Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 29 lutego 2024 r., sygn. I SA/Go 391/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Damian Bronowicki Sędziowie Sędzia WSA Jacek Niedzielski (spr.) Sędzia WSA Dariusz Skupień Protokolant starszy sekretarz sądowy Marta Andrzejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 lutego 2024 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia [...] na decyzję Zarządu Województwa z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia pozostałej kwoty zobowiązania wynikającego z decyzji w sprawie zwrotu dofinansowania oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Stowarzyszenie K.-Z. wniosło skargę na decyzje Zarządu Województwa z [...] r., utrzymującą w mocy decyzję tego organu z [...] r. w sprawie odmowy udzielenia ulgi w postaci umorzenia pozostałej kwoty zobowiązania wynikającego z decyzji o zwrocie dofinansowania.
Z akt administracyjnych postępowania wynika następujący stan faktyczny sprawy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wyrokiem z 27 kwietnia 2023 r. w sprawie o sygn. akt I SA/Go 4/23, uchylił decyzję Zarządu Województwa z dnia [...] r. o odmowie umorzenia pozostałej kwoty zobowiązania wynikającego z decyzji w sprawie zwrotu dofinansowania oraz decyzję tego organu z [...] r.
W motywach uzasadnienia Sąd wskazał m.in., że stosownie do art. 60 pkt 6 ustawy o finansach publicznych (u.f.p.) środkami publicznymi stanowiącymi niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publiczno-prawnym są w szczególności należności z tytułu zwrotu środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich oraz inne należności związane z realizacją projektów finansowanych z udziałem tych środków, a także odsetki od tych środków i od tych należności.
Zgodnie natomiast z art. 67 ust. 1 u.f.p. do spraw dotyczących należności, o których mowa w art. 60, nieuregulowanych niniejszą ustawą stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735, 1491 i 2052 oraz z 2022 r. poz. 1301) i odpowiednio przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540, z późn. zm.).Oznacza to, że do spraw wszczętych w związku z art. art. 64 ust. 1 pkt 2 lit. a i b) u.f.p. zastosowanie mają właściwe przepisy Kpa.Organ był zobowiązany do przestrzegania: zasady praworządności (art. 5), zasady prawdy obiektywnej (art. 7), zasady pogłębiania zaufania obywateli do władzy publicznej (art. 8 § 1), zasady informowania stron (art. 9), zasady czynnego udziału strony w toku postępowania. Sąd przypomniał, że zgodnie z art. 75 § 1 Kpa, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.