Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 2 kwietnia 2024 r., sygn. II SA/Gd 230/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Asesor WSA Jakub Chojnacki po rozpoznaniu w Gdańsku na posiedzeniu niejawnym w dniu 2 kwietnia 2024 r. sprawy ze sprzeciwu T. G. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 25 stycznia 2024 r., nr SKO.421.1153.2023 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Pan T. G. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku sprzeciw od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (SKO) z 25 stycznia 2024 r., uchylającej decyzję Burmistrza Miastka z 22 listopada 2023 r. w przedmiocie zasiłku pielęgnacyjnego.

Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Burmistrz wskazaną powyżej decyzją odmówił skarżącemu przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad bratem A. G.

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał m.in, że w sprawie, bezsporne jest, że bliżej zobowiązana niż wnioskodawca niepełnosprawnego A. G., jest córka A. G. – N. P. (wcześniej z panieńska W.). Wykładnia pojęcia "nie jest w stanie sprawować opieki" z art. 17 ust. 1a u.ś.r. odpowiada co do treści sformułowaniu zawartemu w art. 132 k.r.o., tj. gdy zobowiązany w pierwszej kolejności nie jest w stanie zadość uczynić swojemu obowiązkowi, ale i dalszej części regulacji z art. 132 k.r.o. lub uzyskanie, od bliżej zobowiązanych potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. "Inne osoby", o których mowa w art. 17 ust. 1a u.ś.r. to osoby - zgodnie z jego treścią, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, jeśliby od bliżej zobowiązanych można było uzyskać na czas środki utrzymania to obowiązek alimentacyjny osób zobowiązanych w dalszej kolejności w ogóle by nie powstał. Tym samym istnienie obowiązku alimentacyjnego po stronie osoby ubiegającej się o świadczenie pielęgnacyjne jest przesłanką konieczną do jego przyznania i niespełnienie tego warunku wyklucza możliwość jego przyznania. Burmistrz podniósł również, że skarżący w oświadczeniu z 13 października 2023 r. podał, że A. G. posiada córkę N.P., która nie utrzymuje kontaktu ze swoim ojcem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00