Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.92.2024.2.MM

Możliwości dokonania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej dla wydatków poniesionych na zakup i montaż klimatyzacji, kabiny prysznicowej, brodzikiem, baterii łazienkowej i kuchennej.

Interpretacja indywidualna

  – stanowisko w części prawidłowe, w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe w części odnoszącej się do wydatków na zakup i montaż klimatyzacji i zakup kabiny prysznicowej wraz z brodzikiem oraz nieprawidłowe w zakresie odnoszącym sie do wydatków na zakupu baterii łazienkowej i kuchennej.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości dokonania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 marca 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan osobą niepełnosprawną z orzeczeniem niepełnosprawności w stopniu (...), wydanym przez A  (...) 2023 r.; przy czym potwierdzono u Pana niepełnosprawność (...) oraz (...) Jest to kolejne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Z orzeczenia wynika, że ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od (...) 2016 r.

W 2022 r. przeszedł Pan (...) udary, na wystąpienie których – w opinii prowadzących lekarzy – niebagatelny wpływ mogły mieć upały występujące w lecie 2022 r. Zasadnym więc wydawał się profilaktyczny montaż odpowiedniego urządzenia klimatyzacyjnego, w celu uniknięcia podobnych zagrożeń w przyszłości.

W ww. orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności wskazano konieczność zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocowe oraz pomoce techniczne, ułatwiające Pana funkcjonowanie.

W 2023 r. dokonał Pan zakupu oraz montażu urządzenia klimatyzacyjnego we własnym lokalu mieszkalnym.

W celu dostosowania lokalu mieszkalnego do potrzeb osoby niepełnosprawnej dokonał Pan również zakupu kabiny prysznicowej wraz z brodzikiem o odpowiedniej konstrukcji (umieszczonym prawie na wysokości podłogi w łazience), w celu ułatwienia Panu korzystania z bieżącej toalety.

Ze względu na ograniczenia ruchowe miał Pan dotychczas problemy z korzystaniem z poprzedniego brodzika. W tym samym celu, tj. ułatwienia bieżącej egzystencji dokonał Pan wymiany baterii łazienkowej (w kabinie prysznicowej) oraz baterii kuchennej (przy zlewozmywaku) na nowocześniejszą, lepiej spełniającą Pana potrzeby (sprawny termostat oraz łatwość obsługi).

Zakup i montaż klimatyzacji został dokonany (...) 2023 r., zakup kabiny prysznicowej wraz z brodzikiem (...) 2023 r., zakup baterii łazienkowej i kuchennej (...) 2023 r.

Wydatki powyższe zostały poniesione stosownie do Pana indywidualnych potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Odnośnie zakupu klimatyzacji i kabiny prysznicowej wraz z brodzikiem wskazał Pan, że posiadane przez Pana faktury potwierdzające poniesione wydatki zawierają Pana dane – jako kupującego – oraz dane sprzedającego, przedmiot oraz kwotę zapłaty.

Odnośnie zakupu baterii łazienkowej i kuchennej wyjaśnił Pan, że posiadane przez Pana faktury potwierdzające poniesione wydatki zawierają: dane sprzedającego, przedmiot oraz kwotę zapłaty, zaś jako osoba kupująca wskazana jest Pana małżonka, z którą posiada Pan wspólne gospodarstwo domowe oraz wspólnie rozlicza się Pan z nią z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wydatki, o których mowa powyżej nie zostały ani nie zostaną w żaden sposób sfinansowane lub dofinansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Ww. wydatki nie zostały ani nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c ani też nie zostały i nie zostaną odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub też nie zostały i nie zostaną Panu zwrócone w jakiejkolwiek innej formie.

W 2023 r. uzyskał Pan dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w X. Od pracodawcy otrzymuje Pan PIT-11.

Pytanie

Czy w Pana sytuacji może Pan odliczyć powyższe koszty przystosowania i wyposażenia mieszkania dla potrzeb osoby niepełnosprawnej w ramach ulgi rehabilitacyjnej, określonej w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniemwskazane wyżej fakty uzasadniają możliwość odliczenia w rozliczeniu podatkowym za 2023 r. (PIT-37) ww. wydatków, jako uzasadnionych kosztów przystosowania i wyposażenia mieszkania dla potrzeb osoby niepełnosprawnej w ramach ulgi rehabilitacyjnej, o której mowa w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe w części odnoszącej się do wydatków na zakup i montaż klimatyzacji, zakup kabiny prysznicowej wraz z brodzikiem oraz nieprawidłowe w zakresie odnoszącym sie do wydatków na zakupu baterii łazienkowej i kuchennej.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ww. ustawy, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7 i 7b-7g tego artykułu.

Stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 1 ww. ustawy:

Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 4 tej ustawy:

Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty - w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.

Z art. 26 ust. 7c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że:

W przypadku wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14, nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających ich wysokość. Jednakże na żądanie organów podatkowych podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:

1)wskazać z imienia i nazwiska osoby, które opłacono w związku z pełnieniem przez nie funkcji przewodnika;

2)okazać certyfikat potwierdzający status psa asystującego.

3)(uchylony)

Stosownie do art. 26 ust. 7b tejże ustawy:

Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Zgodnie z art. 26 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1)orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2)decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3)orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

W myśl art. 26 ust. 7f ww. ustawy:

Ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:

1)I grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

a)całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo

aa) niezdolność do samodzielnej egzystencji, albo

b)znaczny stopień niepełnosprawności;

2)II grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

a)całkowitą niezdolność do pracy albo

b)umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Stosownie do art. 26 ust. 13a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne stosownie do treści art. 26 ust. 7d analizowanej ustawy, jest zatem posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek: orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Zauważyć należy, że odliczeniu od dochodu podlegają co do zasady wydatki poniesione od daty uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, chyba że w orzeczeniu tym wskazano, że niepełnosprawność datowana jest wcześniej niż data wydania orzeczenia.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego jest Pan osobą niepełnosprawną z orzeczeniem niepełnosprawności w stopniu (...), wydanym przez A  (...) 2023 r., przy czym potwierdzono u Pana niepełnosprawność (...) oraz (...). Jest to kolejne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Z orzeczenia wynika, że ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od (...) 2016 r.

W 2022 r. przeszedł Pan (...) udary, na wystąpienie których– w opinii prowadzących lekarzy – niebagatelny wpływ mogły mieć upały występujące w lecie 2022 r. Zasadnym więc wydawał się profilaktyczny montaż odpowiedniego urządzenia klimatyzacyjnego, w celu uniknięcia podobnych zagrożeń w przyszłości.

W 2023 r. dokonał Pan zakupu oraz montażu urządzenia klimatyzacyjnego we własnym lokalu mieszkalnym.

W celu dostosowania lokalu mieszkalnego do potrzeb osoby niepełnosprawnej, dokonał Pan również zakupu kabiny prysznicowej wraz z brodzikiem o odpowiedniej konstrukcji (umieszczonym prawie na wysokości podłogi w łazience), w celu ułatwienia Panu korzystania z bieżącej toalety.

Ze względu na ograniczenia ruchowe, miał Pan dotychczas problemy z korzystaniem z poprzedniego brodzika. W tym samym celu, tj. ułatwienia bieżącej egzystencji dokonał Pan wymiany baterii łazienkowej (w kabinie prysznicowej) oraz baterii kuchennej (przy zlewozmywaku) na nowocześniejszą, lepiej spełniającą Pana potrzeby (sprawny termostat oraz łatwość obsługi).

Zakup i montaż klimatyzacji został dokonany (...). 2023 r., zakup kabiny prysznicowej wraz z brodzikiem (...). 2023 r., zakup baterii łazienkowej i kuchennej (...). 2023 r.

Wydatki powyższe zostały poniesione stosownie do Pana indywidualnych potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Rozpatrując czy wydatki, o których mowa powyżej podlegają odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej należy wskazać, iż w myśl art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, czyli wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych uważa się wydatki poniesione na: adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Koniecznym jest zatem ustalenie znaczenia użytych w przepisie pojęć „adaptacja” i „wyposażenie”. Zgodnie z językowym znaczeniem terminu „adaptacja” to „przystosowanie do innego użytku, przerobienie dla nadania innego charakteru, np. w budownictwie przeróbka budynku” (Mały słownik języka polskiego, Warszawa 1994). Natomiast „wyposażenie” to urządzenia potrzebne do prawidłowego funkcjonowania czegoś.

Adaptacją mieszkania lub budynku mieszkalnego jest zatem przeróbka, mająca mu nadać inny charakter, przystosować do innego użytku, natomiast wyposażenie mieszkania oraz budynku mieszkalnego - to przydanie jemu rzeczowych elementów zwiększających jego walory użytkowe. Zatem adaptacja i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego musi ułatwiać osobie niepełnosprawnej egzystowanie w tym lokalu (budynku), biorąc pod uwagę rodzaj niepełnosprawności. Stąd też w przypadku każdego niepełnosprawnego, wydatki na adaptację i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego mogą być inne, gdyż powinny odzwierciedlać potrzeby wynikające z niepełnosprawności.

Dokonując wykładni zawartego w art. 26 ust. 7a pkt 1 ww. ustawy pojęcia adaptacji i wyposażenia mieszkań oraz budynków mieszkalnych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności wskazać należy, iż w doktrynie zwraca się uwagę, że przez adaptację i wyposażenie, o których mowa w powyższym przepisie, należy rozumieć takie przystosowanie mieszkania (budynku), które umożliwia lub ułatwia życie w nim osobie niepełnosprawnej. Pojęcie „adaptacja” rozumieć należy więc jako „przystosowanie”, które jednak niekoniecznie oznaczać musi „ulepszenie”, czy „przekształcenie” zaistniałego stanu rzeczy - w tym przypadku warunków mieszkaniowych dla potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Jednocześnie podkreślić należy, że art. 26 ust. 7a pkt 1 nie określa szczegółowo jakiego rodzaju wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie podlegają odliczeniu ani też nie zawiera żadnego wyłączenia konkretnego rodzaju wydatków. Jedynym warunkiem zastosowania tego odliczenia, jest to by adaptacja (wyposażenie) mieszkania/budynku mieszkalnego odpowiadała potrzebom wynikającym z niepełnosprawności. Dlatego też istotne są okoliczności danej sprawy, tzn. czy konkretne elementy adaptacji czy wyposażenia mieszkania spełniają dla osoby niepełnosprawnej tę funkcję.

Wobec powyższego skoro wydatki na zakup i montaż klimatyzacji, kabiny prysznicowej wraz z brodzikiem oraz baterii łazienkowej i kuchennej zostały poniesione po (...) 2016 r., od którego to dnia jak stwierdził A w orzeczeniu wydanym (...) 2023 r. datuje się ustalony stopień Pana niepełnosprawności i ww. wydatki zostały poniesione w związku z adaptacją i wyposażeniem lokalu mieszkalnego, stosownie do potrzeb wynikających z Pana niepełnosprawności, to uznać należy, że zostały poniesione na cele rehabilitacyjne wskazane w art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże aby dokonać ich odliczenia, Pan – jako osoba niepełnosprawna – powinien posiadać dokumenty (faktury, rachunki) wystawione na Pana imię i nazwisko, potwierdzające poniesienie przez Pana ww. wydatków, gdyż brak dowodu z którego wynika fakt poniesienia przez Pana wydatków – określonego w art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – wyklucza taką możliwość.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że posiadane przez Pana faktury potwierdzające poniesione wydatki na zakup i montaż klimatyzacji oraz zakup kabiny prysznicowej wraz z brodzikiem zawierają Pana dane – jako kupującego – oraz dane sprzedającego, przedmiot oraz kwotę zapłaty. Natomiast posiadane przez Pana faktury potwierdzające poniesione wydatki na zakup baterii kuchennej i łazienkowej zawierają: dane sprzedającego, przedmiot oraz kwotę zapłaty, zaś jako osoba kupująca wskazana jest Pana małżonka.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że w opisanym stanie faktycznym wydatki poniesione przez Pana na zakup i montaż klimatyzacji oraz zakup kabiny prysznicowej i brodzika potwierdzone dokumentami zawierającymi Pana dane – jako kupującego – może Pan odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Natomiast z uwagi na fakt, że zakup baterii łazienkowej i kuchennej został potwierdzony fakturami, w których, jako osoba kupująca wskazana została Pana małżonka, to wydatki udokumentowane tymi fakturami nie podlegają odliczeniu w ramach omawianej ulgi.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00