Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.19.2024.2.MK
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 9 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 8 lutego 2024 r. (wpływ 15 lutego 2024 r.) oraz z 22 lutego 2024 r. (wpływ 1 marca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
I.Informacje ogólne
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako „ustawa o PIT”).
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest między innymi działalność związana z prowadzeniem badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych, jak również wytwarzanie oprogramowania. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności rozlicza się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Wnioskodawca na podstawie zawartej umowy o świadczenie usług świadczy na rzecz Zleceniodawców (dalej: „Zleceniodawca”) usługi obejmujące w szczególności:
(…)
W ramach tworzenia oprogramowania Wnioskodawca dobiera metodykę oraz algorytmy, analizuje i przetwarza dane, które następnie implementuje w kodzie programu. Ponadto Wnioskodawca zajmuje się rozwiązywaniem zadań programistycznych związanych z systemem przetwarzania danych Klienta w formie dokonywania poprawek wydajnościowych czy refaktoringu kodu źródłowego, jak również implementowania nowych funkcji dostosowujących produkt do biznesowych potrzeb Klienta. Ponadto do zakresu świadczeń Wnioskodawcy należy analiza kodu i systemów, pisanie skryptów weryfikujących wydajność, porównanie istniejących architektur systemów i tworzenie wypadkowego designu rozwiązania. Tworzone i rozwijane przez Wnioskodawcę funkcjonalności oprogramowania mają za zadanie automatyzację procesu analizy danych służących do przygotowywania artykułów naukwych w ramach działu (…) Klienta.
W ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (współpracy ze Zleceniodawcą), Wnioskodawca zajmuje się przeprowadzaniem badań i analiz na dużych zbiorach danych, a następnie tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania. Wnioskodawca najpierw opracowuje model matematyczny (dobiera metodykę oraz algorytmy, analizuje i przetwarza dane), a następnie wdraża go (implementuje) w kodzie programu, testuje i utrzymuje (dobiera parametry i architekturę techniczną dla danego modelu, tj. serwery, oprogramowanie, bazy danych).
Działalność Wnioskodawcy prowadzona jest w sposób ciągły i powtarzalny. Efektem wykonywanych prac są wyniki analiz stanowiące składowe raportu (…) oraz oprogramowanie służące do automatyzacji procesu analizy danych oraz estymacji modeli ilościowych w ramach działalności badawczej Klienta. Działalność Wnioskodawcy niewątpliwe przyczynia się do zwiększenia zasobów posiadanej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych rozwiązań lub nowych zastosowań istniejących już rozwiązań. Analizy dokonywane przez Wnioskodawcę mają skomplikowany charakter i wymaga podjęcia szeregu czynności o charakterze analitycznym i porównawczym, które następnie znajdują swoje odzwierciedlenie w podejmowanych czynnościach programistycznych.
II.Innowacyjność świadczonych usług
Innowacyjność rozwiązań wdrażanych przez Wnioskodawcę polega na właściwym i dostosowanym do potrzeb Klientów zastosowaniu chmurowych komponentów w celu poprawy wydajności przetwarzania dużych danych.
Należy bowiem wskazać, że prowadzona przez Wnioskodawcę analiza rynku pracy na terenie (…) polega na badaniu danych w czasie rzeczywistym poprzez modelowanie statystyczne. Następnie służy ona opracowywaniu modeli prognostycznych dotyczących trendów na rynku pracy, a w dalszej kolejności wytworzeniu oprogramowania estymującego modele prognostyczne chmurze obliczeniowej poprzez przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym. Funkcjonalności kodu źródłowego są bowiem implementowane przez Wnioskodawcę w celu umożliwienia opracowywania modeli predykcyjnych w oparciu o model statystyczny wyodrębniony przez Wnioskodawcę w trakcie prowadzenia badań na danych.
Wytwarzanie, ulepszanie i rozwijanie omawianego oprogramowania ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępne aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych, oprogramowania, informatyki, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług), w postaci innowacyjnego oprogramowania. Tworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie pozostaje w bezpośrednim związku z dokonywaną działalnością badawczo-naukową opierającą się między innymi na opracowywaniu modeli prognostycznych i nierozerwalnie stanowi efekt tejże twórczej działalności Wnioskodawcy.
Efekty działalności Wnioskodawcy są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Rozwiązania tworzone i rozwijane (programowane) przez Wnioskodawcę są rozwiązaniami w pełni autorskimi i stanowią rezultat indywidualnej, twórczej pracy Wnioskodawcy.
Należy wskazać, iż działalność realizowana przez Wnioskodawcę stanowi prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Realizowane przez Wnioskodawcę prace rozwojowe zostały lub zostaną zakończone pozytywnym wynikiem poprzez:
(…)
Wyniki te są i będą wykorzystywane na potrzeby działalności Wnioskodawcy do dalszego tworzenia lub rozwijania Oprogramowania.
III.Przeniesienie praw autorskich
Podkreślenia wymaga fakt, że utwory tworzone lub modyfikowane przez Wnioskodawcę są chronione z mocy prawa, w myśl art. 74 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej jako „Prawo autorskie”). Wskazać także należy, że w zakresie usług programistycznych Wnioskodawca dokonuje rozwoju Oprogramowania na mocy postanowień umowy o świadczenie usług podpisanej ze Zleceniodawcą. Zobowiązuje ona Wnioskodawcę do wytworzenia lub rozwoju Oprogramowania, które stanowi osobny program komputerowy chroniony przywołanym wyżej art. 74 ust. 1 i 2 Prawa autorskiego.
W ramach umowy Wnioskodawca przenosi na Zleceniodawcę całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, jak również na wykonywanie zależnych praw autorskich, za co otrzymuje wynagrodzenie i osiąga dochód z tytułu tej sprzedaży. Wnioskodawca zatem uzyskuje dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej uwzględnionych w cenie sprzedaży usług realizowanych na podstawie ww. umowy.
Zleceniodawca nie jest podmiotem powiązanym z Wnioskodawcą w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm.).
Jako przedsiębiorca, Wnioskodawca ponosi wobec osób trzecich odpowiedzialność za wyniki swojej pracy oraz za wyniki pracy swoich ewentualnych podwykonawców. Czynności zlecane Wnioskodawcy na podstawie umów ze Zleceniodawcami nie są wykonywane pod kierownictwem zlecającego ani w wyznaczonym przez zlecającego czasie i miejscu. Wnioskodawcy i Zleceniodawców nie łączy stosunek pracy, tylko umowa cywilnoprawna i to Wnioskodawca decyduje o miejscu i czasie świadczenia swoich usług na rzecz Zleceniodawcy, chyba że specyfika danej czynności wymaga jej wykonania w siedzibie Zleceniodawcy, co nie jest regułą i nie zdarza się często. Wnioskodawca, jako przedsiębiorca, ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.
Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty ani praw autorskich innych podmiotów. Oprogramowanie wytwarzane, rozwijane i ulepszane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio przez niego działalności gospodarczej jest rezultatem jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji, stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nie rzadziej niż raz na miesiąc dokonywane jest rozliczenie w formie wykazu zrealizowanych prac wraz zwystawieniem przez Zleceniodawcę faktury na miesięczne wynagrodzenie mu należne z tytułu świadczenia usług. Odpowiedzialność wobec osób trzecich w momencie zbycia praw majątkowych do programu zostaje przeniesiona na nabywcę.
IV.Obecna i przyszła forma opodatkowania
Wnioskodawca wskazuje, iż obecnie przychody osiągane z prowadzonej działalności gospodarczej są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Począwszy od stycznia 2024 r. Wnioskodawca planuje dokonać zmiany formy opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej poprzez zastosowanie art. 30c ustawy o PIT tj. poprzez zastosowanie podatku liniowego.
V.Koszty uzyskania przychodu
Należy również wskazać, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca ponosi szereg kosztów bezpośrednio związanych ze świadczonymi usługami analitycznymi i programistycznymi. Ze względu na fakt opodatkowania dotychczasowych przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, dotychczas Wnioskodawca nie ewidencjonował ponoszonych kosztów, ze względu na brak możliwości pomniejszenia należnego podatku dochodowego o koszty uzyskania przychodu. Należy jednak wskazać, iż ze względu na zamierzoną zmianę formy opodatkowania z ryczałtu ewidencjonowanego na podatek liniowy począwszy od stycznia 2024 r. koszty ponoszone przez Wnioskodawcę w związku ze świadczeniem usług programistycznych, a w szczególności związanych z tworzeniem Oprogramowania będą na bieżąco ewidencjonowane i będą one dotyczyć przede wszystkim:
a)zakupu sprzętu komputerowego, oprogramowania, urządzeń peryferyjnych (laptopy, komputery, monitory, klawiatury, myszki, słuchawki, drukarki, kable, sprzęt sieciowy i inne) - które stanowią niezbędne narzędzia do wykonania pracy w postaci tworzenia kodu źródłowego, testowania prototypów, drukowania tworzonej dokumentacji. Ze względu na dynamiczną i szybko rozwijającą się branże, jaka objęta jest działalność Wnioskodawcy, konieczne jest ciągłe i systematyczne usprawnianie sprzętu komputerowego, z jakiego korzysta Wnioskodawca, co czyni powyższe wydatki niezbędnymi dla osiągnięcia zadawalających efektów pracy;
b)zakupu urządzeń telekomunikacyjnych oraz koszty nabycia usług telekomunikacyjnych (w szczególności abonament telefoniczny i Internet), urządzeń mobilnych (tablety) pozwalających komunikację mailową ze Zleceniodawcą, otrzymywanie bieżących komunikatów, weryfikację opracowanego Oprogramowania, sprawdzanie literatury branżowej, w tym wydatków związanych z użytkowaniem sieci Internet (wytworzenie, testowanie i dalsze wykorzystywanie nie byłoby możliwe bez dostępu do sieci);
c)kosztów związanych z poszerzaniem wiedzy przez Wnioskodawcę, tj. udziałem w szkoleniach, kursach, zakupem literatury branżowej itp. - rozwijanie wiedzy Wnioskodawcy ma kluczowe znaczenie w procesie przygotowania oprogramowania, które jest rozwijane na podstawie specjalistycznych wiadomości, którymi dysponuje Wnioskodawca; rozwój własny ma kluczowe znaczenie w branży programistycznej, która podlega bardzo szybkim zmianom wynikającym z rozwoju technologii;
d)materiałów i urządzeń biurowych, które są niezbędne do utrzymania odpowiedniego zaplecza biurowego;
e)kosztów ogólnie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w tym zakup usług leasingowych i kosztów związanych z eksploatacją samochodu;
f)koszty prowadzenia księgowości i obsługi prawnej - które są niezbędne dla prowadzania podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji księgowej IP BOX.
VI.Zastosowanie IP BOX i ewidencja przychodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej
W związku z obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r. regulacjami IP Box Wnioskodawca po uprzednim dokonaniu zmiany formy opodatkowania ze zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych na podatek liniowy, co nastąpi w styczniu 2024 r., chciałby skorzystać z przepisów art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania odnośnie do dochodu osiągniętego z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego (art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT).
W konsekwencji Wnioskodawca zamierza w zeznaniu rocznym rozliczyć dochód uzyskany ze sprzedaży autorskiego prawa do programu komputerowego w ramach opisanej współpracy ze Zleceniodawcą z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%.
Jednocześnie Wnioskodawca oświadcza, że po uprzedniej zmianie formy opodatkowania na podatek liniowy, będzie na bieżąco prowadził odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o PIT ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT przypadających na każde wyżej wymienione prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Obejmować ona będzie wydatki od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, do końca danego miesiąca kalendarzowego, poprzez narastające ujęcie wydatków w odniesieniu do poszczególnych zadań.
Wnioskodawca w momencie złożenia zeznania podatkowego na potrzeby skorzystania z IP Box będzie więc posiadał wyżej opisaną i wymaganą przez przepisy ustawy o PIT ewidencję kwalifikowanych przychodów i kosztów.
W piśmie z 8 lutego 2024 r. uzupełnił Pan opis okoliczności sprawy o następujące informacje:
1)w odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy Pan i rozwija/ulepsza „Oprogramowanie” należało wyjaśnić:
a)jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego „Oprogramowania”?
Odpowiedź: W ujęciu ogólnym zasoby wiedzy, którymi Wnioskodawca dysponował przed rozpoczęciem projektu, zostały zdobyte podczas studiów doktoranckich w zakresie ekonomii ilościowej oraz w ramach poprzednich doświadczeń zawodowych (…). W ramach pracy naukowej na uczelni również świadczonej równolegle do wykonywanej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje modele statystyczne, wykorzystując języki programowania takie, jak (…). Dzięki wiedzy teoretycznej wyniesionej ze studiów doktoranckich Wnioskodawca jest w stanie przygotowywać zaawansowane rozwiązania technologiczne i matematyczne, które są ważnym elementem indywidualnie dopasowanego Oprogramowania, którego tworzeniem Wnioskodawca zajmuje się w ramach prowadzonej działalności.
W ujęciu szczególnym odnoszącym się do konkretnej współpracy Wnioskodawca dysponował opisem ogólnym, jaki problem chce rozwiązać Zleceniodawca i jakie ma oczekiwania wobec efektów pracy Wnioskodawcy. Zleceniodawca zgłasza również problemy, które Wnioskodawca rozwiązuje. Niektóre z tych problemów to: potrzeba usprawnienia procesów biznesowych, potrzeba poprawy sposobu przetwarzania i strumieniowania danych, potrzeba stworzenia nowych produktów, potrzeba rozwiązania złożonych problemów analitycznych i statystycznych. Następnie po przeprowadzeniu weryfikacji i stwierdzeniu braku możliwości zastosowania istniejących już na rynku rozwiązań odpowiadających potrzebom Zleceniodawcy, Wnioskodawca postanowił stworzyć własne rozwiązanie, które byłoby dostosowane do ich indywidualnych wymagań i oczekiwań Zleceniodawcy.
b)jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstały poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone „programy komputerowe” od już istniejących?
Odpowiedź: Wnioskodawca wykorzystuje i rozwija wiedzę z zakresu modelowania matematycznego, statystyki, ekonometrii, ilościowej analizy danych oraz programowania w językach (…). Elementem wyróżniającym programy komputerowe, które tworzy Wnioskodawca, jest zastosowanie w nich nowatorskich metod, które są rozwijane w ramach pracy naukowej Wnioskodawcy. Zastosowanie komercyjne metod ilościowych i statystycznych w tworzeniu oprogramowania do analizy danych i tworzenia modeli prognostycznych oparte jest na badaniach Wnioskodawcy realizowanych w ramach studiów doktoranckich.
c)jakie produkty, usługi, procesy oferował Pan dotychczas w swojej działalności?
Odpowiedź: Zgodnie z danymi widniejącymi w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Wnioskodawca rozpoczął wykonywanie jednoosobowej działalności gospodarczej w dniu 20 lipca 2023 r. Obecna współpraca ze Zleceniodawcą jest pierwszą współpracą realizowaną przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zakres produktów, usług i procesów oferowanych przez Wnioskodawcę w ramach działalności jest tożsamy z zakresem opisanym w treści wniosku.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności oferuje usługi z zakresu opracowywania modeli (…), w ramach których dobierana jest metodyka oraz algorytmy, jak również są analizowane i przetwarzane dane. Kolejnym elementem prac oferowanych przez Wnioskodawcę, jest odpowiednie wdrożenie modeli (…) w kodzie programu, testowane i utrzymywane, przy równoczesnym wyborze odpowiednich parametrów i architektury technicznej dla danego modelu, tj. serwery, oprogramowanie, bazy danych.
Zakres świadczeń, usług i procesów oferowanych przez Wnioskodawcę w ramach dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej obejmował i nadal obejmuje badanie danych w czasie rzeczywistym poprzez modelowanie (…) oraz tworzenie oprogramowania w oparciu o wynik przeprowadzonych badań oraz potrzeby Kontrahenta. Należy wskazać, że każdorazowo przeprowadzana analiza i badania są wykorzystywane przez Wnioskodawcę do opracowywania modeli prognostycznych, a następnie wytworzenia takich funkcjonalności oprogramowania, które będą estymować modele prognostyczne chmurze obliczeniowej poprzez przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym. Wnioskodawca oferuje takie opracowanie funkcjonalności kodu źródłowego, które umożliwiają opracowywanie modeli predykcyjnych w oparciu o model statystyczny wyodrębniony przez Wnioskodawcę w trakcie prowadzenia badań na danych.
d)na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte są/będą te produkty, usługi, procesy?
Odpowiedź: Procesy i usługi oferowane przez Wnioskodawcę opierają się w szczególności na opracowywaniu modeli (…), a w dalszej kolejności wytworzeniu oprogramowania estymującego modele prognostyczne chmurze obliczeniowej poprzez przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym. Kod źródłowy oprogramowania tworzony jest w języku (…). W ramach tworzenia oprogramowania Wnioskodawca dobiera metodykę oraz algorytmy, analizuje i przetwarza dane, które następnie implementuje w kodzie programu.
Wprowadzanie funkcjonalności do danego kodu źródłowego jest zaplanowane i zaprojektowane przez Wnioskodawcę w taki sposób, aby możliwe było opracowywanie modeli predykcyjnych w oparciu o model statystyczny wyodrębniony przez Wnioskodawcę w trakcie prowadzenia badań na danych.
Programy komputerowe oferowane w działalności Wnioskodawcy opierają się na wiedzy z zakresu ekonometrii i analityki danych, informatyki i programowania oraz najnowszych rozwiązań z dziedziny tworzenia złożonych systemów. Przy tworzeniu od podstaw/ulepszaniu Oprogramowania Wnioskodawca każdorazowo korzysta z nowej i bardziej zaawansowanej wiedzy, stosując, co raz to nowe rozwiązania.
e)co Pan zaplanował i jakie cele Pan postawił?
Odpowiedź: Wśród zaplanowanych i postawionych celów Wnioskodawcy należy wymienić:
I.Prowadzenie działalności analitycznej i badawczej znajdującej odzwierciedlenie w tworzonym oprogramowaniu;
II.Tworzenie rozwiązań technologicznych, które następnie mogą być skalowane;
III.Tworzenie rozwiązań mających na celu umożliwienie Kontrahentom rozbudowywania bazy Klientów;
IV.Tworzenie i rozwijanie funkcjonalności oprogramowań mających za zadanie automatyzację procesu analizy danych służących do przygotowywania artykułów naukowych w ramach działu badań i rozwoju Kontrahenta;
V.Implementacja strumieniowania danych w (…), zapewniająca możliwość procesowania ogromnych plików w dużo szybszym czasie oraz zmniejszania kosztów infrastruktury;
VI.Implementacja strumieniowania danych w (…), zapewniająca konfigurowalność i modularność danej części systemu.
f)co było efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji opisanego projektu?
g)w jaki sposób realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie?
Odpowiedź: W wyniku dotychczas przeprowadzonych prac rozwojowych Wnioskodawca zaprojektował i stworzył nowy, zmieniony lub ulepszony produkt - oprogramowanie i dokona tego również w przyszłości. Stworzone oprogramowanie służy do (…) w gospodarce na podstawie niereprezentatywnej próby danych czasu rzeczywistego. Oprogramowanie to cechuje się innowacyjnym i indywidualnie dostosowanym do potrzeb Kontrahenta zastosowaniu chmurowych komponentów, które służą poprawie wydajności przetwarzania dużych danych. Opracowanie oprogramowania pozwoliło na klasteryzację grup podmiotów oraz automatyzację analizy statystycznej w obrębie klastrów.
Osiągnięcie wyżej opisanego efektu działań podejmowanych przez Wnioskodawcę poprzedzone zostało zapoznaniem się z potrzebami i oczekiwaniami Klienta, obszerną analizą rynku poprzez badanie danych w czasie rzeczywistym, a następnie wytworzeniem modeli prognostycznych i ich odpowiednim odzwierciedleniu w funkcjonalnościach oprogramowania, dyktowanych celem Kontrahenta Wnioskodawcy. Wnioskodawca w ramach tworzenia oprogramowania podjął szereg czynności logistycznych, programistycznych i technicznych, aby wprowadzić funkcje pozwalające na estymację modeli prognostycznych w chmurze obliczeniowej poprzez przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym. Funkcjonalności kodu źródłowego dotychczas opracowanego oprogramowania zostały zaimplementowane przez Wnioskodawcę w taki sposób, aby umożliwić opracowywanie modeli predykcyjnych w oparciu o model statystyczny wyodrębniony przez Wnioskodawcę w trakcie prowadzenia badań na danych.
Zestaw wszelkich czynności podejmowanych przez Wnioskodawcę w ramach realizacji przedsięwzięcia można podsumować poprzez podział na następujące etapy:
1.Etap wstępny - obejmuje on konsultacje z Klientem dotyczące celów, jakie mają być osiągnięte w projekcie. Podczas konsultacji Klient przedstawia własne oczekiwania co do parametrów i funkcjonalności oprogramowania. Na podstawie tych informacji oraz własnej wiedzy i doświadczenia, Wnioskodawca wstępnie analizuje możliwość zrealizowania projektu przy użyciu określonych zasobów. W związku z faktem, że Wnioskodawca nie dysponuje standardowo gotowymi rozwiązaniami informatycznymi pozwalającymi na realizację projektu ani gotowymi analizami do stworzenia nowych kodów źródłowych, w trakcie tego etapu dochodzi do ustalenia poziomu niepewności co do możliwości realizacji projektu przy użyciu określonych zasobów - Wnioskodawca dokonuje oceny ryzyka niepowodzenia projektu.
2.Etap analizy i badań danych - obejmuje on zbieranie i przetwarzanie dużych zestawów różnorodnych danych o dużej prędkości przepływu oraz uzyskiwania z nich szczegółowych informacji. Analiza danych dokonywana przez Wnioskodawcę wykorzystywana jest w raportach, przedstawiających wnioski płynące z danej analizy. Dostarczane przez Wnioskodawcę rozwiązania są zależne od aktualnej fazy procesu wytwórczego, od designów technicznych (diagramy, wyliczenia, koncepty, po - implementację dowodów słuszności zastosowania technologii) poprzez samą implementację/programowanie rozwiązań, tworzenie automatów do testów oraz automatycznych narzędzi do instalacji (…). W ramach tego etapu Wnioskodawca dokonuje implementacji strumieniowania danych w (…), zapewniającą możliwość procesowania ogromnych plików w dużo szybszym czasie oraz zmniejszania kosztów infrastruktury, jak również ułatwia konfigurowalność i modularność tej części systemu. Następnie przy użyciu rezultatów prac podjętych w ramach tego etapu, Wnioskodawca opracowuje modele prognostyczne.
3.Etap tworzenia oprogramowania - obejmuje on wszelkie czynności podejmowane przez Wnioskodawcę w celu realizacji spełniania wymogów Klienta - wytworzenie oprogramowania estymującego modele prognostyczne w chmurze obliczeniowej poprzez przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym. Etap ten obejmuje również wprowadzenie funkcjonalności kodu źródłowego, które umożliwiają opracowywanie modeli predykcyjnych w oparciu o model statystyczny wyodrębniony przez Wnioskodawcę w trakcie prowadzenia badań na danych, zaplanowanie prac nad analizą możliwości wprowadzenia nowych lub ulepszonych funkcjonalności, przeprowadzenie analizy oraz sporządzenie dokumentacji projektowej w zakresie wykonanych analiz.
4.Etap końcowy - obejmuje on ukończenie oprogramowania i podsumowanie wyników prac. W trakcie tego etapu ma miejsce przekazanie wyników pracy Wnioskodawcy.
Należy podkreślić, iż opisany projekt nie uległ jeszcze zakończeniu, a działania Wnioskodawcy polegające na prowadzeniu badań na zbiorach danych są wciąż prowadzone. Efekty - po dokonaniu analizy i odpowiedniego przetworzenia - są na bieżąco odzwierciedlane w ramach funkcjonalności tworzonego kodu źródłowego.
2)w czym przejawiał się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowania”, którego dotyczy wniosek?
Odpowiedź: Twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do Oprogramowania, którego dotyczy wniosek, przejawia się w wytworzeniu przez Wnioskodawcę programów komputerowych o cechach, funkcjonalnościach i specyfikacji niewystępujących wcześniej w praktyce gospodarczej. Wnioskodawca podkreśla, że każde zadanie lub problem w zakresie tworzenia oprogramowania można rozwiązać na wiele różnych sposobów przy wykorzystaniu wielu dostępnych narzędzi. Wybór, dostosowanie oraz ulepszenie już istniejących rozwiązań zależy tylko i wyłącznie od jego wiedzy, doświadczenia oraz wyobraźni. Wnioskodawca wybiera, bowiem rodzaj i sposób analizowania danych celem możliwości stworzenia odpowiednich modeli ekonometrycznych, a następnie zastosowania ich do nowych lub ulepszonych programów/oprogramowań.
Wnioskodawca wskazuje, że wykonywane czynności nie są projektami powtarzalnymi - każdy nowy program komputerowy wymaga indywidualnego podejścia, tj. w szczególności odpowiedniego zasobu wiedzy i znajomości technologii oraz ma dotyczyć innego środowiska programowego, sprzętowego lub biznesowego. Wnioskodawca w swojej działalności zawsze stara się dostarczyć najnowsze rozwiązania w branży, zapoznając się z obecnym stanem techniki w zakresie analityki, ekonometrii, statystyki, branży IT oraz z aktualnymi zastosowaniami wprowadzonymi w działalności Wnioskodawcy.
Praca Wnioskodawcy polega na zrozumieniu wymagań Klienta, opracowywaniu twórczych modeli ekonometrycznych, implementacji i testowaniu opracowanych modeli, a także na ich wdrażaniu i utrzymaniu w ramach funkcjonalności systemu. Tworzone przez Wnioskodawcę produkty w każdej współpracy mają nowy, innowacyjny, ulepszony charakter, który nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów.
Należało wyjaśnić jakie konkretne działania podejmował Pan w celu opracowania nowego/rozwijanego/ulepszanego „Oprogramowania”, a w szczególności:
a)jakie konkretne działania zmierzające do usprawnienia wytworzonego już wcześniej w praktyce gospodarczej „Oprogramowania” zostały podjęte w celu realizacji zlecanych zadań?
Odpowiedź: W celu realizacji projektów, w ramach których Wnioskodawca tworzy i ulepsza oprogramowanie, Wnioskodawca podejmuje szereg działań zmierzających do usprawnienia istniejącego już wcześniej oprogramowania, począwszy od ustalenia wymagań podmiotu zlecającego i sformułowania w związku z tym problemu rozwojowego, przez analizę funkcjonowania dotychczasowego programu, wykorzystanie posiadanej przez Wnioskodawcę wiedzy w celu wymyślenia i zaproponowania innego, bardziej nowoczesnego rozwiązania, które zmieniłoby na lepsze motorykę programu i niosłoby za sobą dodatkowe, nowe funkcjonalności, które uczyniłyby działanie programu bardziej efektywnym, aż po stworzenie kodu źródłowego i wynikowego nadpisanego fragmentu oprogramowania, który sam w sobie stanowił samodzielny program komputerowy podlegający ochronie na mocy przepisów o prawie Autorskim i prawach pokrewnych.
Wnioskodawca podejmuje następujące działania zmierzające do usprawnienia oprogramowania opisanego we wniosku:
-Projektowanie nowszej bardziej niezawodnej architektury oprogramowania,
-Implementację (tworzenie) oprogramowania,
-Testowanie oprogramowania,
-Konieczność projektowania stosownych algorytmów,
-Automatyzacje wdrożeń.
Efektywność stworzonego oprogramowania jest na bieżąco kontrolowana i poprawiana w przypadku pojawienia się nowych możliwości optymalizacji kodu. Oprogramowanie jest zmieniane na podstawie monitorowania literatury naukowej przedmiotu i nowych metod w niej zawartych.
b)w oparciu o jakie technologie zostało wytworzone/rozwinięte/ulepszone przez Pana „Oprogramowanie”? Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej zastosowano?
Odpowiedź: Wnioskodawca tworzy i rozwija oprogramowanie w oparciu o języki (…). Od strony narzędziowej w budowaniu modeli Wnioskodawca wykorzystuje także metody numeryczne i statystyczne. Zastosowanie tych narzędzi pozwoliło na wytworzenie rozwiązania niewystępującego w praktyce gospodarczej polegającego na automatyzacji procesu modelowania ekonometrycznego w oparciu o dane czasu rzeczywistego. Okoliczność dodania nowych, zupełnie od nowa opracowanych modeli ekonometrycznych, funkcjonalności, parametrów i zasad działania oraz nowych cech powoduje, że wytworzone nowe Oprogramowanie różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy i jego Kontrahentów. Powstaje nowy produkt, który nie istniał wcześniej. Oryginalność polega na zastosowaniu oryginalnych, nowatorskich rozwiązań analitycznych i programistycznych, znajdujących oparcie w działalności badawczej prowadzonej przez Wnioskodawcę. Oryginalność wynika również z faktu, że Oprogramowanie stanowi efekt pracy Wnioskodawcy, przy której wykonywaniu Wnioskodawca miał zapewnioną swobodę badania, analizy i tworzenia, a praca Wnioskodawcy nie polegała na kopiowaniu istniejącego już utworu. Oryginalność wynika również z faktu, że efekty działania Wnioskodawcy stanowią produkt wcześniej nieznany jego twórcy - Wnioskodawcy. Oprogramowanie tworzone i rozwijane na rzecz Klienta Wnioskodawcy powoduje stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności, co oznacza, że cecha twórczości i oryginalności jest spełniona. Tworzone oprogramowania są oryginalne, nie mają swoich odpowiedników na rynku i odpowiadają na indywidualne potrzeby Klienta Wnioskodawcy.
c)co powoduje, iż wytworzone nowe „Oprogramowanie” różniło się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana? Na czym polegała oryginalność tego „Oprogramowania”?
Odpowiedź: Oryginalność wytwarzanych przez Wnioskodawcę Oprogramowań znajduje wyraz w każdorazowym dopasowywaniu funkcjonalności kodu źródłowego do potrzeb Kontrahenta. Dodatkowo proces automatyzacji modelowania ekonometrycznego jest skoordynowany z konkretnym zbiorem danych, na których opiera się przetwarzanie. Każde Oprogramowanie tworzone przez Wnioskodawcę poprzedzone jest również odrębnymi badaniami i analizami, z których sporządzane są odpowiednie raporty i dokumentacja. Badania nie mają charakteru odtwórczego, a rozwiązania dostarczane przez Wnioskodawcę są zależne od aktualnej fazy procesu wytwórczego od designów technicznych (diagramy, wyliczenia, koncepty, po - implementację dowodów słuszności zastosowania technologii). Efekt prac Wnioskodawcy w postaci poszczególnych Oprogramowań jest każdorazowo niepowtarzalny, zróżnicowany pod względem funkcjonalności i zastosowanych modeli prognostycznych i statystycznych - kody źródłowe, stanowiące wynik działalności badawczo naukowej, są rozwiązaniami w pełni autorskimi i w istocie stanowią rezultat twórczej działalności Wnioskodawcy.
d)zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powodowało, iż „Oprogramowanie” po jego wytworzeniu lub rozwinięciu różniło się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana?
Odpowiedź: Oprogramowanie różni się od rozwiązań funkcjonujących wcześniej ze względu na niespotykane do tej pory połączenie języków programowania do zastosowania w modelowaniu ekonometrycznym.
Główną funkcjonalnością opracowywanego przez Wnioskodawcę modelu ekonometrycznego jest wyjaśnianie mechanizmu zmian zachodzących na badanym obszarze oraz wyjaśnienie powiązań między wielkościami ekonomicznymi.
Zbudowanie modelu ekonometrycznego wymaga zarówno obszernej wiedzy w zakresie teorii ekonomii, wiedzy matematyczno - ekonomicznej, lecz przede wszystkim znajomości praktyki ekonomicznej. W tym miejscu należy jednak podkreślić, iż model ekonometryczny tworzony przez Wnioskodawcę nie ma jedynie wartości poznawczej i technicznej. Znajduje on bowiem oparcie w chęci praktycznego rozwiązania danego zagadnienia, w ujęciu perspektywicznym - opracowywane przez Wnioskodawcę rozwiązanie po odpowiedniej implementacji do kodu źródłowego stanowi narzędzie wnioskowania przyszłych tendencji i procesów, a także mechanizm pozwalający na wybór optymalnej decyzji biznesowej przez Kontrahenta.
Każdorazowe zastosowanie odpowiednio dobranej analizy i badań, a następnie opracowanie modelu ekonometrycznego powoduje, że oprogramowanie po jego wytworzeniu lub rozwinięciu różni się od rozwiązań już u niego funkcjonujących. Oprogramowanie jest dostosowane do konkretnych potrzeb podmiotów zlecających - tworzone są różne funkcjonalności różnych systemów, rozwiązania stosowane do wytworzenia każdej z nich wymagają zindywidualizowanego podejścia, kreatywności, nie powielają się.
3)wobec wskazania we wniosku, że:
Wytwarzanie, ulepszanie i rozwijanie omawianego oprogramowania ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
należało wyjaśnić:
a)jakie cele na wstępie postawił Pan sobie w zakresie poszczególnych realizowanych „Oprogramowań” oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac?
Odpowiedź: Celami postawionymi w ramach projektów jest dostarczenie Klientowi programów komputerowych realizujących założenia biznesowe Klienta, a więc stworzenie zestawu oprogramowani pozwalających na automatyzację różnorodnych procesów modelowania statystycznego z wykorzystaniem języka (…). Poszczególne oprogramowania adresują różnorodne potrzeby statystyczne i mogą zostać zastosowane do różnorodnych problemów biznesowych. (…). Finansowanie następuje ze środków własnych Wnioskodawcy.
b)jakie konkretnie cele zostały osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?
Odpowiedź: Osiąganie założonych celów następuje z wykorzystaniem pracy własnej Wnioskodawcy. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i nie korzysta z usług podwykonawców. Wnioskodawca nie zatrudnia również pracowników, którzy uczestniczyliby w wykonywaniu oferowanych usług.
Wnioskodawca, świadcząc usługi objęte zakresem działalności gospodarczej, w zależności od warunków danej współpracy z Kontrahentem, korzysta wyłącznie z własnych zasobów rzeczowych lub jedynie częściowo z własnej infrastruktury technicznej zakupionej przy użyciu prywatnych środków finansowych, a częściowo ze sprzętu zapewnianego przez Kontrahenta. Używanie sprzętu zapewnianego przez Kontrahentów uzależnione jest zazwyczaj od wewnętrznych regulacji z zakresu bezpieczeństwa danych i (…), funkcjonujących u danego Zleceniodawcy.
Efekty podejmowanej działalności gospodarczej są osiągane przy użyciu własnych zasobów finansowych, osiąganych w ramach prowadzonych współprac z Kontrahentami. Koszty realizacji czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę są opłacane z przychodu osiąganego w ramach prowadzonych prac analitycznych i programistycznych oraz odpłatnego przenoszenia autorskich praw majątkowych do efektów wykonywanych prac.
c)na czym polegała systematyczność w odniesieniu do Pana działań w zakresie wykonywanych przez Pana czynności?
Odpowiedź: Systematyczność polega na prowadzeniu prac w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika prowadzenia badań na zbiorach danych i tworzenia programu komputerowego, tj. określenie celu, jaki ma on spełniać, ustalenia sposobu dojścia do danego celu (opracowanie odpowiednich modeli ekonometrycznych, dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowanie prac (ustalenie harmonogramu prac, kolejności wykonywania poszczególnych czynności), weryfikacja (ustalenie, czy zostały osiągnięte założone efekty prac, ewentualne wprowadzanie poprawek i udoskonaleń prowadzących do osiągnięcia założonego rezultatu), zakończenie (zdanie efektów prac).
d)jakie harmonogramy w związku z tym zostały opracowane (w jakim okresie?), a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego programu komputerowego?
Odpowiedź: Harmonogramy prac są ustalane na bieżąco w toku realizacji współpracy, a ich zakres i specyfika są uzależnione od konkretnego projektu, w ramach którego tworzone jest oprogramowanie. Szczegółowy harmonogram wykonywania poszczególnych czynności, składających się na tworzone przez Wnioskodawcę programy komputerowe jest opracowywany przy uwzględnieniu potrzeb i wymagań Kontrahenta, zbioru danych podlegających badaniu i analizie, stopnia skomplikowania opracowanego przez Wnioskodawcę modelu ekonometrycznego.
4)czy w przypadku rozwoju/ulepszenia „Oprogramowania” – efekt Pana pracy w postaci powstałych rozwiązań, bezpośrednio w wyniku ich stworzenia, przed implementacją, stanowią/będą stanowiły nowe, odrębne od tego oprogramowania, utwory w postaci programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
Odpowiedź: Tak, w przypadku rozwoju Oprogramowania efekt pracy Wnioskodawcy w postaci powstałych rozwiązań, bezpośrednio w wyniku ich stworzenia, przed implementacją, stanowiły/stanowią/będą stanowić nowe, odrębne od tego oprogramowania, utwory w postaci programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
5)czy efekty Pana samodzielnej pracy, które nazywa Pan „Oprogramowaniem” zawsze są/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych? Czy przysługują/będą przysługiwały Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych „programów komputerowych”?
Odpowiedź: Tworzone przez Wnioskodawcę Oprogramowanie/części Oprogramowania są i będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz podlegają i będą podlegać ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W zakresie tworzenia i rozwijania Oprogramowania Wnioskodawca prowadzi prace rozwojowe, prowadząc je oddzielnie na każdy projekt. Prace zmierzające do stworzenia lub rozwinięcia Oprogramowania, kończą się pozytywnym wynikiem, którego efektem jest program komputerowy, napisany w języku programistycznym.
Warto podkreślić, iż projekty polegające na tworzeniu i rozwoju Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze twórczym, analitycznym, matematycznym, statystycznym i programistycznym. W każdym przypadku tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku rozwijania utworów - efekty prac Wnioskodawcy są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, co do których Wnioskodawca posiada osobiste i majątkowe prawa autorskie. Prawa majątkowe autorskie są następnie przenoszone za wynagrodzeniem na Kontrahentów Wnioskodawcy, na rzecz, których opracowane zostało indywidualne oprogramowanie.
6)czy efekty Pana pracy, które nazywa Pan „Oprogramowaniem” zawsze są/będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:
·zawsze odznaczały się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze były kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;
·nie były efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;
·nie były jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Kontrahentów?
Odpowiedź: Tak, efekty samodzielnej pracy Wnioskodawcy, które Wnioskodawca nazywa Oprogramowaniem zawsze były i są oraz będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oprogramowania tworzone przez Wnioskodawcę zawsze odznaczają się i będą się odznaczać rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, a także są i będą kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej. Oprogramowania tworzone przez Wnioskodawcę nie były, nie są i nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć, jako mające charakter powtarzalny. Ponadto Oprogramowania tworzone przez Wnioskodawcę nie były, nie są i nie będą jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Kontrahentów.
7)czy zmiany wprowadzane przez Pana do rozwijanego/ulepszanego oprogramowania mają charakter rutynowych, okresowych zmian?
Odpowiedź: Modyfikacje i ulepszenia wprowadzane do oprogramowania nie mają charakteru rutynowych, okresowych zmian - są one każdorazowo dostosowywane do potrzeb i oczekiwań Klienta, którym nie można przypisać przymiotu powtarzalności.
8)czy działania polegające na rozwijaniu/ulepszaniu przez Pana oprogramowania zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania?
Odpowiedź: Tak, działania Wnioskodawcy polegające na rozwijaniu/ulepszaniu oprogramowania służą i będą służyć poprawie użyteczności oraz funkcjonalności oprogramowania. Rozwijanie Oprogramowania ma na celu przede wszystkim tworzenie i rozwijanie funkcjonalności pozwalających na bardziej efektywną automatyzację procesu analizy danych, zapewnienie skutecznej skalowalności projektu, czy rozszerzanie bazy danych Kontrahenta, co w efekcie ma skutkować rozszerzeniem funkcjonalności, poprawą efektywności i powiększeniem zakresu praktycznego zastosowania tworzonych przez Wnioskodawcę programów.
9)w jaki sposób umowy z Klientami regulują kwestię Pana wynagrodzenia? Czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:
a)wyłącznie z tytułu przenoszenia na Klienta praw do „Oprogramowania” (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa);
b)także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać jakichi czy ulgą IP Box zamierza Pan objąć również dochód z tego tytułu)?
Odpowiedź: Okresy rozliczeniowe oraz moment wypłaty wynagrodzenia w zawartych umowach jest co do zasady miesięczny lub dwumiesięczny. Wnioskodawca dopuszcza jednak możliwość rozliczania się w innych okresach rozliczeniowych, który każdorazowo będzie niezależny od momentu przeniesienia praw do konkretnego efektu prac, który następuje w momencie ich ukończenia. W zależności od efektu negocjacji oraz treści konkretnej umowy wynagrodzenie Wnioskodawcy jest ryczałtowe miesięczne, zawierające już w sobie wynagrodzenie za przeniesienie praw majątkowych autorskich w stawce z góry przyjętej przez strony albo obliczane przy wykorzystaniu godzinowej stawki za pracę Wnioskodawcy, które również uwzględnia wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich majątkowych do efektu prac.
Wnioskodawca nie otrzymuje wynagrodzenia wyłącznie z tytułu przenoszenia na praw do Oprogramowania. Wypłacane Wnioskodawcy przez Zleceniodawcę wynagrodzenie obejmuje wynagrodzenie za czynności analityczne i badawcze oraz za czynności związane z tworzeniem i/lub ulepszeniem kwalifikowanego IP, jak również inne czynności niezwiązane z wytworzeniem i/lub ulepszeniem takiego prawa. Preferencyjną stawką podatkową Wnioskodawca zamierza objąć tylko tę jego część, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
10)czy faktury, które wystawia Pan na rzecz Klientów wyodrębniają wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Klienta? Jeśli nie, prosimy by Pan wskazał dlaczego i w jaki sposób określa Pan wartość wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich?
Odpowiedź: Jeżeli chodzi o pozycje na fakturze, również zależy to od ustaleń pomiędzy stronami, w niektórych przypadkach na fakturze znajduje się pozycja obejmująca oddzielnie wynagrodzenie za przeniesienia praw autorskich majątkowych do efektów prac, a w niektórych przypadkach jest ono uwzględnione w pozycji dotyczącej wynagrodzenia za świadczenie usług. W przypadku, jednak gdy pozycja ta nie będzie wyodrębniona na fakturze, to Wnioskodawca będzie w stanie ją wyodrębnić na podstawie prowadzonych ewidencji i zapisków.
11)czy sposób „przeniesienia” każdego z majątkowych praw autorskich do programu komputerowego następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy?
Odpowiedź: W przypadku umów zawartych z Kontrahentem zagranicznym, dla których prawem właściwym jest prawo obce, sposób przeniesienia przez Wnioskodawcę na rzecz Kontrahenta każdego z majątkowych praw autorskich do programu komputerowego następuje w sposób spełniający wszystkie niezbędne wymogi prawne wynikające z przepisów prawa obcego.
W przypadku umów zawartych na gruncie prawa polskiego przenoszenie praw majątkowych odbywa się na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej ze wskazanymi polami eksploatacji, na których następuje takie przeniesienie, czyli z zachowaniem wymogów przewidzianych w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
12)w jaki sposób umowy z Zleceniodawcą regulują kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na Klienta praw do konkretnego stworzonego przez Pana „Oprogramowania”? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego „Oprogramowania” i przeniesienie praw do tego efektu Pana pracy na Klienta (jakie czynności realizuje odpowiednio Pan i Klient)? Co potwierdzało przeniesienie tych praw?
Odpowiedź: Niezależnie czy umowa została zawarta na gruncie prawa polskiego, czy na gruncie prawa obcego, przeniesienie praw majątkowych następuje bez dodatkowych dokumentów w momencie ustalenia utworu, poprzez wydanie kodu źródłowego w postaci programu komputerowego.
Wyodrębnienie programu komputerowego/oprogramowania komputerowego następuje w momencie jego ukończenia. Wnioskodawca przekazuje program Zleceniodawcy, a Zleceniodawca go przyjmie. Potwierdzeniem przeniesienia tych praw będzie fizyczne wydanie kodu poprzez umieszczenie go w repozytorium w chmurze. Przeniesienie praw do efektu pracy Wnioskodawcy nie wymaga podejmowania czynności przez Kontrahenta Wnioskodawcy.
13)jakich konkretnie kosztów zakupu sprzętu komputerowego, oprogramowania, urządzeń peryferyjnych dotyczy Pana wniosek? W treści wniosku wskazał Pan: laptopy, komputery, monitory, klawiatury, myszki, słuchawki, drukarki, kable, sprzęt sieciowy i inne. Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.
Odpowiedź: Poprzez wydatki na sprzęt komputerowy należy rozumieć następujące przedmioty: komputer stacjonarny, monitory, klawiatura, myszka, touchpady, laptopy, drukarka, skaner, nośniki danych, słuchawki, kamera do wideokonferencji, rysiki, kable, dyski, pendrive, kserokopiarki, przedłużacze, zasilacze, adapter, stacja dokująca, karty pamięci, rozgałęźnik sieciowy, przejściówki, adapter rozdzielacz.
Z kolei przez koszty zakupu oprogramowania należy rozumieć koszty zakupu oprogramowania technicznego, zakup edytorów kodu źródłowego, zakup oprogramowania służącego formatowaniu kodu źródłowego, zakup narzędzi do testowania (…), zakup oprogramowania służącego do zarządzania projektami programistycznymi i organizacji pracy, zakup oprogramowania zapewniającego ochronę antywirusową.
14)jakich konkretnie kosztów zakupu urządzeń telekomunikacyjnych oraz koszty nabycia usług telekomunikacyjnych dotyczy Pana wniosek? W treści wniosku wskazał Pan: w szczególności abonament telefoniczny i Internet, urządzeń mobilnych (tablety). Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.
Odpowiedź: Przez wydatki poniesione na zakup urządzeń telekomunikacyjnych oraz koszty nabycia usług telekomunikacyjnych należy rozumieć wydatki poniesione na zakup następujących elementów: urządzenia mobilne, tablety, abonament telefoniczny, abonament Internet.
15)jakich konkretnie kosztów związanych z poszerzaniem wiedzy, tj. udziałem w szkoleniach, kursach, zakupem literatury branżowej itp. dotyczy Pana wniosek? Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.
Odpowiedź: Przez wydatki poniesione w związku z poszerzaniem wiedzy należy rozumieć wydatki poniesione na uczestnictwo w kursach i szkoleniach branżowych, udział w konferencjach naukowych bezpośrednio związanych z przedmiotem prowadzonej działalności, wydatki poniesione na uczestnictwo w webinariach branżowych, zakup literatury branżowej.
16)jakich konkretnie kosztów materiałów i urządzeń biurowych dotyczy Pana wniosek? Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.
Odpowiedź: Podstawka do laptopa, podkładka pod mysz, papier, toner, ołówki, długopisy, segregatory, szuflady na dokumenty, organizery na biurko, obwoluty, zakreślacie, teczki i skoroszyty, pieczątki i tusze, wizytówki, podstawka na wizytówki, klipsy do papieru, baterie, kartki samoprzylepne, markery cienkopisy, linijki, zszywacze, dziurkacze, zszywki, rozszywacze.
17)jakich konkretnie kosztów ogólnie związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej dotyczy Pana wniosek? Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.
Odpowiedź: Na wydatki ogólne składają się: koszty związane z eksploatacją samochodu, usługi leasingowe, koszty ponoszone na obsługę księgową oraz obsługę prawną.
18)czy którekolwiek z opisanych wydatków, których dotyczy Pana trzecie pytanie są/będą ponoszone wyłącznie w celu prowadzenia przez Pana konkretnych działań obejmujących tworzenie i rozwijanie „Oprogramowania”?
Odpowiedź: Tak, wszystkie wydatki, których dotyczy czwarte pytanie, są ponoszone w celu prowadzenia przez Wnioskodawcę konkretnych prac rozwojowych, których wynikiem jest wytworzenie i rozwój oprogramowania wskazanego we wniosku i uzupełnieniu. Wydatki te, jednakże nie są oraz nie będą ponoszone wyłącznie w tym celu, lecz Wnioskodawca jest w stanie podać warto c danego wydatku przypadającego na działalność rozwojową.
19)jaki jest funkcjonalny związek: materiałów i urządzeń biurowych, kosztów ogólnie związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz kosztów prowadzenia księgowości i obsługi prawnej z poszczególnymi działaniami, które prowadziły do wytworzenia/ulepszania/rozwoju „Oprogramowania”?
Odpowiedź: Zakup materiałów i urządzeń biurowych a wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej:
W ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (współpracy ze Zleceniodawcą), Wnioskodawca zajmuje się przeprowadzaniem badań i analiz na dużych zbiorach danych, a następnie tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania. Wnioskodawca najpierw opracowuje model matematyczny (dobiera metodykę oraz algorytmy, analizuje i przetwarza dane), a następnie wdraża go (implementuje) w kodzie programu, testuje i utrzymuje (dobiera parametry i architekturę techniczną dla danego modelu, tj. serwery, oprogramowanie, bazy danych).
Nie ulega wątpliwości, że powyższe czynności - mimo iż są przeprowadzane na urządzeniach komputerowych - wiążą się z przeprowadzeniem przez Wnioskodawcę szeroko zakrojonego procesu myślowego. Należy, bowiem wskazać, iż Oprogramowanie opracowywane przez Wnioskodawcę nie stanowi wynikowej mechanicznego programowania, a efekt długotrwałych analiz i badań - często wymagających sporządzenia i drukowania dokumentacji, zapisu procesu myślowego, sporządzenia notatek - które następnie znajduje odzwierciedlenie w tworzonym przez Wnioskodawcę kodzie źródłowym. Tworzenie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej polega, więc nie tylko na czynnościach z zakresu programowania, lecz również na czynnościach analitycznych wymagających niejednokrotnie dokumentowania procesu myślowego oraz czynnościach administracyjnych, związanych z obsługą zawartych umów np. tworzenie i wysyłanie raportów z wykonanych prac. Powyższy zakres czynności wskazuje, więc na związek funkcjonalny zakupu materiałów i urządzeń biurowych z wytworzeniem, ulepszeniem i rozwojem Oprogramowania.
Koszty prowadzenia księgowości i obsługi prawnej:
Wskazane we wniosku koszty obsługi prawnej i obsługi księgowej związane są bezpośrednio z prowadzeniem działalności, która polega na prowadzeniu badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych, jak również wytwarzaniu oprogramowania - nie ulega wątpliwości, iż zawieranie umów i rozliczanie współprac, w ramach których Wnioskodawca będzie wytwarzał kwalifikowane prawa własności intelektualnej, wymaga odpowiedniego zaplecza księgowo-prawnego.
Koszty ogólne:
W przypadku wydatków związanych z eksploatacją samochodu oraz na leasing samochodu przekładają się one bezpośrednio na wytworzenie, rozwinięcie bądź ulepszenie oprogramowania komputerowego, które wymaga również dojazdu do biura Kontrahenta (nie odbywa się wyłącznie zdalnie).
20)w jaki sposób, według jakich kryteriów przyporządkowuje Pan poszczególne wydatki z Pana trzeciego pytania do działań, które prowadzą do tworzenia/rozwijania/ulepszania „Oprogramowania”? Czy zawsze zalicza Pan do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisuje Pan do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „Oprogramowania”? Czy stosuje Pan inne zasady przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus? (jeśli tak, proszę wyjaśnić te zasady).
Odpowiedź: Wnioskodawca przyporządkowuje wymienione we Wniosku wydatki do działań, które traktuje, jako konkretne prace rozwojowe według kryteriów obiektywnych, stosując proporcję przychodową w dacie poniesienia wydatku. Co do zasady Wnioskodawca planuje zaliczać do wskaźnika negus wszystkie wydatki opisane we Wniosku, jako koszty faktycznie poniesione przez Wnioskodawcę na prowadzoną przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Analogiczne stanowisko Podatnika zostało potwierdzone chociażby w interpretacji indywidualnej z dnia 13 kwietnia 2023 r. 0114-KDIP3-1.4011.139.2023.2.MZ.
Z kolei pismem z 22 lutego 2024 r. doprecyzował Pan opis okoliczności sprawy wskazując, że Wnioskodawca omyłkowo wskazał w treści pytania, iż chodzi o stan faktyczny, w chwili, gdy z opisu wynika, iż chodzi o zdarzenie przyszłe, a więc zastosowanie ulgi IP BOX wobec przychodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, po uprzedniej zmianie formy opodatkowania, która zostanie dokonana w przyszłości.
W związku z powyższym Wnioskodawca oczekuje rozstrzygnięcia w zakresie wszystkich przedstawionych we wniosku zagadnień w zdarzeniu przyszłym.
Pytania (pytanie nr 1 ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
1.Czy w opisanym wyżej zdarzeniu przyszłym autorskie prawa majątkowe do oprogramowania tworzonego przez Wnioskodawcę w ramach współpracy ze Zleceniodawcą są tworzone, rozwijane lub ulepszane w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej?
2.Czy w opisanym wyżej zdarzeniu przyszłym, po uprzedniej zmianie formy opodatkowania przychodów osiąganych z prowadzonej działalności gospodarczej na podatek liniowy, Wnioskodawca będzie mógł zastosować stawkę w wysokości 5% podatku od dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania tworzonego, rozwijanego i ulepszanego przez Wnioskodawcę w ramach współpracy ze Zleceniodawcą?
3.Czy wymienione w opisanym wyżej w zdarzeniu przyszłym koszty ponoszone przez Wnioskodawcę, takie jak:
a)zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania, urządzeń peryferyjnych (laptopy, komputery, monitory, klawiatury, myszki, słuchawki, drukarki, kable, sprzęt sieciowy i inne);
b)zakup urządzeń telekomunikacyjnych oraz koszty nabycia usług telekomunikacyjnych (w szczególności abonament telefoniczny i Internet), urządzeń mobilnych (tablety);
c)koszty związane z poszerzaniem wiedzy przez Wnioskodawcę, tj. udziałem w szkoleniach, kursach, zakupem literatury branżowej;
d)zakup materiałów i urządzeń biurowych, które są niezbędne do utrzymania odpowiedniego zaplecza biurowego i technicznego;
e)koszty ogólnie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w tym zakup usług leasingowych i kosztów związanych z eksploatacją samochodu;
f)koszty prowadzenia księgowości i obsługi prawnej- które są niezbędne dla prowadzania podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji księgowej IP BOX,
będą stanowić koszty poniesione przez Podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez Podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej?
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy:
Ad. 1.
Autorskie prawa majątkowe do oprogramowania tworzonego przez Wnioskodawcę, wykonywane przez niego dla Zleceniodawcy, są rozwijane, tworzone lub ulepszane w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej.
Ad. 2.
W opisanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca spełni wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a więc będzie mógł zastosować ww. stawkę do dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania tworzonego, rozwijanego i ulepszanego przez Wnioskodawcę w ramach współpracy ze Zleceniodawcą.
Ad. 3.
Koszty ponoszone przez Wnioskodawcę, takie jak:
a)zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania, urządzeń peryferyjnych (laptopy, komputery, monitory, klawiatury, myszki, słuchawki, drukarki, kable, sprzęt sieciowy i inne);
b)zakup urządzeń telekomunikacyjnych oraz koszty nabycia usług telekomunikacyjnych (w szczególności abonament telefoniczny i Internet), urządzeń mobilnych (tablety);
c)koszty związane z poszerzaniem wiedzy przez Wnioskodawcę, tj. udziałem w szkoleniach, kursach, zakupem literatury branżowej;
d)zakup materiałów i urządzeń biurowych, które są niezbędne do utrzymania odpowiedniego zaplecza biurowego i technicznego;
e)koszty ogólnie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w tym zakup usług leasingowych i kosztów związanych z eksploatacją samochodu;
f)koszty prowadzenia księgowości - które są niezbędne dla prowadzania podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji księgowej IP BOX,
będą stanowić koszty poniesione przez Podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez Podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, podatek od osiągniętego przez Podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
Z kolei zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest między innymi autorskie prawo do programu komputerowego - podlegające ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez Podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Zdaniem Wnioskodawcy, oprogramowanie wytwarzane, ulepszane i rozwijane w ramach współpracy ze Zleceniodawcą jest programem komputerowym, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT.
Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT i oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Z kolei badania naukowe (badania podstawowe i badania aplikacyjne) oraz prace rozwojowe winny być na podstawie art. 5a pkt 39 i 40 ustawy o PIT rozumiane zgodnie z art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl tych przepisów:
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
-badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
-badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
W ocenie Wnioskodawcy prowadzi on działalność badawczo-rozwojową, tj. prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w zw. z art. 5a pkt 38 w zw. z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT.
Po pierwsze, prace prowadzone przez Wnioskodawcę polegające na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu oprogramowania mają twórczy charakter, ponieważ służą tworzeniu nowych i oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży między innymi po stronie Wnioskodawcy. Funkcjonalności kodu źródłowego są implementowane przez Wnioskodawcę w celu umożliwienia opracowywania innowacyjnych modeli predykcyjnych w oparciu o model statystyczny wyodrębniony przez Wnioskodawcę w trakcie prowadzenia badań na danych. Oprogramowanie tworzone przez Wnioskodawcę stanowi więc oryginalny wytwór jego twórczej pracy oraz przedmiot ochrony prawa autorskiego.
Po drugie, prace wykonywane przez Wnioskodawcę obejmują wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Działalność Wnioskodawcy przyczynia się do tworzenia, rozwoju i ulepszania systemu przy wykorzystaniu wiedzy Wnioskodawcy z zakresu logiki, analityki, matematyki i oprogramowania oraz przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii wytwarzania oprogramowania.
Po trzecie, prace nad oprogramowaniem mają systematyczny charakter, ponieważ nie mają charakteru jednorazowego, lecz są prowadzone w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany, z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie w przyszłości. Wnioskodawca stale pracuje nad rozwojem i ulepszaniem omawianego oprogramowania oraz tworzy autorskie modele matematyczne, które następnie wdraża i utrzymuje.
W świetle powyższego nie ulega wątpliwości, że wykonywanie, rozwój oraz ulepszanie oprogramowania na w ramach współpracy ze Zleceniodawcą ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej. Prowadzona przez Przedsiębiorcę działalność badawczo-rozwojowa spełnia więc definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 39 i 40 ustawy o PIT.
Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki opisane szczegółowo w opisie zdarzenia przyszłego będą stanowić koszty faktycznie poniesione przez Podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, o których mowa w literze a wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT.
Każdy z ponoszonych przez Wnioskodawcę wydatków w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie miał bezpośredni związek z prowadzoną przez niego działalnością badawczo-rozwojową, a ich ponoszenie jest i będzie niezbędne do prowadzenia działalności tego rodzaju. Wytwarzane, ulepszane i rozwijane przez Wnioskodawcę Oprogramowanie bazuje na doświadczeniu i kompetencjach Wnioskodawcy. W związku z tym, że Oprogramowanie stanowi program komputerowy, do jego realizacji potrzebne są nie tylko zasoby materialne (sprzęt komputerowy, połączenie z Internetem, urządzenia telekomunikacyjne i inne), ale przede wszystkim wiedza Wnioskodawcy, którą wykorzystuje do zapisu odpowiedniego języka programowania swój tok myślowy. Jednocześnie, te rodzaje kosztów uzyskania przychodu, które ponoszone są w celu zarówno prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, jak i pozostałej działalności gospodarczej mogą być przez Podatnika rozliczone proporcjonalnie do stopnia ich wykorzystania w prowadzeniu poszczególnych rodzajów działalności gospodarczej.
W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy wskazane koszty będą stanowić koszty poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez Podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej (proporcjonalnie). Wnioskodawca przenosi na Zleceniodawcę całość majątkowych praw autorskich do oprogramowania wytwarzanego w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej i otrzymuje wynagrodzenie z tego tytułu, a zatem - w ocenie Wnioskodawcy - osiąga kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o PIT podatek od osiągniętego przez Podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym (art. 30ca ust. 3 ww. ustawy).
Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 cytowanej ustawy, dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
-z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
-ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
-z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
-z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Na podstawie art. 30cb ust. 1 ww. ustawy, podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
-wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
-prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
-wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
-dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku, gdy Podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
-dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy Podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji (art. 30cb ust. 2 ww. ustawy o PIT).
Według art. 30cb ust. 3 ww. ustawy o PIT, w przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, Podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Jak wynika z powyższych regulacji podatnicy, którzy opodatkowują dochody z kwalifikowanych IP stawką 5%, mają obowiązek prowadzenia wyodrębnionej ewidencji dla wszystkich operacji finansowych związanych z uzyskiwaniem tych dochodów. Przepisy o IP Box nie narzucają Podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box. Istotą przedmiotowej ewidencji jest możliwość prawidłowego określenia podstawy opodatkowania stawą 5%. Z ewidencji tej powinno wynikać przypisanie kosztów prowadzonej działalności na poszczególne źródła przychodów. Dla celów obliczenia dochodu kwalifikowanego IP istotne jest, by ewidencja ta była prowadzona w sposób należyty, tak aby móc w rocznym zeznaniu podatkowym wykazać łączą sumę przychodów i kosztów podatkowych, dochodów, strat, dochodów podlegających opodatkowaniu stawką 5%. Wnioskodawca w chwili składania zeznania rocznego będzie dysponował ewidencją prowadzoną zgodnie z art. 30cb ust. 2 ustawy o PIT zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym m.in. w. wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 30 lipca 2020 r., sygn. I SA/Go 115/20, czy też w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 23 września 2020 r. I SA/Gd 13/20, a także w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 lutego 2021 r., I SA/Wr 230/20.
W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca uważa, że prowadzi działalność spełniającą definicję działalności badawczo-rozwojowej wyrażoną w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT. Jak przy tym zaznaczono, tworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie stanowi odrębny program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na gruncie przedmiotowej sprawy należy więc stwierdzić, że tworzone w ramach działalności Wnioskodawcy utwory będące programami komputerowymi podlegającymi ochronie prawnej na podstawie powyższego przepisu - w zakresie, w jakim stanowią nowe i indywidualne rozwiązania będące bezpośrednim efektem prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawcy - stanowią kwalifikowane prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, tj. autorskie prawa do programów komputerowych.
W związku z tym, że oprogramowanie wytwarzane, ulepszane oraz rozwijane przez Wnioskodawcę w ramach współpracy ze Zleceniodawcą podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie winno być uznane za kwalifikowane prawo własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT od osób fizycznych, ponieważ jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Biorąc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, że kwalifikowane prawo własności intelektualnej to prawo własności spełniające łącznie trzy warunki:
-zostało wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez Podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej;
-należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT;
-podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczypospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.
Przekładając powyższe na grunt przedmiotowej sprawy, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że dochód z tytułu przeniesienia (sprzedaży) praw do opisanego przez Wnioskodawcę oprogramowania lub jego części, zgodnie z art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT, które stanowi utwór prawnie chroniony i zostało wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ww. ustawy.
Dodatkowo, w związku z umiejscowieniem regulacji dotyczących ulgi IP Box w ustawie o PIT oraz brakiem wprowadzenia analogicznych przepisów w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 z późn. zm.), należy wskazać, iż z ulgi IP Box skorzystać mogą podatnicy opodatkowujący przychód na zasadach ogólnych lub w formie podatku liniowego. Ustawodawca nie przewidział jednak takiej możliwości względem Podatników rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Powyższe oznacza, iż Wnioskodawca bez uprzedniej zmiany formy opodatkowania pozbawiony byłby możliwości zastosowania ulgi IP BOX. Mając jednak na względzie, iż przedmiotowy wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego, a zgodnie z przedstawionym zdarzeniem przyszłym Wnioskodawca dokona zmiany formy opodatkowania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podatek liniowy, należy uznać, iż będzie on należał do katalogu Podatników uprawnionych do skorzystania z ulgi IP Box.
Mając na względzie powyższe, Wnioskodawca po uprzedniej zmianie formy opodatkowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podatek liniowy będzie uprawniony do preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu, uwzględniając 5% stawkę podatku, o której mowa w art. 30ca ww. ustawy, przy spełnieniu warunków formalnych dotyczących prowadzenia odrębnej ewidencji wskazanej w art. 30cb ust. 2 ustawy o PIT, dla wszystkich operacji finansowych związanych z uzyskiwaniem tych dochodów.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy:
jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
b)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
c)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo-rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.).
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to: prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ustawy:
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest między innymi działalność związana z prowadzeniem badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych, jak również wytwarzanie oprogramowania. W ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej (współpracy ze Zleceniodawcą), zajmuje się Pan przeprowadzaniem badań i analiz na dużych zbiorach danych, a następnie tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania. Najpierw opracowuje Pan model matematyczny (dobiera metodykę oraz algorytmy, analizuje i przetwarza dane), a następnie wdraża go (implementuje) w kodzie programu, testuje i utrzymuje (dobiera parametry i architekturę techniczną dla danego modelu, tj. serwery, oprogramowanie, bazy danych).
Na podstawie zawartej umowy o świadczenie usług świadczy Pan na rzecz Zleceniodawców (dalej: „Zleceniodawca”) usługi obejmujące w szczególności:
(…)
W ramach tworzenia oprogramowania dobiera Pan metodykę oraz algorytmy, analizuje i przetwarza dane, które następnie implementuje w kodzie programu. Ponadto zajmuje się Pan rozwiązywaniem zadań programistycznych związanych z systemem przetwarzania danych Klienta w formie dokonywania poprawek wydajnościowych czy refaktoringu kodu źródłowego, jak również implementowania nowych funkcji dostosowujących produkt do biznesowych potrzeb Klienta. Ponadto do zakresu Pana świadczeń należy analiza kodu i systemów, pisanie skryptów weryfikujących wydajność, porównanie istniejących architektur systemów i tworzenie wypadkowego designu rozwiązania. Tworzone i rozwijane przez Pana funkcjonalności oprogramowania mają za zadanie automatyzację procesu analizy danych służących do przygotowywania artykułów naukowych w ramach działu (…) Klienta.
Wskazał Pan również, że w każdym przypadku tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku rozwijania utworów - efekty Pana prac są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, co do których posiada Pan osobiste i majątkowe prawa autorskie. W przypadku rozwoju Oprogramowania efekt Pana pracy w postaci powstałych rozwiązań, bezpośrednio w wyniku ich stworzenia, przed implementacją, stanowiły/stanowią/będą stanowić nowe, odrębne od tego oprogramowania, utwory w postaci programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (programów opisanych we wniosku).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
W opisie sprawy wskazał Pan, że wytwarzanie, ulepszanie i rozwijanie oprogramowania ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W ramach prowadzonej działalności nabywa Pan, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępne aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych, oprogramowania, informatyki, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług), w postaci innowacyjnego oprogramowania. Tworzone przez Pana oprogramowanie pozostaje w bezpośrednim związku z dokonywaną działalnością badawczo-naukową opierającą się między innymi na opracowywaniu modeli prognostycznych i nierozerwalnie stanowi efekt Pana twórczej działalności. Efekty Pana działalności są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Rozwiązania tworzone i rozwijane (programowane) przez Pana są rozwiązaniami w pełni autorskimi i stanowią rezultat Pana indywidualnej, twórczej pracy.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że wykonywane czynności nie są projektami powtarzalnymi - każdy nowy program komputerowy wymaga indywidualnego podejścia, tj. w szczególności odpowiedniego zasobu wiedzy i znajomości technologii oraz ma dotyczyć innego środowiska programowego, sprzętowego lub biznesowego. W swojej działalności zawsze stara się Pan dostarczyć najnowsze rozwiązania w branży, zapoznając się z obecnym stanem techniki w zakresie analityki, ekonometrii, statystyki, branży IT oraz z aktualnymi zastosowaniami wprowadzonymi w Pana działalności. Pana praca polega na zrozumieniu wymagań Klienta, opracowywaniu twórczych modeli ekonometrycznych, implementacji i testowaniu opracowanych modeli, a także na ich wdrażaniu i utrzymaniu w ramach funkcjonalności systemu. Tworzone przez Pana produkty w każdej współpracy mają nowy, innowacyjny, ulepszony charakter, który nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów.
W celu realizacji projektów, w ramach których tworzy i ulepsza Pan oprogramowanie, podejmuje Pan szereg działań zmierzających do usprawnienia istniejącego już wcześniej oprogramowania, począwszy od ustalenia wymagań podmiotu zlecającego i sformułowania w związku z tym problemu rozwojowego, przez analizę funkcjonowania dotychczasowego programu, wykorzystanie posiadanej przez Pana wiedzy w celu wymyślenia i zaproponowania innego, bardziej nowoczesnego rozwiązania, które zmieniłoby na lepsze motorykę programu i niosłoby za sobą dodatkowe, nowe funkcjonalności, które uczyniłyby działanie programu bardziej efektywnym, aż po stworzenie kodu źródłowego i wynikowego nadpisanego fragmentu oprogramowania, który sam w sobie stanowił samodzielny program komputerowy podlegający ochronie na mocy przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Podejmuje Pan następujące działania zmierzające do usprawnienia oprogramowania opisanego we wniosku:
-Projektowanie nowszej bardziej niezawodnej architektury oprogramowania,
-Implementację (tworzenie) oprogramowania,
-Testowanie oprogramowania,
-Konieczność projektowania stosownych algorytmów,
-Automatyzacje wdrożeń.
Efektywność stworzonego oprogramowania jest na bieżąco kontrolowana i poprawiana w przypadku pojawienia się nowych możliwości optymalizacji kodu. Oprogramowanie jest zmieniane na podstawie monitorowania literatury naukowej przedmiotu i nowych metod w niej zawartych.
Oprogramowanie tworzy i rozwija Pan w oparciu o języki (…). Od strony narzędziowej w budowaniu modeli wykorzystuje Pan także metody numeryczne i statystyczne. Zastosowanie tych narzędzi pozwoliło na wytworzenie rozwiązania niewystępującego w Pana praktyce gospodarczej polegającego na automatyzacji procesu modelowania ekonometrycznego w oparciu o dane czasu rzeczywistego. Okoliczność dodania nowych, zupełnie od nowa opracowanych modeli ekonometrycznych, funkcjonalności, parametrów i zasad działania oraz nowych cech powoduje, że wytworzone nowe Oprogramowanie różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana i Pana Kontrahentów. Powstaje nowy produkt, który nie istniał wcześniej. Oryginalność polega na zastosowaniu oryginalnych, nowatorskich rozwiązań analitycznych i programistycznych, znajdujących oparcie w działalności badawczej prowadzonej przez Pana. Oryginalność wynika również z faktu, że Oprogramowanie stanowi efekt Pana pracy, przy której wykonywaniu miał Pan zapewnioną swobodę badania, analizy i tworzenia, a Pana praca nie polegała na kopiowaniu istniejącego już utworu. Oryginalność wynika również z faktu, że efekty Pana działania stanowią produkt wcześniej nieznany jego twórcy - Pana. Oprogramowanie tworzone i rozwijane na rzecz Pana Klienta powoduje stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności, co oznacza, że cecha twórczości i oryginalności jest spełniona. Tworzone oprogramowania są oryginalne, nie mają swoich odpowiedników na rynku i odpowiadają na indywidualne potrzeby Pana Klienta. Oprogramowanie różni się od rozwiązań funkcjonujących wcześniej ze względu na niespotykane do tej pory połączenie języków programowania do zastosowania w modelowaniu ekonometrycznym. Każdorazowe zastosowanie odpowiednio dobranej analizy i badań, a następnie opracowanie modelu ekonometrycznego powoduje, że oprogramowanie po jego wytworzeniu lub rozwinięciu różni się od rozwiązań już funkcjonujących. Oprogramowanie jest dostosowane do konkretnych potrzeb podmiotów zlecających - tworzone są różne funkcjonalności różnych systemów, rozwiązania stosowane do wytworzenia każdej z nich wymagają zindywidualizowanego podejścia, kreatywności, nie powielają się.
Zatem prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania ma twórczy charakter.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej, jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny.
Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Wskazał Pan, że wytwarzanie, ulepszanie i rozwijanie oprogramowania ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że systematyczność polega na prowadzeniu prac w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika prowadzenia badań na zbiorach danych i tworzenia programu komputerowego, tj. określenie celu, jaki ma on spełniać, ustalenia sposobu dojścia do danego celu (opracowanie odpowiednich modeli ekonometrycznych, dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowanie prac (ustalenie harmonogramu prac, kolejności wykonywania poszczególnych czynności), weryfikacja (ustalenie, czy zostały osiągnięte założone efekty prac, ewentualne wprowadzanie poprawek i udoskonaleń prowadzących do osiągnięcia założonego rezultatu), zakończenie (zdanie efektów prac).
Celami postawionymi w ramach projektów jest dostarczenie Klientowi programów komputerowych realizujących założenia biznesowe Klienta, a więc stworzenie zestawu oprogramowań pozwalających na automatyzację różnorodnych procesów modelowania statystycznego z wykorzystaniem języka (…). Poszczególne oprogramowania adresują różnorodne potrzeby statystyczne i mogą zostać zastosowane do różnorodnych problemów biznesowych. Jeden z projektów dotyczy modelowania na podstawie zbiorów danych czasu rzeczywistego. Drugi skupia się na wykorzystaniu metod uczenia maszynowego do rozwiązywania problemów klasyfikacyjnych w środowisku niekompletnych informacji. Pozostałe skupiają się na modelowaniu ekonometrycznym na zbiorach danych z limitowaną informacją. Finansowanie następuje z Pana środków własnych. Osiąganie założonych celów następuje z wykorzystaniem Pana pracy własnej.
Efekty podejmowanej działalności gospodarczej są osiągane przy użyciu Pana własnych zasobów finansowych, osiąganych w ramach prowadzonych współprac z Kontrahentami. Koszty realizacji czynności wykonywanych przez Pana są opłacane z przychodu osiąganego w ramach prowadzonych prac analitycznych i programistycznych oraz odpłatnego przenoszenia autorskich praw majątkowych do efektów wykonywanych prac. Harmonogramy prac są ustalane na bieżąco w toku realizacji współpracy, a ich zakres i specyfika są uzależnione od konkretnego projektu, w ramach którego tworzone jest oprogramowanie. Szczegółowy harmonogram wykonywania poszczególnych czynności, składających się na tworzone przez Pana programy komputerowe jest opracowywany przy uwzględnieniu potrzeb i wymagań Kontrahenta, zbioru danych podlegających badaniu i analizie, stopnia skomplikowania opracowanego przez Pana modelu ekonometrycznego.
Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanego przez Pana oprogramowania jest spełnione.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.
Z opisu sprawy wynika, że wytwarzanie, ulepszanie i rozwijanie oprogramowania ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Pana działalność prowadzona jest w sposób ciągły i powtarzalny. Efektem wykonywanych prac są wyniki analiz stanowiące składowe raportu (…) oraz oprogramowanie służące do automatyzacji procesu analizy danych oraz estymacji modeli ilościowych w ramach działalności badawczej Klienta. Pana działalność niewątpliwe przyczynia się do zwiększenia zasobów posiadanej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych rozwiązań lub nowych zastosowań istniejących już rozwiązań. Analizy dokonywane przez Pana mają skomplikowany charakter i wymagają podjęcia szeregu czynności o charakterze analitycznym i porównawczym, które następnie znajdują swoje odzwierciedlenie w podejmowanych czynnościach programistycznych.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że w ujęciu ogólnym zasoby wiedzy, którymi Pan dysponował przed rozpoczęciem projektu, zostały zdobyte podczas studiów doktoranckich w zakresie ekonomii ilościowej oraz w ramach poprzednich doświadczeń zawodowych w bankowości. W ramach pracy naukowej na uczelni również świadczonej równolegle do wykonywanej działalności gospodarczej wykonuje Pan modele statystyczne, wykorzystując języki programowania takie, jak (…). Dzięki wiedzy teoretycznej wyniesionej ze studiów doktoranckich jest Pan w stanie przygotowywać zaawansowane rozwiązania technologiczne i matematyczne, które są ważnym elementem indywidualnie dopasowanego Oprogramowania, którego tworzeniem zajmuje się Pan w ramach prowadzonej działalności.
W ujęciu szczególnym odnoszącym się do konkretnej współpracy dysponował Pan opisem ogólnym, jaki problem chce rozwiązać Zleceniodawca i jakie ma oczekiwania wobec efektów Pana pracy. Zleceniodawca zgłasza również problemy, które Pan rozwiązuje. Niektóre z tych problemów to: potrzeba usprawnienia procesów biznesowych, potrzeba poprawy sposoby przetwarzania i strumieniowania danych, potrzeba stworzenia nowych produktów, potrzeba rozwiązania złożonych problemów analitycznych i statystycznych. Następnie po przeprowadzeniu weryfikacji i stwierdzeniu braku możliwości zastosowania istniejących już na rynku rozwiązań odpowiadających potrzebom Zleceniodawcy, postanowił Pan stworzyć własne rozwiązanie, które byłoby dostosowane do ich indywidualnych wymagań i oczekiwań Zleceniodawcy.
Obecna współpraca ze Zleceniodawcą jest pierwszą współpracą realizowaną przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zakres produktów, usług i procesów oferowanych przez Pana w ramach działalności jest tożsamy z zakresem opisanym w treści wniosku. W ramach prowadzonej działalności oferuje Pan usługi z zakresu opracowywania modeli matematycznych, w ramach których dobierana jest metodyka oraz algorytmy, jak również są analizowane i przetwarzane dane. Kolejnym elementem prac oferowanych przez Pana, jest odpowiednie wdrożenie modeli matematycznych w kodzie programu, testowane i utrzymywane, przy równoczesnym wyborze odpowiednich parametrów i architektury technicznej dla danego modelu, tj. serwery, oprogramowanie, bazy danych. Zakres świadczeń, usług i procesów oferowanych przez Pana w ramach dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej obejmował i nadal obejmuje badanie danych w czasie rzeczywistym poprzez modelowanie statystyczne oraz tworzenie oprogramowania w oparciu o wynik przeprowadzonych badań oraz potrzeby Kontrahenta. Należy wskazać, że każdorazowo przeprowadzana analiza i badania są wykorzystywane przez Pana do opracowywania modeli prognostycznych, a następnie wytworzenia takich funkcjonalności oprogramowania, które będą estymować modele prognostyczne chmurze obliczeniowej poprzez przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym. Oferuje Pan takie opracowanie funkcjonalności kodu źródłowego, które umożliwiają opracowywanie modeli predykcyjnych w oparciu o model statystyczny wyodrębniony przez Pana w trakcie prowadzenia badań na danych. Wprowadzanie funkcjonalności do danego kodu źródłowego jest zaplanowane i zaprojektowane przez Pana w taki sposób, aby możliwe było opracowywanie modeli predykcyjnych w oparciu o model statystyczny wyodrębniony przez Pana w trakcie prowadzenia badań na danych. Przy tworzeniu od podstaw/ulepszaniu Oprogramowania każdorazowo korzysta Pan z nowej i bardziej zaawansowanej wiedzy, stosując, co raz to nowe rozwiązania.
Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:
-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badań rozwojowych;
·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
·planowaniu produkcji oraz
·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Jak wskazuje Pan we wniosku, wytwarzanie, ulepszanie i rozwijanie oprogramowania ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Pana działalność prowadzona jest w sposób ciągły i powtarzalny. Pana działalność niewątpliwe przyczynia się do zwiększenia zasobów posiadanej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych rozwiązań lub nowych zastosowań istniejących już rozwiązań. Analizy dokonywane przez Pana mają skomplikowany charakter i wymagają podjęcia szeregu czynności o charakterze analitycznym i porównawczym, które następnie znajdują swoje odzwierciedlenie w podejmowanych czynnościach programistycznych. Modyfikacje i ulepszenia wprowadzane do oprogramowania nie mają charakteru rutynowych, okresowych zmian - są one każdorazowo dostosowywane do potrzeb i oczekiwań klienta, którym nie można przypisać przymiotu powtarzalności. Efekty Pana działalności są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w Pana praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Rozwiązania tworzone i rozwijane (programowane) przez Pana są rozwiązaniami w pełni autorskimi i stanowią rezultat Pana indywidualnej, twórczej pracy. Oprogramowanie tworzy i rozwija Pan w oparciu o języki (…).
Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania wymienionego oprogramowania spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikających z wniosku i jego uzupełnienia.
W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, należy stwierdzić, że działalność prowadzona przez Pana polegająca na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu oprogramowania spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Zgodnie natomiast z ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b) x 1,3
a + b + c + d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Stosownie do treści art. 30ca ust. 7 przywołanej ustawy:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.
Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że:
-tworzy i rozwija Pan wymienione w opisie programy komputerowe w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności badawczo-rozwojowej;
-efekty pracy, które nazywa Pan „Oprogramowaniem” zawsze były/są/będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych i zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 tej ustawy;
-dokonuje Pan przeniesienia wszelkich autorskich praw majątkowych do wytworzonego oprogramowania w zamian za stosowne wynagrodzenie;
-od stycznia 2024 r. planuje Pan dokonać zmiany formy opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej poprzez zastosowanie art. 30c ustawy o PIT tj. poprzez zastosowanie podatku liniowego;
-po zmianie opodatkowania na podatek liniowy będzie Pan na bieżąco prowadził odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o PIT ewidencję.
Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).
Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
Mając powyższe na uwadze, prawo do oprogramowania tworzonego, rozwijanego lub ulepszanego przez Pana jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do oprogramowania stanowi dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym będzie Pan mógł zastosować stawkę opodatkowania 5% do kwalifikowanego dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, na podstawie przepisów art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2024 (po uprzedniej zmianie formy opodatkowania przychodów osiąganych z prowadzonej działalności gospodarczej na podatek liniowy) oraz lata kolejne, o ile zmianie nie ulegnie przedstawiony stan faktyczny sprawy.
Przechodząc do kwestii, które z wydatków ponoszonych przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są kosztami poniesionymi na prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej tutejszy Organ wyjaśnia, co następuje. Należy przede wszystkim podkreślić, że wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:
–dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i
–wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:
–dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz
–wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.
Z objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. wynika bowiem, że „Obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowego dochodu podlegającego 5% stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z kwalifikowanym IP przychodów oraz kosztów. Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem, dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP”.
Przechodząc do Pana wątpliwości dotyczących uznania ponoszonych przez Pana wydatków za koszty konieczne do wyliczenia wskaźnika, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:
‒wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
‒kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz
‒dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.
Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.
Przyjąć należy zatem, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez Niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez Niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy także zauważyć, że w przypadku poniesienia wydatku na zakup środka trwałego, który podlega amortyzacji podatkowej oraz ma związek z wytworzeniem, rozwojem, ulepszeniem kwalifikowanego IP, cały wydatek nie może zostać uwzględniony we wskaźniku nexus. Uwzględnić można jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane przez podatnika w roku podatkowym, w którym będzie korzystał z preferencyjnej stawki podatkowej.
Reasumując, wydatki ponoszone przez Pana na:
a)zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania, urządzeń peryferyjnych (komputer stacjonarny, monitory, klawiatura, myszka, touchpady, laptopy, drukarka, skaner, nośniki danych, słuchawki, kamera do wideokonferencji, rysiki, kable, dyski, pendrive, kserokopiarki, przedłużacze, zasilacze, adapter, stacja dokująca, karty pamięci, rozgałęźnik sieciowy, przejściówki, adapter rozdzielacz, zakup oprogramowania technicznego, zakup edytorów kodu źródłowego, zakup oprogramowania służącego formatowaniu kodu źródłowego, zakup narzędzi do testowania API, zakup oprogramowania służącego do zarządzania projektami programistycznymi i organizacji pracy, zakup oprogramowania zapewniającego ochronę antywirusową);
b)zakup urządzeń telekomunikacyjnych oraz koszty nabycia usług telekomunikacyjnych (abonament telefoniczny i Internet), urządzeń mobilnych (tablety);
c)poszerzanie wiedzy, tj. udział w szkoleniach, kursach, zakup literatury branżowej (wydatki poniesione na uczestnictwo w kursach i szkoleniach branżowych, udział w konferencjach naukowych, uczestnictwo w webinarach branżowych, zakup literatury branżowej);
d)zakup materiałów i urządzeń biurowych (podstawka do laptopa, podkładka pod mysz, papier, toner, ołówki, długopisy, segregatory, szuflady na dokumenty, organizery na biurko, obwoluty, zakreślacie, teczki i skoroszyty, pieczątki i tusze, wizytówki, podstawka na wizytówki, klipsy do papieru, baterie, kartki samoprzylepne, markery cienkopisy, linijki, zszywacze, dziurkacze, zszywki, rozszywacze);
e)koszty ogólnie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w tym zakup usług leasingowych i kosztów związanych z eksploatacją samochodu (koszty związane z eksploatacją samochodu, usługi leasingowe, koszty obsługi księgowej i obsługi prawnej);
f)koszty prowadzenia księgowości,
mogą zostać uznane za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, przy zachowaniu właściwej proporcji, o których mowa w lit. „a” wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ponadto zaznaczam, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right