Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 października 2022 r., sygn. I SA/Wr 90/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dagmara Stankiewicz-Rajchman,, Sędziowie: Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska,, Sędzia WSA Piotr Kieres (sprawozdawca),, po rozpoznaniu w Wydziale I, na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 października 2022 r. sprawy ze skargi: W. P. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 listopada 2021 r. nr 0115-KDWT.4011.226.2021.3.MJA w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej: I. uchyla zaskarżone postanowienie wraz z poprzedzającym je postanowieniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 października 2021 r., nr 0115-KDWT.4011.226.2021.2.BK w całości; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Strony skarżącej kwotę: 597,00 zł (pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowoadministracyjnego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi W.P. (dalej jako Strona, Wnioskodawca, Skarżący) jest postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako DKIS, Organ interpretujący) z 22 listopada 2021 r. nr 0115-KDWT-4011.226.2021.3.MJA, którym DKIS utrzymał w mocy własne – wydane w pierwszej instancji postanowienie z dnia 4.10.2021 nr 0115-KDWT.4011.226.2021.2.BK w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku Strony o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.
W złożonym wniosku Strona zwróciła się o wykładnię przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 1426 ze zm.) – dalej jako u.p.d.o.f., tj. art. 5a pkt 38 oraz art. 30ca. Zgodnie z zaś z podanymi okolicznościami Strona prowadzi jednoosobowa działalność gospodarczą w zakresie tworzenia, ulepszania i modyfikacji programów komputerowych lub ich części, które według ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r., poz. 1191 ze zm.) – dalej jako u.p.a., są utworami. Wskazał na tworzenie nowych lub ulepszonych produktów, technologii i rozwiązań, które po zakończeniu prac będą mogły zostać wykorzystane w ramach działalności kontrahenta. W szczególności Strona podała, że w ramach prac, na podstawie umowy z kontrahentem ogół autorskich praw majątkowych wytworzonych przez Wnioskodawcę, przechodzi na kontrahenta. W zamian za wykonane usługi Wnioskodawca otrzymuje umówione wynagrodzenie (obejmujące wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych). Wnioskodawca tworzy, ulepsza oraz rozwija oprogramowanie komputerowe, a następnie całość praw autorskich do tego programu lub jego części przenosi za wynagrodzeniem realizując jednocześnie wiążącą Go umowę. Działania Wnioskodawcy polegające na ulepszaniu i modyfikacji oprogramowania zmierzają do poprawy jego użyteczności albo funkcjonalności. Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej tworzy gry komputerowe oraz elektroniczną rozgrywkę opartą o współczesne technologie wykorzystane w urządzeniach wirtualnej rzeczywistości. Oba kierunku, jako wiodące, opierają się na wykorzystywaniu języka programowania oraz technik graficznych do wytworzenia w całości danego oprogramowania. Dodatkowo, wykorzystanie technik VR (wirtualna rzeczywistość) wymaga od Wnioskodawcy szczególnej uwagi i dbałości o detale – od widocznych gołym okiem aspektów graficznych, do wytworzenia funkcjonalności i algorytmów kompatybilnych z technologiami Virtual Reality. W ramach współpracy ze sklepem oferującym udostępnienie produktu w sieci dla przyszłych klientów, Wnioskodawca po wytworzeniu gry komputerowej udostępnia ją i sprzedaje za pośrednictwem internetu. Użytkownicy zakupujący oprogramowanie uzyskują klucz aktywacyjny, który pozwala im swobodnie dysponować grą.. Rozliczenia dokonywane są w walucie USD.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right