Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.109.2024.2.AZ

Ustalenie: 1. czy opisana w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym część działalności Wnioskodawcy spełnia ustawową definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4 a pkt 26 Ustawy o CIT; 2. czy koszty projektów ponoszone przez Spółkę, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym część działalności Wnioskodawcy, spełnia ustawową definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4 a pkt 26 Ustawy o CIT - jest prawidłowe;
  • czy koszty projektów ponoszone przez Spółkę, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy o CIT - z wyłączeniem części dotyczącej kosztów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę, obejmujących należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz.16) - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ulgi badawczo - rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z 15 kwietnia 2024 r (data wpływu 16 kwietnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Spółka A. Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT. Spółka uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.

Wnioskodawca należy do międzynarodowej grupy B., która została założona w (…) roku. Grupa obecnie jest (...) producentów (…) oraz posiada silną pozycje na rynku (…) oraz (…). Zróżnicowanie oferowanych produktów / wyrobów znajduje zastosowanie we wszystkich sektorach, gdzie potrzebna jest ciągłość zasilania. Obserwacja międzynarodowych rynków pozwoliła grupie stworzyć jednolitą, globalną strategię, którą każda spółka może łatwo dopasować do swoich potrzeb.

Wnioskodawca to podmiot specjalistyczny zajmujący się kompleksowo problematyką związaną z zasilaniem gwarantowanym.

Spółka od początku swojej działalności tj. od roku (…) zajmuje się przede wszystkim kompleksową realizacją projektów specjalnych, ambitnych technicznie, dedykowanych konkretnym odbiorcom i zastosowaniom.

Realizacja projektów wykonywanych przez Wnioskodawcę jest kompleksowa tj. projekty są realizowane od momentu koncepcji, przez budowę rozwiązania prototypowego/ demonstracyjnego po walidację i montaż w środowisku przeznaczenia.

Wnioskodawca tworzy również spersonalizowane rozwiązania dla wielu sektorów począwszy od administracji i instytucji państwowych przez instytucje wojskowe i medyczne, sektor bankowy, energetyczny oraz prywatny.

Przedmiot działalności Wnioskodawcy zgodnie z KRS to:

  • (…)

Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U. z 2022 r. poz. 2474).

Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy o CIT.

Obszar działalności Wnioskodawcy:

Wnioskodawca jest (…) włączając w to specjalistyczne układy (…).

W Polsce Wnioskodawca opracowuje i wytwarza urządzenia będące składnikami systemu zasilania gwarantowanego w tym:

  • zespoły P.,
  • automatykę zarządzającą systemem aż do zdalnych (...).

Wnioskodawca opracowuje i wytwarza specjalistyczne urządzenia, zespoły P. oraz automatykę zarządzającą opisanymi powyżej elementami (dalej również jako „Produkty” lub „Wyroby”) w tym do zastosowań wojskowych projektowanych i produkowanych zgodnie z AQAP 2110.

Wdrożenie Systemu Jakością spełniającego wymagania AQAP 2110 (ang. Allied Quality Assurance Publication) pozwala na spełnienie wymagań NATO dotyczących zapewnienia jakości w zakresie projektowania i produkcji. Standard ten określa najbardziej obszerne wymagania kontraktowe w odniesieniu do zarządzania jakością w Spółce.

Autorskie rozwiązania opracowywane przez Wnioskodawcę mają zastosowanie w najbardziej strategicznych instytucjach militarnych, państwowych i prywatnych. Wnioskodawca posiada szereg certyfikatów takich jak m.in. Certyfikat Jakości ISO9001 oraz Certyfikat AQAP 2110 oraz certyfikację wydaną przez Polski Rejestr Statków potwierdzającą spełnianie norm odnośnie do budowy i remontów przez spawanie wg PNEN ISO 4063 w zakresie kontenerów. Powyższe certyfikaty otrzymane przez Spółkę dowodzą, że realizowana przez nią działalność w zakresie poszukiwania nowych rozwiązań i opracowywania nowych produktów/wyrobów jest doceniana także przez niezależne podmioty.

Wnioskodawca z sukcesem wprowadza na rynek opracowywane i produkowane we własnym zakresie Wyroby.

Celem Spółki jako stale rozwijającego się podmiotu, jest zwiększanie możliwości produkcyjnych, poszerzanie gamy wytwarzanych Wyrobów poprzez wprowadzanie innowacji produktowych udoskonaleń do wyrobów oferowanych na rynku, jak również usprawnianie procesów technologicznych. Realizowane prace polegają między innymi na wytwarzaniu we własnym zakresie, poszukiwaniu na rynku oraz testowaniu nowych technologii, materiałów jako elementów Wyrobów, tworzeniu nowych Wyrobów, ulepszaniu istniejących rozwiązań i technologii, prowadzeniu produkcji prototypowej, dokonywaniu walidacji Wyrobów oraz wprowadzeniu nowych lub udoskonalonych Wyrobów na rynek.

Spółka, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zatrudnia łącznie ok. (…) pracowników. Prace przeprowadzone przez Spółkę, w ramach których opracowywane są nowe Wyroby, procesy lub usprawniane / ulepszane są dotychczasowe Wyroby lub procesy realizowane są w szczególności przez Dział Produkcji, Działu Wsparcia Technicznego, Dział Kadr i Administracji, Dział Realizacji Wdrożeń, oraz przez Kadrę Kierowniczą odpowiedzialną za nadzorowanie prac opisanych w dalszej części niniejszego wniosku.

Ogólny opis prowadzonych prac:

Prace prowadzone przez Wnioskodawcę mają na celu poszerzanie oferty produktowej Wnioskodawcy poprzez tworzenie całkowicie nowych lub znacząco ulepszonych rozwiązań, w tym także nakierowane są na usprawnienie wewnętrznych procesów stosowanych u Wnioskodawcy. Prace prowadzone przez Wnioskodawcę dotyczą głównie trzech kluczowych obszarów tj.:

1)prac związanych z tworzeniem nowych / znacząco ulepszonych Wyrobów, w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłoszone przez poszczególnych odbiorców,

2)prac związanych z tworzeniem nowych/ znacząco ulepszonych Wyrobów oraz rozwijaniem oferty produktowej Wnioskodawcy, podejmowanych z inicjatywy własnej skutkujących m.in. zdobyciem nowej wiedzy,

3)prac związanych z rozwojem i ulepszaniem procesów technologicznych stosowanych u Wnioskodawcy m.in. projekty związane z poprawą efektywności procesów produkcyjnych, a także tworzeniem narzędzi IT (oprogramowania).

Podstawowa różnica między pracami prowadzonymi we wskazanych obszarach związana jest przede wszystkim ze sposobem rozpoczęcia prac - w odpowiedzi na zgłoszone zapotrzebowanie klienta albo w wyniku podjęcia własnej inicjatywy.

Prace związane z pkt 1, związane są przede wszystkim ze skonkretyzowanym zapotrzebowaniem określonego klienta, zgłoszonym w ramach zamówienia czy przetargu, a rezultat niezbędnych prac niejednokrotnie ma charakter unikatowy - tj. dostosowany ściśle do określonego klienta.

W przypadku pkt 2 prace prowadzone są przede wszystkim na podstawie przeprowadzanej analizy zapotrzebowania rynkowego oraz zidentyfikowanych możliwości technologicznych. Zarówno prace prowadzone przez Wnioskodawcę wskazane w pkt 1, jak i pkt 2 wiążą się z koniecznością przeprowadzenia przez Wnioskodawcę procesu myślowego, który obejmuje analizę możliwości wdrożenia nowego rozwiązania produktowego, zaprojektowanie go - z wykorzystaniem wiedzy zdobywanej przez Wnioskodawcę, a następnie opracowanie wersji testowych (prototypów) lub wersji demonstracyjnych opracowywanych rozwiązań i ich walidację, obejmującą badania i testy produktów opracowanych w ramach budowania prototypów / wersji testowych.

Prace wskazane w pkt 3 związane z rozwojem i ulepszaniem procesów technologicznych stosowanych u Wnioskodawcy dotyczą prowadzenia projektów zmierzających do poprawy efektywności procesów produkcyjnych. Wraz z pozyskanym doświadczeniem kadry zarządzającej oraz zespołów projektowych i produkcyjnych Wnioskodawca usprawnia procesy występuje w obszarze jego działalności.

Prowadzone przez Wnioskodawcę prace we wskazanych powyżej obszarach skutkować mogą zarówno tworzeniem całkowicie nowych Wyrobów jak i poprawą parametrów dotychczasowych rozwiązań czy też wzbogaceniem ich o dodatkowe cechy i funkcjonalności.

Niezależnie od kategorii Wyrobu opracowywanego przez Spółkę oraz czynników powodujących rozpoczęcie prac (wewnętrzne, zewnętrzne) Wnioskodawca w trakcie wielu lat funkcjonowania na rynku wypracował metodykę wdrażania nowych oraz znacząco ulepszonych Wyrobów i składa się ona z następujących faz:

1)opracowanie oraz zgłoszenie pomysłu/zamówienie klienta, określenie problemów badawczych,

2)opracowanie wstępnej koncepcji projektu, analiza wykonalności projektu, prace koncepcyjne w zakresie doboru technologii, elementów konstrukcyjnych, elementów składowych, elementów funkcyjnych i materiałów,

3)przygotowanie koncepcji techniczno-wykonawczej projektu przy zastosowaniu programów do modelowania w 2D i 3D,

4)opracowanie nowego Produktu / rozwiązania technologicznego,

5)przeprowadzenie testów i walidacji opracowanego Produktu / procesu technologicznego,

6)budowa prototypu / budowa rozwiązania demonstracyjnego,

7)testy i walidacja nowego rozwiązania Produktu.

Szczegółowość realizacji projektów i ilość faz jest uzależniona od wielkości oraz zakresu projektu, terminu jego realizacji, przewidzianego budżetu, stopnia wyzwań technologicznych oraz stopnia skomplikowania. Każdorazowo realizacja nowego projektu wiąże się z wykorzystaniem posiadanej wiedzy lub z pozyskaniem nowej wiedzy w zakresie wytwarzanych Wyrobów.

To w gestii Wnioskodawcy pozostaje opracowanie całej koncepcji odnoszącej się do Wyrobu, począwszy od jego zaprojektowania, wytworzenia prototypu lub wytworzenie urządzenia demonstracyjnego poprzez przeprowadzenie stosownych prób i testów, aż po skonstruowanie całego Wyrobu i jego walidacje.

W zakresie Wyrobów zleconych przez klientów Wnioskodawca otrzymuje informacje o parametrach jakie spełniać ma określony Wyrób. Wnioskodawca weryfikuje czy Produkt spełniający określone kryteria jest obecnie w jego ofercie. W przypadku gdy Produkt spełniający kryteria nie występuje w ofercie Wnioskodawcy dokonywane są istotne zmiany w istniejących Produktach (przeprojektowanie) lub opracowywany jest całkowicie nowy Produkt od podstaw.

Powyższe oznacza, że Wnioskodawca nie otrzymuje od klienta żadnych instrukcji, wytycznych bądź kroków postępowania odnoszących się do zaprojektowania, bądź skonstruowania prototypu Produktu. Zaprojektowanie oraz sama konstrukcja prototypowego Produktu charakteryzują się wysokim stopniem skomplikowania i złożonymi procesami technologicznymi. Wymagają one zaangażowania wielu wyspecjalizowanych pracowników oraz zaangażowanie nowoczesnego parku maszynowego.

Wnioskodawca pragnie przy tym podkreślić, że otrzymywane od klienta/ów informacje na etapie zapytania ofertowego lub przetargu zawierają jedynie ogólne parametry oraz wytyczne jakie powinien posiadać dany Produkt.

Dzięki prowadzonym pracom w zakresie opracowywania nowych Produktów oraz ulepszania procesów technologicznych, Wnioskodawca systematycznie zwiększa swoją lub pozyskuje nową wiedzę, rozwiązuje problemy techniczne oraz technologiczne, opracowuje prototypowe rozwiązania dotychczas niewystępujące w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy.

Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o realizacji danego projektu jest analiza wymagań stawianych projektowanemu rozwiązaniu pod kątem określenia działań niezbędnych do podjęcia prac oraz metod i technologii wykorzystywanych w dalszych pracach (z uwzględnieniem doświadczeń z poprzednich prac). Do poszczególnych zadań zidentyfikowanych na tym etapie przypisywany jest odpowiedni zespół projektowy złożony z pracowników Wnioskodawcy posiadających odpowiednie kompetencje oraz doświadczenie.

Po przedstawieniu problemu badawczego zespół projektowy Wnioskodawcy przystępuje do jego rozwiązywania. Wnioskodawca dokonuje analizy koncepcji, przeprowadza analizę wykonalności projektu, dokonuje budżetowania, opracowuje technologię wykonania, a następnie osoba odpowiedzialna za realizację konkretnego projektu dzieli projekt na poszczególne zadania, które są przedmiotem prac odpowiednich działów Wnioskodawcy.

Wytypowany zespół projektowy rozpoczyna prace techniczno-wykonawcze. W ramach tej fazy tworzona jest dokumentacja techniczna projektowanego Produktu. Poszczególne elementy składające się na nowy Produkt projektowane są przez różne zespoły/działy Spółki. Na tym etapie projektowane są układy elektryczne, układy mechaniczne, układy zasilania, układy wentylacyjne, układy oczyszczania spalin oraz obudowy, zabudowy projektowanych urządzeń. Dobierane są parametry osprzętu, którymi powinien charakteryzować się nowy Produkt. Powstaje model 2D i 3D opracowywanego produktu lub rozwiązania. W ramach tego etapu wykorzystywane przykładowo oprogramowanie (…) i (…) Pracownicy podczas prac koncepcyjnych odbywają cykliczne spotkania, podczas których twórczo rozwiązują problemy, które napotykają podczas prac.

W ramach prac, pracownicy Wnioskodawcy muszą dobrać odpowiednie metody badawcze na podstawie posiadanej wiedzy, które pozwolą na opracowanie rozwiązań i integracji z istniejącymi produktami oraz infrastrukturą. Konieczne jest też określenie, w jaki sposób rozwiązanie zostanie opracowane, w celu osiągnięcia najwyższej możliwej efektywności procesu i jego ekonomiki.

Na podstawie dokumentacji technicznej opracowanej przez pracowników Spółki rozpoczynane są prace związane z budową nowego Produktu, rozwiązania technologicznego. Zespół dedykowanych pracowników Wnioskodawcy poszukuje osprzętu, który będzie spełniał założone parametry oraz będzie odpowiedni do pracy w ściśle określonych warunkach.

Pracownicy Spółki dobierają poszczególne materiały składające się na elementy osprzętu na podstawie wiedzy oraz doświadczenia płynącego z innych realizowanych projektów. Głównym elementem zakupywanym od podmiotów zewnętrznych jest silnik stanowiący element zespołu napędowego. Dobór silnika może odbyć się na podstawie dotychczasowej wiedzy zdobytej przez pracowników Spółki podczas realizacji projektów. Ponadto każdorazowo dobór odpowiedniego silnika musi być dostosowany do ściśle określonych warunków, które musi spełniać wytwarzany Produkt i być dopasowany do przygotowanego projektu. Na podstawie przedstawionych parametrów dobierany jest odpowiedni silnik do Produktu. Wnioskodawca nabywa osprzęt od podmiotów trzecich w zależności od projektu na podstawie dokumentacji technicznej powstałej w Spółce. Budowa prototypu odbywa się przy wykorzystaniu parku maszynowego Wnioskodawcy przez wykwalifikowanych pracowników pod nadzorem konstruktorów nowego Produktu.

Po wybudowaniu prototypu nowego Produktu lub implementacji nowego rozwiązania przeprowadzana jest faza testów i walidacji. Dedykowani pracownicy przygotowują nowy Produkt/ rozwiązanie do rozpoczęcia pracy i uruchamiają Produkt. Testowane są wszystkie zaprojektowane instalacje oraz weryfikowane jest spełnienie specyfikacji technicznej, która była założona w pierwszej fazie projektu. W przypadku wystąpienia uchybień naprawiane są one na bieżąco lub modyfikowana jest dokumentacja nowych Produktów.

Po pozytywnym zakończeniu etapu testów i walidacji gotowy Produkt przedstawiany jest klientowi lub powstaje prototyp / urządzenie demonstracyjne, którego celem jest wykrycie nieprawidłowości powstałej na etapie projektowym.

Projekt jest zakończony w chwili odbioru gotowego Produktu przez klienta lub opracowania prototypu / urządzenia demonstracyjnego.

Specyfika działalności Wnioskodawcy sprawia, że opisane powyżej projekty realizowane przez Wnioskodawcę cechuje twórczość oraz innowacyjność podejścia. Na potrzeby każdego z projektów angażowani są wykwalifikowani specjaliści o różnych umiejętnościach i kompetencjach. W skład zespołów projektowych mogą wchodzić m.in. konstruktorzy, technolodzy, technicy, elektrycy, spawacze czy projektanci IT, oraz pracownicy działu realizacji i wdrożenia. Koncepcja projektu jest opracowana w formie opisu projektu (karty projektu) i jest podstawą do realizacji projektu na etapie rozwojowym oraz na etapie prac przedwdrożeniowych.

Kluczowe w realizacji prac u Wnioskodawcy jest zdobywanie nowej wiedzy z dziedzin, których dotyczą prowadzone prace (tutaj: budowa zespołów P., Y. itd.). Zdobyta podczas realizacji projektów wiedza i umiejętności znajduje następnie przełożenie w budowaniu przewagi konkurencyjnej przez Wnioskodawcę.

Opisywane prace są prowadzone przez Wnioskodawcę w sposób systematyczny planowo, w oparciu o przyjętą metodykę i określony harmonogram dla poszczególnych czynności podejmowanych w ramach prowadzanych prac projektowych.

Prace o charakterze twórczym są przez Wnioskodawcę rozgraniczane od pozostałej działalności (tj. rozgraniczenie od prac rutynowych i produkcji właściwej), prowadzonej w ramach odrębnych działań.

Należy zauważyć, iż realizowane prace w zakresie opracowywania nowych Produktów czy procesów charakteryzują się niepewnością badawczą. Zazwyczaj projekty opierają się na przedstawionych pracownikom Spółki wymaganiach co do finalnego rezultatu, natomiast ścieżka do osiągnięcia zakładanego rezultatu pozostawiana jest kompetencjom pracowników Wnioskodawcy pod kierownictwem kierownika zespołu projektowego oraz kadry zarządzającej.

Wnioskodawca prowadzi tego rodzaju prace w sposób stały, jako nieodłączny, kluczowy element prowadzenia swojej działalności gospodarczej, a także zamierza kontynuować prowadzenie tego rodzaju działalności w przyszłości. Powyższe wynika również ze specyfiki działalności Wnioskodawcy w tym w szczególności zakładu produkcyjnego, który w bardzo dużej mierze opracowuje i produkuje spersonalizowane zespoły P., które są często niepowtarzalne w skali świata.

Szczegółowy opis prowadzonych prac:

Jako przykład realizowanych przez Wnioskodawcę projektów wymienić można:

Projekt 1: Opracowanie i wykonanie nowego produktu: Agregatu (...) (…).

Projekt 2: Opracowanie i wykonanie nowego produktu: Agregatu (...) (…)

Projekt 3: Opracowanie i wykonanie nowego produktu: Zespołu P. (…)

Koszty prowadzonych projektów

W związku z realizacją projektów opisanych w punkcie powyżej Wnioskodawca poniósł, ponosi oraz będzie ponosił koszty związane z ich realizacją, w szczególności:

1)koszty wynagrodzeń pracowników zajmujących się pracami, w zakresie w jakim osoby te były zaangażowane w podjęte prace skutkujące opracowaniem i wykonaniem prototypów bądź w zakresie w jakim zaangażowane są one w proces opracowania i wprowadzania ulepszeń i modyfikacji prototypów,

2)koszty nabycia materiałów i surowców zużywanych do ich wytworzenia,

3)odpisy amortyzacyjne od maszyn i urządzeń wykorzystywanych na cele prowadzonych projektów - w części czasu faktycznie przeznaczonego na ich realizację,

4)koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 48 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby prowadzonych projektów.

Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości może ponosić także inne koszty związane z prowadzonymi projektami, które to wymienione są w art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT.

1.Koszty wynagrodzeń pracowniczych

W celu realizacji prac określonych w części opisujących przykładowe realizowane projekty Wnioskodawca zatrudnia osoby w oparciu o umowę o pracę oraz umowę zlecenie oraz umowę o dzieło (dalej: „Pracownicy”). Pracownicy posiadają kompetencje, doświadczenie i wykształcenie niezbędne do realizacji projektów o charakterze twórczym.

Ponadto, wielu Pracowników ukończyło specjalistyczne kursy w celu wykonywania danego zawodu. Kadra pracownicza Wnioskodawcy składa się z inżynierów, mechaników, elektryków, automatyków, technologów oraz specjalistycznych pracowników produkcji i wykwalifikowanych monterów.

Do zadań Pracowników należy m.in.:

  • tworzenie projektów produktów/wyrobów,
  • montaż produktów/wyrobów,
  • przygotowanie i prowadzenie uruchomień i testów urządzeń,
  • współpraca na etapie ustalania koncepcji projektowanych rozwiązań,
  • współpraca merytoryczna celem zapewnienia wysokiej jakości rozwiązań projektowych,
  • kontrola zgodności z dokumentacją uruchamianych maszyn i urządzeń oraz kontrola jakości ich wykonania,
  • udział w rozwoju i ulepszaniu produktów/wyrobów Wnioskodawcy,
  • poszukiwanie elementów osprzętu (materiałów) na rynku.

Poniżej przedstawiono przykładowe czynności wykonywane przez pracowników, występujące w ramach prowadzonych przez Wnioskodawcę projektów opisanych we wniosku:

1)prace koncepcyjne - w ramach których następuje opracowywanie i analiza założeń dot. wymagań, które musi spełniać rozwiązanie (produkt/wyrób, proces, technologia), określenie oczekiwanych parametrów i funkcjonalności,

2)analiza elementów, części i materiałów planowanych do wykorzystania w projekcie,

3)analiza technologii, procesów technologicznych,

4)projektowanie rozwiązania dla zidentyfikowanych zagadnień,

5)opracowywanie założeń dot. wymagań, oczekiwanych parametrów, funkcjonalności,

6)tworzenie modeli 3D, dokumentacji, rysunków, kalkulacji, schematów, tablic, opisów etc.,

7)przygotowanie procesów technologicznych umożliwiających produkcję opracowanych produktów/rozwiązań technologicznych,

8)budowa prototypu dla przetestowania rozwiązań, praca z prototypami rozwiązań, projektowanie i przeprowadzanie testów prototypów, budowa prototypowych lub demonstracyjnych instalacji/produktów wraz z infrastrukturą towarzyszącą,

9)przeprowadzanie niezbędnych badań, sprawdzeń i testów m.in. w zakresie pracy silnika, mocy elektrycznej, działania układów, głośności, emisyjności czy kompletności całego układu, i ich dokumentowanie.

W związku z tym, Wnioskodawca ponosi koszty wynagrodzeń oraz koszty sfinansowanych przez Wnioskodawcę składek społecznych (dalej łącznie: „Koszty Wynagrodzeń”), w szczególności:

  • wynagrodzenie zasadnicze,
  • różnego rodzaju dodatki,
  • premie/nagrody,
  • ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,
  • wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,
  • świadczenia pieniężne ponoszone przez pracownika,
  • wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych, oraz
  • składki z tytułu powyższych należności, w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek tj.: składek na ubezpieczenie emerytalne, składki na ubezpieczenie rentowe, składki na ubezpieczenie wypadkowe, z wyłączeniem Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Na tej podstawie Wnioskodawca zamierza odliczyć Koszty Wynagrodzeń w takiej części, w jakiej czas danego pracownika jest przeznaczony na realizację projektów, o których mowa w opisywanych stanie faktycznym (w tym na czynności kierownicze i administracyjne z nimi związanych) pozostaje w normie czasu pracy w rozumieniu przepisów prawa pracy tego pracownika w danym miesiącu (tj. po wyłączeniu Kosztów Wynagrodzeń niezwiązanych z projektami, o których mowa w opisie stanu faktycznego powyżej, dotyczących wykonywania innych czynności bez związku z pracami, o których mowa opisie projektów realizowanych przez Wnioskodawcę).

W szczególności Kosztami Wynagrodzeń były, są i będą wynagrodzenia pracowników Działu Wsparcia Technicznego, Dział Produkcji, Dział Kadr i Administracji, Dział Realizacji Wdrożeń, oraz Kadra Kierownicza odpowiedzialna za nadzorowanie prac opisanych w pkt II.

2.Materiały i surowce

W ramach tych kosztów Wnioskodawca ponosił, ponosi i będzie ponosić wydatki m.in na nabycie materiałów i surowców niezbędnych do zrealizowania projektów, o których mowa w treści stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego powyżej.

W specyfice prowadzonej działalności dla powstania ostatecznego produktu (zespołu (...) , urządzenia, systemu) konieczne jest podejmowanie działań mających na celu optymalne kosztowo i jakościowo zgromadzenie części i elementów składowych, kategoryzowanych w dwóch podstawowych grupach.

1.Materiały stanowiące gotowe komponenty i części opracowywanych rozwiązań.

W ramach tej kategorii dokonywane są zakupy elementów i części gotowych, komponentów katalogowych takich m.in. (…), które następnie są odpowiednio dostosowywane i implementowane w opracowywany przez Wnioskodawcę Zespół P.

2.Materiały i surowce zakupywane przez Wnioskodawcę celem wytworzenia autorskich elementów.

W ramach tej kategorii następuje nabycie m.in. spersonalizowanych elementów stalowych służących wykonaniu elementów zgodnych z projektem wykonawczym Wnioskodawcy, zakup stali celem wytworzenia dedykowanych elementów składowych, zakup kontenerów morskich - celem ich przebudowy, zakup materiałów izolacyjnoakustycznych.

Charakteryzowaną działalność Wnioskodawcy cechuje wysoki stopień innowacyjności oraz zindywidualizowania Produktów. Z tego względu wiele elementów stanowiących części składowe zespołów P. nie jest możliwych do zakupu na podstawie dostępnej na rynku oferty, w związku z czym istnieje konieczność ich wykonania.

W tym celu konstruktorzy opracowują w trakcie prac koncepcyjnych i projektowych rysunki wykonawcze, złożeniowe, montażowe, na podstawie których wykonywane są niezbędne elementy, takie jak (…).

Ponadto na podstawie zindywidualizowanych rysunków konstruktorów wykonywanych jest wiele drobnych elementów takich łączniki, otwory w obudowach zapewniające m.in. ich transportowalność i inne detale niezbędne celem wytworzenia innowacyjnego zespołu (...). Stanowią one elementy docelowe bądź podlegają dalszej prefabrykacji przez Pracowników Wnioskodawcy. Wszystkie wskazane powyżej elementy składowe stanowią finalnie element całości projektowanego zespołu (...) , systemu, urządzeń.

W szczególności Wnioskodawca ponosił, ponosi i będzie ponosił wydatki na zakup podzespołów, z których wytwarzane są prototypy opracowywanych produktów oraz surowców niezbędnych do wykonania poszczególnych detali wchodzących w skład prototypu.

Prowadzona na bieżąco przez Wnioskodawcę ewidencja jest przypisana dla każdego tworzonego projektu i pozwala na określenie ilości i typu surowca i materiału zużytego na dany projekt - co pozwala Wnioskodawcy na precyzyjne wykazanie wartości kosztów materiałów i surowców zużytych na potrzeby danego projektu.

3.Koszty odpisów amortyzacyjnych od maszyn i urządzeń

Za koszty poniesione na realizację projektów, w tym również tych opisanych w części II wniosku, Wnioskodawca uznawał, uznaje i będzie uznawał także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności dotyczącej tworzenia nowych produktów, procesów, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Do prowadzenia prac Wnioskodawca wykorzystywał, wykorzystuje i będzie wykorzystywać specjalistyczne maszyny pozwalające mu na opracowywanie nowych produktów, procesów lub znaczne ich usprawnianie. Wnioskodawca dzięki prowadzonej ewidencji jest w stanie określić czasowe zaangażowanie danego środka trwałego i w ten sposób obliczyć zaangażowanie danej maszyny w prace projektowe.

4.Koszty związane z nabyciem ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych

W ramach tych kosztów Wnioskodawca ponosił, ponosi i będzie ponosić wydatki m.in na nabycie ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych niezbędnych do zrealizowania projektów, o których mowa w treści stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego powyżej.

W szczególności Wnioskodawca ponosił, ponosi i będzie ponosił wydatki na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 i 48 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności przy projektach o charakterze militarnym.

Jednocześnie Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości takie opinie, ekspertyzy, usługi doradcze i usługi równorzędne mogą dotyczyć także projektów innych niż projekty militarne.

Przykładowo, w ramach realizacji projektów o charakterze militarnym Wnioskodawca korzystał dotychczas i będzie korzystał w przyszłości z usług akredytowanych jednostek naukowych, przykładowo: (…) czy też (…).

Dokumentacja projektów Wnioskodawcy

Spółka prowadzi ewidencję rachunkową w sposób określony w art. 9 ust. 1b Ustawy o CIT, w ewidencji pozabilansowej. Zawiera ona opisy poszczególnych realizowanych przez Spółkę projektów oraz czynności dokonywane w ramach tych prac. Ponadto ewidencja skupia koszty związane z realizacją poszczególnych projektów w podziale na koszty kwalifikowane wskazane w art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT.

Wnioskodawca w odniesieniu do prowadzonych projektów, o których mowa powyżej posiadał, posiada i będzie posiadać karty projektów (zwaną w dalszej części: „Kartami Projektu”), która zawierają poniższe dane:

A.Opis danego projektu

Ta część karty projektu zawiera szczegółowy opis danego projektu oraz wskazuje, czy w ramach danego projektu powstanie / powstało rozwiązanie umożliwiające produkcję ulepszonych, nowych produktów, procesów lub usług. A jeśli tak, to dodatkowo zawierają informacje, czym dana nowość/ulepszenie będzie się charakteryzować.

B.Dane techniczne

Zawiera założenie koncepcyjne i techniczne projektu.

C.Cel Projektu

Zawiera opis celu projektów, w którym zostanie wskazane m.in.:

a)czym dana nowość będzie się charakteryzować,

b)ryzyka projektu.

W celach projektu są wykazywane również punkty projektu, które mogą sprawić największą trudność wraz z uzasadnieniem np. wykonanie danego urządzenia jest niepewne, ponieważ Wnioskodawca wykonuje taki prototyp po raz pierwszy i ze względu na skomplikowanie projektu wynik prac pozostaje niepewny.

D.Podsumowanie projektu

Pole jest wypełniane po zakończeniu danego projektu. Zawiera ono opis efektu końcowego prowadzonego projektu oraz wskazanie czy projekt zakończył się wynikiem pozytywnym czy negatywnym.

E.Harmonogram Realizacji Projektu

Wnioskodawca sporządza każdorazowo Harmonogram Realizacji projektu, w ramach którego wyszczególnione jest V etapów:

a)Etap I - opracowanie założeń i prace koncepcyjne nad projektem,

b)Etap II - prace związane z wytworzeniem prototypu/procesu/produktu/usługi bądź prowadzenie prac mających na celu ich ulepszenie,

c)Etap III - przeprowadzenie testów wdrożeniowych i w razie konieczności dokonanie poprawek,

d)Etap IV - wykonanie testów i walidacji (prób obciążeniowych) w celu zbadania funkcjonalności w warunkach zewnętrznych;

e)Etap V - wdrożenie bądź zaniechanie prac nad wdrożeniem projektu.

W ramach każdego z ww. etapów wyszczególniony jest:

a)plan działań,

b)osoba/y odpowiedzialna/e za realizację danego działania,

c)metoda weryfikacji poprawności realizacji działania,

d)planowany termin wykonania działania, oraz

e)informacje z przebiegu prac, w szczególności wyniki przeglądów, uzgodnień, weryfikacji, walidacji oraz wynikających z nich działań.

Podsumowanie

Podsumowując Wnioskodawca wskazuje, że:

  • Wnioskodawca prowadzi opisaną działalność w sposób stały i zamierza ją prowadzić w sposób opisany powyżej również w przyszłości,
  • Projekty, które opisano jako przykładowo realizowane, Wnioskodawca rozgranicza od pozostałej działalności (prac rutynowych),
  • będzie możliwe określenie, jaka część wynagrodzenia Pracowników Wnioskodawcy dotyczy działalności opisanej w treści stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego w oparciu o prowadzoną analizę zaangażowania czasowego pracowników w opisane we wniosku projekty,
  • Wnioskodawca nie prowadzi i nie prowadził i nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, tj. Wnioskodawca nie korzysta i nie korzystał ze zwolnień podatkowych o których mowa w których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy o CIT,
  • w zakresie, w jakim Wnioskodawca otrzymał bądź otrzyma zwrot w jakiejkolwiek formie kosztów, nie będą one w tej części podlegały odliczeniu z tytułu art. 18d Ustawy o CIT,
  • prowadził oddzielną ewidencję, która zapewnia możliwość wykazania wydatków działalności, którą opisano w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym,
  • Wnioskodawca dokonuje i będzie dokonywał oceny zakresu i celu prac prowadzonych w ramach danego projektu pod kątem spełnienia ustawowych przesłanek uznania ich za działalność badawczo-rozwojową,
  • Wnioskodawca prowadził, prowadzi i będzie prowadził analizę zaangażowania czasowego pracowników w działania badawczo-rozwojowe oraz działania pozostałe,
  • w ramach danego projektu Wnioskodawca prowadzi ewidencję, która zapewnia możliwość oddzielenia wydatków działalności, która spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej od innych wydatków, oraz zapewnia możliwość ujmowania odpisów od środków trwałych wykorzystywanych na cele prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Pismem z 15 kwietnia 2024 r. (data wpływu 16 kwietnia 2024 r.) doprecyzowali Państwo wniosek w odpowiedzi na pytania organu w następującym zakresie:

Pytanie nr 1:

Wnioskodawca zamierza skorzystać z odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową za cały nieprzedawniony okres tj. za lata 2018-2023 i za lata następne.

Pytanie nr 2:

Wnioskodawca prowadzi działalność oraz prace, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym w części Ogólny Opis Prowadzonych Prac (str. 4-8 Wniosku) od początku jego istnienia. Opisywane w stanie faktycznym prace realizowane były począwszy od 2016 r. oraz trwają nieprzerwalnie do chwili obecnej oraz będą trwać w przyszłości.

Pytanie nr 3:

Intencją Wnioskodawcy jest uzyskanie interpretacji indywidualnej także w zakresie przepisów prawa podatkowego obowiązujących przed 1 października 2018 r.

Pytanie nr 4:

Jak Wnioskodawca wskazał w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego „Celem Spółki jako stale rozwijającego się podmiotu, jest zwiększanie możliwości produkcyjnych, poszerzanie gamy wytwarzanych Wyrobów poprzez wprowadzanie innowacji produktowych udoskonaleń do wyrobów oferowanych na rynku, jak również usprawnianie procesów technologicznych. Realizowane prace polegają między innymi na wytwarzaniu we własnym zakresie, poszukiwaniu na rynku oraz testowaniu nowych technologii, materiałów jako elementów Wyrobów, tworzeniu nowych Wyrobów, ulepszaniu istniejących rozwiązań i technologii, prowadzeniu produkcji prototypowej, dokonywaniu walidacji Wyrobów oraz wprowadzeniu nowych lub udoskonalonych Wyrobów na rynek.”

Dalej Wnioskodawca we Wniosku wskazuje na stronie 5 wniosku że:

„Prace prowadzone przez Wnioskodawcę mają na celu poszerzanie oferty produktowej Wnioskodawcy poprzez tworzenie całkowicie nowych lub znacząco ulepszonych rozwiązań, w tym także nakierowane są na usprawnienie wewnętrznych procesów stosowanych u Wnioskodawcy. Prace prowadzone przez Wnioskodawcę dotyczą głównie trzech kluczowych obszarów tj.:

1.prac związanych z tworzeniem nowych / znacząco ulepszonych Wyrobów, w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłoszone przez poszczególnych odbiorców,

2.prac związanych z tworzeniem nowych/ znacząco ulepszonych Wyrobów oraz rozwijaniem oferty produktowej Wnioskodawcy, podejmowanych z inicjatywy własnej skutkujących m.in. zdobyciem nowej wiedzy,

3.prac związanych z rozwojem i ulepszaniem procesów technologicznych stosowanych u Wnioskodawcy m.in. projekty związane z poprawą efektywności procesów produkcyjnych, a także tworzeniem narzędzi IT (oprogramowania).”

I dalej Wnioskodawca wskazuje że:

„Prace wskazane w pkt 3 związane z rozwojem i ulepszaniem procesów technologicznych stosowanych u Wnioskodawcy dotyczą prowadzenia projektów zmierzających do poprawy efektywności procesów produkcyjnych. Wraz z pozyskanym doświadczeniem kadry zarządzającej oraz zespołów projektowych i produkcyjnych Wnioskodawca usprawnia procesy występuje w obszarze jego działalności.”

Uzupełniając Wniosek Wnioskodawca poniżej podaje przykłady ww. usprawnień:

Wnioskodawca w toku swojej działalności wykorzystuje i usprawnia procesy technologiczne poprzez wykorzystywanie narzędzi IT w postaci m.in. oprogramowania technicznego do projektowania przestrzeni w systemie 3D pod kątem mechanicznym i elektrycznym wyrobu. Wnioskodawca tworzy własną bazę projektów które są wykorzystywane w całości lub części przy realizacji projektów.

Na bazie doświadczeń oraz wiedzy eksperckiej Wnioskodawca usprawnia procesy technologiczne polegające przykładowo na odejściu od zastosowania profili elementów/profili z rynku. Wnioskodawca na bazie podjętych prób oraz testów dokonał zamiany dotychczas stosowanych profili oraz elementów metalowych konstrukcji wyrobów na rzecz elementów wykonanych za pomocą obróbki plastycznej blach, które w znacznej mierze przyśpieszają proces technologiczny oraz podnoszą estetykę i sztywność wykonania oraz powodują oszczędności w zużyciu materiału i surowca niezbędnego do wykonania wyrobów.

Innym przykładem było opracowanie procesu technologicznego wyrobu w postaci zespołu (...) o napięciu (…) i wdrożenie go do sprzedaży, co spowodowało pozyskanie kilku kontraktów na tego typu wyrób. (…). Usprawnienie i stworzenie procesu technologicznego polegało na zaprojektowaniu nowego wyrobu w postaci w układu (…).

Pytanie nr 5

Na pytanie: „Czy wszystkie wskazane przez Państwa we wniosku prace, a w szczególności prace związane z rozwojem i ulepszaniem procesów technologicznych stosowanych u Państwa (pkt 3 Ogólnego opisu prowadzonych prac) oraz wskazany w sekcji E. Harmonogram Realizacji Projektu „Etap V - wdrożenie bądź zaniechanie prac nad wdrożeniem projektu” były/są/będą działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:

a)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług,

b)bieżącej operacyjnej działalności gospodarczej,

c)działalności wspomagającej/pomocniczej,

d)innych prac spoza prac B+R, czyli prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych,

e)czynności serwisowych,

f)promowania ulepszeń dokonywanych już w Państwa działalności?”

odpowiedzieli Państwo:

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wszystkie opisywane prace są znamienne tym, że mają charakter twórczy, są podejmowane w sposób systematyczny oraz w celu zwiększenia wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wnioskodawca rozgranicza opisywane projekty od działalności rutynowej, która nie charakteryzuje się opisywanymi powyżej cechami. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że opisywane projekty nie stanowiły, nie stanowią oraz nie będą stanowić czynności opisywanych w pytaniu w lit a-f.

Pytanie nr 6:

Opisywana w stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym Wniosku działalność stanowi działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Wnioskodawca pragnie w niniejszej interpretacji potwierdzić czy jego działalność stanowi działalność o charakterze badawczo-rozwojowym.

Pytanie nr 7:

W ramach realizowanej przez Wnioskodawcę działalności opisanej w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym Wniosku wykorzystywano zarówno dostępną jak i zdobytą wiedze i umiejętności do tworzenia nowych zastosowań. Wykorzystano przede wszystkim wiedzę zespołów projektowych składających się m.in. z inżynierów i konstruktorów. W oparciu o badanie potrzeb rynku lub zapotrzebowanie kontrahentów Wnioskodawcy dedykowane zespoły projektowe prowadziły prace koncepcyjne, prace wdrożeniowe oraz testy i walidacje.

Przed przystąpieniem do prac projektowych głównym zadaniem dla zarządzającego projektem jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową Wnioskodawca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów. W każdym z prowadzonych projektów Wnioskodawca wykorzystuje wiedzę zdobytą w innych projektach oraz nabywa nową wiedzę stosując kreatywne rozwiązania występujących problemów.

Wnioskodawca dysponował zasobami wiedzy w zakresie projektowania i opracowywania zespołów P.. Natomiast wiedza ta w ramach prowadzonych projektów jest cały czas zwiększana, a rozwiązania które Wnioskodawca implementuje dzięki ww. projektom były dotychczas nie stosowane u Wnioskodawcy.

Pytanie nr 8:

Wnioskodawca wskazuje iż zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1) za koszty kwalifikowane uznaje się

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

Wnioskodawca wskazuje, że zamierza odliczać w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (za wyjątkiem Funduszu Pracy oraz FGŚP).

Zgodnie z wydaną z dniu 13 lutego 2024 r. Interpretacją Ogólną znak: DD8.8203.1.2021 Wnioskodawca zamierza także zaliczać do kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej poniesione przez Wnioskodawcę w danym miesiącu należności z tytułu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT za czas urlopów i innych usprawiedliwionych nieobecności pracownika oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Pytanie nr 9:

W skład należności dotyczących pracowników Wnioskodawcy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, które Wnioskodawca zamierza odliczać wchodzą również wynagrodzenia za czas choroby oraz urlopu. Usprawiedliwiona nieobecność w pracy zostanie zaliczona w takiej części w jakiej czas przeznaczony na realizację projektów opisanych w stanie faktycznym pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Pytanie nr 10:

Wszystkie wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę, o których mowa we Wniosku, z tytułu zatrudnienia pracowników na podstawie umowy o pracę stanowią po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pytanie nr 11:

Wszystkie wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę, o których mowa we Wniosku, z tytułu umowy zlecenia/o dzieło mają bezpośredni związek z realizowanym i opisanymi we Wniosku projektami i stanowią po stronie pracowników należności z tytułu wykonywania usług, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pytanie nr 12:

Wszystkie wskazane we Wniosku koszty Wnioskodawca zamierza odliczyć zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pytanie nr 13:

Środki trwałe wykorzystywane przez Wnioskodawcę stanowią m.in. wózki widłowe, żuraw samochodowy, przyrządy pomiarowe, urządzenia spawalnicze, elektronarzędzia, spawarki, przecinarki plazmowe, prasy do końcówek kablowych, obcinacze do kabli, aparatura pomiarowa tj. mierniki hałasu, analizatory parametrów sieci elektrycznej.

Pytanie nr 14:

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, których dotyczy Wniosek stanowią/będą stanowić przyjęte do użytkowania środki trwałe i zostały/zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz podlegają/będą podlegać amortyzacji zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pytanie nr 15:

Wnioskodawca zamierza dokonać odpisów od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wyłącznie w części, w jakiej były/są/będą one wykorzystywane w ramach projektów opisanych w opisie stanu faktycznego/zdarzeniu przyszłym.

Pytanie nr 16:

Materiały i surowce opisane w stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym Wniosku stanowią elementy niezbędne do budowy prototypu wyrobu będącego celem realizowanego projektu. W związku z powyższym materiały i surowce będą bezpośrednio wykorzystywane w związku z prowadzonymi pracami i wykorzystywane wyłącznie w ramach prowadzonych projektów, o którym mowa w stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym Wniosku. Jednocześnie Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży wyprodukowanego w ramach prac projektowych prototypu.

Pytanie nr 17:

Wydatki na wynagrodzenia pracowników zajmujących się opisanymi we wniosku pracami, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej były/są/będą zaliczane przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów danego roku.

Pytania

1.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana w stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym część działalności Wnioskodawcy, spełnia ustawową definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4 a pkt 26 Ustawy o CIT?

2.Czy koszty projektów ponoszone przez Spółkę, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy o CIT?

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie nr 2 z wyłączeniem części dotyczącej kosztów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę, obejmujących należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz.16). W tej części odnośnie do pytania nr 2 wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Pytanie 1:

Zdaniem Wnioskodawcy jego działalność przedstawiona w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym zarówno od dnia 1 października 2018 r., jak i również przed dniem 1 października 2018 r., która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy o CIT.

Pytanie 2:

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty dotyczące realizacji projektów ponoszone przez Wnioskodawcę, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:

Ad.1

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzona przez Wnioskodawcę działalność przedstawiona w stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym, uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej (dalej: „Ulga B+R”) - w szczególności, zdaniem Wnioskodawcy, prowadzona działalność powinna zostać uznana za działalność badawczorozwojową (dalej: „działalność B+R”) w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT działalność B+R oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie natomiast z art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT prace rozwojowe oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie przedstawionych powyżej definicji, należy stwierdzić, że w celu uznania działalności prowadzonej przez podatnika za działalność badawczo-rozwojową niezbędne jest kumulatywne spełnienie poniższych przesłanek:

a)działalność ta musi mieć charakter twórczy,

b)działalność ta musi być prowadzona w sposób systematyczny,

c)działalność ta musi obejmować zwiększenie zasobów wiedzy bądź wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń).

Wnioskodawca pragnie wskazać, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczorozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d Ustawy o CIT, co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Twórczy charakter prowadzonej działalności

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji/narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W świetle powyższej definicji, Wnioskodawca pragnie podkreślić, że prace prowadzone w ramach działalności Wnioskodawcy podejmowane są przez pracowników Wnioskodawcy w celu opracowywania nowych koncepcji oraz rozwiązań niewystępujących dotychczas lub rozwiązań znacząco odróżniających się od rozwiązań funkcjonujących u Wnioskodawcy.

Wśród przykładów takich działań należy wskazać przede wszystkim prace koncepcyjne związane z opracowywaniem nowych produktów/wyrobów oraz innowacji procesowych, a także tworzenie prototypów (w ramach opracowywania prototypów i urządzeń demonstracyjnych), które następnie są testowane przez pracowników Wnioskodawcy.

Należy przy tym zauważyć, że opracowywanie prototypów, oraz ich testowanie i walidacja zostały wyróżnione w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka, co w przypadku Wnioskodawcy przejawia się w fakcie, że rozwiązania w ramach prowadzonych projektów powstają jako wynik kreatywnej działalności pracowników Wnioskodawcy, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania zagadnień, a rezultatem tej działalności są nowe wytwory intelektu, uzewnętrzniane m.in. w tworzonych analizach, planach wykonania/produkcji, dokumentacji technicznej oraz raportach.

Podkreślenia w odniesieniu do powyższego, wymaga również fakt, że pracownicy Wnioskodawcy, zaangażowani w realizację prac opisanych stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym wniosku, to wysokiej klasy specjaliści, posiadający wykształcenie w zakresie działalności będącej przedmiotem prowadzonych prac oraz często długoletnie doświadczenie zawodowe. Równocześnie pracownicy Wnioskodawcy w sposób ciągły podnoszą swoje kwalifikacje oraz zdobywają nową wiedzę w dziedzinie swojej specjalizacji.

Wnioskodawca pragnie w tym miejscu wskazać, że również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 4 listopada 2022 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.617.2022.2.JG) uznał za prawidłową argumentację podatnika, wskazującego, że działalność w firmie zajmującej się inżynierią zespołów P. może zostać uznana za twórczą w odniesieniu do prac zmierzających do: opracowania prototypów produktów, produktów demonstracyjnych, przeprowadzanie testów nad nimi, jak również ich wdrażanie.

Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w ramach opisywanych projektów spełnia definicję działalności twórczej, stanowiącej nieodłączny element uznania prowadzonych prac za działalność badawczo-rozwojową.

Systematyczność podejmowanej działalności

Jak wskazano w Objaśnieniach MF, w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

a)w znaczeniu pierwszym w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

b)w znaczeniu drugim w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Zgodnie z podejściem przyjętym przez Ministra Finansów w powoływanych już Objaśnieniach MF, dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Wnioskodawca uważa, że w jego przypadku powyższe kryterium jest spełnione, z uwagi na prowadzanie prac w oparciu o wypracowaną metodykę, w tym wewnętrzne procedury postępowania, w ramach których do realizacji projektu opracowywane są określone wymagania, harmonogram oraz przypisywane są adekwatne zasoby (w szczególności wykwalifikowana kadra).

W tym miejscu Wnioskodawca pragnie wskazać, że tożsame kryteria spełnienia przesłanki systematyczności przyjął także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który przykładowo w interpretacji indywidualnej z 4 listopada 2022 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.617.2022.2.JG) wskazał, że: „najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności B+R jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według „pewnego systemu”, a "spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby.”

Wnioskodawca wskazuje, że niezależnie od spełnienia definicji systematyczności przyjętej w Objaśnieniach MF (tj. podejmowania prac w sposób uporządkowany, według określonej metodyki), działalność prowadzona przez Wnioskodawcę prowadzona jest w sposób systematyczny również w świetle pierwszej z przedstawionych definicji, tj. prowadzenia tego rodzaju prac w sposób stały, od dłuższego czasu. Jak podkreślono w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca prowadzi prace twórcze w sposób stały, jako nieodłączny, kluczowy element prowadzenia swojej działalności gospodarczej, a także zamierza kontynuować prowadzenie tego rodzaju działalności w przyszłości.

Konsekwentnie, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność prowadzona przez niego spełnia kryterium systematyczności, stanowiącej element uznania prowadzonych prac za działalność badawczo-rozwojową.

Zwiększanie zasobów wiedzy i wykorzystywanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

Trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy”, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika, a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Odnosząc powyższe do sytuacji Wnioskodawcy, należy zauważyć, że bez wątpienia opisywana działalność w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym wpisuje się w tak postawione kryterium zwiększania zasobów wiedzy. Pracownicy Wnioskodawcy wykorzystują zdobywaną wiedzę do opracowywania nowych rozwiązań produktowych oraz innowacji procesowych.

W tym miejscu Wnioskodawca pragnie również wskazać, że opracowywanie nowego rozwiązania w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłoszone przez konkretnego klienta (które być może nie będzie następnie sprzedawane na rzecz innych kontrahentów) nie wyklucza uznania tego rodzaju prac za działalność badawczo-rozwojową.

Nierutynowany charakter projektów realizowanych przez Wnioskodawcę wynika z faktu, że prowadzone prace, poprzedzone są koniecznością przeprowadzenia prac koncepcyjnych, opracowania specyficznych wymagań oraz planów wykonania, a w trakcie wykonywania zadań pracownicy Wnioskodawcy często stają przed koniecznością zmierzenia się z sytuacją, w której w danym obszarze (w momencie definiowania wymagań) brakuje określonych informacji.

Sytuacja ta określana jest jako tzw. „niepewność badawcza”, charakterystyczna dla prowadzenia prac badawczo-rozwojowych i wymaga od pracowników Wnioskodawcy samodzielnego opracowania koncepcji danego rozwiązania, która nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania w ramach działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę w tym rozważenia czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, także przesłanka związana ze zwiększaniem zasobów wiedzy i wykorzystywaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń), będzie spełniona w odniesieniu do działalności opisanej w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym.

Na podstawie analizy wszystkich przedstawionych powyżej przesłanek dotyczących działalności badawczo-rozwojowej (twórczy charakter, systematyczność, zdobywanie i wykorzystywanie wiedzy w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów i procesów), Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym opisywana przez nią działalność w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym spełnia ustawowe ramy działalności B+R.

Wnioskodawca pragnie ponadto wskazać, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził także, że działalność zbliżona do tej opisywanej przez Wnioskodawcę spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, m.in. interpretacji z dnia 4 listopada 2022 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.617.2022.2.JG), stwierdzając, że za działalność badawczo-rozwojową mogą być uznane prace w ramach których Spółka opracowuje i wdraża zmiany konstrukcyjne w produktach, w celu poprawy ich właściwości funkcjonalnych/użytkowych, w związku z sygnałami płynącymi z rynku. W opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podatnik wskazał że „ Wnioskodawca to spółka zajmuje się szeroko rozumianą inżynierią zespołów P.. Wnioskodawca opracowuje i dostarcza rozwiązania w zakresie zespołów P. (tj. (...)), które mogą służyć jako awaryjne /alternatywne źródło energii, bądź jedyne źródło energii”.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych, w tym odnoszących się do działalności prowadzonych w podobnych branżach. Dla potwierdzenia, Spółka pragnie przywołać fragmenty interpretacji indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

a)Interpretację Indywidualną z 8 października 2021 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.190.2021.2.JF, w której organ uznał za prawidłowe stanowisko podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w branży generatorów prądotwórczych. „W świetle powyższego, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy opisana w stanie faktycznym działalność Wnioskodawcy, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., a tym samym Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z ulgi B+R, o której mowa w art. 18d u.p.d.o.p., należy uznać za prawidłowe”.

b)Interpretację Indywidualną z 30 lipca 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.263.2019.1.MBD, w której organ uznał za prawidłowe stanowisko podmiotu świadczącego wyspecjalizowane usługi w dziedzinie medycyny, farmacji dla przemysłu kosmetycznego: „Reasumując, w ocenie Spółki, prowadzona przez nią działalność opisana w niniejszym wniosku spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, zarówno na gruncie przepisów obowiązujących do 30 września 2018 r., jak i przepisów obowiązujących od 1 października 2018 r., i tym samym Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową”.

c)Interpretację Indywidualną z 15 maja 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.14.2019.1.JKT, w której organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, w którym stwierdził on, że „Projekt obejmował opracowanie designu aplikacji skierowanej do branży energetycznej, umożliwiającej klientom firm energetycznych na opłacanie swoich faktur, dostęp do umów, podawanie odczytu licznika, a w przyszłości również na zgłaszanie awarii prądowych. Rezultatem projektu jest customowy design, w skład którego wchodzą między innymi: przejrzysty, intuicyjny interfejs, złożony UX design, cykl animacji stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 27 i 28 ustawy CIT”.

Z powyższych względów, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż działalność przedstawiona w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w ramach projektów z obszarów B+R, stanowi/będzie stanowić działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy o CIT, która uprawnia Wnioskodawcę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy o CIT.

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym przytoczona w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym działalność spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT.

Ad. 2

Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2018 r., za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:

1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2.nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczorozwojową;

2a.nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3.ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 48 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast, stosownie do art. 18d ust. 3 Ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 18d ust. 3k Ustawy o CIT, do kosztów kwalifikowanych stanowiących odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się.

Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 13 (art. 15 ust. 12 Ustawy o CIT).

Natomiast, w rozumieniu z art. 15 ust. 4d Ustawy o CIT, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Zgodnie z art. 15 ust. 4h Ustawy o CIT, składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 4g, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 40, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem, że składki zostaną opłacone:

1)tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne w terminie wynikającym z odrębnych przepisów,

2)z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony nie później niż do 15 dnia tego miesiąca.

W przypadku uchybienia tym terminom do składek tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d ww. ustawy.

Stosownie do treści art. 15 ust. 6 Ustawy o CIT, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 16a16m, z uwzględnieniem art. 16.

Zgodnie z brzmieniem art. 16b ust. 2 pkt 3 Ustawy o CIT, amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania koszty prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, który może być wykorzystany na potrzeby działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

a)produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone, oraz

b)techniczna przydatność produktu lub technologii została przez podatnika odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie podatnik podjął decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii, oraz

c)z dokumentacji dotyczącej prac rozwojowych wynika, że koszty prac rozwojowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii, zwane także wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W stosunku do kosztów prac rozwojowych ustawodawca zawarł w Ustawie o CIT, specyficzne regulacje normujące moment rozpoznania tych kosztów na cele podatkowe. W myśl art. 15 ust. 4a Ustawy o CIT, koszty prac rozwojowych mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w jeden z poniższych sposobów:

1.w miesiącu, w którym zostały poniesione albo począwszy od tego miesiąca w równych częściach w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, albo

2.jednorazowo w roku podatkowym, w którym zostały zakończone, albo

3.poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 od wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3.

W świetle przywołanych regulacji należy stwierdzić, że aby Wnioskodawcy przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

a)Wnioskodawca poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

b)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów w rozumieniu Ustawy o CIT,

c)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT,

d)w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b Ustawy o CIT, Wnioskodawca wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

e)Wnioskodawca wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

f)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w Ustawie o CIT,

g)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone Wnioskodawcy w jakiekolwiek formie,

h)Wnioskodawca w roku podatkowym, za który ma być zastosowana ulga badawczo-rozwojowa, nie korzystał ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy CIT oraz nie zamierza z niego skorzystać w latach kolejnych.

Przenosząc wyżej przytoczone przepisy oraz warunki, które musi spełnić podatnik, aby być uprawnionym do skorzystania z ulgi podatkowej na grunt analizowanej sprawy, należy uznać, że Wnioskodawca spełnia wszystkie powyższe wymagania. Poniesione przez Wnioskodawcę wydatki są związane z działalnością badawczo-rozwojową, koszty te stanowią również koszty uzyskania przychodu, wszystkie koszty mieszczą się w katalogu zamkniętym kosztów kwalifikowanych. Wnioskodawca planuje również wykazać kwotę podlegającą odliczeniu w rocznym zeznaniu podatkowym w załączniku CIT/BR.

Zajmowane przez Wnioskodawcę stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych indywidualnych interpretacjach organów podatkowych. Wnioskodawca pragnie przywołać poniżej fragmenty interpretacji indywidualnych, odnoszących się do Kosztów Projektów B+R, które ponosi w ramach realizacji projektów z opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym.

1.Koszty dotyczące wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w opisywane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym projekty

Wnioskodawca pragnie zauważyć, że prawo do uznania wynagrodzenia Pracowników zaangażowanych w prace przy projektach opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym wynika z literalnego brzmienia przepisów art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a Ustawy o CIT.

Możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na wynagrodzenia pracowników biorących udział w realizacji prac o charakterze działalności badawczo-rozwojowej została wielokrotnie potwierdzona przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, m.in. w:

a)Interpretacji Indywidualnej z 18 grudnia 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.414.2018.2.JS, w której organ wskazał: „(...) że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe Istotne jest, aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych. Tylko wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.”

b)Interpretacji Indywidualnej z 18 czerwca 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.162.2019.2.JS, w której organ zajął następujące stanowisko: „W świetle powyższego, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz przywołane przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, że "Koszty Pracownicze" poniesione przez Spółkę na wynagrodzenia Pracowników B+R, wymienionych w treści wniosku, a uzyskiwane z tytułu faktycznie wykonywanych przez nich zadań będących realizacją prac badawczo-rozwojowych, czyli w części nieobejmującej „Kosztów Pracowniczych” poniesionych za czas choroby, urlopu, itp. innych nieobecności, stanowią u Wnioskodawcy koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p., w zw. z art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p., w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. tj. w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.”

W związku z powyższym, nie jest sporne zaliczenie wynagrodzeń Pracowników za realizację projektów opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym do kosztów kwalifikowanych.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, do kosztów projektów Wnioskodawca zalicza i będzie zaliczać wyłącznie tę część wynagrodzenia, która przypada na realizację przez Pracowników projektów, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas absencji.

W związku z powyższym należy uznać, że w przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poszczególne składniki wynagrodzeń wypłacanych Pracownikom Wnioskodawcy realizującym prace badawczo-rozwojowe oraz składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez pracodawcę, mogą zostać uznane za koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy CIT (z wyłączeniem wynagrodzenia przypadającego na absencję).

2.Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Zaliczanie odpisów amortyzacyjnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do kosztów kwalifikowanych od sprzętu wykorzystywanego wyłącznie do prac badawczo-rozwojowych wynika wprost z przepisów, to samo tyczy się sprzętu oraz maszyn, które są tylko częściowo wykorzystywane do prac badawczo-rozwojowych.

W takim wypadku kosztem kwalifikowanym będzie tylko część wydzielona procentowo, na podstawie czasu użytkowania maszyny na prace badawczo-rozwojowe. Na potwierdzenie powyższego można przytoczyć m.in. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 grudnia 2018 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.500.2018.1.MBD, w której wnioskodawca również pytał o możliwość częściowego oraz całościowego zaliczenia kosztów amortyzacji jako koszt kwalifikowany:

„Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości, stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.”

Natomiast w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności co znajduje odzwierciedlenie w rozpatrywanej sprawie to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Analogiczne stanowisko zaprezentowano również m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 maja 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.86.2022.2.AN:

„Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, w rozumieniu art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p., w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.”

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które są lub mogą być w Spółce u Wnioskodawcy wykorzystywane do realizacji projektów opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym będą stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 3 Ustawy CIT.

3.Materiały oraz surowce.

Możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na materiały oraz surowce, które są wykorzystywane do działań badawczo-rozwojowych również wynikają z literalnego brzmienia przepisów, niemniej jednak, na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca pragnie przytoczyć stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej przedstawione w:

a)Interpretacji Indywidualnej z 28 października 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.383.2020.2.IM: „W ocenie tut. organu, wobec spełnienia przez Wnioskodawcę tego warunku, tj. nabycia materiałów, surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, należy stwierdzić, że wydatki te stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w ww. przepisach.”

b)Interpretacji Indywidualnej z 25 października 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.441.2019.1.JKT: „W ocenie tut. organu, wobec spełnienia przez Wnioskodawcę tego warunku, tj. nabycia materiałów, surowców i narzędzi bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, należy stwierdzić, że wydatki te stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w ww. przepisach.”

c)Interpretacji Indywidualnej z 6 września 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.281.2019.2.JS: „W świetle powyższego, przyjmując za Wnioskodawcą, że będzie nabywać materiały bądź surowce, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 4 w zakresie uznania za koszt kwalifikowany wydatków poniesionych przez Spółkę na zakup materiałów i surowców wykorzystywanych w ramach prac badawczo-rozwojowych - należy uznać za prawidłowe”.

Z powyższych względów, wydatki poniesione przez Spółkę na nabycie materiałów i surowców, które są wykorzystywane do realizacji projektów opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowią koszty kwalifikowane.

4.Koszty związane z nabyciem ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych

Koszty B+R stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o CIT.

Za koszty kwalifikowane, zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami, uznaje się m.in.: ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.

Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że koszty wskazane w opisie stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego wniosku stanowią koszty kwalifikowane uprawniające do zastosowania ulgi B+R opisanej w art. 18d ustawy o CIT.

Wobec powyższego zdaniem Wnioskodawcy, za koszty kwalifikowane Spółka będzie mogła uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze, usługi równorzędne i nabycie wyników badań naukowych na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej tylko i wyłącznie wtedy, gdy zostaną one nabyte na podstawie umowy od jednostek naukowych w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku w zakresie ustalenia:

  • czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym część działalności Wnioskodawcy, spełnia ustawową definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4 a pkt 26 Ustawy o CIT - jest prawidłowe;
  • czy koszty projektów ponoszone przez Spółkę, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy o CIT – z wyłączeniem części dotyczącej kosztów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę, obejmujących należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz.16) - jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”, „ustawa o CIT”):

ilekroć w ustawie jest mowa o: działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r.:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

1.badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

2.badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,

3.badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r.:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

a. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

b. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r., poz. 1669, dalej: „Ustawa wprowadzająca”), znowelizowała definicję badań naukowych oraz prac rozwojowych zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z treścią Ustawy wprowadzającej, nowelizacja powyższych pojęć weszła w życie z dniem 1 października 2018 r.

W myśl art. 4a pkt 27 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie ze wskazanymi przepisami na gruncie niniejszej sprawy należy wskazać, że aby uznać czy działalność Spółki spełnia/będzie spełniała przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wcześniej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług.

Wobec tego ocena czy prace, które Państwo prowadzą i zamierzają prowadzić, stanowią działalność badawczo-rozwojową, dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Państwa we wniosku i uzupełnieniu wniosku efektów tych prac.

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy wskazują Państwo, że prowadzone przez Państwa prace dotyczą głównie trzech kluczowych obszarów tj.:

1.prac związanych z tworzeniem nowych / znacząco ulepszonych Wyrobów, w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłoszone przez poszczególnych odbiorców,

2.prac związanych z tworzeniem nowych/ znacząco ulepszonych Wyrobów oraz rozwijaniem oferty produktowej Wnioskodawcy, podejmowanych z inicjatywy własnej skutkujących m.in. zdobyciem nowej wiedzy,

3.prac związanych z rozwojem i ulepszaniem procesów technologicznych stosowanych u Wnioskodawcy m.in. projekty związane z poprawą efektywności procesów produkcyjnych, a także tworzeniem narzędzi IT (oprogramowania).

Prace we wskazanych obszarach skutkować mogą zarówno tworzeniem całkowicie nowych Wyrobów jak i poprawą parametrów dotychczasowych rozwiązań czy też wzbogaceniem ich o dodatkowe cechy i funkcjonalności.

Jak Państwo wskazują, w zakresie Wyrobów zleconych przez klientów otrzymują Państwo informacje o parametrach jakie spełniać ma określony Wyrób. Weryfikują Państwo, czy Produkt spełniający określone kryteria jest obecnie w jego ofercie. W przypadku, gdy Produkt spełniający kryteria nie występuje w Państwa ofercie dokonywane są istotne zmiany w istniejących Produktach (przeprojektowanie) lub opracowywany jest całkowicie nowy Produkt od podstaw. Nie otrzymują Państwo od klienta żadnych instrukcji, wytycznych bądź kroków postępowania odnoszących się do zaprojektowania, bądź skonstruowania prototypu Produktu. Zaprojektowanie oraz sama konstrukcja prototypowego Produktu charakteryzują się wysokim stopniem skomplikowania i złożonymi procesami technologicznymi. Wymagają one zaangażowania wielu wyspecjalizowanych pracowników oraz zaangażowanie nowoczesnego parku maszynowego. Otrzymywane od klienta/ów informacje na etapie zapytania ofertowego lub przetargu zawierają jedynie ogólne parametry oraz wytyczne jakie powinien posiadać dany Produkt. Dzięki prowadzonym pracom w zakresie opracowywania nowych Produktów oraz ulepszania procesów technologicznych, Spółka systematycznie zwiększa swoją lub pozyskuje nową wiedzę, rozwiązuje problemy techniczne oraz technologiczne, opracowuje prototypowe rozwiązania dotychczas niewystępujące w praktyce gospodarczej Spółki. Ponadto, jak wynika z uzupełnienia wniosku, w toku swojej działalności wykorzystują i usprawniają Państwo procesy technologiczne poprzez wykorzystywanie narzędzi IT w postaci m.in. oprogramowania technicznego do projektowania przestrzeni w systemie 3D pod kątem mechanicznym i elektrycznym wyrobu.

We wniosku podkreślają Państwo również, że prace o charakterze twórczym są przez Państwa rozgraniczane od pozostałej działalności (tj. rozgraniczenie od prac rutynowych i produkcji właściwej), prowadzonej w ramach odrębnych działań.

W ramach działalności zrealizowali Państwo projekty:

  • Opracowania i wykonania nowego produktu: Agregatu (...) (…).
  • Opracowanie i wykonanie nowego produktu: Agregatu (...) (…).
  • Opracowanie i wykonanie nowego produktu: Zespołu P. (…).

Ponadto na bazie podjętych prób oraz testów dokonali Państwo zamiany dotychczas stosowanych profili oraz elementów metalowych konstrukcji wyrobów na rzecz elementów wykonanych za pomocą obróbki plastycznej blach, które w znacznej mierze przyśpieszają proces technologiczny oraz podnoszą estetykę i sztywność wykonania oraz powodują oszczędności w zużyciu materiału i surowca niezbędnego do wykonania wyrobów. Innym przykładem było opracowanie procesu technologicznego wyrobu w postaci zespołu (...) o napięciu (…) i wdrożenie go do sprzedaży, co spowodowało pozyskanie kilku kontraktów na tego typu wyrób. (…). Usprawnienie i stworzenie procesu technologicznego polegało na zaprojektowaniu nowego wyrobu w postaci w układu (…).

To wszystko pozwala uznać Państwa działalność przedstawioną we wniosku za spełniającą kryterium twórczości.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza :

(i) robiący coś regularnie i starannie,

(ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu,

(iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.

W definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Z opisu sprawy wynika, że niezależnie od kategorii Wyrobu opracowywanego przez Spółkę oraz czynników powodujących rozpoczęcie prac (wewnętrzne, zewnętrzne) w trakcie wielu lat funkcjonowania na rynku wypracowali Państwo metodykę wdrażania nowych oraz znacząco ulepszonych Wyrobów i składa się ona z następujących faz:

1.opracowanie oraz zgłoszenie pomysłu/zamówienie klienta, określenie problemów badawczych,

2.opracowanie wstępnej koncepcji projektu, analiza wykonalności projektu, prace koncepcyjne w zakresie doboru technologii, elementów konstrukcyjnych, elementów składowych, elementów funkcyjnych i materiałów,

3.przygotowanie koncepcji techniczno-wykonawczej projektu przy zastosowaniu programów do modelowania w 2D i 3D,

4.opracowanie nowego Produktu / rozwiązania technologicznego,

5.przeprowadzenie testów i walidacji opracowanego Produktu / procesu technologicznego,

6.budowa prototypu / budowa rozwiązania demonstracyjnego,

7.testy i walidacja nowego rozwiązania Produktu.

Jak Państwo wskazują, pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o realizacji danego projektu jest analiza wymagań stawianych zaprojektowanemu rozwiązaniu pod kątem określenia działań niezbędnych do podjęcia prac oraz metod i technologii wykorzystywanych w dalszych pracach (z uwzględnieniem doświadczeń z poprzednich prac). Po przedstawieniu problemu badawczego zespół projektowy Spółki przystępuje do jego rozwiązywania. Dokonują Państwo analizy koncepcji, przeprowadzają analizę wykonalności projektu, dokonują budżetowania, opracowują technologię wykonania, a następnie osoba odpowiedzialna za realizację konkretnego projektu dzieli projekt na poszczególne zadania, które są przedmiotem prac odpowiednich działów Spółki. Wytypowany zespół projektowy rozpoczyna prace techniczno-wykonawcze. W ramach tej fazy tworzona jest dokumentacja techniczna projektowanego Produktu. Na tym etapie projektowane są układy elektryczne, układy mechaniczne, układy zasilania, układy wentylacyjne, układy oczyszczania spalin oraz obudowy, zabudowy projektowanych urządzeń. Dobierane są parametry osprzętu, którymi powinien charakteryzować się nowy Produkt. Powstaje model 2D i 3D opracowywanego produktu lub rozwiązania. W ramach tego etapu wykorzystywane przykładowo oprogramowanie (…) i (…). W ramach prac, pracownicy Spółki muszą dobrać odpowiednie metody badawcze na podstawie posiadanej wiedzy, które pozwolą na opracowanie rozwiązań i integracji z istniejącymi produktami oraz infrastrukturą. Konieczne jest też określenie, w jaki sposób rozwiązanie zostanie opracowane, w celu osiągnięcia najwyższej możliwej efektywności procesu i jego ekonomiki. Na podstawie dokumentacji technicznej opracowanej przez pracowników Spółki rozpoczynane są prace związane z budową nowego Produktu, rozwiązania technologicznego. Pracownicy Spółki dobierają poszczególne materiały składające się na elementy osprzętu na podstawie wiedzy oraz doświadczenia płynącego z innych realizowanych projektów. Na podstawie przedstawionych parametrów dobierany jest odpowiedni silnik do Produktu. Wnioskodawca nabywa osprzęt od podmiotów trzecich w zależności od projektu na podstawie dokumentacji technicznej powstałej w Spółce. Po wybudowaniu prototypu nowego Produktu lub implementacji nowego rozwiązania przeprowadzana jest faza testów i walidacji. W przypadku wystąpienia uchybień naprawiane są one na bieżąco lub modyfikowana jest dokumentacja nowych Produktów. Po pozytywnym zakończeniu etapu testów i walidacji gotowy Produkt przedstawiany jest klientowi lub powstaje prototyp / urządzenie demonstracyjne, którego celem jest wykrycie nieprawidłowości powstałej na etapie projektowym. Projekt jest zakończony w chwili odbioru gotowego Produktu przez klienta lub opracowania prototypu/urządzenia demonstracyjnego.

Jak Państwo akcentują, opisywane prace są prowadzone przez Wnioskodawcę w sposób systematyczny planowo, w oparciu o przyjętą metodykę i określony harmonogram dla poszczególnych czynności podejmowanych w ramach prowadzanych prac projektowych.

To potwierdza zatem, że spełnione jest i będzie przez Państwa Spółkę kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej - systematyczność - w odniesieniu do wskazanych we wniosku prac.

Oba omówione kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności. Natomiast ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, wynika że szczegółowość realizacji projektów i ilość faz jest uzależniona od wielkości oraz zakresu projektu, terminu jego realizacji, przewidzianego budżetu, stopnia wyzwań technologicznych oraz stopnia skomplikowania. Każdorazowo realizacja nowego projektu wiąże się z wykorzystaniem posiadanej wiedzy lub z pozyskaniem nowej wiedzy w zakresie wytwarzanych Wyrobów. Kluczowe w realizacji prac u Państwa jest zdobywanie nowej wiedzy z dziedzin, których dotyczą prowadzone prace (tutaj: budowa zespołów (…) itd.). Zdobyta podczas realizacji projektów wiedza i umiejętności znajduje następnie przełożenie w budowaniu przewagi konkurencyjnej przez Spółkę. W toku realizacji przedstawionych we wniosku trzech projektów (Projekt 1, Projekt 2 i Projekt 3) zdobyto nową wiedzę zarówno w zakresie konstruktorskim, jak i w zakresie opracowywania zaawansowanych zespołów (…). Dodatkowo, jak Państwo precyzują w uzupełnieniu wniosku, w ramach realizowanej przez Państwa działalności opisanej w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym wniosku wykorzystywano zarówno dostępną jak i zdobytą wiedzę i umiejętności do tworzenia nowych zastosowań. Wykorzystano przede wszystkim wiedzę zespołów projektowych składających się m.in. z inżynierów i konstruktorów. W oparciu o badanie potrzeb rynku lub zapotrzebowanie kontrahentów Spółki dedykowane zespoły projektowe prowadziły prace koncepcyjne, prace wdrożeniowe oraz testy i walidacje. Dysponowali Państwo zasobami wiedzy w zakresie projektowania i opracowywania zespołów (…). Natomiast wiedza ta w ramach prowadzonych projektów jest cały czas zwiększana, a rozwiązania które Spółka implementuje dzięki ww. projektom nie były dotychczas u Państwa stosowane.

Zatem to pozwala uznać, że Spółka wykorzystuje i będzie wykorzystywać istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje:

  • w myśl art. 4a pkt 27 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r. - dwa rodzaje aktywności, tj.: badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy ;
  • w myśl art. 4a pkt 27 i 28 updop, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r. - trzy rodzaje aktywności, tj. badania podstawowe, badania stosowane i badania przemysłowe oraz prace rozwojowe zdefiniowane w art. 4a pkt 28 updop.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4a pkt 28 updop i art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje zatem również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Jak już wskazano, w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r., w myśl art. 4a pkt 28 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

a. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

b. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Natomiast w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r. pracami rozwojowymi są prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (art. 4a ust. 28 updop), a zatem jest to działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Prace rozwojowe, zarówno w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r., jak i od 1 października 2018 r. polegały/polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności - przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

  • nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

  • nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
  • łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
  • kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
  • wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służyła i służy:

  • planowaniu produkcji oraz
  • projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług - od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak sami Państwo dodatkowo wskazują w uzupełnieniu wniosku, opisywana w stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym Wniosku działalność stanowi działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana przez Państwa we wniosku i jego uzupełnieniu działalność spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

Tym samym opisana w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym część Państwa działalności, spełnia ustawową definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4 a pkt 26 Ustawy o CIT.

Dlatego Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Ad 2

Zgodnie z art. 18d ust. 1 updop:

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.

Na podstawie art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się:

1.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3)ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2016 r. poz. 2045, z późn. zm.), a także nabycie od takiej jednostki wyników prowadzonych przez nią badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 kwietnia 2018 r.);

ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2018 r. poz. 87), a także nabycie od takiej jednostki wyników prowadzonych przez nią badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej (w stanie prawnym obowiązującym od 30 maja 2018 r. do 30 września 2018 r.);

ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej (w stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r.)

4)odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2018 r.);

odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.);

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

5)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

W myśl art. 18d ust. 3 updop:

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop:

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Natomiast zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 updop:

podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 czerwca 2018 r.).

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów (w stanie prawnym obowiązującym od 30 czerwca 2018 r.)

W art. 18d ust. 7 updop (w stanie obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 kwietnia 2018 r.) ustawodawca wskazał, że:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

W myśl art. 18d ust. 7 updop (w stanie prawnym obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r. do 31 grudnia 2021 r.):

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Zgodnie z art. 18d ust. 7 updop (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.):

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Zaś według art. 18d ust. 8 updop (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2021 r.):

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

W myśl art. 18d ust. 8 updop (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.):

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT,

4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5.jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawy o CIT,

9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

W tym miejscu stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest, aby pracownik wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647, dalej: „updof”),

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z opisu sprawy wynika, że w związku z realizacją projektów opisanych w punkcie powyżej Spółka poniosła, ponosi oraz będzie ponosiła koszty związane z ich realizacją, w szczególności koszty wynagrodzeń pracowników zajmujących się pracami, w zakresie w jakim osoby te były zaangażowane w podjęte prace skutkujące opracowaniem i wykonaniem prototypów bądź w zakresie, w jakim zaangażowane są one w proces opracowania i wprowadzania ulepszeń i modyfikacji prototypów. Zatrudniają Państwo osoby w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie oraz umowę o dzieło. Jak precyzują Państwo w uzupełnieniu wniosku, zamierzają Państwo odliczać w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (za wyjątkiem Funduszu Pracy oraz FGŚP). Co więcej, jak Państwo wskazują, wszystkie wydatki ponoszone przez Państwa, o których mowa we wniosku, z tytułu zatrudnienia pracowników na podstawie umowy o pracę stanowią po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i nagrody, zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ten katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Wszystkie koszty, które wskazują Państwo we wniosku i jego uzupełnieniu, dotyczące pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, mogą Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową, wskazanych w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Od 1 stycznia 2018 r. przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, oraz sfinansowanymi przez płatnika składkami z tytułu tych należności określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 updop), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a updop).

Stosownie do art. 13 pkt 8 lit. a updof:

za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Jak Państwo precyzują w uzupełnieniu wniosku, wszystkie wydatki ponoszone przez Spółkę, o których mowa we wniosku, z tytułu umowy zlecenia/o dzieło mają bezpośredni związek z realizowanym i opisanymi we Wniosku projektami i stanowią po stronie pracowników należności z tytułu wykonywania usług, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, koszty kwalifikowane prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej stanowią wydatki na wynagrodzenia osób, z którymi zawarta została umowa zlecenia i/lub umowa o dzieło, a którzy wykonują określone prace w ramach prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia i o dzieło w danym miesiącu.

Oznacza to, że poniesione koszty pracownicze mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1a updop, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Należy podnieść, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/ wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).

Istotne jest także, że składkami na ubezpieczenia społeczne, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1230 ze zm.), o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, należnymi z tytułów wymienionych w art. 12 ust. 1 updop i finansowanymi (w całości lub w części) przez płatnika, są składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe.

Natomiast obowiązek i zasady odprowadzania składek na Fundusz Pracy nakłada na pracodawców ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 735 ze zm.). Składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych uregulowane są w ustawie z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1087 ze zm.). Zatem, składki te nie zostały uregulowane w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r. , a tylko takie mogą stanowić koszty kwalifikowane, w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 updop. W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w niektórych artykułach są tylko wskazane sytuacje, w których do składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych stosuje się tę ustawę, ale składki te nie są przepisami tej ustawy określone.

Mogą Państwo zatem zaliczyć do kosztów kwalifikowanych na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a updop, a tym samym odliczyć w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ust. 1 updop wskazane wyżej koszty pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę i umowy zlecenia/o dzieło ponoszone przez Spółkę oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych: w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu oraz w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Zasadnie również nie zamierzają Państwo zaliczać do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową kosztów składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest również to, czy mogą Państwo zaliczać do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową koszty poniesione na nabycie materiałów i surowców niezbędnych do realizowania projektów.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 updop:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Należy zwrócić uwagę, że w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach tej ustawy, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

W związku z brakiem definicji pojęcia „surowce” na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego. Tak zatem „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały” odwołać należy się do definicji tego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 120 ze zm., dalej: „uor”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor:

materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Z opisu sprawy wynika, że w ramach kosztów Spółka ponosiła, ponosi i będzie ponosić wydatki m.in na nabycie materiałów i surowców niezbędnych do zrealizowania projektów, o których mowa w treści stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Dokonywane są zakupy elementów i części gotowych, komponentów katalogowych (…), które następnie są odpowiednio dostosowywane i implementowane w opracowywany przez Wnioskodawcę Zespół P. Co więcej, następuje nabycie m.in. spersonalizowanych elementów stalowych służących wykonaniu elementów zgodnych z projektem wykonawczym Spółki, zakup stali celem wytworzenia dedykowanych elementów składowych, zakup kontenerów morskich - celem ich przebudowy, zakup materiałów izolacyjnoakustycznych. W szczególności Spółka ponosiła, ponosi i będzie ponosiła wydatki na zakup podzespołów, z których wytwarzane są prototypy opracowywanych produktów oraz surowców niezbędnych do wykonania poszczególnych detali wchodzących w skład prototypu.

W uzupełnieniu wniosku precyzują Państwo, że materiały i surowce opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym wniosku stanowią elementy niezbędne do budowy prototypu wyrobu będącego celem realizowanego projektu. W związku z powyższym materiały i surowce będą bezpośrednio wykorzystywane w związku z prowadzonymi pracami i wykorzystywane wyłącznie w ramach prowadzonych projektów, o którym mowa w stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym Wniosku. Jednocześnie Wnioskodawca nie wyklucza sprzedaży wyprodukowanego w ramach prac projektowych prototypu.

W tym miejscu należy wskazać, że organ przyjmuje za Państwem jako element stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, że wymienione przez Państwa elementy stanowią materiały i surowce, co nie stanowi przedmiotu interpretacji indywidualnej.

Wobec zacytowanych przepisów prawa podatkowego oraz wskazanego opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, należy uznać, że mogą Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową wymienione materiały i surowce.

Możliwość uznania za koszty kwalifikowane ulgi na działalność badawczo-rozwojową odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uregulowana została w art. 18d ust. 3 updop, zgodnie z którym:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Stosownie do treści art. 15 ust. 6 updop (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2000 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.):

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16

W myśl natomiast art. 15 ust. 6 updop (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.):

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

Natomiast jak wynika z art. 16a ust 1 i 2 updop:

1.Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2)maszyny, urządzenia i środki transportu,

3)inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

2.Amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania:

1)przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej „inwestycjami w obcych środkach trwałych”,

2)budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie,

3)składniki majątku, wymienione w ust. 1, niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy określonej w art. 17a pkt 1, zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami tych składników - jeżeli zgodnie z przepisami rozdziału 4a odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający

- zwane także środkami trwałymi;

4)tabor transportu morskiego w budowie, sklasyfikowany w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556) w grupowaniu o symbolu ex 30.11 „Statki i konstrukcje pływające”, przy czym oznaczenie „ex” oznacza, że zakres wyrobów i usług jest węższy niż określony w grupowaniu.

Jak ustawodawca wskazał w art. 16b ust. 1 updop (w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.):

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,

2) spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3) prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

4) autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5) licencje,

6) prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej,

7) wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W świetle art. 16b ust. 1 updop (w stanie prawnym obowiązujący od 1 stycznia 2022 r.):

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1) (uchylony)

2) spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3) (uchylony)

4) autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5) licencje,

6) prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej,

7) wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Zgodnie zaś z art. 16f ust. 3 updop:

odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że co do zasady, odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 18d ustawy o CIT.

Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 3 updop, w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych oraz odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Odnośnie do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wskazanych w art. 18d ust. 3 updop, konieczne jest, aby były one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.

Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 updop, sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W opisie sprawy wskazali Państwo, że za koszty poniesione na realizację projektów, Spółka uznawała, uznaje i będzie uznawała także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności dotyczącej tworzenia nowych produktów, procesów, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. Do prowadzenia prac Spółka wykorzystywała, wykorzystuje i będzie wykorzystywać specjalistyczne maszyny pozwalające jej na opracowywanie nowych produktów, procesów lub znaczne ich usprawnianie. Jak precyzują Państwo w uzupełnieniu wniosku, środki trwałe wykorzystywane przez Państwa stanowią m.in. wózki widłowe, żuraw samochodowy, przyrządy pomiarowe, urządzenia spawalnicze, elektronarzędzia, spawarki, przecinarki plazmowe, prasy do końcówek kablowych, obcinacze do kabli, aparatura pomiarowa tj. mierniki hałasu, analizatory parametrów sieci elektrycznej. Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, których dotyczy wniosek stanowią/będą stanowić przyjęte do użytkowania środki trwałe i zostały/zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz podlegają/będą podlegać amortyzacji zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nadto, zamierzają Państwo dokonać odpisów od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wyłącznie w części, w jakiej były/są/będą one wykorzystywane w ramach projektów opisanych w opisie stanu faktycznego/zdarzeniu przyszłym.

W tym miejscu raz jeszcze należy wskazać, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl art. 18d ust. 3 updop, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Państwa wątpliwości dotyczą także możliwości zaliczania do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową kosztów związanych z nabyciem ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych.

W tym miejscu jeszcze raz należy wskazać na treść art. 18d ust. 2 pkt 3 updop, zgodnie, z którym:

do kosztów kwalifikowanych zalicza się:

ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2016 r. poz. 2045, z późn. zm.), a także nabycie od takiej jednostki wyników prowadzonych przez nią badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 kwietnia 2018 r.);

ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2018 r. poz. 87), a także nabycie od takiej jednostki wyników prowadzonych przez nią badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej (w stanie prawnym obowiązującym od 30 maja 2018 r. do 30 września 2018 r.);

ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej (w stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r.)

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, system szkolnictwa wyższego i nauki tworzą (w stanie prawnym obowiązującym od 1 kwietnia 2019 r.):

1)uczelnie;

2)federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej "federacjami";

3)Polska Akademia Nauk, działająca na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2020 r. poz. 1796), zwana dalej "PAN";

4)instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej "instytutami PAN";

5)instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1383);

6)międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej "instytutami międzynarodowymi";

6a) Centrum Łukasiewicz, działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz. U. z 2020 r. poz. 2098);

6b) instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, zwane dalej "instytutami Sieci Łukasiewicz”;

7)Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej "PAU";

8)inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.

Natomiast w stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r. do 31 marca 2019 r. w myśl art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

System szkolnictwa wyższego i nauki tworzą:

1) uczelnie;

2) federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej ,,federacjami'';

3) Polska Akademia Nauk, działająca na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz.U. z 2018 r. poz. 1475), zwana dalej ,,PAN'';

4) instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej ,,instytutami PAN”;

5) instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz.U. z 2018 r. poz. 736);

6) międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej ,,instytutami międzynarodowymi'';

7) Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej ,,PAU”;

8) inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.

Z kolei w świetle obowiązującego od 25 maja 2015 r. do 30 września 2018 r. art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2016 r. poz. 2045 i Dz. U. z 2018 r. poz. 87), uchylonej z dniem 1 października 2018 r. ustawą z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1669):

jednostki naukowe - to prowadzące w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe:

a) podstawowe jednostki organizacyjne uczelni w rozumieniu statutów tych uczelni,

b) jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz.U. z 2017 r. poz. 1869 i 2201),

c) instytuty badawcze w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1158, 1452 i 2201),

d) międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych przepisów, działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

e) Polską Akademię Umiejętności,

f) inne jednostki organizacyjne niewymienione w lit. a-e, posiadające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będące organizacjami prowadzącymi badania i upowszechniającymi wiedzę w rozumieniu art. 2 pkt 83 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.6.2014, str. 1);

Zatem, za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, nabycie wyników badań naukowych, które są świadczone lub wykonywane jednocześnie:

  • na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (art. 2 pkt 9 tej ustawy) - w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 30 września 2018 r.;
  • na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce - w stanie prawny, od 1 października 2018 r.;
  • na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Z opisu sprawy wynika, że w ramach kosztów Spółka ponosiła, ponosi i będzie ponosić wydatki m.in na nabycie ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych niezbędnych do zrealizowania projektów, o których mowa w treści stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego powyżej. W szczególności są to wydatki na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 i 48 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności przy projektach o charakterze militarnym. Jednocześnie nie wykluczają Państwo, że w przyszłości takie opinie, ekspertyzy, usługi doradcze i usługi równorzędne mogą dotyczyć także projektów innych niż projekty militarne. Przykładowo, w ramach realizacji projektów o charakterze militarnym korzystali Państwo dotychczas i będą korzystać w przyszłości z usług akredytowanych jednostek naukowych, przykładowo: (…) czy też (…).

Odnosząc zacytowane przepisy do przedstawionego we wniosku opisu sprawy, należy stwierdzić, że koszty ekspertyz nabywanych:

  • na podstawie umowy od jednostki naukowej w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (art. 2 pkt 9 tej ustawy) - w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 30 września 2018 r.;
  • na podstawie umowy od podmiotu, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce – w stanie prawny, od 1 października 2018 r.;
  • na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej,

ponoszone w ramach realizacji projektów wskazanych we wniosku, tj. koszty wskazane w art. 18d ust. 2 pkt 3 updop stanowią i będą stanowiły dla Państwa koszty kwalifikowane.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2, dotyczące ustalenia, czy koszty projektów ponoszone przez Spółkę, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy o CIT - z wyłączeniem części dotyczącej kosztów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę, obejmujących należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz.16) - należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w odniesieniu do zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Jednocześnie zaznaczenia wymaga, że niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis okoliczności faktycznych przedstawionych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Państwa chroniła.

W odniesieniu do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte nie są wiążące dla organu. Interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, osadzonych w określonym stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w każdej z nich zawarte są wiążące. Każdą sprawę organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i/lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

z zastosowaniem art. 119a;

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), ul. (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm., dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00