Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 28 lutego 2024 r., sygn. II SA/Gd 848/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Asesor WSA Jakub Chojnacki po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 lutego 2024 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 1 sierpnia 2023 r. nr SKO Gd/2034/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga J. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 1 sierpnia 2023 r, nr SKO Gd/2034/23 utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta Gdyni z dnia 25 stycznia 2023 r. w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad osobą niepełnosprawną, została wniesiona w następującym stanie sprawy:

W dniu 21 lutego 2022 r. J. S., reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, zwrócił się do organu I instancji z wnioskiem o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z rezygnacją z pracy zarobkowej i niepodejmowaniem jej w celu sprawowania opieki nad całkowicie niezdolną do pracy i niezdolną do samodzielnej egzystencji matką I. S.

W toku postępowania administracyjnego ustalono m.in., że: I.S., zgodnie z orzeczeniem Lekarza Orzecznika ZUS w Gdyni z dnia 26 maja 2003 r. jest osobą trwale oraz całkowicie niezdolną do pracy i niezdolną do samodzielnej egzystencji spowodowaną stanem narządu wzroku. Nie ustalono daty powstania niepełnosprawności. J. S. przysługuje prawo do emerytury, której wysokość od 1 stycznia 2022 r. wynosi 1 263,98 zł (netto).; rodzice I. S. nie żyją. Oprócz skarżącego niepełnosprawna ma jeszcze jednego syna, z którym kontakt jest ograniczony.

W dniu 22 marca 2022 r. został przeprowadzony przez pracownika socjalnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni rodzinny wywiad środowiskowy. Z jego treści wynika, iż wnioskodawca sprawuje opiekę nad matką. I. S. zamieszkuje samotnie, prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe. Choruje przewlekle na nadciśnienie, jaskrę, zwyrodnienia wielostawowe, zaburzenia korzeni nerwów rdzeniowych i splotów nerwowych, niedowidzi (zaburzenia siatkówki zwyrodnienia plamki i bieguna tylnego), zawroty głowy. I. S. wymaga pomocy zarówno w prowadzeniu gospodarstwa domowego jak i wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. W ostatnim czasie jej stan zdrowia znacznie się pogorszył, oprócz niedowidzenia, które ją ogranicza doszły zawroty głowy skutkujące upadkami. Opieka wnioskodawcy nad matką polega na: robieniu zakupów, przygotowaniu posiłków, ubrań i leków, nadzorowaniu w przyjmowaniu leków, praniu, sprzątaniu, towarzyszeniu w wizytach lekarskich, realizowaniu recept, towarzyszeniu podczas spacerów. Skarżący wskazał, iż czynności te zajmują mu ok. 6 godzin dziennie. I. S. od godz. 18 zostaje sama w domu. Samodzielnie myje twarz, zęby, czesze się, zaspokaja potrzeby fizjologiczne, ubiera przygotowane ubrania. Po domu porusza się samodzielnie, choć z trudnością. W ocenie pracownika socjalnego opieka jest sprawowana prawidłowo, polega na pomocy o charakterze opiekuńczo-pielęgnacyjnym i gospodarczym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00