Interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.89.2024.4.IK
Prawo do odliczenia, opodatkowanie nieodpłatnego przekazania Inwestycji drogowej w części posadowionej na gruncie należącym do Państwa oraz uznanie nieodpłatnego przekazania Inwestycji drogowej posadowionej na gruncie należącym do Gminy za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia, opodatkowania nieodpłatnego przekazania Inwestycji drogowej w części posadowionej na gruncie należącym do Państwa oraz uznania nieodpłatnego przekazania Inwestycji drogowej posadowionej na gruncie należącym do Gminy za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 lutego 2024 r., za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 5 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia, opodatkowania nieodpłatnego przekazania Inwestycji drogowej w części posadowionej na gruncie należącym do Państwa oraz uznania nieodpłatnego przekazania Inwestycji drogowej posadowionej na gruncie należącym do Gminy za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.
Uzupełnili go Państwo, pismami z 6 lutego 2024 r., 19 marca 2024 r. oraz – w odpowiedzi na wezwanie pismem z 12 kwietnia 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego ostatecznie przedstawiony w piśmie z 19 marca 2024 r.
Wnioskodawca jest polską spółką prawa handlowego i zarejestrowanym w Polsce czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”). Wnioskodawca prowadzi działalność na terytorium Polski, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Wnioskodawca jest także podatnikiem w Polsce podatku dochodowego od osób prawnych.
Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest produkcja ... Wnioskodawca skupia się na wydajnej produkcji … zgodnie z zapotrzebowaniem i projektem konkretnego klienta Spółki. Wnioskodawca należy do (...).
W związku z gwałtownym rozwojem Spółki w ostatnich latach oraz wzrostem zapotrzebowania na oferowane przez nią produkty, Spółka rozważa przeprowadzenie inwestycji polegającej na rozbudowie zakładu produkcyjnego oraz budynku biurowego wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, w tym infrastrukturą drogową (dalej: „Inwestycja”).
Obecnie droga dojazdowa do zakładu produkcyjnego Spółki prowadzi przez tereny przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną. Rozbudowa zakładu produkcyjnego i wynikające z niej zwiększenie produkcji, a tym samym częstotliwości dostaw do i ze Spółki surowców i wyrobów gotowych spowoduje znaczne natężenie ruchu drogowego samochodów ciężarowych, którego obsługa przez obecnie wykorzystywaną przez Spółkę infrastrukturę drogową nie będzie możliwa. W związku z powyższym ograniczeniem, uzyskując decyzję środowiskową dla rozważanej Inwestycji, Spółka została zobowiązana do wybudowania alternatywnej drogi dojazdowej do zakładu produkcyjnego Spółki (dalej: „Inwestycja drogowa”). Inwestycja drogowa stanowi niezbędny element Inwestycji, tj. bez niej rozbudowa zakładu produkcyjnego nie będzie możliwa, gdyż Spółka nie uzyskałaby stosownych zgód i pozwoleń na rozbudowę zakładu.
W ramach Inwestycji drogowej zostanie wybudowana alternatywna droga dojazdowa składająca się z:
1) odcinka drogi dojazdowej o długości około (...) m. (dalej: „Droga A”),
2) odcinka drogi dojazdowej o długości o./koło (...) m (dalej: „Droga B”)
Z perspektywy Spółki Droga A, Droga B oraz Rondo (dalej łącznie również: „Droga”) stanowią jedną Inwestycję drogową podejmowaną w celu przeprowadzenia Inwestycji niedrogowej w postaci rozbudowy zakładu produkcyjnego.
Droga A zostanie wytyczona na działkach należących obecnie do Skarbu Państwa. Wybudowana Droga A ma łączyć drogę powiatową z drogą gminną znajdująca się bezpośrednio przed zakładem produkcyjnym Wnioskodawcy. Inwestycja drogowa w zakresie Drogi A ma przebiegać przez grunt, który obecnie należy do Skarbu Państwa i zarządzany jest przez (...). Przed rozpoczęciem Inwestycji Drogowej w zakresie Drogi A, Spółka zakupi ww. grunt niezabudowany należący do Skarbu Państwa w całości lub w części wydzielony zgodnie z projektem Inwestycji drogowej pod budowę Drogi A.
Droga B zostanie wytyczona w obrębie obecnie istniejącej już drogi gminnej położonej równolegle do zakładu produkcyjnego Wnioskodawcy. Wybudowana Droga B ma łączyć Drogę A z wjazdem na teren zakładu produkcyjnego Spółki, przy czym Droga A oraz Droga B mają zostać połączone Rondem. Inwestycja drogowa w zakresie Drogi B ma przebiegać przez grunt należący do lokalnej Gminy (dalej: „Gmina”) w części w jakiej zastąpi obecnie funkcjonującą w tym miejscu drogę gminną oraz przez grunt, który obecnie należy do Skarbu Państwa i zarządzany jest przez (...) o ile oraz w części w jakiej będzie to wymagane dla poszerzenia istniejącej drogi gminnej w obrębie pasa drogowego oraz przygotowaniu towarzyszącej infrastruktury (np. chodników, oświetlenia, odpływów kanalizacyjnych).
Rondo zostanie wytyczone częściowo na gruncie należącym do obecnie do Skarbu Państwa a na którym ma powstać Droga A oraz częściowo w obrębie istniejącej już drogi gminnej w ramach której powstanie Droga B, na gruncie należącym do Gminy. Dokładny zakres położenia Ronda na gruncie należącym do Spółki (nabytym od Skarbu Państwa) oraz na gruncie należącym do Gminy będzie odzwierciedlony w zakresie opracowania objętego umową, który będzie stanowił załącznik do odpowiedniej umowy w sprawie budowy lub przebudowy drogi publicznej.
Wybudowana Inwestycja drogowa ma w całości (Droga A, Droga B oraz Rondo) łączyć zakład produkcyjny Spółki z drogą powiatową, co pozwoli na przekierowanie ruchu drogowego związanego z prowadzoną w zakładzie produkcją poza tereny o charakterze zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
W związku z planowaną Inwestycją drogową, Spółka planuje zawrzeć dwie umowy z Gminą w sprawie budowy drogi publicznej gminnej na podstawie art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 645 z późn. zm.) (dalej: „Umowy”). Zgodnie z tym przepisem, budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją niedrogową należy do inwestora tego przedsięwzięcia (w opisywanym zdarzeniu przyszłym - Spółka), a szczegółowe warunki budowy lub przebudowy dróg określa umowa między zarządcą drogi (w opisywanym zdarzeniu przyszłym - Gmina), a inwestorem inwestycji nie drogowej (w opisywanym zdarzeniu przyszłym - Spółka). Umowy mają dotyczyć odpowiednio Drogi A w zakresie wybudowania (...) m drogi dojazdowej do zakładu łączącej drogę publiczną powiatową z drogą publiczną gminną oraz Ronda w zakresie przebudowy istniejącego skrzyżowania dróg publicznych gminnych, które będzie łączyło Drogę A i Drogę B wraz z innymi drogami publicznymi gminnymi (dalej: „Umowa A”) oraz Drogi B w zakresie przebudowania i rozbudowania drogi publicznej gminnej (...) m drogi jako dopełnienia drogi dojazdowej do zakładu (dalej: „Umowa B").
Na mocy Umowy A, przeprowadzenie Inwestycji drogowej będzie polegać na:
- wykonaniu przez Spółkę odpowiedniej dokumentacji projektowo-budowlanej wraz z uzyskaniem wszystkich decyzji, pozwoleń, uzgodnień i opinii wymaganych przepisami prawa oraz koniecznością skutecznego zrealizowania Inwestycji drogowej,
- uzyskaniu przez Spółkę decyzji o zezwoleniu na realizację Inwestycji drogowej w zakresie Drogi A oraz Ronda,
- pokryciu przez Spółkę wszelkich uzasadnionych wydatków koniecznych do realizacji Inwestycji drogowej, odszkodowań oraz wszelkich innych standardowych kosztów związanych z planowaniem i wykonywaniem Inwestycji drogowej w zakresie Drogi A i Ronda,
- przebudowaniu istniejącego skrzyżowania dróg publicznych gminnych na rondo łączące istniejące drogi publiczne gminne oraz Drogę A,
- wybudowaniu przez Spółkę drogi publicznej gminnej na gruntach zakupionych od (…).
Na mocy Umowy A, Spółka zobowiąże się do wykonania następujących prac, w związku z którymi poniesione zostaną wydatki na Inwestycję drogową wyłącznie w zakresie Drogi A:
1) przygotowania w uzgodnieniu z Gminą koncepcji przebiegu Inwestycji drogowej oraz projektu budowlanego,
2) zaprojektowania oraz wykonania Inwestycji drogowej na określonym odcinku dochodzącym do drogi powiatowej wraz z połączeniem z istniejącymi ciągami komunikacyjnymi o określonych parametrach obejmujących:
- drogę dla pieszych o określonej szerokości,
- szerokość drogi w linii rozgraniczających (z uwzględnieniem rezerwy terenu na media lub ścieżkę rowerową),
- skrzyżowania skanalizowane z przejściami dla pieszych,
3) zaprojektowania we współpracy z Gminą podziału działek gruntu koniecznego dla realizacji Inwestycji drogowej i pokrycia uzasadnionych standardowych kosztów z tym związanych, w tym wynikających z konieczności prawidłowego uregulowania stanu własności gruntów znajdujących się w pasie Inwestycji drogowej - w szczególności, zgodnie z Umową należy przez to rozumieć dokonanie wszelkich czynności oraz poniesienie wszelkich kosztów celem nieodpłatnego przeniesienia na Gminę własności nieruchomości związanych z Inwestycją drogową celem zaliczenia Inwestycji drogowej do kategorii dróg publicznych gminnych (w tym, koszty wykupu, wywłaszczeń i odszkodowań za grunty, również na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację Inwestycji drogowej), przy czym uregulowanie stanu prawnego nieruchomości winno nastąpić przed przekazaniem Inwestycji drogowej na rzecz Gminy,
4) zaprojektowania i wykonania stałej organizacji ruchu wraz z zatwierdzeniem i zaopiniowaniem w Starostwie Powiatowym,
5) zaprojektowania i wykonania odwodnienia Inwestycji drogowej,
6) uzgodnienia z gestorami sieci w przypadku kolizji Inwestycji drogowej z sieciami ich przebudowy oraz wykonania ww. przebudowy na własny koszt,
7) zaprojektowania i wykonania kanału technologicznego,
8) wykonania robót budowlanych i uzyskania decyzji na użytkowanie Inwestycji drogowej.
Na wykonanie powyższych zobowiązań Spółka będzie mieć około 30 miesięcy od podpisania Umowy A z Gminą, zgodnie z określonym w Umowie A harmonogramem czasowym. Dodatkowo, dla potrzeb odbioru końcowego, Umowa A będzie nakładać na Spółkę obowiązek trwałego wytyczenia punktów granicznych Inwestycji drogowej, przedstawienia i przekazania inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej obejmującej Inwestycję drogową oraz zapewnienia podczas odbioru na miejscu obsługi geodezyjnej własnym staraniem i na własny koszt.
Po wybudowaniu Drogi A i Ronda, Spółka przekaże nieodpłatnie na rzecz Gminy Inwestycję drogową wraz z gruntami, na których będzie posadowiona i do których będzie przynależeć Droga A oraz Rondo, w części, w której Rondo nie będzie posadowione na gruncie należącym do Gminy. Nieodpłatne przekazanie Inwestycji drogowej w zakresie Drogi A oraz Ronda na rzecz Gminy odbędzie się na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
Zgodnie z Umową A, przekazanie Inwestycji drogowej na rzecz Gminy wymaga:
- uprzedniego uregulowania stanu własności na rzecz Gminy gruntów znajdujących się w pasie drogowym Inwestycji drogowej,
- wprowadzenia docelowej organizacji ruchu zgodnie z projektem zatwierdzonym przez Starostwo Powiatowe,
- dokonania wymaganego zgłoszenia i przeprowadzenia przez organ zarządzający ruchem kontroli wykonania zadań technicznych wynikających z realizacji projektu zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem.
Data podpisania przez strony Umowy A protokołu zdawczo-odbiorczego przedmiotu Umowy bez uwag będzie stanowić datę odbioru końcowego Inwestycji drogowej w zakresie Drogi A i Ronda. Zgodnie z Umową A, Spółka zobowiązana będzie zgłosić Gminie gotowość do przekazania zrealizowanej Inwestycji drogowej w terminie 14 dni od dnia uzyskania decyzji na użytkowanie, a Gmina zobowiązana będzie do przystąpienia do odbioru Inwestycji drogowej w oparciu o protokół zdawczo-odbiorczy w ustalonym przez strony terminie przypadającym w okresie nie dłuższym niż 14 dni od otrzymania zawiadomienia o gotowości do odbioru Inwestycji drogowej.
W świetle powyższego, Spółka będzie ponosić wydatki na Inwestycję drogową obejmujące m.in. koszty sporządzenia projektów, koszty prac budowlanych związanych z budową Drogi A i Ronda, koszty podatku od nieruchomości, podatku od czynności cywilnoprawnych, opłaty administracyjne, itp. Na części z tych wydatków ponoszonych przez Spółkę (np. faktury za prace projektowe i prace budowlane) będzie naliczony podatek VAT.
Niezależnie od powyższych zobowiązań wynikających z Umowy A, przed rozpoczęciem realizacji Inwestycji drogowej Spółka będzie zobowiązana do nabycia od (...), we własnym zakresie i własnym nakładem, grunty pod budowę Inwestycji drogowej w zakresie Drogi A oraz Ronda (w zakresie w jakim projekt przebudowy skrzyżowania będzie tego wymagał). Spółka może nabyć przedmiotowe grunty z naliczonym podatkiem VAT lub bez podatku VAT (np. jako grunt zwolniony z podatku VAT) - na ten moment nie jest to jeszcze sprecyzowane.
Wnioskodawca chciałby zaznaczyć, że w przypadku uznania, że dochodzi do przebudowy istniejącej drogi gminnej, nie zaś do wybudowania drogi publicznej w zakresie wybudowania Ronda, wymagany zakres prac będzie obejmował przygotowanie nowego skrzyżowania o ruchu okrężnym o jednolitej powierzchni w miejsce istniejącego skrzyżowania dróg gminnych, łączącego nowo wybudowaną Drogę A z budowaną lub przebudowywaną drogą gminną (Droga B). Dodatkowo inwestycja drogowa w tym zakresie będzie obejmowała również infrastrukturę towarzyszącą, a całość inwestycji drogowej w ramach Umowy A, tj. zarówno Droga A, jak i Rondo, będzie przeprowadzona w sposób jednolity, niezależnie od usadowienia danego fragmentu Inwestycji drogowej na nieruchomości należącej do Wnioskodawcy (wcześniejszy grunt Skarbu Państwa) lub do Gminy.
Na mocy Umowy B, przeprowadzenie Inwestycji drogowej w zakresie Drogi B oraz Ronda będzie polegać na:
- wykonaniu przez Spółkę odpowiedniej dokumentacji projektowo-budowlanej wraz z uzyskaniem wszystkich decyzji, pozwoleń, uzgodnień i opinii wymaganych przepisami prawa oraz koniecznością skutecznego zrealizowania Inwestycji drogowej,
- uzyskaniu przez Spółkę decyzji o zezwoleniu na realizację Inwestycji drogowej w zakresie Drogi B,
- pokryciu przez Spółkę wszelkich wydatków koniecznych do realizacji Inwestycji drogowej, odszkodowań oraz wszelkich innych kosztów związanych z planowaniem i wykonywaniem Inwestycji drogowej w zakresie Drogi B,
- wybudowaniu przez Spółkę (w odpowiedniej części) drogi publicznej gminnej na gruntach zakupionych od (...),
- wybudowaniu lub przebudowaniu istniejącej drogi publicznej gminnej na gruntach należących do Gminy.
Wnioskodawca chciałby zaznaczyć, że nawet w przypadku uznania, że dochodzi do przebudowy obecnie istniejącej drogi o statusie drogi gminnej w zakresie wybudowania Drogi B, wymagany zakres prac będzie wymagał przygotowania nowej jednolitej powierzchni w ramach Inwestycji drogowej, do której będzie również należała infrastruktura towarzysząca, a całości Inwestycji drogowej w zakresie Drogi B będzie przeprowadzona w sposób jednolity, niezależnie od usadowienia danego fragmentu Inwestycji drogowej na nieruchomości należącej do Wnioskodawcy (wcześniejszy grunt Skarbu Państwa) lub do Gminy.
Na mocy Umowy B Spółka zobowiąże się do wykonania następujących prac, w związku z którymi poniesione zostaną wydatki na Inwestycję drogową wyłącznie w zakresie Drogi B:
1) przygotowania w uzgodnieniu z Gminą koncepcji przebiegu Inwestycji drogowej oraz projektu budowlanego,
2) zaprojektowania oraz wykonania Inwestycji drogowej na określonym odcinku dochodzącym do drogi powiatowej wraz z połączeniem z istniejącymi ciągami komunikacyjnymi o określonych parametrach obejmujących:
- drogę dla pieszych o określonej szerokości,
- szerokość drogi w linii rozgraniczających (z uwzględnieniem rezerwy terenu na media lub ścieżkę rowerową),
3) zaprojektowania we współpracy z Gminą podziału działek gruntu koniecznego dla realizacji Inwestycji drogowej i pokrycia wszelkich kosztów z tym związanych, w tym wynikających z konieczności prawidłowego uregulowania stanu własności gruntów znajdujących się w pasie Inwestycji drogowej - zdaniem Wnioskodawcy w szczególności, w myśl Umowy B będzie to dokonanie wszelkich czynności oraz poniesienie wszelkich kosztów celem nieodpłatnego przeniesienia na Gminę własności nieruchomości związanych z Inwestycją drogową celem zaliczenia Inwestycji drogowej do kategorii dróg publicznych gminnych (w tym, koszty wykupu, wywłaszczeń i odszkodowań za grunty, również na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację Inwestycji drogowej), przy czym uregulowanie stanu prawnego nieruchomości będzie następować przed przekazaniem Inwestycji drogowej na rzecz Gminy,
4) zaprojektowania i wykonania stałej organizacji ruchu wraz z zatwierdzeniem i zaopiniowaniem w Starostwie Powiatowym,
5) zaprojektowania i wykonania odwodnienia Inwestycji drogowej,
6) uzgodnienia z gestorami sieci w przypadku kolizji Inwestycji drogowej z sieciami ich przebudowy oraz wykonania ww. przebudowy na własny koszt,
7) zaprojektowania i wykonania kanału technologicznego,
8) wykonania robót budowlanych i uzyskania decyzji na użytkowanie Inwestycji drogowej.
Na wykonanie powyższych zobowiązań Spółka będzie mieć około 30 miesięcy od podpisania Umowy B, zgodnie z określonym w Umowie B harmonogramem czasowym. Dodatkowo, dla potrzeb odbioru końcowego, Umowa B będzie nakładać na Spółkę obowiązek trwałego wytyczenia punktów granicznych Inwestycji drogowej, przedstawienia i przekazania inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej obejmującej Inwestycję drogową oraz zapewnienia podczas odbioru na miejscu obsługi geodezyjnej własnym staraniem i na własny koszt.
Po wybudowaniu Drogi B, Spółka przekaże nieodpłatnie na rzecz Gminy Inwestycję drogową wraz z gruntami, które nie należą do Gminy, a na których posadowiona będzie część Inwestycji drogowej i do których będzie przynależeć Droga B. Nieodpłatne przekazanie Inwestycji drogowej w zakresie Drogi B (w tym gruntów, do których przynależy odpowiednia część Inwestycji Drogowej) na rzecz Gminy odbędzie się na podstawie protokołu zdawczo - odbiorczego.
Na mocy Umowy B, przekazanie Inwestycji drogowej na rzecz Gminy będzie wymagać:
- uprzedniego uregulowania stanu własności na rzecz Gminy gruntów znajdujących się w pasie drogowym Inwestycji drogowej,
- wprowadzenia docelowej organizacji ruchu zgodnie z projektem zatwierdzonym przez Starostwo Powiatowe,
- dokonania wymaganego zgłoszenia i przeprowadzenia przez organ zarządzający ruchem kontroli wykonania zadań technicznych wynikających z realizacji projektu zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem.
Inwestycja drogowa będzie finansowana ze środków własnych Wnioskodawcy lub, w całości lub w części, z finansowania dłużnego. Niezależnie od formy finansowania, Wnioskodawca będzie ostatecznie podmiotem ponoszącym ciężar ekonomiczny Inwestycji drogowej.
Pytania w zakresie podatku od towarów i usług (numeracja jak we wniosku)
3) Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego od towarów i usług, w tym gruntów, nabytych w związku z wykonaniem Inwestycji drogowej w zakresie Drogi A, przekazanej następnie nieodpłatnie na rzecz Gminy?
4) Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego od towarów i usług, w tym gruntów, nabytych w związku z wykonaniem Inwestycji drogowej w zakresie Drogi B oraz Ronda, przekazanej następnie nieodpłatnie na rzecz Gminy?
5) Czy nieodpłatne przekazanie na rzecz Gminy Inwestycji drogowej w zakresie Drogi A wraz z gruntami, na których znajdować się będzie Inwestycja drogowa, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT jako nieodpłatna dostawa towarów opodatkowana podstawową stawką podatku VAT?
6) Czy nieodpłatne przekazanie na rzecz Gminy Inwestycji drogowej w zakresie Drogi B oraz Ronda w części posadowionej na gruncie należącym do Wnioskodawcy wraz z tymi gruntami, na których znajdować się będzie odpowiednia część Inwestycji drogowej, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT jako nieodpłatna dostawa towarów opodatkowana podstawową stawką podatku VAT?
7) Czy nieodpłatne przekazanie na rzecz Gminy Inwestycji drogowej w zakresie Drogi B oraz Ronda w części, w której znajduje się ona na gruncie należącym do Gminy, nie będzie stanowiło czynności podlegającej opodatkowanie podatkiem VAT?
Państwa stanowisko w sprawie
3) W ocenie Wnioskodawcy, w opisanym zdarzeniu przyszłym, Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego od towarów i usług, w tym gruntów, nabytych w związku z wykonaniem Inwestycji drogowej w zakresie Drogi A, przekazanej następnie nieodpłatnie na rzecz Gminy.
4) W ocenie Wnioskodawcy, w opisanym zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego od towarów i usług, w tym gruntów, nabytych w związku z wykonaniem Inwestycji drogowej w zakresie Drogi B oraz Ronda, przekazanej następnie nieodpłatnie na rzecz Gminy
5) W ocenie Wnioskodawcy, nieodpłatne przekazanie na rzecz Gminy Inwestycji drogowej w zakresie Drogi A wraz z gruntami, na których znajdować się będzie Inwestycja drogowa, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT jako nieodpłatna dostawa towarów opodatkowana podstawową stawką podatku VAT.
6) W ocenie Wnioskodawcy, nieodpłatne przekazanie na rzecz Gminy Inwestycji drogowej w zakresie Drogi B oraz Ronda w części posadowionej na gruncie należącym do Wnioskodawcy wraz z tymi gruntami, na których znajdować się będzie odpowiednia część Inwestycji drogowej, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT jako nieodpłatna dostawa towarów opodatkowana podstawową stawką podatku VAT.
7) W ocenie Wnioskodawcy nieodpłatne przekazanie na rzecz Gminy Inwestycji drogowej w zakresie Drogi B oraz Ronda w części, w której znajduje się ona na gruncie należącym do Gminy, nie będzie stanowiło czynności podlegającej opodatkowanie podatkiem VAT.
UZASADNIENIE STANOWISKA WNIOSKODAWCY:
Ad. 3 i 4
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, podatnikowi przysługuje - co do zasady - prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT przy nabyciu tych towarów i usług.
Z powołanej regulacji ustawy o VAT wynika, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług a prowadzoną działalnością opodatkowaną VAT. Przy czym, związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży (np. towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub świadczenia usług, będących przedmiotem dostawy), bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo- skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.
A zatem, badanie związku pomiędzy dokonywanymi wydatkami a czynnościami opodatkowanymi VAT, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, powinno być dokonywane w szerszym kontekście i nie powinno ograniczać się wyłącznie do ustalenia ścisłego, bezpośredniego związku poniesionego kosztu z konkretną czynnością opodatkowaną VAT (tak przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 13 grudnia 2018 r., sygn. akt I FSK 1995/18).
W analizowanym zdarzeniu przyszłym, towary i usługi zakupione przez Spółkę w celu zrealizowania Inwestycji drogowej będą wykorzystywane przez Spółkę do wykonywania przez nią czynności opodatkowanych VAT. Przedmiotowe wydatki na Inwestycję drogową służą bowiem w dalszej perspektywie rozbudowie zakładu Spółki oraz zapewnieniu możliwości bezproblemowego dostępu samochodów dostawczych do zakładu produkcyjnego. Dzięki rozbudowie zakładu, wydatki na Inwestycję drogową przyczynią się (pośrednio) do generowania przez Spółkę większej sprzedaży wyrobów gotowych wyprodukowanych w zakładzie, która to sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT. Co więcej, wybudowanie Drogi jest warunkiem koniecznym dla uzyskania przez Spółkę zezwolenia na rozbudowę zakładu produkcyjnego Spółki. Bez poniesienia nakładów na Inwestycję drogową, Spółka nie mogłaby prowadzić działalności gospodarczej w rozbudowanym zakładzie, zwiększyć swoich mocy produkcyjnych, zoptymalizować logistyki surowców i wyrobów gotowych i dzięki temu generować większych przychodów podlegających opodatkowaniu VAT.
Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków poniesionych na Inwestycję drogową przekazaną następnie nieodpłatnie na rzecz Gminy, niezależnie od tego czy wydatki te będą dotyczyć Inwestycji drogowej w części posadowionej na gruncie Spółki czy też na gruncie należącym do Gminy.
Prawo do odliczenia VAT naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT będzie również przysługiwało przy zakupie przez Spółkę od (...) gruntów, na których ma być zlokalizowana część Inwestycji drogowej (o ile przy nabyciu gruntów wystąpi podatek VAT naliczony).
Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie także w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego oraz wyrokach sądów administracyjnych wydawanych w zbliżonych stanach faktycznych. Przykładowo, Dyrektor Krajowej Informacji skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 25 października 2022 r. (sygn. 0111-KDIB3-1.4012.522.2022.2.IK) stwierdził:
„Zauważacie Państwo, że nie tylko będziecie zmuszeni do poniesienia nakładów na Infrastrukturę, ale konieczne będzie również przeniesienie Infrastruktury na rzecz Podmiotów Trzecich po oddaniu Infrastruktury do użytkowania. Bez spełnienia obu ww. warunków, nie uzyskacie pozwolenia na budowę jak również pozwolenia na użytkowanie, przez co nie będziecie mieli nawet teoretycznej możliwości uzyskania przychodów z ich tytułu. Poniesienie nakładów na Infrastrukturę stanowić będzie zatem niezbędny warunek do powstania i funkcjonowania inwestycji deweloperskich stanowiących główny przedmiot opodatkowanej działalności gospodarczej Spółki. W konsekwencji powyższego wskazać należy, że bez poniesionych nakładów nie moglibyście Państwo prowadzić działalności gospodarczej w zakresie budowy, sprzedaży lub najmu przynoszącej Państwu zyski. Zatem, wydatki związane z budową Infrastruktury w każdym Wariancie związane są z wykonywaną przez Państwa opodatkowaną działalnością gospodarczą, tj. sprzedażą lub wynajmem inwestycji deweloperskich. W konsekwencji, przysługuje Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o wartość podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na budowę Infrastruktury przekazanej następnie na rzecz Podmiotów trzecich.”
Z kolei Naczelny Sąd Administracyjny wskazał w zbliżonym stanie faktycznym (wyrok z dnia 28 września 2023 r., sygn. akt I FSK 680/22 - orzeczenie niepublikowane), że nawet w przypadku z góry powziętego zamiaru nieodpłatnego przekazania towarów lub nieodpłatnego świadczenia usług, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z przedmiotem nieodpłatnego świadczenia, jeżeli ponoszone nakłady mają związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych, także w przypadku uznania, że samo nieodpłatne przekazanie lub świadczenie nie będzie czynnością opodatkowaną VAT. Istotna dla oceny, czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT jest realizacja własnych celów gospodarczych sprzężonych z działalnością opodatkowaną VAT.
Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca uważa, że będzie miał prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków na Inwestycję drogową, w tym od nabycia gruntów i wydatków na budowę Drogi, niezależnie od tego, czy transakcja przekazania przez Wnioskodawcę nieodpłatnie zrealizowanej Inwestycji drogowej na rzecz Gminy będzie podlegać opodatkowaniu VAT, czy nie. Wydatki, jakie Spółka poniesie na Inwestycję drogową są pośrednio związane z ogólną działalnością gospodarczą Spółki, w szczególności z działalnością produkcyjną opodatkowaną VAT. Ten pośredni związek wydatków z działalnością opodatkowaną VAT daje Spółce prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków poniesionych przez Spółkę na Inwestycję drogową położoną zarówno na gruncie Spółki (której własność zostanie przeniesiona na Gminę wraz z gruntem, do którego przynależy), jak i w części, w której Inwestycja drogowa będzie prowadzona na gruncie należącym do Gminy.
Ad. 5 i 6
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Z kolei na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów opodatkowaną VAT na takich samych zasadach jak odpłatna dostawa towarów rozumie się także przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Co do zasady więc, opodatkowaniu VAT podlega każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do podatnika (także wtedy, gdy przekazanie to następuje na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem i prowadzoną działalnością podlegającą opodatkowaniu VAT), z którym to przekazaniem wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Warunkiem opodatkowania VAT takiego nieodpłatnego przekazania towarów jest jednak przysługiwanie przekazującemu towary prawa do odliczenia VAT naliczonego poniesionego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych przy nabyciu lub wytworzeniu przekazanych towarów. Na gruncie podatku VAT przyjmuje się, że w sytuacji, gdy przy nabyciu towarów i usług nie było w ogóle podatku VAT naliczonego, to nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT.
Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. A zatem w świetle przytoczonej definicji towarów zawartej w ustawie o VAT, grunt wraz z wybudowaną na nim Drogą stanowią towar. Tym samym, przekazanie przez Spółkę na rzecz Gminy będącego jej własnością gruntu wraz z wybudowaną na nim Drogą będzie stanowić na gruncie podatku VAT nieodpłatne przekazanie towarów.
Jak szczegółowo wywiódł Wnioskodawca w stanowisku własnym do pytania nr 3 i 4, Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia VAT naliczonego od nabycia gruntu i wydatków na Inwestycję drogową niezależnie od tego, czy transakcja przekazania nieodpłatnie Drogi na rzecz Gminy będzie podlegać opodatkowaniu VAT, czy nie. W konsekwencji, przekazanie Inwestycji drogowej na rzecz Gminy będzie wypełniać definicję dostawy towarów opodatkowanej VAT, tj. będzie to nieodpłatne przekazanie towaru określone w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, które będzie podlegać opodatkowaniu VAT na takich samych zasadach jak odpłatna dostawa towarów.
Art. 29a ust. 8 ustawy o VAT stanowi, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania VAT nie wyodrębnia się wartości gruntu. W praktyce oznacza to, że traktowanie dla celów VAT dostawy budynków lub budowli determinuje traktowanie dla celów VAT dostawy gruntu, na którym są one posadowione (tj. dostawa gruntu i znajdującego się na nim budynku/budowli jest traktowana dla VAT jako jednolita transakcja opodatkowana jedną stawką VAT właściwą dla budynku/budowli).
Jednocześnie, ustawa o VAT nie definiuje budynków oraz budowli, pojęcia te są jednak określone w innych przepisach prawa podatkowego, w szczególności w art. 1a ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 70 z późn. zm.) odwołującej się do przepisów prawa budowlanego. W związku z powyższym, w myśl wykładni systemowej, polegającej na ustaleniu rzeczywistego znaczenia przepisów ze względu na ich usytuowanie w systematyce wewnętrznej aktu normatywnego i wykładni w całej gałęzi prawa, a także ze względu na zasady systemu prawa lub zasady danej gałęzi prawa, dokonując wykładni art. 29a ust. 9 ustawy o VAT, należy posiłkować się definicją legalną przewidzianą w prawie budowlanym.
W myśl art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 682 z późn. zm., dalej: „Prawo budowlane”), pod pojęciem budowli należy rozumieć każdy obiekt budowlany (tj. wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych) niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową. Natomiast na podstawie art. 3 pkt 3a ustawy Prawo budowlane, obiekt liniowy to obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności m.in. droga wraz ze zjazdami.
W świetle powyższego, wybudowana przez Spółkę Inwestycja drogowa będzie stanowiła budowlę w rozumieniu przepisów o VAT.
Zgodnie z przywołanym wcześniej art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, traktowanie dla celów VAT przekazanej nieodpłatnie na rzecz Gminy Inwestycji drogowej (tj. Drogi wraz z przynależną do niej infrastrukturą umożliwiającą użytkowanie Drogi zgodnie z jej przeznaczeniem) determinuje traktowanie dla celów VAT nieodpłatnie przekazanego wraz z Inwestycją drogową gruntu, na którym położona będzie Inwestycja drogowa. Zdaniem Wnioskodawcy, to samo traktowanie na gruncie VAT (w tym, ta sama stawka podatku VAT) Drogi i znajdującego się pod nią gruntu będzie zachodziło także wtedy, gdy przy nabyciu gruntu przez Spółkę od (...) podatek VAT naliczony w ogóle nie wystąpi (np. Spółka zakupi grunt od (...) bez podatku VAT). W takim wypadku, istotne będzie bowiem to, że Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków na budowę Drogi. Innymi słowy, skoro Spółce będzie przysługiwało odliczenie VAT naliczonego od wydatków na budowę drogi, to nieodpłatne przekazanie Drogi na rzecz Gminy będzie podlegać opodatkowaniu VAT i to samo traktowanie (tj. opodatkowanie VAT według tej samej stawki VAT) będzie miało zastosowanie także do przekazywanego wraz z Drogą gruntu, na którym ta droga będzie posadowiona.
Powyższe podejście potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 21 stycznia 2022 r. (sygn. 0111-KDIB3-1.4O12.896.2O21.4.ASY), w której wskazał:
„Jak wskazali Państwo, przekazanie dróg będzie pozostawało w ścisłym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Grunt pod inwestycję został zakupiony od osoby fizycznej i nie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego zakupie (zakup był opodatkowany podatkiem od czynności cywilnoprawnych). Z tytułu natomiast ponoszonych wydatków na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zatem przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy wytworzeniu części składowych nieruchomości, tj. przy nakładach na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, która jest trwale związana z gruntem. W tej sytuacji należy również przyjąć, że również z tytułu wydatków poniesionych na drogę przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego, skoro jej budowa jest związana z inwestycją budowy osiedla. Bez znaczenia w tej sytuacji jest to, że nie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku przy nabyciu gruntu. Istotne jest w tym przypadku prawo do odliczenia podatku naliczonego od nakładów związanych z budową infrastruktury posadowionej na tym gruncie i przekazywanej łącznie na rzecz Gminy. Reasumując, nieodpłatne przekazanie na rzecz Gminy dróg wraz z poniesionymi nakładami na infrastrukturę, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy.”
Ustalając, jaka stawka VAT będzie mieć zastosowanie w opisywanym zdarzeniu przyszłym do nieodpłatnego przekazania Inwestycji drogowej na rzecz Gminy, należy rozważyć, czy transakcja ta nie będzie podlegała zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 - pkt 10a ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku VAT dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.
Przekazywany przez Spółkę na rzecz Gminy grunt nie będzie stanowić terenów niezabudowanych z uwagi na wcześniejsze wybudowanie na tym gruncie przez Spółkę Inwestycji drogowej. Na mocy Umowy, przez przekazaniem Inwestycji drogowej na rzecz Gminy, Spółka jest zobowiązana zakończyć wszelkie prace nad Inwestycją drogową. Oznacza to, że w momencie nieodpłatnego przekazania Drogi na rzecz Gminy, będzie mieć ona status trwale związanej z gruntem budowli, zgodnie z przytoczoną powyżej definicją budowli z Prawa budowlanego.
Zwolnieniu od podatku VAT podlega również - na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT - dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem, gdy:
- dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
- pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Przez pierwsze zasiedlenia, w myśl art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
- wybudowaniu lub
- ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
W opisywanym zdarzeniu przyszłym, za pierwsze zasiedlenie należy uznać oddanie do użytkowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej obiektu wybudowanego ze środków własnych lub z pomocą zewnętrznych źródeł finansowania, tj. oddanie do użytkowania Inwestycji drogowej przez Spółkę po wykonaniu wszelkich prac i obowiązków określonych w Umowie.
Zgodnie z harmonogramem określonym w Umowie, Gmina zobowiązana jest przystąpić do odbioru Inwestycji drogowej w oparciu o protokół zdawczo-odbiorczy w terminie przypadającym w okresie nie dłuższym niż 14 dni od otrzymania zawiadomienia o gotowości Spółki do odbioru robót. Oznacza to, że w świetle zawieranej Umowy, do nieodpłatnego przekazania Inwestycji drogowej na rzecz Gminy dojdzie w terminie nie późniejszym niż 14 dni od dnia zakończenia przez Spółkę prac nad Inwestycją drogową. Przekazanie Inwestycji drogowej na rzecz Gminy będzie więc stanowić tzw. pierwsze zasiedlenie w rozumieniu przepisów o VAT. Co więcej, gdyby nawet uznać, że do pierwszego zasiedlenia Drogi dojdzie wcześniej (np. z chwilą zakończenia prac budowlanych przez Spółkę), to pomiędzy tak rozumianym pierwszym zasiedleniem Drogi a kolejną dostawą budowli (tu: przekazaniem na rzecz Gminy) nie upłynie okres 2 lat. W konsekwencji, nieodpłatne przekazanie Inwestycji drogowej na rzecz Gminy nie zostanie objęte dyspozycją art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT i tym samym, transakcja ta nie będzie podlegała zwolnieniu od podatku VAT na podstawie tego przepisu.
Z kolei na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwolnieniu od podatku VAT podlega dostawa budynków, budowli lub ich części nieobjęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, pod warunkiem, że:
- w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
- dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Jak szczegółowo wywiódł Wnioskodawca w stanowisku własnym do pytania nr 2, Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia VAT naliczonego od nabycia gruntu i wydatków na Inwestycję drogową niezależnie od tego, czy transakcja przekazania nieodpłatnie Drogi na rzecz Gminy będzie podlegać opodatkowaniu VAT, czy nie. A zatem, mając na uwadze, że Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków poniesionych na zakup gruntów i budowę Inwestycji drogowej, powyższe zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT również nie znajdzie zastosowania. Bez znaczenia przy tym pozostanie, czy Spółka w rzeczywistości dokona obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków poniesionych na Inwestycję drogową - z perspektywy zastosowania zwolnienia z podatku VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT istotne jest bowiem samo istnienie prawa do odliczenia, a nie faktyczne skorzystanie z niego przez podatnika.
Skoro zatem do rozważanej transakcji nieodpłatnego przekazania Inwestycji drogowej na rzecz Gminy nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku VAT, do transakcji tej zastosowanie będzie mieć podstawowa stawka podatku VAT.
Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, do planowanej transakcji nieodpłatnego przekazania na rzecz Gminy Inwestycji drogowej (gruntu wraz z posadowioną na nim Drogą) nie będzie mieć zastosowania zwolnienie od podatku VAT. Transakcja ta powinna zostać opodatkowana podstawową stawką podatku VAT w wysokości 23%.
Ad. 7
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT. Jednocześnie zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Co do zasady więc, opodatkowaniu VAT podlega każde nieodpłatne świadczenie usług pod warunkiem jednak, że nie jest związane z działalnością gospodarczą podatnika. Z punktu widzenia przedstawionego zdarzenia przyszłego istotne jest to, że nieodpłatne świadczenie usług może być uznane za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT tylko i wyłącznie, jeżeli świadczenie to będzie realizowane dla celów innych niż działalność gospodarcza Inwestora.
Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Jednocześnie w myśl art. 48 Kodeksu cywilnego z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.
Przywołana powyżej regulacja łączy się z zasadą superficies solo cedit wyrażoną w art. 191 Kodeksu cywilnego zgodnie z którą własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową. Wzniesienie budynku lub budowli trwale związanej z gruntem w całości na cudzym gruncie ma miejsce z zachowaniem zasady superficies solo cedit. Tak więc rzecz, która stała się częścią składową innej rzeczy (rzeczy nadrzędnej - w tym wypadku gruntu należącego do Gminy), traci samodzielny byt prawny i dzieli losy prawne rzeczy nadrzędnej.
W świetle powołanych przepisów Kodeksu cywilnego oraz zasady superficies solo cedit należy więc jednoznacznie wskazać, że Spółka w przedstawionym zdarzeniu przyszłym w zakresie budowy Drogi w ramach istniejącej drogi gminnej, zarówno podczas budowy Inwestycji drogowej, jak i w momencie nieodpłatnego jej przekazania, nie będzie właścicielem gruntów, na których znajduje się część inwestycji drogowej i na której została ona wybudowana. Inwestycja drogowa stanowiąc część składową gruntów stanie się z mocy prawa własnością Gminy. Spółka nie będzie zatem właścicielem - w sensie cywilnoprawnym - samej Inwestycji drogowej i nie może nią rozporządzać jak właściciel w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.
Mając powyższe na uwadze, zdaniem Spółki, przekazanie Inwestycji drogowej w części położonej na gruncie Gminy na jej rzecz, nie może być traktowane jako dostawa towarów dla celów opodatkowania VAT. Wobec powyższego nieodpłatne przekazanie Inwestycji drogowej w części w jakiej została ona wybudowana na gruncie stanowiącym własność Gminy stanowić będzie świadczenie usługi.
Z uwagi na fakt, że opisywane w opisie zdarzenia przyszłego przekazanie Inwestycji drogowej nastąpi nieodpłatnie, kwestia uznania tej czynności za odpłatne świadczenie usług opodatkowane podatkiem od towarów i usług, powinno być rozważane na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.
O ile zatem w świetle przytoczonej definicji towarów zawartej w ustawie o VAT, grunt wraz z wybudowaną na nim Drogą stanowią towar, a tym samym, przekazanie przez Spółkę na rzecz Gminy będącego jej własnością gruntu wraz z wybudowaną na nim Drogą będzie stanowić na gruncie podatku VAT nieodpłatne przekazanie towarów, to świadczenie w postaci nieodpłatne przeniesienia
Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
- użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych,
- nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Budowa Inwestycji drogowej na gruncie należącym do Gminy pozostaje w ścisłym związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą. Inwestycja drogowa jest przeprowadzana w celu rozbudowy zakładu produkcyjnego oraz umożliwienia dojazdu do niego, a tym samym - w celu umożliwienia wykonywania działalności opodatkowanej. Należy podkreślić, że związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarcza nie wyłącza nawet okoliczność, że po wybudowaniu Inwestycji drogowej zostanie ona w całości przeniesiona na rzecz Gminy, ponieważ obowiązek przeniesienia własności drogi publicznej będzie wynikać zarówno z zawieranych Umów, jak i bezpośrednio z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a jedynym celem przeprowadzenia Inwestycji drogowej z perspektywy Spółki jest jej nierozerwalności z Inwestycją niedrogową.
Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy nieodpłatne przekazanie Inwestycji drogowej stanowiące nieodpłatne świadczenie usług nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT. Jak wynika z przywołanych powyżej przepisów ustawy o VAT, nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT co do zasady wyłącznie w sytuacji, gdy nieodpłatne usługi świadczone są do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, co nie ma miejsca w opisywanym zdarzeniu przyszłym.
Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych z 25 października 2022 r., 0111-KDIB3-1.4012.522.2022.2.IK, z 30 listopada 2021 r., 0111-KDIB3-2.4012.686.2021.2.ASZ oraz z 16 sierpnia 2023 r., 0113-KDIPT1-1.4012.352.2023.2.MG.
Jednocześnie, ponieważ Inwestycja drogowa w zakresie Drogi B oraz Ronda może być jednocześnie położona na gruncie należącym do Wnioskodawcy oraz do Gminy, Spółka będzie zobowiązana do samodzielnego ustalenia jaka część nakładów została przez Spółkę poniesiona w związku z budową na gruncie należącym do Gminy (niepodlegające opodatkowaniu VAT), a jaka część wydatków została przez Spółkę poniesiona w związku z wybudowaniem Inwestycji drogowej na gruncie należącym do Spółki. W tym celu Spółka powinna przede wszystkim ustalić, przykładowo w ramach pomiarów geodezyjnych, jaka część Inwestycji drogowej znajduje się na gruncie Spółki oraz na gruncie Gminy i jaki jest charakter Inwestycji drogowej w danym miejscu (np. pas drogowy, chodnik, kanalizacja), a następnie odpowiednio alokować przypadającą na daną część wartość poniesionych nakładów.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia, opodatkowania nieodpłatnego przekazania Inwestycji drogowej w części posadowionej na gruncie należącym do Państwa oraz uznania nieodpłatnego przekazania Inwestycji drogowej posadowionej na gruncie należącym do Gminy za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT. W świetle tego przepisu:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a) nabycia towarów i usług,
b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Z uregulowań ustawy o podatku od towarów i usług wyraźnie wynika, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością opodatkowaną. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub świadczenia usług, będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.
Z opisu sprawy wynika, że są Państwo czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i prowadzą Państwo działalność opodatkowaną podatkiem VAT. Rozważają Państwo przeprowadzenie inwestycji polegającej na rozbudowie zakładu produkcyjnego oraz budynku biurowego wraz z niezbędną infrastruktura towarzyszącą. Rozbudowa zakładu i wynikające z niej zwiększenie produkcji, a tym samym częstotliwość dostaw do i od Państwa surowców i wyrobów gotowych spowoduje znaczne natężenie ruchu drogowego samochodów ciężarowych, którego obsługa przez obecnie wykorzystywaną przez Państwa infrastrukturę drogową nie będzie możliwa. W związku z powyższym zostali Państwo zobowiązani do wybudowania alternatywnej drogi dojazdowej. Inwestycja drogowa stanowi niezbędny element Inwestycji. Bez niej rozbudowa zakładu produkcyjnego nie będzie możliwa, gdyż nie uzyskaliby Państwo stosownych zgód i pozwoleń na rozbudowę zakładu. W celu zrealizowania części Inwestycji drogowej zakupią Państwo grunt. Państwo będą podmiotem ponoszącym ciężar ekonomiczny Inwestycji drogowej Po zrealizowaniu Inwestycji, Inwestycja drogowa zostanie przekazana nieodpłatnie na rzecz Gminy.
W konsekwencji powyższego wskazać należy, że bez poniesionych nakładów na Inwestycję drogową nie mogliby Państwo rozszerzyć produkcji, a tym samym zwiększyć obroty.
Wydatki na Inwestycję drogową będą związane z wykonywaną przez Państwa opodatkowaną działalnością gospodarczą. W konsekwencji, będzie przysługiwać Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o wartość podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na Inwestycję drogową przekazaną następnie nieodpłatnie na rzecz Podmiotów trzecich.
Zatem będzie Państwu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od towarów i usług, w tym gruntów, nabytych w związku z wykonaniem Inwestycji drogowej w zakresie Drogi A, Drogi B oraz Ronda, a następnie przekazanych nieodpłatnie na rzecz Gminy, o ile przy zakupie towarów i usług, w tym gruntu wystąpi podatek naliczony.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 3 i 4 jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Według art. 2 pkt 6 ustawy:
Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Na mocy art. 8 ust. 1 ustawy o VAT:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, że przez świadczenie usług należy przede wszystkim rozumieć określone zachowanie podatnika na rzecz odrębnego podmiotu, które zasadniczo wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu.
Z treści powołanego wyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie. Należy jednakże zauważyć, że ustawodawca od powyższej reguły przewidział wyjątki, które zostały zawarte – w przypadku dostawy towarów – w art. 7 ust. 2 ustawy, natomiast w przypadku świadczenia usług – w art. 8 ust. 2 ustawy.
Jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Zatem opodatkowaniu podatkiem VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Powyższe oznacza, że przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika w formie darowizny uznaje się za odpłatną dostawę towarów, o ile podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie towarów nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT i nie będzie rodziło obowiązków w zakresie podatku od towarów i usług.
Natomiast w myśl art. 8 ust. 2 ustawy:
Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
2) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej art. 8 ust. 2 ustawy, istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu, nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują.
Aby zatem nieodpłatne świadczenie uznać za odpłatne świadczenie usług, a co za tym idzie za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być ono świadczone na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że rozważają Państwo przeprowadzenie inwestycji polegającej na rozbudowie zakładu produkcyjnego oraz budynku biurowego wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, w tym infrastrukturą drogową. Inwestycja drogowa stanowi niezbędny element Inwestycji, tj. bez niej rozbudowa zakładu produkcyjnego nie będzie możliwa, gdyż nie otrzymaliby Państwo stosownych zgód i pozwoleń na rozbudowę zakładu. W ramach Inwestycji drogowej zostanie wybudowana alternatywna droga dojazdowa (Droga A, Droga B i Rondo).
Droga A zostanie wytyczona na działkach należących obecnie do Skarbu Państwa. Wybudowana Droga A ma łączyć drogę powiatową z drogą gminną znajdująca się bezpośrednio przed Państwa zakładem produkcyjnym. Przed rozpoczęciem Inwestycji Drogowej w zakresie Drogi A, zakupią Państwo ww. grunt niezabudowany należący do Skarbu Państwa w całości lub w części wydzielony zgodnie z projektem Inwestycji drogowej pod budowę Drogi A.
Droga B zostanie wytyczona w obrębie obecnie istniejącej już drogi gminnej położonej równolegle do Państwa zakładu produkcyjnego. Wybudowana Droga B ma łączyć Drogę A z wjazdem na teren Państwa zakładu produkcyjnego, przy czym Droga A oraz Droga B mają zostać połączone Rondem. Inwestycja drogowa w zakresie Drogi B ma przebiegać przez grunt należący do lokalnej Gminy w części w jakiej zastąpi obecnie funkcjonującą w tym miejscu drogę gminną oraz przez grunt, który obecnie należy do Skarbu Państwa oraz w części w jakiej będzie to wymagane dla poszerzenia istniejącej drogi gminnej w obrębie pasa drogowego oraz przygotowaniu towarzyszącej infrastruktury (np. chodników, oświetlenia, odpływów kanalizacyjnych).
Rondo zostanie wytyczone częściowo na gruncie należącym obecnie do Skarbu Państwa a na którym ma powstać Droga A oraz częściowo w obrębie istniejącej już drogi gminnej w ramach której powstanie Droga B, na gruncie należącym do Gminy. Dokładny zakres położenia Ronda na gruncie należącym do Państwa (nabytym od Skarbu Państwa) oraz na gruncie należącym do Gminy będzie odzwierciedlony w zakresie opracowania objętego umową, który będzie stanowił załącznik do odpowiedniej umowy w sprawie budowy lub przebudowy drogi publicznej.
Wybudowana Inwestycja drogowa ma w całości (Droga A, Droga B oraz Rondo) łączyć Państwa zakład produkcyjny z drogą powiatową, co pozwoli na przekierowanie ruchu drogowego związanego z prowadzoną w zakładzie produkcją poza tereny o charakterze zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
Po wybudowaniu Drogi A i Ronda, Spółka przekaże nieodpłatnie na rzecz Gminy Inwestycję drogową wraz z gruntami, na których będzie posadowiona i do których będzie przynależeć Droga A oraz Rondo, w części, w której Rondo nie będzie posadowione na gruncie należącym do Gminy. Nieodpłatne przekazanie Inwestycji drogowej w zakresie Drogi A oraz Ronda na rzecz Gminy odbędzie się na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
Po wybudowaniu Drogi B, Spółka przekaże nieodpłatnie na rzecz Gminy Inwestycję drogową wraz z gruntami, które nie należą do Gminy, a na których posadowiona będzie część Inwestycji drogowej i do których będzie przynależeć Droga B. Nieodpłatne przekazanie Inwestycji drogowej w zakresie Drogi B (w tym gruntów, do których przynależy odpowiednia część Inwestycji Drogowej) na rzecz Gminy odbędzie się na podstawie protokołu zdawczo - odbiorczego.
Inwestycja drogowa będzie finansowana ze środków własnych Wnioskodawcy lub, w całości lub w części, z finansowania dłużnego. Niezależnie od formy finansowania, Wnioskodawca będzie ostatecznie podmiotem ponoszącym ciężar ekonomiczny Inwestycji drogowej.
W związku z przedstawionym opisem sprawy i Państwa wątpliwościami związanymi z opodatkowaniem nieodpłatnego przekazania Inwestycji drogowej należy ustalić, czy nakłady poniesione na ww. budowę na gruncie będącym własnością odrębnego podmiotu – w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – należy traktować jako towar. W tym celu niezbędne staje się odwołanie do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.).
Na podstawie art. 45 Kodeksu cywilnego:
Rzeczami w rozumieniu niniejszego kodeksu są tylko przedmioty materialne.
Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego:
Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
Stosownie natomiast do art. 47 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego:
Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.
Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.
W myśl art. 48 kodeksu cywilnego:
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.
Tak więc rzecz, która stała się częścią składową innej rzeczy (rzeczy nadrzędnej), traci samodzielny byt prawny i dzieli losy prawne rzeczy nadrzędnej.
Z punktu widzenia prawa cywilnego nakłady na nieruchomość (np. wybudowanie budynku lub budowli), poniesione na cudzym gruncie stanowią część składową gruntu, a tym samym własność właściciela gruntu. W konsekwencji podmiot, który wybudował taki obiekt posadowiony na cudzym gruncie, nie może go sprzedać, ponieważ nie ma do niego tytułu prawnego. Niemniej jednak dysponuje on pewnym prawem do poniesionych nakładów, i może to prawo przenieść na rzecz innego podmiotu.
Wprawdzie ustawa o podatku od towarów i usług w odniesieniu do dostawy towarów posługuje się sformułowaniem „przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel” (art. 7 ust. 1 ustawy), a więc nie uzależnia dostawy towarów od tytułu własności, jednak nakłady poniesione na nieruchomość nie stanowią odrębnych rzeczy, które mogłyby stanowić towar (w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy), a więc ich przekazanie nie może uchodzić za dostawę towarów.
Analiza przedstawionego przez Państwa opisu sprawy na tle powołanych powyżej przepisów prowadzi do wniosku, że:
- przekazanie przez Państwa na rzecz Gminy Inwestycji drogowej w zakresie Drogi A wraz z gruntami należącymi do Państwa stanowić będzie dostawę towaru,
- przekazanie przez Państwa na rzecz Gminy Inwestycji drogowej w zakresie Drogi B oraz Ronda w części posadowionej na gruncie należącym do Państwa stanowić będzie dostawę towaru,
- przekazanie przez Państwa na rzecz Gminy Inwestycji drogowej w zakresie Drogi B oraz Ronda w części, w której znajduje się ona na gruncie Gminy stanowić będzie świadczenie usług, bowiem nakładów inwestycyjnych poniesionych na gruncie niebędącym Państwa własnością, nie można rozpatrywać w kategorii dostawy towarów, gdyż nie mamy tu do czynienia z odrębną rzeczą, która mogłaby stanowić – zdefiniowany w art. 2 pkt 6 ustawy – towar.
Wskazać przy tym należy również, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Natomiast stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy nieodpłatne świadczenie usług uznaje się za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli nie jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Z uwagi na fakt, że dostawa Drogi A oraz Drogi B i Ronda w części posadowionych na Państwa Gruncie będzie czynnością nieodpłatną oraz to, że przy nabyciu towarów i usług potrzebnych na realizacje tej inwestycji przysługiwać Państwu będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, to zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług zwolnienie od podatku. Zastosowanie zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Według art. 2 pkt 14 ustawy:
Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a) wybudowaniu lub
b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Pierwszym zasiedleniem jest więc pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. „Pierwsze zasiedlenie” budynku/budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku/budowli oddano je w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku czy budowli na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika - bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku/budowli.
W przypadku budynków lub budowli niespełniających przesłanek do zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia, o którym stanowi art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.
Jeśli natomiast nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku dla dostawy budynków, budowli lub ich części na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.
Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego:
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
W świetle tego przepisu, przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia budynek, budowla. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.), zwanej dalej ustawą Prawo budowlane.
Zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane,
ilekroć w ustawie jest mowa o budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
W myśl art. 3 pkt 3 i 3a ustawy Prawo budowlane,
ilekroć w ustawie jest mowa o budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.
3a) obiekcie liniowym - należy przez to rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, droga kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i, umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable zainstalowane w kanalizacji kablowej, kable zainstalowane w kanale technologicznym oraz kable telekomunikacyjne dowieszone do już istniejącej linii kablowej nadziemnej nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego.
W świetle powyższego wybudowana przez Państwa Inwestycja drogowa będzie stanowiła budowlę.
Decydujące dla rozstrzygnięcia czy w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie zwolnienie z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, jest ustalenie tego, czy i kiedy względem ww. budowli nastąpiło pierwsze zasiedlenie.
Zgodnie z Państwa wskazaniem, Państwa intencją jest przekazanie Inwestycji Drogowej wraz z gruntem nie później niż 14 dni od dnia zakończenia przez Państwa prac nad Inwestycja Drogową. Zatem przekazanie tej Inwestycji drogowej, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, będzie stanowiło pierwsze zasiedlenie. Z wniosku nie wynika aby przed przekazaniem Inwestycji drogowej, była ona w jakikolwiek sposób przez Państwa wykorzystywana.
Oznacza to, że w odniesieniu do sprzedaży ww. budowli nie zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
W związku z powyższym, należy przeanalizować możliwość zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a bądź pkt 2 ustawy.
Z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy wynika, że prawo do zwolnienia od podatku przysługuje wówczas, gdy w stosunku do obiektów będących przedmiotem sprzedaży nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ulepszenie tych obiektów, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Jak wynika z przedstawionych przez Państwa informacji, Spółka poniesie koszty budowy Drogi A, Drogi B oraz Ronda z zamiarem ich wykorzystywania do czynności opodatkowanych VAT (poniesienie nakładów na Infrastrukturę będzie stanowiło warunek niezbędny do powstania i funkcjonowania Państwa zakładu produkcyjnego, służącego Państwa działalności opodatkowanej podatkiem VAT, jak wyjaśniłem wyżej będzie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia VAT naliczonego z tego tytułu.
W konsekwencji, w przedmiotowej sprawie nie zostanie spełniona pierwsza przesłanka określona w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy warunkująca zwolnienie od podatku przeniesienia Inwestycji Drogowej - Drogi A oraz Drogi B i Ronda w części posadowionych na Państwa Gruncie.
Przechodząc do analizy zwolnienia wskazanego w pkt 2 przedmiotowego artykułu należy wskazać, że aby zastosować wskazane wyżej zwolnienie od podatku, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:
1. towary muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
2. brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów.
Niespełnienie choćby jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
W sytuacji przekazania Inwestycji Drogowej – Drogi A oraz Drogi B oraz Ronda w części posadowionych na Państwa gruncie nie będzie również możliwości skorzystania ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, bowiem, na co wskazano wyżej, przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem warunki konieczne do spełnienia dla zastosowania zwolnienia od podatku przedmiotowej dostawy na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy nie zostały spełnione, a więc zwolnienie na podstawie tego przepisu nie może mieć miejsca.
W konsekwencji, przekazanie Inwestycji Drogowej – Drogi A oraz Drogi B i Ronda w części posadowionych na Państwa gruncie nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, pkt 10a ani pkt 2 ustawy, a w konsekwencji będą Państwo zobowiązani do naliczenia podatku VAT z tytułu przekazania wybudowanej Inwestycji Drogowej - Drogi A oraz Drogi B i Ronda w części posadowionych na Państwa gruncie.
Jednocześnie, w myśl art. 29a ust. 8 ustawy, dostawa gruntu, na którym posadowiona będzie Droga A, Droga B oraz Rondo również nie będzie korzystała ze zwolnienia.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 5 i 6 w części dotyczącej uznania czynności nieodpłatnego przekazania Drogi A oraz Drogi B i Ronda w części posadowionych na Państwa gruncie za czynność podlegającą opodatkowaniu oraz opodatkowania tej czynności jest prawidłowe.
Odnosząc się zaś do nieodpłatnego przekazania Inwestycji drogowej w postaci Drogi B oraz Ronda w części, w której znajduje się ona na gruncie należącym do Gminy, wskazać należy że:
Jak już wyżej wskazano, analiza przedstawionego przez Państwa opisu sprawy na tle powołanych powyżej przepisów prowadzi do wniosku, że przekazanie nakładów poniesionych w związku z realizacją Inwestycji drogowej na rzecz Gminy będącej właścicielem gruntów nie można rozpatrywać w kategorii dostawy towarów. Po zakończeniu budowy Inwestycji drogowej w tej części poniesione przez Państwa nakłady zostaną przekazane nieodpłatnie na rzecz Gminy - właściciela gruntów. Skoro istotą dostawy towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania nimi jak właściciel, zasadne jest przyjęcie, że ekonomiczne władanie Tą częścią Inwestycji drogowej nie będzie należało do Państwa. Przekazania przez Państwa Inwestycji drogowej wybudowanej na gruntach Gminy nie można uznać za dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ustawy.
Zatem, czynność ta stanowi świadczenie usług w rozumieniu powołanego art. 8 ustawy. Z uwagi natomiast na fakt, że opisane przekazanie nastąpi nieodpłatnie, kwestia uznania tej czynności za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powinna być rozważana na podstawie przepisów art. 8 ust. 2 ustawy.
W przedmiotowej sprawie w sytuacji nieodpłatnego przekazania Inwestycji drogowej na rzecz Gminy będącej właścicielem gruntu, dochodzi do nieodpłatnego świadczenia usług związanego z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą.
Jak wskazali Państwo, rozważają Państwo przeprowadzenie inwestycji polegającej na rozbudowie zakładu produkcyjnego oraz budynku biurowego wraz z niezbędna infrastrukturą towarzyszącą, w tym infrastrukturą drogową. Inwestycja drogowa stanowi niezbędny element Inwestycji, tj. bez niej rozbudowa zakładu produkcyjnego nie będzie możliwa, gdyż nie otrzymaliby Państwo stosownych zgód i pozwoleń na rozbudowę zakładu. W ramach Inwestycji drogowej zostanie wybudowana alternatywna droga dojazdowa (Droga A, Droga B i Rondo).
Zatem bez poniesienia nakładów na Drogę nie będą Państwo mogli rozbudować zakładu produkcyjnego. Inwestycja drogowa będzie przeprowadzona w celu rozbudowy zakładu produkcyjnego oraz umożliwienia dojazdu do niego, a tym samym w celu umożliwienia prowadzenia działalności gospodarczej. Poniesienie nakładów na Inwestycje drogową będzie niezbędnym warunkiem do powstania i funkcjonowania rozbudowanego zakładu produkcyjnego.
Zatem, w analizowanym przypadku związek nieodpłatnego świadczenia usług z potrzebami prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej jest spełniony.
W konsekwencji, nieodpłatne przekazanie Inwestycji drogowej – Drogi B oraz Ronda wzniesionego na gruncie Gminy nie stanowi czynności opodatkowanej podatkiem, ponieważ nie są spełnione warunki, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy. Z okoliczności przedstawionych przez Państwa wynika, że przedmiotowe świadczenie będzie mieć związek z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą.
Tym samym, nieodpłatne przekazanie na rzecz Gminy poniesionych przez Państwa nakładów na Drogę B oraz Rondo na gruncie należącym do Gminy, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Ponadto Będą Państwo zobowiązani do samodzielnego określenia jaka część nakładów została przez Państwa poniesiona na wybudowanie tej części Inwestycji drogowej.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 7 jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Przedmiotowa interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług w kwestii prawa do odliczenia, opodatkowania nieodpłatnego przekazania Inwestycji drogowej w części posadowionej na gruncie należącym do Państwa oraz uznania nieodpłatnego przekazania Inwestycji drogowej posadowionej na gruncie należącym do Gminy za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Ocena prawna Państwa stanowiska w zakresie podatku od towarów i usług w kwestii stawki podatku VAT dla czynności nieodpłatnego przekazania Inwestycji drogowej posadowionej na gruncie należącym do Państwa oraz w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Pełna weryfikacja przedstawionych we wniosku okoliczności możliwa jest jedynie w toku postępowania podatkowego lub kontrolnego, prowadzonego przez uprawnione do tego organy, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej. Postępowanie w sprawie dotyczącej wydania interpretacji indywidualnej jest postępowaniem szczególnym, mającym charakter uproszczony, odrębny od postępowania podatkowego, uregulowanego w dziale IV Ordynacji podatkowej. Wydając bowiem interpretację indywidualną Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawia jedynie swój pogląd dotyczący wykładni treści analizowanych przepisów i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego (którego elementy przyjmuje, jako podstawę rozstrzygnięcia bez weryfikacji).
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.