Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.858.2023.2.MK

Możliwość uwzględnienia wydatków ponoszonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej we wskaźniku Nexus.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 grudnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 20 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości uwzględnienia wskazanych przez Pana wydatków we wskaźniku Nexus, uzupełniony 28 lutego 2024 r. w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od (...) 2016 r., której przedmiotem jest głównie świadczenie usług sklasyfikowanych pod numerem PKD 62.01.Z - działalność związana z oprogramowaniem. W ramach pozostałego zakresu działalności zgłosił Pan również działalność sklasyfikowaną pod numerem PKD 72.19.Z - badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych. Miejsce zamieszkania i prowadzenia działalności znajduje się na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów. Dochody z prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3) opodatkowane są podatkiem liniowym zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zasadniczą działalnością wykonywaną w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej jest proces projektowania, tworzenia oraz modyfikowania kodów oprogramowania zgodnie z zleceniami klientów. (...) 2020 roku otrzymał Pan pozytywną indywidualną interpretację w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (w skrócie KPWI) preferencyjną stawką podatkową (art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Numer interpretacji indywidualnej (...). Od (...) 2019 roku prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej (art. 30cb) oraz wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 przypadających na ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Usługami świadczonymi na rzecz klientów są:

prace programistyczne polegające na tworzeniu nowych i dodatkowych elementów i funkcjonalności do już istniejącego, niezależnego oprogramowania;

prace polegające na stworzeniu kompleksowego rozwiązania (przygotowanie dokumentacji technicznej, zbudowanie koncepcji, konfiguracja infrastruktury serwerowej, wykonanie oprogramowania działającego na tej infrastrukturze, przetestowanie rozwiązania oraz jego wdrożenie);

utrzymanie ww. programów, naprawa błędów w nich, pomoc dla użytkowników w zakresie ich używania.

Ostatni wymieniony powyżej rodzaj usług (utrzymanie programów) nie stanowi prac badawczo-rozwojowych i z tego względu dochody uzyskane z usług utrzymaniowych nie są zaliczane do dochodu z kwalifikowanych praw własności. Aktualnie kosztami podatkowymi, które są uwzględnione do obliczenia dochodu ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej są koszty bezpośrednio związane z wytworzeniem KPWI (art. 30ca ust 4 i 5 ustawy). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej występują również następujące koszty pośrednie, które nie są aktualnie uwzględniane w żaden sposób przy wyliczaniu dochodu ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej:

składki określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych,

opłaty leasingowe za samochód,

koszty paliwa i materiałów eksploatacyjnych do samochodu,

materiały biurowe,

opłaty za telefon i łącze internetowe,

opłaty za prowadzenie księgowości.

Uzupełnienie wniosku

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej występują również następujące koszty pośrednie, które nie są aktualnie uwzględniane w żaden sposób przy wyliczaniu dochodu ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej:

a)składki na ubezpieczenie społeczne,

b)koszty użytkowania samochodu,

c)koszty materiałów biurowych,

d)koszty usług telekomunikacyjnych,

e)koszty prowadzenia księgowości,

f)koszty zakupu sprzętu komputerowego i oprogramowania.

W stanie faktycznym i również w zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku osiąga Pan przychody ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Poszczególne wydatki, których dotyczy wniosek, są ponoszone w celu uzyskania przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz w celu zachowania i zabezpieczenia źródła tych przychodów. Ponoszone wydatki, których dotyczy wniosek obecnie nie są uwzględniane w żadnej części jako koszty bezpośrednie sprzedaży kwalifikowanych praw własności. Obecnie wydatki te są uwzględniane jako koszty dla przychodów, które nie zostały zakwalifikowane jako przychody ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Związek w przypadku poszczególnych wydatków:

a)Składki na ubezpieczenie społeczne – wydatki te dotyczą składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), wpłat na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne uwzględnione w kosztach do wysokości obowiązujących limitów. Obciążenia te są obowiązkowe, aby móc prowadzić legalnie jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, co w Pana przypadku przekłada się na możliwość świadczenia usług programistycznych (związanych z sprzedażą kwalifikowanych praw własności intelektualnej), jak i pozostałych usług (niezaliczonych jako usługi związanie ze sprzedażą kwalifikowanych praw własności intelektualnej). Cel wymienionych opłat ma za zadanie również zapewnienie środków pieniężnych w razie niemożności wykonywania działalności, co w dłuższej perspektywie może wydłużyć zdolność zawodową.

b)Koszty użytkowania samochodu – przez poniesienie powyższych kosztów ma Pan możliwość sprawnego transportu do klienta w celu konsultacji dotyczących tworzonego oprogramowania lub w celu wykonania innych usług serwisowych (szkolenia, diagnostyka usterek oprogramowania). Samochód umożliwia również sprawny transport do specjalistycznych sklepów w celu nabycia potrzebnych urządzeń programistycznych lub na szkolenia poszerzające wiedzę w dziedzinie programowania; możliwość sprawnego transportu w opisanych sytuacjach ma bezpośredni związek z przychodami ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej (konsultacje z klientem, szkolenia poszerzające wiedzę, możliwość bezpośredniego nabycia odpowiednich urządzeń programistycznych) oraz z zabezpieczeniem źródeł przychodów (utrzymanie bezpośrednich relacji/kontaktów z klientem, szkolenia dla klienta, prace serwisowe). W przyszłości nie wyklucza Pan możliwości poniesienia podobnych, niezbędnych kosztów bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie jest Pan obecnie w stanie przewidzieć, czy w przyszłości nie pojawi się konieczność poniesienia wydatku, który nie został uwzględniony w powyższym katalogu.

c)Koszty materiałów biurowych – do wydatków związanych z materiałów biurowymi zalicza Pan wydatki na papier do drukarki/kopiarki, materiały eksploatacyjne do drukarki/skanera/kopiarki, serwis drukarki/skanera/kopiarki oraz koszty certyfikatów (kwalifikowanych i niekwalifikowanych). Tworzone oprogramowanie jest przeznaczone między innymi do zarządzania dokumentami w postaci elektronicznej. Dokumenty w postaci elektronicznej są skanowane za pomocą skanera. W procesie testowania drukarka i skaner są używane w celu sprawdzenia różnych wariantów dokumentów. Certyfikaty kwalifikowane służą do testowania podpisywania elektronicznego dokumentów. Elementy te są niezbędne do sprawdzenia poprawnego działania oprogramowania co wskazuje na związek tych kosztów z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Certyfikat kwalifikowany jest używany również do podpisywania dokumentów wymienianych z klientami i z urzędami. Skaner/kopiarka jest również używany przy rejestrowaniu faktur i dokumentów papierowych w księdze przychodów i rozchodów, co wskazuje na związek tych kosztów z zabezpieczeniem i utrzymaniem źródeł przychodów. W przyszłości nie wyklucza Pan możliwości poniesienia podobnych, niezbędnych kosztów bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie jest Pan obecnie w stanie przewidzieć, czy w przyszłości nie pojawi się konieczność poniesienia wydatku, który nie został uwzględniony w powyższym katalogu.

d)Koszt usług telekomunikacyjnych – abonament telefoniczny umożliwia konsultację z kontrahentami, co służy personalizacji tworzonego oprogramowania i kodu, dostosowaniu go do indywidualnych potrzeb klienta i jego oczekiwań. Koszt opłaty za Internet zapewnia szybkie i stabilne łącze, które to jest wręcz nieodzowne w dzisiejszej pracy programisty, ponieważ m.in. umożliwia zdalny kontakt z klientem, pozwala na znalezienie informacji na temat powstałych błędów, testowanie tworzonego oprogramowania, szybkie dzielenie się efektami swojej pracy. Dodatkowo dzięki temu wydatkowi ma Pan dostęp do wszelakich źródeł wiedzy, np. dokumentacji, publikacji. Stałe łącze internetowe otwiera przestrzeń do zdobywania nowej wiedzy, klientów, czy przekazywania owoców swojej pracy. Są to elementy, które wskazują na związek kosztów usług telekomunikacyjnych z tworzeniem i sprzedażą kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Wydatki związane z opłatami za telefon i łącze internetowe służą również umożliwieniu kontaktów z klientami i innymi kontrahentami, w zakresie obsługi serwisowej tworzonych programów, pomocy dla użytkowników i zdalnej diagnostyki zgłoszonych problemów. Telefon i łącze internetowe są również wykorzystywane w komunikacji z urzędami, księgowością i kontaktami z innymi kontrahentami. Przychody z działalności w tym obszarze nie są zaliczane do kwalifikowanych praw własności intelektualnej, co wskazuje na związek tych wydatków z zabezpieczeniem i utrzymaniem źródeł przychodów.

e)Koszty prowadzenia księgowości – koszty poniesione na prowadzenie księgowości pozwalają na wyszczególnienie koniecznej ewidencji na potrzeby rozliczeń dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz na prowadzenie ewidencji pozostałych zdarzeń gospodarczych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dzięki prowadzeniu księgowości przez specjalistów ma Pan więcej czasu na wykonywanie prac programistycznych, co przekłada się na jakość tworzonych programów. Dzięki ewidencji wszystkich zdarzeń gospodarczych może Pan sprawnie prowadzić rozliczenia oraz przygotować wymagane deklaracje dla urzędów, co służy oczywiście zabezpieczeniu i utrzymaniu źródeł przychodów. Prowadzenie księgowości jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej.

f)Koszty zakupu sprzętu komputerowego i oprogramowania – dotyczą zakupu telefonu, komputera, monitora, klawiatury, myszki, dysku zewnętrznego, systemu wykonywania kopii zapasowych, urządzeń sieciowych, tabletu oraz dodatkowych elementów elektronicznych koniecznych do sprawnej pracy. Koszty zakupu oprogramowania dotyczą zakupu oprogramowania antywirusowego, biurowego, systemowego i specjalistycznego wykorzystywanego przy tworzeniu programów. W przyszłości nie wyklucza Pan możliwości poniesienia podobnych, niezbędnych kosztów bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie jest Pan obecnie w stanie przewidzieć czy w przyszłości nie pojawi się konieczność poniesienia wydatku, który nie został uwzględniony w powyższym katalogu. Koszty związane z zakupem sprzętu komputerowego i oprogramowania są konieczne w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej zajmującej się tworzeniem oprogramowania, co wskazuje związek z tworzeniem kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Pozostałe świadczone usługi, które nie mogą być zaliczone do sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej również wymagają wykorzystania sprzętu komputerowego i oprogramowania, co wskazuje na związek tych kosztów z zabezpieczeniem i utrzymaniem źródeł przychodów.

Z przedstawionego powyżej opisu związku poszczególnych wydatków z przychodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynika, że nie jest możliwe określenie kryteriów według których koszty te zostałyby odpowiednio rozdzielone dla przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej i dla pozostałych przychodów, które nie są uwzględniane jako przychody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Koszty użytkowania samochodu dotyczą: rat leasingowych, zakupu paliwa, myjni, wymiany opon, ubezpieczenia oraz serwisu. Koszty leasingu i użytkowania dotyczą wyłącznie jednego samochodu na podstawie zawartej umowy leasingu operacyjnego. Umowa ta została zawarta w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Samochód jest wykorzystywany w prowadzonej bezpośrednio działalności gospodarczej oraz prywatnie. Samochód nie stanowi środka trwałego w prowadzonej działalności gospodarczej. Koszty uzyskania przychodów z tytuły kosztów leasingu samochodu osobowego są ustalane z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 23 ust. 1 pkt 46-47a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wymienione powyżej wydatki, których dotyczy wniosek są funkcjonalnie związane z działaniami, które są traktowane jako działalność badawczo-rozwojowa. Związek w przypadku poszczególnych wydatków:

a)składki na ubezpieczenie społeczne - wydatki te są obowiązkowe, aby móc prowadzić legalnie jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, co w Pana przypadku przekłada się na możliwość świadczenia usług programistycznych (związanych z sprzedażą kwalifikowanych praw własności intelektualnej),

b)koszty użytkowania samochodu - wydatki te są związane z możliwością sprawnego transportu w przypadku konsultacji z klientem, które dotyczących tworzonego oprogramowania, szkoleń poszerzających wiedzę czy możliwości bezpośredniego nabycia odpowiednich urządzeń programistycznych,

c)koszty materiałów biurowych - wydatki mają na celu zapewnienie odpowiednich narzędzi do testowania tworzonego oprogramowani. Drukarka i skaner są używane w celu sprawdzenia różnych wariantów dokumentów. Certyfikaty kwalifikowane służą to testowania podpisywania elektronicznego dokumentów. Elementy te są niezbędne do sprawdzenia poprawnego działania oprogramowania, co wskazuje na związek tych kosztów z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

d)koszt usług telekomunikacyjnych - wydatki związane z usługami telekomunikacyjnymi umożliwiają konsultację z kontrahentami, co służy personalizacji tworzonego oprogramowania i kodu, dostosowaniu go do indywidualnych potrzeb klienta i jego oczekiwań. Opłaty za Internet zapewniają szybkie i stabilne łącze, które to jest wręcz nieodzowne w dzisiejszej pracy programisty, ponieważ m.in. umożliwia zdalny kontakt z Klientem lub innymi informatykami, pozwala na znalezienie informacji na temat powstałych błędów, testowanie tworzonego oprogramowania, szybkie dzielenie się efektami swojej pracy. Dodatkowo dzięki niniejszemu wydatkowi ma Pan dostęp do wszelakich źródeł wiedzy, np. dokumentacji, publikacji. Stałe łącze internetowe otwiera przestrzeń do zdobywania nowej wiedzy. Są to elementy, które wskazują na związek kosztów usług telekomunikacyjnych z tworzeniem i sprzedażą kwalifikowanych praw własności intelektualnej,

e)koszty prowadzenia księgowości - koszty poniesione na prowadzenie księgowości pozwalają na przygotowanie koniecznej ewidencji na potrzeby rozliczeń dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, co wskazuje no związek tych wydatków z tymi dochodami,

f)koszty zakupu sprzętu komputerowego i oprogramowania - koszty związane z zakupem sprzętu komputerowego i oprogramowania są konieczne w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej zajmującej się tworzeniem oprogramowania, co wskazuje związek w tworzeniem kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ze względu na brak możliwości ustalenia wysokości wymienionych wydatków przypadających i będących w bezpośrednim związku z przychodami ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej koszty te chce Pan ustalić w takim stosunku, w jakim przychody ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej pozostają w ogólnej kwocie przychodów.

Pytanie

Czy wydatki ponoszone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na: składki na ubezpieczenie społeczne, koszty użytkowania samochodu, koszty materiałów biurowych, koszty usług telekomunikacyjnych, koszty prowadzenia księgowości, koszty zakupu sprzętu komputerowego i oprogramowania, w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w rozumieniu art 22 ust. 1 w zw. z art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy zachowaniu odpowiedniej proporcji, można uznać za koszty do obliczenia wskaźnika Nexus, o których mowa w art. 30ca ust 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 i 5 ustawy o PIT wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika Nexus obliczonego według wzoru:

(a+b) x 1,3

a+b+c+d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Do powyższych kosztów nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Na mocy art. 30ca ust. 6 ustawy o PIT, w przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa powyżej, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1. Jednocześnie w przypadku, gdy nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych ani kwalifikowanych praw własności intelektualnej wskaźnik ten będzie wynosić 1 w momencie, gdy zostanie osiągnięty dochód.

Przedmiotem wykonywanej działalności gospodarczej jest w przeważającym zakresie tworzenie programów komputerowych (kwalifikowane prawa własności intelektualnej), do których prawa autorskie są następnie przenoszone w ramach wykonania umowy na rzecz określonego kontrahenta. W związku z wykonywaną działalnością, ponosi Pan koszty pośrednie o charakterze stałym: składki na ubezpieczenie społeczne, koszty użytkowania samochodu, koszty materiałów biurowych, koszty usług telekomunikacyjnych, koszty prowadzenia księgowości, koszty zakupu sprzętu komputerowego i oprogramowania.

Powyższe koszty ponoszone w związku z wykonywaną działalnością są również kosztami w rozumieniu art. 22 w zw. z art. 23 ustawy o PIT i mają na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów - tj. prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pana zdaniem ponoszone wydatki, w zakresie w jakim przeznaczane są na wytworzenie danego oprogramowania (kwalifikowanego prawa własności intelektualnej), należy uznać za koszty faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wskazanym powyżej (oznaczone jako lit. a we wskaźniku z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT).

Zgodnie z art. 30ca ust. 7 Ustawy PIT dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Natomiast zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Sposób przypisywania kosztów został opisany w art. 22 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym: „Jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów”.

Pana zdaniem powyższy sposób przypisania kosztów można zastosować przy obliczaniu stosunku kosztów dotyczących przychodów ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz pozostałych przychodów.

Powyższe potwierdza akapit 136 Objaśnień podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box: „Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP”.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226):

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

W świetle art. 30ca ust. 7 ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego IP, jest zamknięty.

Co istotne, użyte przez ustawodawcę pojęcie dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej odnosi się do dochodu (straty) z konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Tym samym w celu skorzystania z ulgi IP Box podatnik nie ustala łącznego dochodu (straty) ze wszystkich posiadanych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, ale odrębne dochody (straty) z poszczególnych praw.

Dochód ustala się według zasad z art. 9 ust. 2 ustawy. Przy ustalaniu przychodów należy mieć na względzie przepisy o momentach rozpoznawania przychodów. Jako koszty uzyskania przychodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej należy rozpoznać koszty funkcjonalnie związane z działalnością podatnika, które w sposób bezpośredni albo pośredni przyczyniły się do powstania takiego przychodu. Należy mieć również na względzie obowiązujące podatnika zasady potrącalności kosztów.

Dochód, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 ustawy jest jednym z elementów, które służą ustaleniu przedmiotu opodatkowania preferencyjną stawką opodatkowania 5%, tj. ustaleniu kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Zasadę obliczania kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej określa art. 30ca ust. 4 ustawy. Kwalifikowanym dochodem z kwalifikowanego IP jest iloczyn:

·dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i

·wskaźnika obliczonego według wzoru podanego w przepisie (tzw. wskaźnika nexus).

Dopiero tak ustalony dochód jest przedmiotem opodatkowania preferencyjną stawką 5%.

Celem wskaźnika nexus nie jest „podatkowe rozliczenie” wydatków ponoszonych przez podatników (kwestia możliwości uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu z kwalifikowanego IP jest rozstrzygana na etapie ustalania dochodu z kwalifikowanego IP, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 ustawy). Wskaźnik nexus służy określeniu, czy za kwalifikowany dochód z kwalifikowanego IP można uznać całość dochodu z kwalifikowanego IP, czy tylko jego część. Istotna jest tu proporcja wykazywanych przez podatnika wartości.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy, wskaźnik nexus oblicza się według wzoru:

[(a+b) x 1,3] / a+b+c+d,

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami (art. 30ca ust. 5 ww. ustawy). Jeśli wartość wskaźnika jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1 (art. 30ca ust. 6).

Wskaźnik nexus ustala się dla każdego konkretnego kwalifikowanego IP. Iloczyn wskaźnika nexus ustalonego dla konkretnego kwalifikowanego IP i dochodu uzyskanego z tego kwalifikowanego IP to kwalifikowany dochód z kwalifikowanego IP (art. 30ca ust. 4 ustawy).

Suma ustalonych we wskazany sposób kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym jest podstawą opodatkowania preferencyjną stawką opodatkowania 5% (art. 30ca ust. 3 ustawy).

Co istotne, podatnik, który chce skorzystać z ulgi IP-Box musi również spełnić obowiązki ewidencyjne, o których mowa w art. 30cb ustawy.

W celu ustalenia podstawy opodatkowania musi Pan m.in. ustalić wskaźniki nexus dla poszczególnych kwalifikowanych IP. Przy ustalaniu wskaźnika nexus trzeba wykluczyć koszty, które nie są, lub ze swej natury nie mogą być bezpośrednio związane z wytworzeniem konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Wobec tego wskazane we wniosku wydatki, w zakresie w jakim są przeznaczone na Pana poszczególne prace rozwojowe – ustalone z zachowaniem metody, która najlepiej odzwierciedla związek poszczególnych wydatków z danymi pracami rozwojowymi i wytworzonym kwalifikowanym IP – można uwzględnić przy ustalaniu poszczególnych wskaźników nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy, litera a).

W konsekwencji poniesione przez Pana wydatki, do których odnosi się Pana pytanie, które są związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP, należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 powołanej ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

·stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,

·zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00