Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - Wyrok NSA z dnia 25 lipca 2023 r., sygn. III FSK 445/23
Rada gminy podejmując uchwałę w przedmiocie stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jest zobowiązana do dokonania rzetelnej kalkulacji wysokości stawki, aby pobierane opłaty pokrywały rzeczywiste koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Brak takiej kalkulacji oraz niewystarczające uzasadnienie uchwały stanowią istotne naruszenie prawa, które może prowadzić do stwierdzenia jej nieważności.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Borszowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia WSA (del.) Mirella Łent, po rozpoznaniu w dniu 25 lipca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Gminy Miasta M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 października 2022 r., sygn. akt III SA/Wa 1883/19 w sprawie ze skargi H.P. na uchwałę Rady Miasta Mława z dnia 25 czerwca 2019 r., nr IX/120/2019 w przedmiocie skargi na uchwałę rady miasta w sprawie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 11 października 2022 r., sygn. akt III SA/Wa 1883/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi H.P. stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały Rady Miasta M. w sprawie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz zasądził od Miasta M. na rzecz na rzecz H.P. zwrot kosztów postępowania sądowego.
Wymieniony wyrok, jak również inne przytoczone w niniejszym uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych, publikowane są na stronach internetowych Naczelnego Sądu Administracyjnego (www.nsa.orzeczenia.gov.pl).
Organ, działający za pośrednictwem radcy prawnego, zaskarżył powyższy wyrok w całości, zarzucając naruszenie:
1. przepisów postępowania, których uchybienie miało istotny wpływ na wynik sprawy, tj.:
1.1. art. 1 § 1 i 2 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2492 ze zm.; dalej: p.u.s.a.) w zw. z art. 184 zd. 2 Konstytucji RP (t.j. Dz. U. z 1997 r. Nr 87 poz. 482 ze zm.), poprzez ich błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie, poprzez dokonanie kontroli uchwały przez pryzmat kryterium rzetelności;