Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.166.2024.2.LS

Możliwość opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 kwietnia 2024 r. (wpływ 18 kwietnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan zatrudniony na umowę o pracę w A. Sp. z o.o. na czas określony od dnia 1 czerwca 2023 r. do dnia 31 maja 2029 r. na okres odbywania specjalizacji w trybie rezydentury z kardiochirurgii. Przysługuje Panu wynagrodzenie zgodne z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 2 sierpnia 2023 r. w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury. Umowa o pracę jest jedynym możliwym sposób zatrudnienia w celu odbycia specjalizacji w trybie rezydentury. W trakcie odbywania każdej specjalizacji lekarskiej jak i kardiochirurgii obowiązuje ściśle określony program specjalizacji, który określa obowiązki i czynności jakie powinien wykonywać lekarz odbywający specjalizację. Obowiązującym Pana podczas szkolenia jest „Program specjalizacji w dziedzinie kardiochirurgii dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I lub II stopnia, lub tytułu specjalisty w odpowiedniej dziedzinie medycyny, lub zrealizowanego i zaliczonego odpowiedniego modułu podstawowego.”

W ramach umowy o pracę zakres obowiązków przedstawia się następująco: praca w godzinach 8:00-15:35 w dni robocze, oraz pełni Pan dyżury towarzyszące w godzinach popołudniowych w zespole lekarskim, pod nadzorem opiekuna specjalizacji lub osoby przez niego wyznaczonej mająca na celu zdobycie umiejętności określonych w programie specjalizacji takich jak np. :

  • Kaniulacja żył i tętnic obwodowych,
  • Pobranie żył obwodowych do pomostowania naczyń wieńcowych,
  • Pobieranie tętnic obwodowych (tętnice piersiowe wewnętrzne LITA, RITA, promieniowe (RA)) do pomostowania naczyń wieńcowych technikami klasycznymi i małoinwazyjnymi,
  • Wykonanie różnego typu dostępów operacyjnych, w tym także poprzez minitorakotomie i ministernotomie,
  • Kaniulacja serca i aorty wstępującej, a także żyły i tętnic biodrowych dla przeprowadzenia krążenia pozaustrojowego,
  • Operacja tętniaka aorty Etc.

W programie specjalizacji uwzględnione są również kursy i staże kierunkowe w dziedzinach takich jak: chirurgia ogólna lub chirurgia dziecięca, torakochirurgia, chirurgia naczyniowa, które odbywają się w jednostce macierzystej lub w jednostkach zewnętrznych. Wszystko to w ramach umowy o pracę i porozumień pomiędzy jednostkami.

Jednocześnie w ramach umowy nr 1 pomiędzy A. a indywidualną praktyką lekarską M. K. zgodnie z przedmiotem umowy udziela Pan świadczeń zdrowotnych w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR). Zobowiązany jest Pan do:

  • wykonywania badań i porad lekarskich,
  • leczenia, sprawowania opieki nad pacjentami,
  • wykonywania badań diagnostycznych,
  • orzekania o stanie zdrowia,
  • kwalifikowania chorych do przyjęcia do oddziału SOR, podejmowania decyzji o wypisie pacjenta z SOR lub przeniesienia na inny oddział szpitalny,
  • kierowania na badania dodatkowe w celu optymalnej diagnostyki przy najniższych kosztach prawidłowej diagnozy,
  • rzetelnego prowadzenia dokumentacji lekarskiej i medycznej na zasadach obowiązujących u udzielającego zamówienia, w tym zwłaszcza historii chorób wraz z przebiegiem leczenia, książki transfuzyjnej, raportów lekarskich,
  • realizacji transportu medycznego pacjentów znajdujących się w stanie zagrożenia życia, którzy wymagają pilnej pomocy medycznej w innym podmiocie leczniczym.

Wyżej wymienione obowiązki w ramach umowy kontraktowej pełni Pan w formie dyżurów w godzinach 16:00-8:00 w dni robocze oraz w soboty, niedziele i święta. W szpitalnym oddziale ratunkowym udzielanie świadczeń zdrowotnych odbywa się zupełnie samodzielnie. Nikt nie pełni nadzoru nad wykonywaniem Pana obowiązków podczas dyżuru w szpitalnym oddziale ratunkowym. Pacjenci których Pan obsługuje w ramach umowy kontraktowej są to pacjenci urazowi, wymagający diagnostyki i wdrożenia działań takich jak np. Zszycie rany urazowej w znieczuleniu miejscowym, założenie opatrunku gipsowego, repozycja zwichnięcia, zaopatrzenie oparzeń etc. Wyżej wymienione stany chorobowe odbiegają znacznie od realizowanego programu specjalizacji z kardiochirurgii, w ramach którego ma Pan do czynienia z pacjentami z chorobami sercowo-naczyniowi.

Powołując się na analogiczne indywidualne interpretacje podatkowe takie jak np. 0115-KDIT3.4011.727.2023.2.PS oraz znaczną różnicę w wykonywanych obowiązkach w ramach umowy o pracę oraz umowy kontraktowej, różnice w stopniu samodzielności, godzinach pełnienia obowiązków, a także znacznie inny typ pacjentów oraz wykonywanych działań prosi Pan o pozytywne rozpatrzenie możliwości rozliczania się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

1.Zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 2383 ze zm.), ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

2.Przedmiotem Pana zapytania jest okres od 1 stycznia 2024 roku.

3.Pierwszy dochód z tytułu działalności o której mowa we wniosku, którą zamierza Pan opodatkować zryczałtowaną stawką podatku osiągnął Pan w lipcu 2023 r.

4.Złożył Pan oświadczenie o wyborze formy opodatkowania dnia 17 lutego 2024 r.

5.Usługi, które Pan świadczy są sklasyfikowane pod PKWiU 86.21.10.0 - usługi w zakresie ogólnej praktyki lekarskiej.

6.W ramach pracy dla obecnego/byłego pracodawcy czynności zgodnie z opisem stanu faktycznego podanego we wniosku pierwotnym nie są tożsame.

7.Pana przychód nie przekroczył w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy będący przedmiotem pytania limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

8.Prowadzi Pan ewidencję przychodów, w której będzie Pan w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami (jeżeli zaistnieje taka sytuacja).

9.Będzie Pan uzyskiwał dochody z umowy o pracę.

10.Zgodnie z umową o udzielanie zamówienia na świadczenia zdrowotne: zakres obowiązków przedstawia się następująco: - wykonywanie badań i porad lekarskich - leczenie, sprawowanie opieki nad pacjentem udzielającego zamówienia - orzekanie o stanie zdrowia - kwalifikowanie chorych do przyjęcia do oddziału SOR, podejmowanie decyzji o wypisie pacjenta z SOR lub przeniesienia na inny oddział szpitalny - realizacja transportu medycznego pacjentów znajdujących się w stanie zagrożenia życia, którzy wymagają pilnej pomocy medycznej w inny podmiocie leczniczym.

11.Nie planuje Pan w chwili obecnej podpisania nowych umów o świadczenie zdrowotne z innymi podmiotami, ale nie wyklucza takiej możliwości w przyszłości.

12.Zgodnie z opisem stanu faktycznego we wniosku pierwotnym zakres czynności różni się w obrębie wykonywanej działalności i umowy o pracę.

13.Będzie Pan ponosić odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonanie czynności realizowanych w ramach prowadzonej działalności.

14.Wykonując ww. czynności będzie Pan ponosić ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

15.Czynności w ramach działalności są wykonywane w miejscu i czasie wyznaczonym, przez zlecającego ale nie są wykonywane pod kierownictwem, są wykonywane samodzielnie.

Pytanie

Czy może Pan rozliczać się w ramach działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Pana stanowisko w sprawie

W związku z przedstawionym we wniosku pierwotnym stanem faktycznym oraz jego uzupełnieniem zwraca się Pan o możliwość rozliczania się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w ramach działalności gospodarczej, w której to udziela Pan świadczeń zdrowotnych dla podmiotu w którym jednocześnie jest Pan zatrudniony na umowę o pracę celem realizacji programu szkolenia specjalizacyjnego z zakresu kardiochirurgii. We wniosku pierwotnym przedstawił Pan różnice w czynnościach wykonywanych w ramach umowy o pracę jak i w czynnościach wykonywanych w ramach działalności gospodarczej, zwrócił Pan uwagę na różnice w czasie i miejscu wykonywanych czynności oraz różnice w samodzielności wykonywanych czynności. W ramach umowy o pracę wszystkie czynności są nadzorowane przez kierownika specjalizacji lub osobę przez niego wyznaczoną, a w ramach działalności gospodarczej czynności są wykonywane samodzielnie z pełną odpowiedzialnością wobec osób trzecich.

Możliwość opodatkowania ryczałtem wywodzi Pan powołując się na analogiczną interpretacje podatkową tj. 0115-KDIT3.4011.727.2023.2.PS.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, użyte w ustawie:

Określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

 - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że jest Pan zatrudniony na umowę o pracę w A. Sp. z o.o. na czas określony od dnia 1 czerwca 2023 r. do dnia 31 maja 2029 r. na okres odbywania specjalizacji w trybie rezydentury z kardiochirurgii. W ramach umowy o pracę zakres obowiązków przedstawia się następująco: praca w godzinach 8:00-15:35 w dni robocze, oraz pełni Pan dyżury towarzyszące w godzinach popołudniowych w zespole lekarskim, pod nadzorem opiekuna specjalizacji lub osoby przez niego wyznaczonej mająca na celu zdobycie umiejętności określonych w programie specjalizacji. Jednocześnie w ramach umowy nr 1 pomiędzy A. a indywidualną praktyką lekarską M. K. zgodnie z przedmiotem umowy udziela Pan świadczeń zdrowotnych w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR). Wyżej wymienione obowiązki w ramach umowy kontraktowej pełni Pan w formie dyżurów w godzinach 16:00-8:00 w dni robocze oraz w soboty, niedziele i święta. W szpitalnym oddziale ratunkowym udzielanie świadczeń zdrowotnych odbywa się zupełnie samodzielnie. Nikt nie pełni nadzoru nad wykonywaniem Pana obowiązków podczas dyżuru w szpitalnym oddziale ratunkowym. Pacjenci których Pan obsługuje w ramach umowy kontraktowej są to pacjenci urazowi, wymagający diagnostyki i wdrożenia działań takich jak np. Zszycie rany urazowej w znieczuleniu miejscowym, założenie opatrunku gipsowego, repozycja zwichnięcia, zaopatrzenie oparzeń etc. Wyżej wymienione stany chorobowe odbiegają znacznie od realizowanego programu specjalizacji z kardiochirurgii, w ramach którego ma Pan do czynienia z pacjentami z chorobami sercowo-naczyniowi.

Usługi świadczone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz wskazanego we wniosku Szpitala nie odpowiadają czynnościom, które wykonuje Pan w tym Szpitalu na podstawie umowy o pracę, co wynika z różnego zakresu zadań i obowiązków wykonywanych na podstawie zawartej umowy o pracę oraz umowy na udzielanie świadczeń zdrowotnych na rzecz Szpitala w ramach działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa stwierdzam, że skoro, jak wynika z treści wniosku, świadczone przez Pana w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej usługi na rzecz szpitala nie są tożsame z czynnościami, które wykonuje Pan w tym szpitalu w ramach stosunku pracy to uzyskiwanie przychodów z tytułu wykonywania świadczeń zdrowotnych dla ww. szpitala nie wyłącza możliwości opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wobec powyższego Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Organ nie jest uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU.

W odniesieniu do powołanej przez Pana interpretacji indywidualnej należy stwierdzić, że została wydana w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla Organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołana interpretacja nie stanowi źródła prawa, wiąże strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartego w niej stanowiska organu podatkowego nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy. Każdą sprawę tut. Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634, dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00