Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 listopada 2022 r., sygn. I SA/Po 388/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Karol Pawlicki Protokolant: starszy sekretarz sądowy Agata Pasternak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 października 2022 r. sprawy ze skargi E. Sp. z o.o. Sp. k. [...] na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 marca 2022 roku nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z 23 listopada 2021 r., uzupełnionym pismem z 15 lutego 2022 r., E. Sp. z o.o. Sp. k. w P. (dalej jako: "spółka" lub "skarżąca") wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie oceny charakteru i sposobu podatkowania opisanej we wniosku transakcji.

Prezentując we wniosku opis zdarzenia przyszłego spółka podała, że prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie usług finansowych. Spółka rozważa rozpoczęcie świadczenia usług najmu na czas określony dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (dalej jako: "kontrahent"). W ramach tych usług spółka zawierałaby z kontrahentem umowę, na mocy której kontrahent odsprzedaje spółce własną ruchomość, a następnie wynajmowałby tą ruchomość, będącą wyłączną własnością spółki, za zapłatą czynszu. Procedura zawarcia umowy przebiega w następujący sposób: kontrahentowi są przedstawiane ogólne warunki do zapoznania oraz wycena danej ruchomości. Kontrahent podaje wstępną informację na temat przedmiotu podlegającego transakcji, w szczególności cenę zakupu i czas użytkowania, które to informacje są podstawą kalkulacji. W następnej kolejności sporządzana jest kalkulacja i przedstawiana propozycja spółki w zakresie ceny zakupu danej ruchomości oraz warunków jej wynajmu. Kontrahent po akceptacji warunków sprzedaży danego przedmiotu oraz warunków jego wynajmu podpisuje umowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00