Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 27 marca 2024 r., sygn. II SA/Gd 1066/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Asesor WSA Jakub Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 27 marca 2024 r. w Gdańsku w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi E. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 26 maja 2023 r., nr SKO Gd/3562/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącej E. W. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

E. W., reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego, w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Skarżąca wystąpiła z wnioskiem z 9 lutego 2023 r. o przyznanie jej świadczenia pielęgnacyjnego z w związku z opieką nad matką S. O., załączając do wniosku wydane na stałe orzeczenie z 8 grudnia 2011 r. o znacznym stopniu niepełnosprawności matki z uwagi na choroby układu oddechowego i krążenia, zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu oraz choroby układu moczowo-płciowego (ustalony stopień od 6 grudnia 2011 r.). Załączono także wypis z orzeczenia Lekarza Rzeczoznawcy Kasy KRUS stwierdzającego trwałą niezdolność matki do samodzielnej egzystencji od 16 października 2019 r.

Skarżąca złożyła także oświadczenie, że z dniem przyznania jej wnioskowanego świadczenia - zrezygnuje z pobieranego zasiłku dla opiekuna.

W toku postępowania przeprowadzono wywiad środowiskowy, w którym skarżąca poinformowała, że matka jest wdową, ma siedmioro dzieci. Mieszka z nią jej syn cierpiący na niedorozwój. Skarżąca zadeklarowała, że opiekuje się matką i nie może podjąć pracy zarobkowej. Jej matka niedosłyszy, widzi w niewielkim zakresie, ma wszczepiony rozrusznik serca oraz zdiagnozowaną całkowitą niewydolność zastawki serca, przy czym ze względu na zły stan zdrowia szpital odmówił operacji. Matka potrafi samodzielnie spożywać posiłki, nie jest osobą leżącą, porusza się po mieszkaniu przy pomocy kuli ortopedycznej, ale wymaga przy tym asysty. Może pozostać w domu sama na maksymalnie dwie godziny. Matka skarżącej rano wymaga pomocy przy ubieraniu, porannej toalecie, myciu, myciu protezy, przygotowaniu i podaniu lekarstw, zakraplaniu oczu, przygotowaniu i podaniu śniadania. Skarżąca robi zakupy, sprząta po śniadaniu, robi obiad. Następnie około godziny 13 podaje obiad i leki. Po obiedzie matka udaje się na popołudniową drzemkę, podczas której skarżąca sprząta po obiedzie i w mieszkaniu. Około 15 matka modli się, po czym skarżąca z matką wspólnie spędza czas wolny na wspólnej herbacie, rozmowach, spacerze. Około godziny 18 następuje wieczorna toaleta, moczenie nóg i zakraplanie oczu, następnie skarżąca przygotowuje i podaje kolację i lekarstwa. Następnie skarżąca sprząta po kolacji, ścieli łóżko matce i podaje wieczorną herbatę. Skarżąca umawia wizyty lekarskie i organizuje wyjazdy na nie, towarzysząc matce. Nadto pierze, prasuje, wykupuje recepty, umawia wizyty duszpasterskie, opłaca rachunki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00