Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 lipca 2023 r., sygn. I SA/Wa 720/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jacek Mrozek, Sędziowie: sędzia WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska (spr.), sędzia WSA Elżbieta Lenart, Protokolant referent Anna Kaczyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lipca 2023 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 14 lutego 2023 r. nr KO-184/4103/93/23 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wójta Gminy S. z dnia 21 grudnia 2022 r. nr CUS-DŚ.5211.46.2022.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] lutego 2023 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...], po rozpatrzeniu odwołania A. M. od decyzji Wójta Gminy [...] z [...] grudnia 2022 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu Kolegium wskazało, że decyzją z [...] grudnia 2022 r. Wójt Gminy [...] odmówił A. M. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad, legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, matką B. M.. W uzasadnieniu decyzji powołano się na przepisy ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, (Dz. U. z 2022 r., poz. 615 ze zm.), w tym art. 17 ust. 1b ustawy. Przepis ten stanowi że, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała: 1) nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub 2) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. W ocenie organu I instancji warunek uzależniający prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od wieku powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki, nie został spełniony. Zgodnie z orzeczeniem Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w [...] z [...] czerwca 2022 r., znak [...] B. M. została zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności, a niepełnosprawność istnieje od [...] czerwca 2016 r., tj. w czasie, gdy miała 83 lata. Natomiast ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od [...] maja 2022 r. Zatem negatywną przesłankę do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego stanowi data powstania niepełnosprawności. Kolejnymi przesłankami uzasadniającymi odmowę prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jest ocena charakteru opieki sprawowanej faktycznie przez wnioskodawcę nad matką i przyczyna niepodejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Zdaniem organu I instancji nie można przyjąć, że wykonywane względem matki czynności uniemożliwiają wnioskodawcy podjęcie pracy, chociażby w niepełnym wymiarze, w tym prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Sprawowana przez niego opieka nie spełnia wymogów opieki, o jakiej mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych - nie jest bowiem opieką stałą i całodobową. Nadto po stronie drugiego syna osoby wymagającej opieki nie ma przeszkody, która świadczyłaby o niemożności wywiązania się z ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego względem matki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00