Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 października 2022 r., sygn. II SA/Wr 639/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Adam Habuda (spr.) po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 października 2022 r. sprawy ze sprzeciwu E. T. od decyzji Wojewody Dolnośląskiego z dnia 8 sierpnia 2022 r., znak: IF-O.7840.561.2021.MC2 w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na wykonanie balkonu w budynku wielorodzinnym oddala sprzeciw w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 8 sierpnia 2022 r., znak: IF-O.7840.561.2021.MC2 Wojewoda Dolnośląski (dalej Wojewoda, organ II instancji) uchylił decyzję Starosty Kłodzkiego (dalej Starosta, organ I instancji) z dnia 29 września 2021 r., nr 2/VI/0/2021 którą odmówiono zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę: wykonanie balkonu w budynku wielorodzinnym przy ul. Z. [...] dz. nr ew. [...] obr. Z. jednostka ewidencyjna D.

Starosta w uzasadnieniu decyzji wskazał, że po sprawdzeniu dokumentacji powziął wątpliwości co do aktualności oświadczeń o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Dokumenty, które nadesłano do Starosty wynikiem jego postanowienia z dnia 30 sierpnia 2021 r., nie spełniają wymogów określonych w tymże postanowieniu.

Od powyższej decyzji I instancji odwołali się inwestorzy podnosząc, że oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane podpisane zostało po uprzednim uzyskaniu przez inwestorów zgody pozostałych właścicieli lokali – wspólnoty mieszkaniowej. Podkreślono, że na żądanie organu przedłożona została kserokopia pisma, w którym mieszkańcy wyrazili zgodę poprzez złożenie własnoręcznych podpisów. Wskazano, że organ nie mógł zażądać złożenia oryginału powyższego dokumentu, gdyż pozbawiłoby to inwestorów możliwości udowodnienia prawidłowości złożenia oświadczenia w przypadku zarzutu przedłożenia oświadczenia niezgodnego z prawdą. Mając powyższe na uwadze strona podniosła, że organ przekroczył swoje uprawnienia w tym zakresie i wniosła o uchylenie decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00