Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 września 2023 r., sygn. II GSK 1677/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 14 września 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 13 kwietnia 2022 r. sygn. akt II SA/Rz 1770/21 w sprawie ze skargi R. Sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia 28 września 2021 r. nr 1801-IGC.48.20.2020 w przedmiocie kary pieniężnej za niewykonanie obowiązków określonych w przepisach ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Rzeszowie; 2. zasądza od R. Sp. z o.o. w K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie 3.268 (trzy tysiące dwieście sześćdziesiąt osiem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z 13 kwietnia 2022 r., sygn. akt II SA/Rz 1770/21, po rozpoznaniu skargi R. Sp. z o.o. z siedzibą w K. (dalej: Spółka, Strona) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie (dalej: Dyrektor IAS, DIAS) z 28 września 2021 r. w przedmiocie kary pieniężnej za niewykonanie obowiązków określonych w ustawie o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu (dalej: Naczelnik PUC-S) z 25 listopada 2019 r. i orzekł o kosztach.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W dniu [...] sierpnia 2017 r. funkcjonariusze PUC-S zatrzymali do kontroli pojazd samochodowy marki VOLVO [...] nr rej. [...], przewożący wg dokumentacji 23.420 kg towaru o nazwie "K." (dalej: K.), który w dokumencie przewozowym określono kodem CN 3902 90 90 (polimery propylenu lub innych alkanów, w formach podstawowych - pozostałe), niepodlegający systemowi monitorowania drogowego na podstawie ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz.U. z 2021 r., poz. 1857, dalej: ustawa SENT). Nadawcą towaru była firma K. [...]. ([...], [...] M., S.; dalej: Nadawca s.), odbiorcą Spółka, a przewoźnikiem Ł. Sp. z o.o. z W. W toku kontroli pobrano próbki towaru w celu ustalenia składu jakościowego i frakcyjnego, analizy w kierunku potwierdzenia kodu CN oraz możliwości ewentualnego użycia produktu do napędu silników spalinowych. Z przeprowadzonej kontroli sporządzono protokół.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00