Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 29 listopada 2023 r., sygn. II SA/Lu 786/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom (sprawozdawca) Asesor WSA Bartłomiej Pastucha po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi G. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białej Podlaskiej z dnia [...] czerwca 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] czerwca 2023 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białej Podlaskiej, po rozpatrzeniu odwołania G. R. utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Parczewa z [...] marca 2023 r., Nr [...], o odmowie przyznania G. R. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad żoną A. R..

Rozstrzygnięcie organu zostało wydane w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny.

Wnioskiem z 6 lutego 2023 r. G. R. (dalej jako "skarżący") wystąpił o ustalenie na jego rzecz prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad żoną A. R.. Do wniosku dołączył wymagane dokumenty i oświadczenia, w tym orzeczenie Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Starachowicach z dnia 7 sierpnia 2006 r., Nr [...], o znacznym stopniu niepełnosprawności żony, wydanym na stałe.

Decyzją z [...] marca 2023 r., Nr [...], Burmistrz Parczewa (dalej jako "organ I instancji") odmówił skarżącemu przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z powodu niespełnienia przesłanki określonej w art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, którą jest związek przyczynowo skutkowy między rezygnacją i niepodejmowaniem zatrudnienia a sprawowaniem opieki nad niepełnosprawną w stopniu znacznym żoną. Organ I instancji ustalił, że wprawdzie żona skarżącego legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, wydanym na stałe, jednak nie jest osobą niezdolną do pracy. Przez kilka lat pracowała jako kasjerka oraz opiekunka. Nie wymaga pomocy przy przemieszczaniu się. Czynności związane z samoobsługą, takie jak spożywanie posiłków, korzystanie z toalety, dbanie o higienę osobistą wykonuje samodzielnie. Czynności wykonywane przez skarżącego stanowią zwykłe obowiązki osoby pozostającej w związku małżeńskim i będącej jednocześnie rodzicem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00