Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 31 sierpnia 2023 r., sygn. II SA/Kr 786/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Małgorzata Łoboz Sędziowie : WSA Paweł Darmoń (spr.) Asesor WSA Anna Kopeć Protokolant : starszy referent sądowy Kinga Ładyga po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 sierpnia 2023 r. sprawy ze skargi Wojewody Małopolskiego na uchwałę Rady Gminy w Racławicach z dnia 5 grudnia 2022 r., uchwała nr XXIV/197/2022 w sprawie uchwalenia: zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Racławice I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w zakresie § 2 ust. 2 pkt 2; II. zasądza od Gminy Racławice na rzecz skarżącego Wojewody Małopolskiego kwotę 480 ( czterysta osiemdziesiąt złotych) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Pismem z 13 czerwca 2023 r. Wojewoda Małopolskiego wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na uchwałę Nr XXIV/197/2022 Rady Gminy Racławice z dnia 5 grudnia 2022 r. w sprawie uchwalenia: zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Racławice. Wojewoda wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały w części tj. w zakresie tekstu planu § 2 ust. 2 pkt 2. Wojewoda wniósł również o zasądzenie kosztów postępowania.

W uzasadnieniu skargi Wojewoda podniósł, zarzut naruszenia art. 17 pkt 6 lit. b tiret ósmy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: upzp). Wskazał, że w ramach procedury nadzorczej wystąpił do Gminy z uwagami dotyczącymi uchybień w zakresie sporządzenia zmiany przedmiotowego planu. Rada Gminy nie dokonała w całości procedury naprawczej stwierdzonych przez Wojewodę uchybień kwestionowanej uchwały. Wojewoda podkreślił, że kwestionowanym zapisem uchwały wprowadzono minimalny udział procentowy powierzchni biologicznie czynnej w odniesieniu do powierzchni działki budowlanej: 30%, co nie uwzględniało warunku wynikającego z uzgodnienia projektu przedmiotowej zmiany planu z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zbytków w Krakowie. Jak zaakcentował Wojewoda, WKZ w postanowieniu z 30 sierpnia 2022 r. o uzgodnieniu projektu zmiany planu zaznaczył, iż należy zrezygnować ze zmiany minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej w odniesieniu do powierzchni działki budowlanej z 40% na 30%. Według WKZ, obszar zmiany planu miejscowego położony jest w granicach wpisanego do rejestru zabytków Pola Bitwy pod Racławicami pod nr A-996/M, decyzją z dnia 21.07.1981 r. i uznany za Pomnik Historii Rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 14.04.2004 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00