Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 20 lutego 2024 r., sygn. I SA/Łd 883/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk - Drozda Sędziowie: Sędzia WSA Agnieszka Krawczyk Asesor WSA Agnieszka Gortych - Ratajczyk (spr.) Protokolant: St. sekretarz sądowy Dominika Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2024 r. sprawy ze skargi D. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 24 października 2023 r. nr 1001-IOD-4.4100.8.2023.18.U01.ALKO w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym pobranym od dywidend z tytułu udziału w zyskach osób prawnych za październik i listopad 2021 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 24 października 2023 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu odwołania A Spółka z o.o. z siedzibą w B., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bełchatowie z dnia 5 czerwca 2023 r., o odmowie stwierdzenia nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym pobranym od dywidend z tytułu udziału w zyskach osób prawnych za miesiące październik i listopad 2021 r.

Ze zgromadzonych na potrzeby sprawy dokumentów wynika, że Spółka A składając korekty deklaracji za lata 2017, 2018 i 2021 wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty wobec faktu, iż uchwałami nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników z dnia 28 lipca i dnia 29 listopada 2022 r. uchyliła podjęte w latach poprzednich uchwały m.in. o podziale zysku za lata 2017, 2018 i 2021 i wypłacie wspólnikom dywidend oraz postanowiła, że wypracowany za te lata zysk zostanie w całości przekazany na poczet kapitału zapasowego. Zdaniem Spółki wspomniane uchwały z 2022 roku wywołały ten skutek, iż zniweczyły istnienie podstawy prawnej do wypłaty dywidendy wspólnikom, która w związku z tym stała się świadczeniem nienależnym, a zatem powinna podlegać zwrotowi przez wspólników. A co za tym, tak samo nienależny stał się zapłacony uprzednio zryczałtowany podatek dochodowy od wypłaconych dywidend, co w ocenie strony uzasadnia uwzględnienie wniosku o stwierdzenie nadpłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00