Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 12 października 2022 r., sygn. I SA/Sz 476/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Dziel, Sędzia WSA Marzena Kowalewska po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w dniu 12 października 2022 r. sprawy ze skargi S. M. "Ś." w S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] czerwca 2022 r. nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z 2 czerwca 2022 r., nr 0111-KDIB3-3.4013.106.2022.1.JS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej "Dyrektor KIS") stwierdził, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej "Ś. " w S. dalej: "Spółdzielnia", "Strona", "Wnioskodawca") w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.
Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia Dyrektor KIS wskazał 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.; dalej "O.p.").
Spółdzielnia złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku akcyzowego oraz obowiązków związanych z wytwarzaniem i zużyciem energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii.
We wniosku przedstawiono następujący opis stanu faktycznego:
Spółdzielnia zrealizowała inwestycję w zakresie odnawialnych źródeł energii polegającą na zakupie i montażu paneli fotowoltaicznych (dalej jako: "Instalacje") na 128 budynkach mieszkalnych, położonych w różnych częściach miasta. Zużycie energii elektrycznej, wyprodukowanej za pomocą zainstalowanych paneli fotowoltaicznych następuje wyłącznie na potrzeby własne, związane z działalnością statutową. Wyprodukowana energia elektryczna służy na pokrycie zapotrzebowania części wspólnych nieruchomości (tj. oświetlenie klatek schodowych, piwnic, terenów zewnętrznych, zasilania wind, itp.). Każdy budynek rozliczany jest indywidualnie zgodnie z zasadą wskazaną w rozliczeniach typu "Prosument". Dla każdej z ww. instalacji zawarto odrębną Umowę kompleksową sprzedaży energii elektrycznej (...). Każdy z budynków posiada odrębny licznik dwukierunkowy, zainstalowany dla części administracyjnej, który rejestruje ilość energii pobranej i oddanej do sieci. Różnica stanowi podstawę rozliczeń z Enea. Każdy budynek posiada odrębną instalację, instalacje na poszczególnych budynkach są niezależne - nie ma żadnego połączenia między generatorami.