Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.21.2024.3.MR
Odpłatne zbycie nieruchomości lub udziału w tej nieruchomości – jeżeli nastąpi przed upływem 5 lat od końca 2020 r.– będzie stanowić źródło przychodu, zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Uzupełnił go Pan pismem z 26 lutego 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w X. z 9 listopada 2017 r. nabył Pan udziały w spółce Z. sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w Y. w drodze spadku po ojcu A.B., zmarłym (...) 2016 r.
Spółka jest właścicielem nieruchomości gruntowej stanowiącej gospodarstwo rolne, położonej w Y., (...), oznaczonej numerami 11, 12, 13, 14, 15 i 16, o łącznej powierzchni 6,2635 ha, dla której Sąd Rejonowy (...) prowadzi księgę wieczystą o nr (...).
Własność przedmiotowej nieruchomości Spółka nabyła w drodze umowy przeniesienia własności aportu z 28 kwietnia 1994 r. Opisana nieruchomość jest wydzierżawiona w części obejmującej działki gruntu o nr 11, 14, 15 od 7 września 2015 r. do 7 września 2025 r. na Pana rzecz.
Nieruchomość wyżej opisana była przedmiotem aportu do Spółki wniesionego przez Pana ojca. 30 października 2013 r. nadzwyczajne walne zgromadzenie wspólników Spółki podjęło uchwałę nr (...) – zaprotokołowaną przez notariusza w X. (Rep. A nr (...)) – w przedmiocie zwrotu wspólnikom wkładów w razie rozwiązania Spółki.
Do umowy Spółki wprowadzono zapis § 19a:
1.W przypadku likwidacji Spółki wkład wniesiony przez każdego wspólnika podlega zwrotowi na jego rzecz w naturze.
2.Pozostałą cześć majątku Spółki dzieli między wspólników w stosunku do ich udziałów.
Zgodnie z protokołem zwyczajnego zgromadzenia wspólników Spółki z 30 kwietnia 2020 r. podjęto uchwałę nr 3 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania likwidacyjnego i zwrotu na rzecz wspólników Spółki wniesionych wkładów zgodnie z dodanym do umowy Spółki § 19a, w tym zwrotu na Pana rzecz nieruchomości nr (...).
Oświadczył Pan, że jest rolnikiem indywidualnym w rozumieniu przepisów ustawy z 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego. 28 sierpnia 2015 r. zdał Pan egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w zakresie prowadzenia produkcji rolnej. Prowadzi Pan od co najmniej 5 lat osobiście gospodarstwo rolne położone na terenie Gminy (...) o ogólnej powierzchni 8 ha użytków rolnych. Łączna powierzchnia posiadanych przez Pana użytków rolnych nie przekracza 300 ha. Od 2013 roku podlega Pan ubezpieczeniu społecznemu rolników.
W wykonaniu uchwały nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników Spółki z 4 lipca 2020 r. przeniesiono na Pana własność nieruchomości o łącznej powierzchni 6,2635 ha, nr księgi wieczystej (...). Strony oświadczają, że Pan jest już w posiadaniu przedmiotowej nieruchomości, a przejęcie ciężarów i pożytków nastąpiło w dniu dzisiejszym. Strony umowy wskazują wartość przedmiotu umowy na kwotę 130.000 zł.
14 lipca 2020 r. aktem notarialnym Rep. A nr (...) sporządzono umowę przeniesienia własności nieruchomości na Pana rzecz.
Nie prowadzi Pan oraz nigdy nie prowadził żadnej działalności gospodarczej. Odpłatne zbycie nabytej przez Pana w 2020 r. nieruchomości lub jej części nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej. Nie posiada Pan innych nieruchomości lub udziałów w nieruchomościach (oprócz wskazanych we wniosku) przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży. Nie planuje Pan w przyszłości dokonywać transakcji nabycia lub zbycia innych (niewymienionych wcześniej) nieruchomości lub udziałów w nieruchomości.
Pytanie
Czy w przypadku zbycia całości lub części nieruchomości będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku?
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, jeśli sprzedaż nastąpi przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie (licząc od 2020 roku), będzie on zobowiązany do zapłaty podatku – zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Według art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226):
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
–jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Odpłatne zbycie to czynność, która polega na przeniesieniu swojego prawa na inny podmiot w zamian za odpłatność. Omawiany przepis dotyczy zbywania nieruchomości, określonych praw rzeczowych do nieruchomości oraz rzeczy innych niż nieruchomości.
Przepis stanowi, że odpłatne zbycie tych rzeczy lub praw jest źródłem przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jeżeli:
•podatnik nie zbywa ich w wykonywaniu działalności gospodarczej (gdyby podatnik zbywał je w wykonywaniu działalności gospodarczej – uzyskiwałby przychody ze źródła z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy), oraz
•zbywa je przed upływem okresów wskazanych w przepisie (tj. terminu pięcioletniego dla nieruchomości i praw do nieruchomości oraz półrocznego – dla rzeczy innych niż nieruchomości).
Ocena skutków podatkowych Pana sytuacji
Jak wynika z opisu zdarzenia nabył Pan w 2020 r. nieruchomość od Spółki. Odpłatne zbycie tej nieruchomości lub jej części nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej.
Wobec tego odpłatne zbycie ww. nieruchomości lub udziału w tej nieruchomości będzie stanowić dla Pana – jeżeli nastąpi przed upływem 5 lat od końca 2020 r.– źródło przychodu, zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
•Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).