Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.52.2024.2.SKJ

Przekazanie samochodu wykupionego z leasingu na cele osobiste.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przeniesienia własności i darowizny samochodu osobowego. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 lutego 2024 r. (data wpływu 23 lutego 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wspólnikami Spółki są dwie osoby fizyczne, posiadające równe udziały w Spółce. Od 2022 r. wspólnicy korzystają z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formy opodatkowania.

W 2021 r. Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego dotyczącą samochodu osobowego wykorzystywanego do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zakończenie umowy leasingu operacyjnego nastąpi w maju 2024 r. Zgodnie z warunkami umowy leasingobiorcy przysługuje prawo do wykupu przedmiotu leasingu. Spółka zamierza skorzystać z tego prawa i wykupić przedmiot leasingu. Faktura wykupu zostanie wystawiona na leasingobiorcę, czyli Spółkę. Wykup zostanie sfinansowany z majątku Spółki. Z dniem wykupu samochodu podjęta zostanie uchwała wspólników, zgodnie z którą w dniu wykupu samochodu nastąpi jego wycofanie z majątku Spółki z przeznaczeniem na cele osobiste jednego ze wspólników (niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą) oraz zniesienie współwłasności samochodu i przeniesienie własności samochodu do majątku osobistego jednego wspólnika. Na jednego wspólnika przeniesiony zostanie zatem przypadający mu udział w przedmiocie leasingu zgodnie z podziałem udziałów w Spółce, a część przypadająca na drugiego wspólnika zostanie przeniesiona na pierwszego ze wspólników, na cele osobiste którego przekazany zostanie przedmiot leasingu, poprzez darowiznę.

Samochód nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych, a ponieważ wykup samochodu będzie związany z jego przekazaniem na cele prywatne jednego ze wspólników i przekazanie to nie jest związane z działalnością opodatkowaną, Spółka nie dokona odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wykupu samochodu z leasingu.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

W odpowiedzi na pytania wskazali Państwo, że:

Ad 1) Czy umowa leasingu, o której mowa we wniosku spełnia warunki określone w art. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.)?

Tak, przy czym od 2022 r., w związku ze zmianą formy opodatkowania przez wspólników (przejście na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych), opłaty leasingowe nie są uwzględniane jako koszty uzyskania przychodu.

Ad 2) Czy zniesienie współwłasności samochodu nastąpi nieodpłatnie?

Tak, zniesienie współwłasności samochodu nastąpi nieodpłatnie.

Ad 3) W jaki sposób samochód będzie wykorzystywany po wykupie z leasingu a przed dokonaniem darowizny?

Samochód nie będzie wykorzystywany przez spółkę. Darowizna zostanie dokonana niezwłocznie po wykupie.

Ad 4) Czy w okresie użytkowania pojazdu dokonali Państwo zakupów części składowych, które powodowałyby trwały wzrost wartości samochodu? W przypadku twierdzącej odpowiedzi proszę wskazać czy przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego od ww. części składowych?

W okresie pojazdu nie dokonywali Państwo zakupów części składowych, które powodowałyby trwały wzrost wartości samochodu.

Pytanie

Czy Spółka prawidłowo uznaje, że przekazanie samochodu wykupionego z leasingu na cele osobiste jednego ze wspólników i przeniesienie własności ze wspólników poprzez przeniesienie na jednego ze wspólników części przypadającej mu zgodnie z podziałem udziałów w Spółce oraz w formie darowizny udziału przypadającego na drugiego wspólnika nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Spółki przekazanie na cele osobiste samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego jednemu ze wspólników i przeniesienie własności ze wspólników poprzez przeniesienie na jednego ze wspólników części przypadającej mu zgodnie z podziałem udziałów w Spółce oraz w formie darowizny udziału przypadającego na drugiego wspólnika nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem nie przysługiwało Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tego samochodu.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: Ustawa o VAT) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, gdzie przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 Ustawy o VAT). W myśl art. 7 ust. 1 Ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Na podstawie art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT, przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jak wynika z powyższych uregulowań, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, a także wszelkie inne darowizny, z którymi wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie (w tym także darowizna) tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane (darowane).

Jak wynika z przedstawionego planowanego zdarzenia przyszłego, Spółka prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wspólnikami Spółki są dwie osoby fizyczne, posiadające równe udziały w Spółce. W 2021 r. Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego dotyczącą samochodu osobowego wykorzystywanego do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zakończenie umowy leasingu operacyjnego nastąpi w maju 2024 r.

Zgodnie z warunkami umowy leasingobiorcy przysługuje prawo do wykupu przedmiotu leasingu. Spółka zamierza skorzystać z tego prawa i wykupić przedmiot leasingu.

Z dniem wykupu samochodu podjęta zostanie uchwała wspólników, zgodnie z którą w dniu wykupu samochodu nastąpi jego wycofanie z majątku Spółki z przeznaczeniem na cele osobiste jednego ze wspólników (niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą) oraz zniesienie współwłasności samochodu i przeniesienie własności samochodu do majątku osobistego jednego wspólnika, gdzie na tego wspólnika przeniesiony zostanie przypadający mu udział w przedmiocie leasingu zgodnie z podziałem udziałów w Spółce, a część przypadająca na drugiego wspólnika zostanie przeniesiona na pierwszego ze wspólników, na cele osobiste którego przekazany zostanie przedmiot leasingu, poprzez darowiznę. Samochód nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych, a ponieważ wykup samochodu będzie związany z jego przekazaniem na cele prywatne jednego ze wspólników i przekazanie to nie jest związane z działalnością opodatkowaną, Spółka nie dokona odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wykupu samochodu z leasingu.

W odniesieniu do powyższej kwestii należy wskazać, że w myśl art. 709(1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (dalej: „Kodeks cywilny”), przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Wobec powyższego, umowa leasingu sprowadza się do używania rzeczy i pobierania pożytków, nie rodzi natomiast powstania prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. W świetle Ustawy o VAT leasing jest usługą zdefiniowaną w art. 8 ust. 1 tejże ustawy. Po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy leasingu - jednym z wariantów jest sprzedaż przedmiotu umowy leasingobiorcy. Opcja wykupu samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może skorzystać, ale nie musi. Zatem należy przyjąć, że wykup przedmiotu leasingu jest odrębną czynnością - dostawą towaru - niezwiązaną z samą umową leasingu. Jak wynika z przedstawionego we wniosku planowanego zdarzenia przyszłego, po wykupie danego samochodu, Spółka nie będzie go wykorzystywała w prowadzonej działalności gospodarczej, a więc nie wystąpi związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, gdyż na moment wykupu samochód zostanie wycofany z majątku Spółki i przekazany na cele osobiste jednego ze wspólników, niezwiązane z działalnością gospodarczą.

Zatem w zaistniałej sytuacji, Spółce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w związku z wykupem samochodu, mimo że faktura wykupu wystawiona zostanie na Spółkę. Spółka nie odliczy podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury wykupu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W świetle art. 8 ust. 1 ustawy:

przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:

przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy:

przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Z treści powołanego wyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynność ta jest wykonywana odpłatnie.

Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte – w przypadku dostawy towarów – w art. 7 ust. 2 ustawy.

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy:

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jak wynika z powyższych uregulowań, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którymi wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie (w tym także darowizna) tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane (darowane).

Podkreślić jednak należy, że dana czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wtedy, gdy jest dokonywana przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tej czynności.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W świetle art. 15 ust. 2 ustawy:

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy:

w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Należy zauważyć, że w myśl art. 7091 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1610 ze zm.):

przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Natomiast zgodnie z art. 70916 ww. ustawy:

jeżeli finansujący zobowiązał się, bez dodatkowego świadczenia, przenieść na korzystającego własność rzeczy po upływie oznaczonego w umowie czasu trwania leasingu, korzystający może żądać przeniesienia własności rzeczy w terminie miesiąca od upływu tego czasu, chyba że strony uzgodniły inny termin.

Leasing operacyjny jest umową, na podstawie której leasingobiorca nabywa jedynie prawo do korzystania z przedmiotu leasingu, a formą wynagrodzenia za powyższą usługę jest czynsz.

W świetle ustawy o podatku od towarów i usług leasing operacyjny jest usługą. Po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy leasingu operacyjnego – jednym z wariantów jest sprzedaż przedmiotu umowy leasingobiorcy. Opcja wykupu samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może skorzystać, ale nie musi. Zatem należy przyjąć, że wykup przedmiotu leasingu, także przed upływem okresu na jaki umowa obowiązuje, jest odrębną czynnością – dostawą towaru – niezwiązaną z samą umową leasingu.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że:

  • zawarli Państwo umowę leasingu operacyjnego dotyczącą samochodu osobowego wykorzystywanego do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • z dniem wykupu samochodu podjęta zostanie uchwała wspólników, zgodnie z którą w dniu wykupu samochodu nastąpi jego wycofanie z majątku Spółki z przeznaczeniem na cele osobiste jednego ze wspólników (niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą) oraz zniesienie współwłasności samochodu i przeniesienie własności samochodu do majątku osobistego jednego wspólnika,
  • na jednego wspólnika przeniesiony zostanie przypadający mu udział w przedmiocie leasingu zgodnie z podziałem udziałów w Spółce, a część przypadająca na drugiego wspólnika zostanie przeniesiona na pierwszego ze wspólników poprzez darowiznę,
  • samochód nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych,
  • wykup samochodu będzie związany z jego przekazaniem na cele prywatne jednego ze wspólników i przekazanie to nie jest związane z działalnością opodatkowaną, a więc Spółka nie dokona odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wykupu samochodu z leasingu,
  • w okresie użytkowania pojazdu nie dokonali Państwo zakupów części składowych, które powodowałyby trwały wzrost wartości samochodu.

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy przekazanie samochodu wykupionego z leasingu na cele osobiste jednego ze wspólników i przeniesienie własności ze wspólników poprzez przeniesienie na jednego ze wspólników części przypadającej mu zgodnie z podziałem udziałów w Spółce oraz w formie darowizny udziału przypadającego na drugiego wspólnika będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Z cytowanego wyżej art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy wynika, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów oraz nieodpłatna czynność z nią zrównana po spełnieniu warunków zawartych w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, tj. jeżeli:

  • dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,
  • przekazane towary należą do jego przedsiębiorstwa,
  • przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego towaru lub jego części składowych.

Jak Państwo wskazali, w dniu wykupu samochodu nastąpi jego wycofanie z majątku Spółki z przeznaczeniem na cele osobiste jednego ze wspólników (niezwiązane z działalnością gospodarczą) oraz nieodpłatne zniesienie współwłasności samochodu i przeniesienie własności samochodu do majątku osobistego jednego wspólnika. Samochód nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i od chwili wykupu nie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że czynność przekazania samochodu wykupionego z leasingu na cele osobiste jednego ze wspólników i przeniesienie własności ze wspólników poprzez przeniesienie na jednego ze wspólników części przypadającej mu zgodnie z podziałem udziałów w Spółce oraz w formie darowizny udziału przypadającego na drugiego wspólnika, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przy nabyciu (wykupie) samochodu osobowego z leasingu nie dokonają Państwo odliczenia podatku naliczonego, ponieważ wykup samochodu będzie związany z jego przekazaniem na cele prywatne jednego ze wspólników i przekazanie to nie będzie związane z działalnością opodatkowaną.

Tym samym w analizowanym przypadku art. 7 ust. 2 ustawy nie ma zastosowania, z uwagi na niespełnienie wskazanych w nim warunków. W konsekwencji, czynność przekazania samochodu wykupionego z leasingu na cele osobiste jednego ze wspólników i przeniesienie własności ze wspólników poprzez przeniesienie na jednego ze wspólników części przypadającej mu zgodnie z podziałem udziałów w Spółce oraz w formie darowizny udziału przypadającego na drugiego wspólnika, będzie stanowiła działanie w sferze, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

Zatem, w okolicznościach niniejszej sprawy czynność przekazania samochodu wykupionego z leasingu na cele osobiste jednego ze wspólników i przeniesienie własności ze wspólników poprzez przeniesienie na jednego ze wspólników części przypadającej mu zgodnie z podziałem udziałów w Spółce oraz w formie darowizny udziału przypadającego na drugiego wspólnika nie będzie stanowiła czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wobec powyższego Państwa stanowisko uznałem za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00