Zmiana wysokości składki wypadkowej od 1 kwietnia 2024 r. i jej skutki
Od 1 kwietnia 2024 r. zmianie uległy m.in. stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe dla niektórych grup działalności. Wynika to z nowelizacji rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. Nie zmieniły się natomiast zasady ustalania stopy procentowej składki wypadkowej.
1. Stopa procentowa składki wypadkowej jest ustalana przez ZUS albo samodzielnie przez płatnika składek.
2. Sposób ustalenia stopy procentowej składki wypadkowej zależy m.in. od tego, ilu ubezpieczonych było zgłoszonych w poprzednim roku kalendarzowym (2023 r.) do ubezpieczenia wypadkowego i czy płatnik składek przekazywał do ZUS informację ZUS IWA za 3 ostatnie lata.
3. Składka wypadkowa jest ustalana na dany rok składkowy – obecnie od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.
4. Płatnicy składek niepodlegający wpisowi do rejestru REGON (niezależnie od liczby ubezpieczonych) oraz płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych (którzy podlegają wpisowi do rejestru REGON) opłacają składkę wypadkową w zryczałtowanej wysokości, tj. 1,67%.
5. W przypadku płatników składek, którzy zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, stopa procentowa jest ustalana z uwzględnieniem grupy działalności, do której należy dany płatnik, m.in. na podstawie załącznika nr 2 do rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki wypadkowej.
6. ZUS może zastosować podwyższoną stopę procentową składki wypadkowej w wysokości 150%, jeżeli wskutek podania przez płatnika składek nieprawidłowych danych stopa procentowa została zaniżona.
7. Od 1 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe kategorie ryzyka i stopy procentowe składki wypadkowej – dotyczą one głównie płatników składek ustalających stopę procentową składki wypadkowej we własnym zakresie (według PKD).