Wyrok WSA w Lublinie z dnia 6 grudnia 2022 r., sygn. III SA/Lu 74/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak Sędziowie: Sędzia WSA Robert Hałabis, Sędzia WSA Iwona Tchórzewska (sprawozdawca) Protokolant: Referent Paulina Rolińska-Mazur po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 6 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi W. .pl Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na decyzję Zarządu Województwa Lubelskiego z dnia [...] grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu środków europejskich stanowiących dofinansowanie udzielone na realizację projektu oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] 2021 r., nr [...] Zarząd Województwa Lubelskiego – Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, po rozpoznaniu odwołania skarżącej W. .pl Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W., utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie (dalej jako "LAWP") z [...] 2021 r., nr [...], określającą kwotę środków podlegających zwrotowi w wysokości [...] zł, wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, stanowiącej dofinansowanie na realizację projektu "[...]" w ramach Osi priorytetowej 1: "Badania i innowacje", Działania 1.2: "Badania celowe" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji wskazano, że na podstawie umowy nr [...] z [...] 2016 r., zawartej pomiędzy Województwem Lubelskim, w imieniu którego działała LAWP, a skarżącą, zostało przyznane skarżącej dofinansowanie na realizację projektu w łącznej kwocie nieprzekraczającej [...] zł. Beneficjent zobowiązał się zrealizować projekt opisany we wniosku o dofinansowanie oraz osiągnąć jego cele i założone wskaźniki rezultatu. Projekt zakładał realizację badań przemysłowych i prace rozwojowe mające na celu opracowanie systemu automatów do skupu, sortowania i wstępnego przetwarzania wybranych surowców wtórnych. Założony cel miał zostać osiągnięty we współpracy i z wykorzystaniem zasobów czołowej jednostki naukowej - Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zaplanowane badania przemysłowe miały dotyczyć wypracowania założeń i wytycznych dotyczących właściwości funkcjonalnych i budowy urządzeń, a także wymagań dla dedykowanego systemu informatycznego. Projekt przewidywał zastosowanie technologii detekcji parametrów surowców mających umożliwić podział materiałów na czyste frakcje w miejscu zbiórki, wycenę surowców i natychmiastową zapłatę dla użytkownika maszyny w czasie rzeczywistym. Zakładał również, że stworzony centralny system obsługi ma zapewnić optymalizację procesu skupu, składowania, opróżniania urządzeń z surowców, poprzez: monitoring stanu ich zapełnienia i stanu technicznego, mechanizmy zmniejszające obojętność surowców w maszynie oraz zaawansowane rozwiązanie konstrukcyjne. Wskaźnik realizacji celu projektu miały stanowić w pełni funkcjonalne prototypy urządzeń do zbierania odpadów (zintegrowane komponenty sprzętowe i programistyczne) stworzone na podstawie założeń wypracowanych na etapie badań przemysłowych. Zakończenie rzeczowe realizacji projektu miało nastąpić [...] 2018 r., a zakończenie finansowej realizacji projektu – [...] 2018 r. Umowa o dofinansowanie projektu była kilkakrotnie aneksowana. Aneksami z [...] 2018 r. oraz z [...] 2018 r. przesunięto terminy rzeczowego i finansowego zakończenia projektu do [...] 2018 r.