaktu z klientami i zainteresowanymi stronami Klienta w celu uzyskania i analizy wymagań i procesów biznesowych (Aktualnie Pana klient nie posiada żadnych klientów. Jesteście na etapie (…) i dopiero szukacie potencjalnych klientów oraz partnerów. Zajmuje się tym zespół marketingowy oraz product owners);
  • Formułowanie rekomendacji oraz kierowanie kształtowaniem rozwiązania i tworzeniem planów/dokumentacji dla jego kolejnego rozwoju (Jest Pan odpowiedzialny za projekty architektury wysokiego poziomu, do których należą: architektura biznesowa, danych i aplikacyjna. Weryfikuje Pan swoje projekty poprzez rozmowy z potencjalnymi klientami oraz partnerami, a także specjalistami dziedzinowymi od klienta);
  • Odpowiedzialność za projektowanie głównych rozwiązań Platformy Serwisowej Klienta w dużych/skomplikowanych programach zgodnie ze strategiami biznesowymi, standardami i procesami, wykorzystując istniejące możliwości i komponenty Klienta oraz stron trzecich w odpowiedni sposób (Ze względu na to, że jesteście zespołem (…) działającym na zasadach (…), Pana projekty nie są gotowe do implementacji, a ich poziom szczegółowości jest bardzo niski (wysoka abstrakcja). Korzysta Pan z ogólnie przyjętych standardów środowiska IT, takich jak cybersecurity, lecz nie zajmuję się projektowaniem szczegółów - to jest zadaniem na przyszłość i do tego celu zostanie zatrudniony zespół projektantów.);
  • Opracowywanie lub ponowne wykorzystanie standaryzowanych zdolności i komponentów (Na tym etapie programu nie tworzę żadnych schematów ani standardów - eksperymentujemy na każdym poziomie w tej chwili);
  • Odpowiedzialność za wsparcie architektury biznesowej dla klientów wewnętrznych i zewnętrznych, w kontekście w którym:
  • usługa Platformy Serwisowej Klienta najprawdopodobniej będzie wdrażana/testowana w kilku koncepcjach dowodowych z konkretnymi potencjalnymi partnerami, oraz
  • istniejący projektanci rozwiązań Klienta w waszych różnych (…) będą kierować konkretnymi projektami klientów i wdrażaniami.

(Nie planujecie aktualnie żadnego wsparcia, wasze projekty są na początkowym poziomie, gdzie szukacie innowacji i eksperymentujemy. Wsparcie jest dopiero do zaprojektowania, ale to sprawa na przyszłość. Będzie za to odpowiedzialny odpowiedni zespół, który zostanie utworzony, gdy Pana klient będzie gotowy.). W niektórych koncepcjach dowodowych pełni Pan rolę głównego technicznego autorytetu Platformy Serwisowej Klienta oraz wykonuje Pan pewne zadania zarządzania projektem wspólnie z właścicielami produktów Klienta, deweloperami, zespołem projektowania (…) itp.

Dostarcza Pan kwalifikacje techniczne i jest Pan odpowiedzialny za techniczne części propozycji Platformy Serwisowej Klienta, koncepcji dowodowych lub prób, przedstawianych klientom, dzięki znajomości aktualnych, nowych lub ewoluujących technologii oraz portfeli rozwiązań Klienta.

Promuje Pan Klienta, dostarczając klientom obszernych, aktualnych informacji o obecnych zamierzonych usługach Platformy Serwisowej Klienta, ulepszeniach produktu i nowych rozwiązaniach, poprzez spotkania z klientami i warsztaty.

Ułatwia Pan w ten sposób projektowanie, aby było skutecznie wdrażane za pierwszym razem (...) i wspierane operacyjnie. Wyżej opisane działania oparte są o przygotowany scenariusz dla całego projektu:

1.Pomysł na innowacyjne rozwiązanie przychodzi od marketingu lub product ownerów.

2.Wstępne spotkanie opisujące koncepcję.

3.Marketing rozpoczyna pracę nad reklamą.

4.Product ownerzy rozpoczynają pracę nad definicją produktu.

5.Pan zaczyna od architektury biznesowej (mapuje procesy, schematy systemowe) - liczne spotkania.

6.Wykonuje Pan analizę różnic pomiędzy istniejącymi elementami klienta a docelowym systemem - liczne spotkania.

7.Szuka Pan rozwiązań innowacyjnych poprzez analizę rynku, czytanie artykułów technicznych, książek, odbywanie kursów.

8.Definiuje Pan pierwsze podejście do „proof of concept”, który zlecamy partnerom lub podwykonawcom.

Na razie z żadnym projektem nie zaszliśmy dalej, ale w przyszłości będzie Pan również:

1.Nadzorować implementację oraz przebieg proof-of-concept.

2.Zbierać wyniki proof-of-concept i przedstawiał rezultaty oraz rekomendacje mojemu managerowi oraz (…).

Rozwiązania architektoniczne zawierają:

1.Schematy procesów (np. flow diagrams).

2.Katalogi wymagań biznesowych oraz ograniczeń technicznych.

3.Macierze ryzyk.

4.Diagramy przepływu danych.

5.Diagramy integracji aplikacyjnych.

6.Schematy koncepcyjne, dobierane odpowiednio do odbiorców (klienci, interesanci biznesowi lub techniczni, itd.).

7.Tzw. „artefakty” architektoniczne, które wyżej wymieniłem, nie są programami - moimi głównymi narzędziami są (…) oraz (…).

W ramach usług, których dotyczy wniosek będzie definiował Pan na wysokim poziomie wymagania dotyczące ochrony danych, ale gdy tylko dojdzie Pan do etapu projektowania szczegółowego, zadania przejmą architekci rozwiązań z zespołów klienta. Zespół, do którego został Pan przypisany, zajmuje się wyszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań, które obejmują procesy, zasoby ludzkie oraz oprogramowanie.

Zatem można powiedzieć, że Pana usługi są powiązane z oprogramowaniem, a związek jest taki, że za Pana rekomendacją, takie lub inne oprogramowanie zostanie utworzone (przez partnera lub mojego klienta), lub zakupione, lub wypożyczone (wylicencjonowane) na potrzeby klienta finalnego, ale nie zajmuje się Pan bezpośrednio napisaniem kodu tego oprogramowania.

Wypełnia Pan timesheet w jakie dni pracuje na rzecz swojego klienta i otrzymuje ustaloną stawkę dzienną, a dodatkowo prowadzi Pan podobną działalność na rzecz innych klientów poprzez spółkę z o.o., której jest Pan udziałowcem.

Prowadzi Pan ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej działalności odrębnie. Nie jest Pan i nie planuje być wspólnikiem, ani członkiem zarządu Spółki Klienta z którą zawarł Pan lub zamierza Pan zawrzeć umowę o świadczenie usług, o których mowa we wniosku i nie będzie Pan pełnił innych funkcji w tej Spółce. Jednocześnie informuje Pan, że Pana wniosek nie dotyczy przychodów osiąganych ze współpracy ze Spółką A. Sp. z o.o., której jest Pan udziałowcem.

W czasie prowadzenia działalności nie wystąpiły negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i są zachowane warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Uzupełnienie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Usługi, które świadczy Pan i zamierza świadczyć w ramach działalności gospodarczej od których chciałby Pan zastosować 8,5% stawkę ryczałtu mieści się w grupie usług opisanych kodem PKWiU 62.01.12.0 - usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

Usługi te nie są związane z programowaniem (polegają na porównaniu, czy dana aplikacja/funkcja działa zgodnie, czy niezgodnie ze specyfikacją i wymaganiami, a po wykryciu błędów zgłaszane są nieprawidłowości do programistów).

Wniosek dotyczy przychodów za rok podatkowy 2023 i 2024. Pierwszy dochód z tytułu działalności o której mowa we wniosku, którą zamierza Pan opodatkować zryczałtowaną stawką podatku 8,5% osiągnął Pan we wrześniu 2023 roku. Oprócz wskazanej działalności gospodarczej uzyskuje inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce wynikające z zatrudnienia na umowę o pracę w A. Sp. z o.o.

Prowadzi Pan ewidencję przychodów, w której jest Pan w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami, jeżeli zaistnieje taka sytuacja.

Nie uzyskuje Pan i nie będzie uzyskiwał przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.

Nie uzyskuje Pan i nie będzie uzyskiwał przychodów ze świadczenia usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Opis czynności/zadań, które wykonuje w ramach świadczonych usług:

  • nawiązywania kontaktu z klientami i zainteresowanymi stronami Klienta w celu uzyskania i analizy wymagań i procesów biznesowych:

Inne osoby z zespołu nawiązują kontakt z potencjalnym klientami i gdy rozmowy są na etapie zaawansowanym, dołącza Pan do zespołu podczas rozmów w celu podawania odpowiedzi na pytania bardziej techniczne niż biznesowe. Ponadto, zadaje Pan pytania techniczne związane z odkrywaniem procesów oraz wymagań zgodnie z metodologią TOGAF (dla architektów). Efektem mojej obecności są dokładniejsze dokumentacje ze spotkań.

  • formułowania rekomendacji oraz kierowania kształtowaniem rozwiązania i tworzeniem planów/dokumentacji dla jego kolejnego rozwoju:

Zgodnie z metodologią TOGAF, prowadzę wiele iteracji procesu: (1) zebranie wymagań - (2) projektowanie architektury (biznesowa, informacyjna) - (1). Efektem Pana pracy są iteracyjnie cyzelowane dokumentacje architektury. Finalnie, za kilka miesięcy, projektant systemów pobierze je od Pana i zaprojektuje szczegółowo system.

  • odpowiedzialności za projektowanie głównych rozwiązań Platformy Serwisowej Klienta w dużych/skomplikowanych programach zgodnie ze strategiami biznesowymi, standardami i procesami, wykorzystując istniejące możliwości i komponenty Klienta oraz stron trzecich w odpowiedni sposób (w tym wybór dostawcy zewnętrznego, aby spełnić wymagania klienta - jeśli to konieczne):

W projektach architektonicznych stara się Pan wykorzystywać istniejące komponenty (np. Serwisy) klienta jaki i serwisy dostarczane przez innych dostawców (jak (…), czy (…)). Ciągle cyzeluje Pan rozwiązanie w miarę jak poznaje kolejne wymagania czy ograniczanie jak i możliwości istniejących komponentów. Efektem są kolejne iteracje architektury.

  • opracowywania lub ponownego wykorzystania standaryzowanych zdolności i komponentów:

Podobnie jak powyżej, stara się Pan używać standardów aby skrócić czas dostawy rozwiązania na rynek. Efektem są iteracje architektury pozwalające na tańszą lub szybszą produkcję. Przykładem jest użycie zarządzalnej bazy danych (jak (…) (…)) zamiast własnego hostingu.

  • odpowiedzialności za wsparcie architektury biznesowej dla klientów wewnętrznych i zewnętrznych, w kontekście w którym:
  • usługa Platformy Serwisowej Klienta najprawdopodobniej będzie wdrażana/testowana w kilku koncepcjach dowodowych z konkretnymi potencjalnymi partnerami, oraz
  • istniejący projektanci rozwiązań Klienta w różnych (…) będą kierować konkretnymi projektami klientów i wdrażaniami:

Gdy rozwiązania przejdą w fazę produkcji, a później operacji, będzie Pan świadczył pomoc w przypadku problemów z systemem jako (…) (...). Będzie Pan również analizował metryki w celu rekomendacji kolejnych iteracji rozwiązań. Efektem są kolejne iteracje architektury.

Pytania

1.Czy ma Pan Prawo opodatkować przychody uzyskiwane z tytułu świadczenia usług opisanych w stanie faktycznym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, ustalonego zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

2.W przypadku zasadności stosowania stawki ryczałtu 8,5% czy istnieje możliwość skorygowania poprzednich okresów, od początku prowadzenia działalności, wykonywania wyżej opisanych usług według stawki 8,5%?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z danymi przedstawionymi we wniosku Pana działalność jest związana z technologiami informatycznymi i komputerowymi, jednak nie stanowi usług samego programowania. Pana rola polega przede wszystkim na kontakcie z Klientem, analizie oraz określeniem wymagań technicznych Projektu Platformy Serwisowej Klienta oraz współpraca z zespołem, który będzie wdrażał opracowane wymagania w życie. Ma Pan odpowiednią wiedzę techniczną oraz znam aktualne technologie, aby wybrać najlepsze rozwiązania, które powinny być wdrożone do stworzenia Platformy Serwisowej Klienta. Nie odpowiada Pan jednak za napisanie kodu, tak więc nie zajmuje się Pan usługą programowania Platformy Serwisowej.

W związku z tym uważa Pan, że świadczone przez Pana usługi można opodatkować stawką 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jako „przychodów z działalności usługowej”.

Jeżeli przychody uzyskiwane z tytułu świadczenia usług opisanych w stanie faktycznym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych są opodatkowane stawką 8,5% i stan prawny nie uległ zmianie, to uważa Pan, że ma prawo skorygować przychody za wykonywanie wyżej wspomnianych usług według stawki 8,5% od dnia kiedy uzyskał Pan pierwszy przychód ze świadczonych usług, które zamierza Pan opodatkować 8,5% stawką ryczałtu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

pozarolnicza działalność gospodarcza – pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

działalność usługowa – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

 - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.), pod pojęciem usług rozumie:

  • wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;
  • wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Wobec tego, dla zastosowania właściwej stawki ryczałtu do przychodów uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU.

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, każdą usługę należy zaliczyć do odpowiedniego grupowania, zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zakwalifikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostały określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b oraz art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

  • 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1)
  • 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Z opisu sprawy wynika, że świadczone przez Pana usługi są sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0 – „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”.

Dokonując analizy będących przedmiotem wniosku usług, w pierwszej kolejności należy mieć na uwadze Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) oraz wyjaśnienia Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU z 2015 r.

Zgodnie z wyjaśnieniami GUS w klasie PKWiU 62.01 mieszczą się „Usługi związane z oprogramowaniem”. Klasa ta obejmuje: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.

Klasa ta obejmuje także analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia:

  • rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika,
  • pisanie programów na zlecenie użytkownika,
  • projektowanie stron internetowych.

W klasie tej znajduje się kategoria 62.01.1 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych”, która obejmuje dwa poniższe grupowania:

  • PKWiU 62.01.11.0 „Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania”,
  • PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”.

Grupowanie PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych” obejmuje:

  • usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne,
  • usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci (patrz: Wyjaśnienia do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU z 2015 r.).

Przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku PKWiU ex 62.01.1, wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie tworzenia oprogramowania czy też samego programowania. Związek ten, może być zarówno bezpośredni, jak i pośredni.

Zgodnie z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania.

Usługi związane z oprogramowaniem nie polegają jedynie na programowaniu, czyli tworzeniu kodów źródłowych przez programistów, są to wszelkie inne usługi, które dotyczą oprogramowania.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie zawiera definicji oprogramowania. W tym celu – mając na względzie, że ustawa dla ustalenia właściwej stawki podatku, odsyła do właściwej klasyfikacji statystycznej – należy posłużyć się definicją Oprogramowania zawartą w zeszycie metodologicznym Głównego Urzędu Statystycznego „Zeszyt metodologiczny. Wskaźnik społeczeństwa informacyjnego. Badania wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych”. Zgodnie z zawartą tam definicją Oprogramowanie (Software) to – całość instrukcji i procedur (programów) oraz powiązanych z nimi danych umożliwiających komputerom i innym programowalnym urządzeniom wykonywanie określonych funkcji. Oprogramowanie jest często rozumiane jako synonim terminu program komputerowy, chociaż ma nieco szersze znaczenie – obejmuje także programy wykorzystywane przez inne urządzenia. Do oprogramowania zalicza się systemy operacyjne, programy użytkowe (aplikacje), programy do tworzenia programów, programy sterujące działaniem różnych urządzeń (od telewizorów i innego sprzętu elektronicznego, kalkulatorów, przez telefony komórkowe, do podzespołów komputerowych np. nagrywarek DVD) – tzw. firmware, a także różnego rodzaju programy wykorzystywane przez urządzenia i systemy sieciowe, telekomunikacyjne itp.

Jak wynika z przedstawionego opisu sprawy, wszelkie wskazane zadania, które realizuje Pan w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dotyczą usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

Analiza opisanych powyżej usług, w kontekście wskazanego przez Pana grupowania PKWiU 62.01.12.0., prowadzi do wniosku, że co prawda nie zajmuje się Pan ściśle procesem programistycznym, jednakże podejmowane przez Pana czynności są związane z oprogramowaniem. Jak wynika z opisu sprawy prowadzi Pan działalność w ramach której jako Architekt Rozwiązań Serwisowych kieruje Pan tworzeniem rozwiązań architektonicznych dla Biznesu i Rozwiązań poprzez angażowanie wszystkich zainteresowanych stron na początku cyklu opracowywania rozwiązań Platformy Serwisowej Klienta. Opis świadczonych usług wskazuje, że bierze Pan udział w projektowaniu i rozwoju technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. Tym samym nie można podzielić Pana stanowiska, że opisane wyżej usługi nie są związane z oprogramowaniem.

Uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia usług sklasyfikowanych wg PKWiU do grupowania 62.01.12.0 – jak wynika z okoliczności sprawy – związanych z oprogramowaniem, podlegają opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a nie – jak wynika z Pana stanowiska – stawką 8,5%.

Podnoszona we wniosku okoliczność – że zakres opisanych przez Pana prac nie stanowi usług związanych z szeroko rozumianym wytwarzaniem, rozwojem oraz implementacją oprogramowania, doradztwem w zakresie oprogramowania, a także doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego – w sytuacji, gdy przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w przypadku PKWiU ex 62.01.1 nie zawęża czynności opodatkowanych stawką podatku w wysokości 12% wyłącznie do czynności programowania – nie może wpłynąć na treść niniejszego rozstrzygnięcia.

W związku z powyższym bezprzedmiotowe jest udzielenie odpowiedzi na pytanie nr 2.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00