Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 maja 2023 r., sygn. II FSK 2863/20

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka Sędziowie Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz Sędzia del. WSA Agnieszka Olesińska (spr.) Protokolant Konrad Kapiński po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 czerwca 2020 r. sygn. akt III SA/Wa 1859/19 w sprawie ze skargi L. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 czerwca 2019 r. nr 0111-KDIB2-1.4010.82.2019.2.EN w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz L. S.A. z siedzibą w W. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

II FSK 2863/20

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 czerwca 2020 r., sygn. akt III SA/Wa 1859/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił wydaną na wniosek L. S.A. z siedzibą w W. (dalej: Spółka, Klub, Skarżąca) interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 czerwca 2019 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał, że istota sporu dotyczy tego, czy w następstwie zawarcia Umowy o współpracy, w ramach której skarżąca jako klub sportowy z jednej strony otrzymuje określoną kwotę pieniędzy jako bezzwrotne dofinansowanie, z drugiej strony natomiast jest zobowiązana do wypłacania na rzecz Funduszu określonych kwot Udziału w Prawach Medialnych, skarżąca jest uprawniona do zaliczania wskazanych wydatków w postaci ww. kwot wypłacanych na rzecz Funduszu do kosztów uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1036 ze zm., dalej: u.p.d.o.p.). Zdaniem skarżącej wskazane wydatki spełniają warunki do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów, gdyż spełniają warunki przewidziane w tym przepisie, tj. są one ponoszone w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wydatki te umożliwiają otrzymanie przez Klub kwoty bezzwrotnego finansowania (subsydium) i w związku z celem zawartej umowy o współpracę mają związek z zabezpieczeniem przychodów skarżącej, ochroną jej majątku, zachowaniem płynności finansowej przez pozyskanie finansowania (w postaci subsydium) oraz zwiększenia potencjału do generowania w przyszłości przychodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00