Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 14 marca 2024 r., sygn. I SA/Op 46/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Judecki Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka Asesor sądowy WSA Remigiusz Mazur (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 14 marca 2024 r. sprawy ze skargi J. P. na decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia 7 września 2023 r. nr 102/II/2023 w przedmiocie nakazu usunięcia nieprawidłowości w stanie technicznym budynku 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia 19 maja 2023 r., nr 34/23, 2) zasądza od Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu na rzecz skarżącej J. P. kwotę 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem zaskarżenia w niniejszej sprawie jest decyzja Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu [dalej: WINB, organ odwoławczy] z 7 września 2023 r. nr 102/II/2023, wydana po rozpatrzeniu odwołań B. P. i J. P., utrzymująca w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu [dalej: PINB, organ I instancji] z 19 maja 2023 r. nr 34/23 nakazującą właścicielom budynku przy ul. [...] w O.: J. P., A. Ś. i B. P., usunięcie nieprawidłowości w stanie technicznym budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. [...] w O.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Jak wynika z akt administracyjnych, organy nadzoru budowalnego przeprowadziły postępowanie administracyjne w sprawie stanu technicznego tarasu z wejściem z lokalu mieszkalnego nr [...], stanowiącego dach dla pomieszczenia (weranda) w lokalu mieszkalnym nr [...] w budynku przy ul. [...] w O. W trakcie kontroli, przeprowadzonej przez inspektora PINB, ustalono, że przedmiotowy taras znajduje się w budynku mieszkalnym dwukondygnacyjnym z poddaszem mieszkalnym. Budynek posiada trzy lokale mieszkalne. Wyposażony jest w instalacje wod.-kan., elektryczną i gazową. Dach wielospadowy o konstrukcji drewnianej, posiada lukarny od strony podwórka. Taras zlokalizowany od strony podwórka, przynależny jest do lokalu mieszkalnego nr [...] i użytkowany wyłącznie przez osoby zamieszkujące mieszkanie nr [...]. Taras stanowi dach dla lokalu mieszkalnego nr [...] (werandy). Podczas kontroli w mieszkaniu nr [...], stwierdzono, że taras zabezpieczony jest ze wszystkich stron stalową balustradą o wysokości 0,93 m. Woda opadowa z tarasu o wymiarach 3,00 m x 4,85 m, odprowadzona jest rynnami i rurą spustową na teren utwardzony własnej posesji. Stan techniczny tarasu wzbudził wątpliwości organu nadzoru budowlanego I instancji. Wierzchnia warstwa w postaci płytek ceramicznych posiada miejscowe spękania i odspojenia. Wyczuwalne są odspojenia objawiające się przemieszczaniem się płytek w pionie. W miejscach okapu, gdzie wykonana jest obróbka blacharska występują odspojenia płytek od czoła płyty balkonowej tworząc szczeliny, w które wnika woda opadowa. Rynny są skorodowane. W miejscu załamania brak ciągłości. Właściciel mieszkania nr [...] wykonał prace polegające na uszczelnieniu spoin między płytkami. Ponadto stwierdzono, że elewacja werandy posiada liczne ubytki tynku, spowodowane zawilgoceniem. W trakcie kontroli w mieszkaniu nr [...] (werandy) stwierdzono, że na ścianach i suficie znajduje się boazeria drewniana, która na suficie miejscowo posiada białe naloty oraz wybrzuszenia, przypuszczalnie spowodowane zalewaniem z nieszczelnego tarasu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00