Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 28 lutego 2024 r., sygn. II SA/Gd 888/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Asesor WSA Jakub Chojnacki (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2024 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi B. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 21 sierpnia 2023 r., numer SKO Gd/4019/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Pani B. M. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (SKO) z 21 sierpnia 2023 r. utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy D. z 26 stycznia 2023 r. o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką.

Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z 23 sierpnia 2021 r. Wójt odmówił B. M. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawną matką K. M. W uzasadnieniu wskazano, że nie została spełniona przesłanka z art. 17 ust. 1b u.ś.r. Nadto wnioskodawczyni posiada prawo do zasiłku specjalnego, zatem spełniona została przesłanka z art. 17 ust. 5 pkt 1b u.ś.r. stanowiąca o zasadności odmowy wnioskowanego świadczenia.

Po rozpoznaniu wniesionego odwołania decyzją z 3 stycznia 2022 r. Kolegium uchyliło zaskarżoną decyzję i skierowało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. W uzasadnieniu Kolegium wskazało, że organ I instancji nie ma podstaw do odmowy tylko w oparciu o art. 17 ust. 1b u.ś.r. Nadto nie istnieje także negatywna przesłanka z art. 17 ust. 5 pkt 1b u.ś.r. Kolegium stwierdziło przy tym, że organ I instancji nie przeprowadził w znacznym zakresie postępowania wyjaśniającego, które pozwoliłoby na zgromadzenie wyczerpującego materiału dowodowego, pozwalającego na ustalenie, czy w sprawie istnieje związek przyczynowy pomiędzy rezygnacją przez skarżącą z pracy zarobkowej w związku z opieką sprawowaną nad matką. W rezultacie zobligowano organ do przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego i dokonania ustaleń w istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00