Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 października 2022 r., sygn. III SA/Wa 1055/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jacek Kaute, Sędziowie sędzia WSA Maciej Kurasz, asesor WSA Agnieszka Sułkowska (sprawozdawca), , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 27 października 2022 r. sprawy ze skargi S. sp. z o.o. z siedzibą w Z. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 marca 2022 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.439.2021.2.AN w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz S. sp. z o.o. z siedzibą w Z. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 4 kwietnia 2022 r. S. sp. z o.o. z siedzibą w Z. (dalej: "Wnioskodawca", "Spółka", lub "Skarżąca") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego z dnia 4 marca 2022 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku o wydanie interpretacji przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe: Spółka jest polskim rezydentem podatkowym. Spółka podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka w dniu 27 kwietnia 2018 r. podpisała z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju ("NCBiR") umowę o dofinansowanie projektu: Nowa technologia przemysłowej produkcji wysokiej jakości sałaty o zredukowanej do poziomu dolnej granicy oznaczalności zawartości azotynów i azotanów z wykorzystaniem innowacyjnych technik LED/NFT ("Projekt"). Wskazano, że wnioskodawca w prowadzonej ewidencji rachunkowej wyodrębnia i będzie w dalszym ciągu wyodrębniał koszty działalności badawczo-rozwojowej, a dla potrzeb ulgi badawczo-rozwojowej będzie prowadził dodatkową ewidencję pomocniczą. Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową od momentu podpisania wniosku. Spółka na obecnym etapie zajmuje się wyłącznie realizowaniem Projektu, z tym że Spółka ponosi dodatkowo koszty nieujęte w budżecie Projektu, a które są niezbędne dla realizacji Projektu. Spółka uzyskała dofinansowanie z NCBiR w zakresie części ponoszonych wydatków. Początkowo Spółka ponosiła wydatki ze środków własnych, a następnie częściowo otrzymywała dofinansowanie z NCBiR. W ramach Projektu zdefiniowano, że badania przemysłowe, to badania, o których mowa w art. 2 pkt 85 rozporządzenia Komisji (UE) nr (...) z dnia 17 czerwca 2014 r., uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, ze zm.) ("badania przemysłowe"), a prace rozwojowe to eksperymentalne prace rozwojowe, o których mowa w art. 2 pkt 86 rozporządzenia nr 651/2014 ("prace rozwojowe"). Projekt obejmuje badania przemysłowe i prace rozwojowe, których rezultatem będzie znacząco ulepszony produkt - sałata o zredukowanej do poziomu dolnej granicy oznaczalności zawartości azotynów i azotanów. Rezultat zostanie osiągnięty poprzez dokonanie zmian procesowych technologii i budowę prototypu prawie bezobsługowej (pod względem regulowania warunków klimatycznych w szklarni) wielkoprzemysłowej linii technologicznej z zastosowaniem innowacyjnych technik LED oraz NFT z wykorzystaniem serwomechanizmu sprzężenia zwrotnego między natężeniem światła LED a składem pożywki w systemie cienkowarstwowym NFT. Celem prac B+R jest uzyskanie zakładanych parametrów. Uzasadnieniem prac jest zapotrzebowanie rynkowe na żywność o poprawionych walorach zdrowotnych, planowane zmiany w prawie unijnym w zakresie norm jakościowych sałaty oraz czynniki ekonomiczne wynikające z konieczności obniżania kosztów produkcji i zwiększania konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na rynku międzynarodowym. Projekt wykorzystuje wyniki badań podstawowych, które jednoznacznie wskazują na realność uzyskania oczekiwanego wyniku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00