Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 marca 2024 r., sygn. I SA/Po 861/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert Asesor sądowy WSA Michał Ilski (spr.) Protokolant: specjalista Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 marca 2024 r. sprawy ze skargi Z. Ś. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 października 2023 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę [...]zł [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z 28 lipca 2023 r. Z. Ś. (dalej zwana również skarżącą lub wnioskodawczynią) wystąpiła z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedstawiając opis zdarzenia przyszłego wyjaśniono, że działalność skarżącej prowadzona jest przez jej wspólników, będących osobami fizycznymi – komplementariusza i komandytariusza. Wspólnicy mają miejsce zamieszkania i rezydencję podatkową w kraju. Wspólnicy są uprawnieniu do udziału w zyskach wnioskodawczyni zgodnie z jej umową.

Skarżąca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm. – dalej w skrócie: "ustawa o PDOP"). Wnioskodawczyni jest [...] rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Prowadząc swoją działalność skarżąca regularnie wypracowuje zysk. W związku z tym niewykluczona jest możliwość dokonywania przez nią wypłat na rzecz wspólników w trakcie roku zaliczek na poczet wypłaty zysku, w szczególności na rzecz komplementariusza. Możliwość wypłat zaliczek na poczet wypłat z zysku została przewidziana w umowie spółki. W razie zaistnienia takiej sytuacji - będą podejmowane w tym zakresie stosowne uchwały. Związanie zaliczek z zyskami spółki będzie wynikało z wewnętrznych prognoz. W konsekwencji wnioskodawczyni powzięła wątpliwość, jakie obowiązki ciążą na niej, jako na płatniku, przy wypłacie komplementariuszowi w trakcie roku zaliczek na poczet wypłat z zysku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00