Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 8 listopada 2022 r., sygn. II SA/Ke 293/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Ziomek Sędziowie Sędzia WSA Jacek Kuza Sędzia WSA Agnieszka Banach (spr.) Protokolant Starszy inspektor sądowy Joanna Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2022 r. sprawy ze skargi M. K. i P. K. na decyzję Ś. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] kwietnia 2022 r. [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji; II. zasądza od Inspektor Nadzoru Budowlanego solidarnie na rzecz M. K. i P. K. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] kwietnia 2022 r. [...] Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej też jako "ŚWINB"), utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Skarżysku - Kamiennej (dalej "PINB") z [...] września 2021 r. znak: [...], którą nałożono na M. K. i P. K. obowiązek wykonania rozbiórki samowolnie zrealizowanej rozbudowy budynku mieszkalnego na działce nr ewid.[...] w miejscowości G. 61, gm. B., która ma obejmować część murowaną budynku mieszkalnego o wymiarach około 4,00 x 7,40m wraz z wiatrołapem o wymiarach około 1,60 x 2,40 m oraz konstrukcję dachu wraz z kryciem nad całością budynku mieszkalnego, a roboty budowlane prowadzić zgodnie z obowiązującymi przepisami, warunkami technicznymi, normami, przepisami BHP, pod nadzorem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane, zaś o terminie zakończenia robót rozbiórkowych powiadomić PINB.

W uzasadnieniu podjętego rozstrzygnięcia ŚWINB wskazał, że PINB 13 października 2020 r. przeprowadził kontrolę w sprawie robót budowlanych w zakresie przebudowy istniejącego budynku mieszkalnego na ww. działce położonej G. 61, gm. B.. Podczas kontroli ustalono m.in., że na działce znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny, parterowy, wykonany w technologii tradycyjnej, kryty dachem dwuspadowym o konstrukcji drewnianej z pokryciem z blachy dachówkowej. Budynek mieszkalny o wymiarach około 7,40 x 7,30 m stanowi jedną bryłę, strop drewniany. Wejście do tego budynku od strony północnej odbywa się przez dobudowany ganek o konstrukcji murowanej (siporeks gr. 24 cm) z dachem dwuspadowym, pokrytym blachą dachówkową; ganek o wymiarach ok. 2,40 x 1,60m. Cały budynek ocieplony warstwą styropianu, zabezpieczony warstwą klejącą bez faktury zewnętrznej. Wykończony wewnątrz i zamieszkały. Budynek składa się z kuchni, pokoju, łazienki, garderoby i ganku. Wyposażony jest w instalację elektryczną, wodną i kanalizację sanitarną odprowadzającą ścieki do zbiornika znajdującego się na działce. Jak wskazał ŚWINB, uczestnicząca w czynnościach kontrolnych W. B. oświadczyła, że nieruchomość położona w miejscowości G. 61, gm. B. ma nieuregulowany stan prawny i w tej sprawie toczy się postępowanie przed Sądem Rejonowym w Skarżysku - Kamiennej. Wyjaśniła, że od około 10 lat nieruchomość zamieszkuje M. K. (córka zeznającej) wraz z mężem P. K. i dzieckiem. Inwestorem wykonanych robót budowlanych przy budynku, tj. rozbiórki ganku od strony północnej, połączenia uprzednio istniejącego budynku mieszkalnego z budynkiem gospodarczym, rozbiórki starej konstrukcji dachu i wykonania nowego dachu była jej córka z mężem. W. B. dodała, że roboty zostały rozpoczęte około 10 lat temu i wykonywane sukcesywnie w miarę posiadanych funduszy i do chwili obecnej nie zostały zakończone. Córka nie posiada żadnych dokumentów świadczących o legalnym wykonaniu, gdyż nie jest właścicielką działki i nie otrzymała zgody od spadkobierców, których krąg na tamten czas był nieznany. Natomiast uczestnicząca w czynnościach kontrolnych M. K. oświadczyła m.in., że jest zarządcą i użytkownikiem spornej nieruchomości, potwierdziła oświadczenia matki. Ponadto zeznała, że uprzednio istniejąca drewniana dobudówka została wyremontowana przez wymianę drewnianych ścian na murowane po tym samym obrysie. Istniejąca przybudówka była funkcjonalnie połączona z budynkiem mieszkalnym. Ściany drewniane budynku mieszkalnego zostały ocieplone styropianem grubości ok. 10 cm. Konstrukcje dachów nad budynkiem i przybudówką zostały rozebrane do stropów i wymienione na jeden dach nad całością obiektu. Do protokołu dołączono zdjęcia przedstawiające fragment dokumentacji projektowej kanalizacji sanitarnej i przyłącza wodociągowego z naniesionym budynkiem na działce i zdjęcie mapy do zasiedzenia opracowanej w 2019 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00