Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Gd 389/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Diana Trzcińska Asesor WSA Jakub Chojnacki (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Joanna Mierzejewska po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2024 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 23 lutego 2023 r., nr SKO Gd/1881/22 w przedmiocie przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania obiektu budowlanego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy Wejherowo z dnia 14 lutego 2022 r., nr RGPN.6723.1.3.2019.DC; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz strony skarżącej kwotę 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Skarżący A. B. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (SKO) z 23 lutego 2023 r., utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy Wejherowo z 14 lutego 2022 r. nakazującą skarżącemu przywrócenie poprzedniego sposobu zagospodarowania trenów działek numer [...] i [...] położonych w G., w Gminie Wejherowo i ustalającą 90-dniowy termin wykonania obowiązku, liczony od daty uprawomocnienia się decyzji.

Zaskarżoną decyzję wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wójt pismem z 14 czerwca 2021 r. powiadomił skarżącego o wszczęciu postępowania w przedmiocie przywrócenie poprzedniego sposobu zagospodarowania trenów działek wskazanych powyżej. W wydanej 14 lutego 2022 r. decyzji, organ powołał się na art. 59 ust. 2 pkt 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W jej uzasadnieniu wskazano zaś, że wyniku wizji lokalnej przeprowadzonej w dniu 6 listopada 2019 r. ustalono, że działki o nr [...] i [...] stanowią grunt niezabudowany. Na terenie działek zmieniona została rzeźba terenu, masy ziemi zostały wybrane wzdłuż granicy z działką sąsiednią o nr [...] i usypane w formie wału wzdłuż granicy z działką nr [...]. Pozostała część ziemi została rozplantowana równomiernie na całej działce. Ponadto podkopaniu uległ znajdujący się na działce słup energetyczny. Niwelacja terenu w poszczególnych punktach przekroczyła 1 m. W czasie wizji lokalnej właściciele nieruchomości zobowiązali się do przedłożenia dokumentacji geologicznej w terminie do 3 miesięcy od dnia wizji. W dniu 31 stycznia 2020 r. Pan M. P. przekazał do organu opracowanie pt. "Dokumentacja badań podłoża gruntowego sprawozdanie z badań geotechnicznych wykonanych po makroniwelacji dla określenia warunków gruntowo-wodnych działki nr [...] i [...] położonej w miejscowości G. gmina Wejherowo." W przedmiotowej dokumentacji określono zasady wykonywania prac ziemnych oraz podkreślono, że prowadzenie ich niezgodnie z przedmiotowymi zasadami może doprowadzić do obniżenia parametrów geotechnicznych podłoża. Należy, jednakże zwrócić uwagę, że dokumentacja ta została wykonana już po przeprowadzeniu prac ziemnych. W dniu 1 lipca 2020 r. przeprowadzona została ponowna wizja lokalna, która została przeprowadzona zza ogrodzenia z uwagi na nieobecność właścicieli nieruchomości i brak możliwość wejścia na teren przedmiotowych nieruchomości. Stwierdzono, że od ostatniej wizji lokalnej (z 6 listopada 2019 r.) nie dokonano żadnych prac w obrębie działki, w szczególności nie zabezpieczono skarp przed możliwym osuwaniem się mas ziemnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00