Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 11 kwietnia 2024 r., sygn. II SA/Go 99/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Sędziowie Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz (spr.) Sędzia WSA Jarosław Piątek Protokolant st. sekr. sąd. Justyna Dyka-Tarnowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi A.P. na decyzję Dowódcy [...] w [...] z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty świadczenia pieniężnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dowódcy [...] w [...] z dnia [...] r. nr [...].
Uzasadnienie
1. Decyzją z dnia [...] r., nr [...] Dowódca [...] w [...], po rozpatrzeniu odwołania A.P. (skarżący) utrzymał w mocy decyzję Dowódcy [...] w [...] z dnia [...] r. nr [...]w przedmiocie odmowy wypłaty świadczenia pieniężnego rekompensującego utracony dochód z prowadzonej działalności gospodarczej w związku z odbyciem przez skarżącego ćwiczeń wojskowych w terminie od [...]r. do [...]r.
Stan sprawy przedstawiony w uzasadnieniu tej decyzji i wynikający z akt administracyjnych był następujący. Skarżący w dniach od [...]r. do [...]r. odbył ćwiczenia wojskowe. Po ich zakończeniu w dniu [...] r. wystąpił do Dowódcy [...] z wnioskiem o ustalenie i wypłacenie świadczenia pieniężnego rekompensującego podając, że prowadzi działalność gospodarczą na terenie [...] i domagając się wypłaty świadczenia rekompensującego utracony dochód z tejże działalności gospodarczej na podstawie przedstawionego dokumentu księgowego (k. 5 akt administracyjnych, tłumaczenie, k. 6 akt administracyjnych).
Organ I instancji powołując się na przepisy art. 312 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 2305 ze zm.) oraz przepisów rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 maja 2022 r. w sprawie świadczenia pieniężnego dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową, żołnierzy aktywnej rezerwy i żołnierzy pasywnej rezerwy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1112) uznał, że załączony do wniosku dokument nie spełnia wymogu wskazanego w § 4 ust. 1 pkt 2 tego rozporządzenia wobec czego nie był w stanie ustalić wysokości dochodu wnioskodawcy z tytułu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej w roku poprzedzającym okres pełnienia służby wojskowej.Dlatego też, zgodnie z art. 312 ustawy o obronie Ojczyzny dokonał ustalenia wysokości dochodu w kwocie wynikającej z podzielenia przez 22 minimalnego wynagrodzenia za pracę pracowników ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego w okresie pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie i następnie pomnożenia przez liczbę dni pełnienia tej służby.