Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 października 2022 r., sygn. III SA/Wa 349/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Sędziowie asesor WSA Konrad Aromiński, sędzia WSA Radosław Teresiak, po rozpoznaniu na posiedzenie niejawnym w dniu 10 października 2022 r. sprawy ze skargi J. B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 grudnia 2021 r. nr 0114-KDIP4-2.4012.632.2021.2.AA w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi stała się interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej ("Dyrektor" lub "Organ") z 6 grudnia 2021 r. w zakresie podatku od towarów i usług, wydana na wniosek J. B. ("Wnioskodawca" lub "Skarżący"). We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawca przedstawił następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest raperem (wokalistą) i planuje w niedalekiej przyszłości rozpocząć prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej określonej kodem PKD: 90.03.Z (artystyczna i literacka działalność twórcza) oraz 90.01.Z (działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych). Działalność Wnioskodawcy będzie prowadzona w sposób ciągły, zorganizowany, we własnym imieniu i w celach zarobkowych. Jako jedno ze źródeł przychodów Wnioskodawca ma w planach podpisanie umów z wytwórniami muzycznymi, które w imieniu Wnioskodawcy będą dokonywały dystrybucji nagrań i albumów zarówno w postaci fizycznej (płyty CD), jak i cyfrowej (streaming na [...] itp.). Oprócz tego wytwórnie będą zajmowały się działalnością związaną z promocją i marketingiem nagrań i albumów. Wnioskodawca będzie również prowadził na własną rękę działalność reklamową w zakresie swojej twórczości oraz planuje podpisywać kontrakty reklamowe z markami odzieżowymi i innymi. W swojej działalności gospodarczej Skarżący planuje także odpłatnie świadczyć usługi koncertowe (czyli występować jako artysta - raper na scenie w klubach, na imprezach rozrywkowych oraz kulturalnych). Czasem będzie występować na nich sam, a czasem z innymi osobami wspierającymi jego wystąpienia (działającymi także jako jednoosobowe działalności gospodarcze lub związanymi z Wnioskodawcą umowami cywilnoprawnymi), tzw. DJ’ami oraz "hypemanami". Za wykonywane w ten sposób usługi Wnioskodawca planuje wystawiać faktury organizatorom koncertów, na których ujęte będzie ustalone wynagrodzenie. W piśmie uzupełniającym z 27 października 2021 r. Wnioskodawca doprecyzował opis sprawy i wskazał, że tworzone utwory i albumy będą wynikiem działalności twórczej Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00