Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 kwietnia 2023 r., sygn. III SA/Wa 2396/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Piotr Dębkowski, Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Baran (sprawozdawca), asesor WSA Maciej Borychowski, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi A. F. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] sierpnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Strona Skarżąca A.F. (dalej także jako "wnioskodawca" lub "skarżący") zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako "Dyrektor") o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie braku powstania przychodu w ramach zawarcia umowy datio in solutum oraz zastosowania konfuzji. Skarżący przedstawił następujące zdarzenie przyszłe

Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium RP. W przeszłości Wnioskodawca w 2013 r. objął i zakupił 10-letnie zerokuponowe obligacje wyemitowane przez fundusz inwestycyjny z siedzibą w Luksemburgu, który posiada formę spółki kapitałowej (dalej zwany "Funduszem"). Obligacje zostały wyemitowane przez Fundusz z dyskontem. W przyszłości, w związku ze zbliżającym się w 2023 r. terminem ich wykupu, Wnioskodawca przedstawi obligacje do wykupu (w zależności od sytuacji ekonomicznej wykup obligacji może nastąpić wcześniej np. jeszcze w 2022 r.). W momencie postawienia obligacji do wykupu po stronie Wnioskodawcy powstanie wierzytelność wobec Funduszu o należną kwotę wykupu obejmującą kwotę wartości nominalnej obligacji (obligacje zostały wyemitowane z dyskontem), dalej zwana "Wierzytelnością 1". Co do zasady Wnioskodawca z tytułu wykupu powinien otrzymać środki pieniężne. Jednakże dla minimalizacji kosztów wzajemnych rozliczeń oraz kosztów związanych z pozyskaniem środków pieniężnych do rozliczenia transakcji zobowiązania Funduszu uregulowane zostaną w sposób niepieniężny w drodze zawarcia umowy o świadczenie w miejsce wykonania (datio in solutum). Fundusz będzie dysponować wierzytelnością wobec Wnioskodawcy wynikającą z pożyczek udzielonych Wnioskodawcy przez podmiot trzeci obejmujących kwotę główną oraz naliczone odsetki (w ramach której Wnioskodawca jako pożyczkobiorca jest Dłużnikiem), dalej zwana "Wierzytelnością 2".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00