Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 29 lutego 2024 r., sygn. I SA/Op 62/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kozicka Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Judecki Asesor sądowy WSA Remigiusz Mazur (spr.) Protokolant St. inspektor sądowy Mariola Krzywda po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 lutego 2024 r. sprawy ze skargi S. O. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z dnia 28 sierpnia 2023 r., nr 1601-IOA.4246.17.2023 w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu ujawnienia w lokalu niezarejestrowanych automatów do gier oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem zaskarżenia w niniejszej sprawie jest decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej [dalej: Dyrektor, organ odwoławczy] w Opolu z 28 sierpnia 2023 r. nr 1601-IOA.4246.17.2023, wydana po rozpatrzeniu odwołania S. O. [dalej: skarżący, strona], utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu [dalej: Naczelnik, organ I instancji] z 8 maja 2023 r. nr 388000-COP.4246.65.2023, nakładającą karę pieniężną w kwocie 200.000 zł z tytułu ujawnienia niezarejestrowanych automatów: [...] nr [...] i [...] nr [...] w lokalu C. mieszczącym się w O. przy ul. [...], w którym w momencie kontroli prowadzona była działalność gastronomiczna.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Dnia 10 grudnia 2019 roku funkcjonariusze Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu przeprowadzili kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 227) [dalej: ugh] w lokalu [...] w O. przy ul. [...]. Podczas kontroli w lokalu znajdowała się barmanka, która za pomocą pilota otworzyła funkcjonariuszom drzwi do wydzielonej części lokalu, w której znajdowały się dwa wyłączone urządzenia do gier: [...] nr [...] i [...] nr [...]. Kontrolujący nie stwierdzili na nich informacji o numerze poświadczenia rejestracji, ani o numerze decyzji udzielającej zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie urządzania gier na automatach. Następnie barmanka otworzyła te automaty i włączyła ich zasilanie. Urządzenia uruchomiły się do stanu gotowego do prowadzenia gier. Funkcjonariusze dokonali oględzin przedmiotowych automatów, w których wyniku stwierdzili m.in., że każdy z nich wyposażony był w ekran, panel sterujący, wrzutnik monet, akceptor banknotów, zaślepiony wyrzutnik monet i kieszeń wyrzutową. Znajdowały się też na nich naklejki o treści: "urządzenie jest własnością firmy L. sp. z o.o. w C.". W automatach ujawniono kwotę 60 złotych. Na elektronicznych urządzeniach do gier przeprowadzono także eksperyment procesowy, polegający na odtworzeniu możliwości prowadzenia gier. W jego wyniku ustalono, że na automatach urządzane są gry w rozumieniu art. 2 ust. 3 ugh. W toku postępowania karnego-skarbowego, biegły sądowy z informatyki, telekomunikacji i automatów do gier, potwierdził w opinii z 19 marca 2020 r., że gry rozgrywane na przedmiotowych urządzeniach spełniają kryteria gier na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3-5 ugh.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00