Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 lipca 2023 r., sygn. I SA/Wa 706/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Gabriela Nowak, Sędziowie: sędzia WSA Anna Falkiewicz-Kluj, sędzia WSA Joanna Skiba (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2023 r. w trybie uproszczonym sprawy ze skargi C. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 27 stycznia 2023 r. nr KO-1422/4103/781/22 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z 27 stycznia 2023 r., nr KO-1422/4103/781/22 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] z 21 października 2022 r. nr DŚR.4014.000983.2022.

W uzasadnieniu organ przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

Decyzją Prezydenta Miasta [...] z 21 października 2022 r. nr DŚR.4014.000983.2022. orzeczono o odmowie przyznania C. T. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką B. T.

Od powyższej decyzji odwołanie złożył C. T.

Decyzją z 27 stycznia 2023 r., nr KO-1422/4103/781/22 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu organ przywołał przepisy ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111 dalej u.ś.r.). Następnie Kolegium stwierdziło, że należy odmówić przyznania wnioskowanego świadczenia z uwagi na brak związku przyczynowo–skutkowego pomiędzy niepodejmowaniem przez skarżącego zatrudnienia a koniecznością sprawowania opieki nad matką oraz z uwagi na zakres sprawowanej opieki.

Jak wskazał organ odwoławczy, z zeznań skarżącego złożonych w dniu 13 stycznia 2023 r. wynika, że skarżący jest osobą rozwiedzioną. Mieszka wraz z matką i prowadzi wraz z nią wspólne gospodarstwo domowe. Opieka sprawowana nad matką obejmuje głównie wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego: przygotowywanie posiłków, sprzątanie, pranie, robienie zakupów, podawanie leków, palenie w piecu. Organ podkreślił, że wymienione czynności nie są czynnościami wymagającymi niepodejmowania bądź rezygnacji z zatrudnienia, albowiem są to zwykłe czynności dnia codziennego, wykonywane w każdym przeciętnym gospodarstwie domowym - także przez osoby pracujące w pełnym wymiarze czasu pracy i nie są one przeciwskazaniem do podjęcia zatrudnienia - tym bardziej w sytuacji wspólnego zamieszkiwania. Tego rodzaju czynności skarżący wykonuje także dla samego siebie. Ponadto powyższe czynności takie jak podawanie posiłków, zakupy chociaż są czynnościami wykonywanymi systematycznie, to jednak zajmują jedynie część dnia i nie wymagają zupełnej rezygnacji z aktywności zawodowej. Również podawanie leków i zapewnienie wizyt lekarskich nie wymaga zaprzestania aktywności zawodowej. A ponadto w niniejszej sprawie oprócz skarżącego występuje jeszcze jego rodzeństwo: J. i K. - obciążone w takim samym stopniu wobec niepełnosprawnej matki obowiązkiem alimentacyjnym. Nie zostało wykazane, aby rodzeństwo nie było w stanie realizować swojego obowiązku alimentacyjnego wobec matki poprzez sprawowanie osobistej opieki lub finansowanie pomocy w opiece nad matką. Z akt sprawy wynika, że obydwaj bracia skarżącego nie legitymują się orzeczeniami o niepełnosprawności, po ich stronie nie ma więc obiektywnych, niezależnych od ich woli przeszkód, które świadczyłyby o niemożności wywiązania się z ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego wobec niepełnosprawnej matki. Tym samym organ uznał, że w realiach rozpoznawanej sprawy uznać należy, że zakres sprawowanej opieki nad matką nie uniemożliwia skarżącemu podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, albowiem podnoszona przez niego konieczność sprawowania stałej opieki nad matką sprowadza się w zasadzie do dokonywania zwykłych czynności dnia codziennego, ponadto w opiekę nad matką powinni być także zaangażowani pozostali synowie osoby wymagającej opieki. W ocenie Kolegium, pozwala to skarżącemu na podjęcie aktywności zawodowej, choćby w częściowym wymiarze czasu pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00