Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 6 marca 2024 r., sygn. II SA/Gd 725/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Diana Trzcińska Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz (spr.) po rozpoznaniu w Gdańsku na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 6 marca 2024 r. sprawy ze skargi N. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 31 maja 2023 r. nr SKO.421.277.2023 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga N. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 31 maja 2023 r., nr SKO.421.277.2023 wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

W dniu 10 lutego 2023 r. skarżąca złożyła do Prezydenta Miasta Słupska wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką sprawowaną nad niepełnosprawną babcią H. L.

Prezydent Miasta Słupska decyzją z dnia 6 czerwca 2023 r. odmówił przyznania świadczenia pielęgnacyjnego powołując się na negatywne przesłanki wynikające z ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity Dz.U. 2022r., poz. 615), zwanej dalej ustawą lub u.ś.r. tj. fakt, że nie da się ustalić daty powstania niepełnosprawności H. L. (art. 17 ust. 1b ustawy) oraz to, że córka H. L., a matka skarżącej, nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (art. 17 ust. 1a ustawy).

Zaskarżoną w niniejszej sprawie decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję organu I instancji, podzielając stanowisko co do zaistnienia w sprawie przesłanki negatywnej z art. 17 ust. 1a ustawy. Wskazało, że H. L. jest wdową, jej córka K. L. zamieszkuje wspólnie z matką, posiadała orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydanym do dnia 31 marca 2019 r., aktualnie nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności. Zgodnie z art. 17 ust. 1a ustawy, skarżącej jako osobie wymienionej w art. 17 ust. 1 pkt 4, świadczenie pielęgnacyjne przysługiwałoby gdyby K. L. legitymowała się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00