Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 października 2022 r., sygn. II SA/Po 504/22

Dnia 7 października 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Asesor WSA Paweł Daniel po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 7 października 2022 roku sprawy ze skargi J. sp. z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia 16 maja 2022 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.

Uzasadnienie

Dnia 16 grudnia 2021 r. do Starostwa Powiatowego w P. wpłynął wniosek J. sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w P. (zwanej dalej "inwestorem", "Spółką" lub "Skarżącą") dotyczący pozwolenia na budowę inwestycji polegającej na budowie nowego obiektu budowlanego tj. budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, zbiornikiem bezodpływowym i wewnętrzną instalacją gazową. Inwestycja miała być zlokalizowana w G. , gm. K. przy ul. [...] na działkach ew. nr [...] oraz [...]. Do wniosku dołączono pełnomocnictwo do reprezentowania inwestora, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z projektem architektoniczno-budowlanym.

Postanowieniem z dnia 24 stycznia 2022 r., nr [...] Starosta P. (zwany dalej "Starostą" lub "organem I instancji") zobowiązał inwestora do usunięcia braków formalnych i nieprawidłowości związanych z projektem budowlanym. Na spełnienie tego zobowiązania organ I instancji wskazał 21 dni. Spółka miała między innymi wyjaśnić, jaki jest jej status, ponieważ Starosta pozyskał informację o wykreśleniu jej z Krajowego Rejestru Sądowego. Ponadto Spółka miała dostosować przedstawiony projekt budowlany do wymagań wynikających z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Plan ten wprowadził przeznaczenie terenu na cele działalności gospodarczej produkcyjno-przetwórczej jako funkcji podstawowej oraz mieszkaniowej i działalności usługowej jako funkcji uzupełniającej. Spółka musi wyjaśnić to, a także mieć na względzie to, że wymagana jest także odpowiednia powierzchnia dla prowadzenia działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00