Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 marca 2024 r., sygn. III SA/Kr 1742/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Kiełkowski Sędziowie Sędzia WSA Jakub Makuch Asesor WSA Magdalena Gawlikowska (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 marca 2024 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej Kraków – Krowodrza w Krakowie M. S. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 4 października 2023 r., nr SKO.ŚR/4111/1025/2023 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z 3 stycznia 2023 r. skarżący J. K. zwrócił się o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w związku z koniecznością sprawowania opieki nad matką Z. K., legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, wydanym na stałe, ze wskazaniem, że stopień niepełnosprawności datuje się od 19 czerwca 2013 r.

Po ponownym rozpoznaniu sprawy, decyzją Wójta Gminy L. z 24 sierpnia 2023 r. znak: GOPS.ŚR.81821-34/22/23, orzeczono o odmowie przyznania skarżącemu wnioskowanego świadczenia. Na uzasadnienie rozstrzygnięcia wskazano, że ponieważ nie można ustalić dat powstania niepełnosprawności matki, skarżący nie spełnia przesłanki z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych. Ponadto wskazano, że skarżący ma trójkę rodzeństwa. I tak Z. B. prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z mężem. Oboje pobierają świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie legitymują się orzeczeniem o niepełnosprawności. Dochód przeznaczają na własny użytek. Z. B. (zam. S.), oświadczyła, że nie jest w stanie pomóc w sfinansowaniu opieki nad matką ze względu na niskie świadczenie pomostowe. Mimo, że złożyła wniosek o emeryturę ZUS, nie może również sprawować opieki nad matką, gdyż opiekuje się wnukami. Natomiast bracia skarżącej, S. K. (zam. W.) i K. L. (zam. S.), są aktywni zawodowo, nie posiadają orzeczeń o niepełnosprawności i nie opiekują się innymi osobami niepełnosprawnymi. K. L. ma na utrzymaniu żonę i dwójkę dzieci w wieku szkolnym. S. K. wraz z żoną pracują zawodowo i zajmują się wychowaniem małoletnich dzieci. Według organu pierwszej instancji podane powody nie są wystarczającym wyjaśnieniem braku wywiązywania się z prawnego obowiązku alimentacji wobec matki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00